Uproszczona restrukturyzacja wytłumaczona najprościej jak się da

Ma sprawić, że redukcja zadłużenia będziesz szybsza, łatwiejsza i bardziej odformalizowana. Jakie są kluczowe zasady uproszczonej restrukturyzacji i czy rzeczywiście jest aż tak korzystna? Jak wygląda przykładowe obwieszczenie z MSiG? I co można zrobić, by wiedzieć na czas, że nasz kontrahent rozpoczął już procedurę?

Transparent Data
Blog Transparent Data
3 min readJul 24, 2020

--

Od 19 czerwca 2020, odkąd w życie weszła uchwalona 4.06.2020 Tarcza 4.0, niewypłacalne polskie firmy mogą skorzystać z nowego typu restrukturyzacji, tzw. uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.

Tradycyjnie, prawo w Polsce przewiduje 4 rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych:

  • Postępowanie o zatwierdzenie układu,
  • Przyspieszone postępowanie układowe,
  • Postępowanie układowe,
  • Postępowanie sanacyjne.

Wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne najbardziej przypomina pierwsze z nich (to o zatwierdzenie układu), jednak w przeciwieństwie do niego, chroni dłużnika już od momentu rozpoczęcia procedury. Ponadto, jest jedynie rozwiązaniem czasowym — można z niego skorzystać wyłącznie do czerwