Milionowe straty spółek skarbu państwa vs. straty prywatnych firm

Kto jest championem nieopłacalności w Polsce? I czy na pewno wszyscy prawidłowo uzupełnili w tym roku sprawozdanie finansowe w XML?

Transparent Data
Blog Transparent Data
5 min readDec 23, 2019

--

Każda firma kończy bieżący rok obrotowy zyskiem lub stratą. O sukcesach tych pierwszych zazwyczaj często słyszymy — rankingów typu najlepsze firmy i TOP sukcesy znaleźć można w Internecie naprawdę sporo. Co jednak z tą druga grupą? Grupą, którą roboczo można by nazwać Wielkimi Przegranymi? Rzadko kto chwali się swoimi porażkami, prawda?

Wraz ze zbliżającym się końcem roku, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej sprawozdaniom finansowym złożonym w 2019 w elektronicznej bazie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dlaczego dopiero teraz skoro podmioty gospodarcze miały czas na ich złożenie do 31 marca 2019 za poprzedni rok 2018? Z dwóch powodów — po pierwsze, komplikacje z wprowadzeniem w bieżącym roku nowego formatu e-sprawozdań finansowych sprawiły, że sporo dokumentów pojawiło się w bazie dużo później, a po drugie, byliśmy ciekawi czy wielkie straty wiążą się z zamknięciem działalności w kolejnych miesiącach.

Pod lupę wzięliśmy spółki Skarbu Państwa oraz dla porównania, prywatne firmy — zarówno te o największych stratach na koniec roku, jak i te które spełniły logiczny warunek “największe straty w 2018 + zamknięcie firmy w 2019”. Jak myślicie, czy te pozycje się pokryły?

Największe straty spółek Skarbu Państwa

Zacznijmy od spółek nadzorowanych przez Skarb Państwa.

Największą stratę odnotował Węglokoks S.A., bo -73 013 760 zł netto.

Czy to dużo? Cóż, naszym subiektywnym zdaniem wystarczająco, by móc mówić, że aktualny slogan Węglokoksu, “Źródło pozytywnej energii”, wydaje się być mocno na wyrost.

Największe straty netto w PLN spółek Skarbu Państwa w roku 2018

Zaraz za Węglokoksem uplasowała się Poczta Polska z prawie 70 milionową stratą, co również nie jest zaskoczeniem. Od lat mówi się o tym, że obowiązek świadczenia usługi powszechnej 5 dni w tygodniu do wszystkich miejsc w Polsce generuje niebotyczne straty, a fundusz kompensacyjny, na który powinni się składać inni operatorzy pocztowi oraz budżet państwa, w praktyce nie funkcjonuje.

Dalej widzimy największego akcjonariusza pozostającego w głębokim kryzysie Ursusa, czyli POL-MOT Holding, który zakończył rok 2018 ze stratą rzędu 63,66 mln oraz H. Cegielski — Poznań SA, który mimo kolejnych inwestycji i restrukturyzacji i zwiększenia przychodu w 2018 roku o 40%, nadal pozostaje na minusie (strata ponad 51 mln złotych).

Na dalszych miejscach rankingu największych strat spółek nadzorowanych przez Skarb Państwa widzimy Polską Agencję Inwestycji i Handlu (-36 mln), PORT (-25 mln), pozostającą w upadłości likwidacyjnej Stocznię Marynarki Wojennej (-16 mln), Hutę Łabędy (-15 mln), spółkę Aplikacje Krytyczne (prawie -14,7 mln), która wytwarza aplikacje dla Ministerstwa Finansów i producenta polskich opon Stomil-Poznań (-12 mln).

Największe straty podmiotów spoza portfela Skarbu Państwa

Największą stratę ze wszystkich złożonych w roku 2018 sprawozdań finansowych w XML wykazał Miejski Zakład Budynków Mieszkalnych Sp. z o.o. w Będzinie. 3,4 miliarda złotych netto straty to niekwestionowany rekord. Miliardowych strat nie przyniosła żadna inna spółka w Polsce.

To nas zaciekawiło…

Automatyzacja automatyzacją,

świetnie jest agregować e-sprawozdania finansowe w XML,

ale i tak trzeba myśleć!

Sprawdziliśmy zatem dokumenty finansowe MZBM w Będzinie składane wraz ze sprawozdaniem finansowym i w sprawozdaniu z działalności w pdf znaleźliśmy informację o 3,4 miliona złotych straty, zamiast 3,4 mld jak pokazuje XML.

Jak to możliwe?

Otóż aplikacja, odpowiadająca za składanie e-sprawozdań finansowych pozwala na wybór jednej z dwóch możliwych opcji:

  • w złotych, umożliwiająca wprowadzanie wartości kwotowych z dokładnością do dwóch miejsc po kropce,
  • w tysiącach, umożliwiającą wprowadzanie wartości kwotowych w liczbach całkowitych.

Stąd, jeżeli ktoś omyłkowo zaznaczył w plikach XML sprawozdań finansowych pole “JednostkiWyrażonewTysiącach”, to podzieli los MZBM w Będzinie, wykazując o trzy zera większą stratę niż ma w istocie.

Gdyby ufać tylko i wyłącznie sprawozdaniom finansowym składanym w XML, największe straty za rok obrotowy 2018 wyglądałyby następująco:

Największe straty netto w PLN podmiotów gospodarczych w roku 2018 wg plików w XML

Z w.w. spółek błąd trzech dodatkowych zer w XML mają oprócz MZBM w Będzinie również: Griffin Property Finance Managers, Poltel Investment i Basmac.

Intuicyjne zdawać by się mogło zatem przyjęcie klucza, że straty w XML zakończone trzema zerami powinny wynikać z tego samego błędu “JednostekWyrażonychWTysiącach”, ale nie zawsze tak jest.

Dzięki zweryfikowaniu dodatkowo składanych dokumentów finansowych typu uchwały o podziale zysku bądź pokryciu straty czy sprawozdania z działalności, z całą pewnością prawidłowo oznaczyły w XML swoje straty następujące firmy z powyższej tabeli:

  • Astaldi S.P.A. S.A. Oddział w Polsce (593 mln straty),
  • RKK Investments (ponad 487 mln straty),
  • UPC Polska (ponad 400 mln straty),
  • RUCH S.A. w Restrukturyzacji (ponad 352 mln straty)
  • i Solaris Bus&Coach (prawie 340 mln straty).

To te firmy uznać należy za “championów” strat w roku obrotowym 2018 w Polsce, bo jednak 73 mln straty Węglokoksu nie jest aż tak imponujące, a największa strata firmy, która jednocześnie uległa zamknięciu, to “zaledwie” 3,4 mln.

Firmy, które wykazały największe straty w 2018 roku i jednocześnie uległy zamknięciu w 2019 roku

Gdy przyjrzymy się uważnie prywatnym firmom, które wykazały największe straty w 2018 i jednocześnie zostały zamknięte w kolejnych miesiącach 2019 roku, okazuje się, że wystarczająca strata, by uznać interes za nierentowny, to pojęcie względne.

Zależy ona oczywiście i od kapitału własnego firmy i od tego, czy jest powiązana w grupie z innymi firmami, które mogą ją “wspomóc” w trudnych czasach i od wielu innych czynników, nie wyłączając determinacji do przeżycia na rynku.

Największą stratą firmy w 2018 roku, która jednocześnie uległa zamknięciu w 2019 roku było “zaledwie” 3,4 miliona złotych:

  • Headz Holding S.A., strata ponad 3,4 mln złotych netto (dokładnie -3 436 901,28), wykreślona z KRS w listopadzie 2019,
  • Promenady VIII VD Sp. z .o.o. sp.k., strata prawie 3,4 mln złotych netto (dokładnie -3 361 242,54), wykreślona z KRS we wrześniu 2019,
  • DK ATUT Sp. z .o.o. sp.k., strata ponad 2,9 mln złotych netto (dokładnie -2 950 609,98), wykreślona z KRS w lipcu 2019.

Niniejsze zestawienie zakończmy ciekawostką z raportu GUS Bilansowe wyniki finansowe podmiotów gospodarczych za 2018 r. — łączne straty w ubiegłym roku wyniosły w Polsce 34,6 mld złotych netto.

--

--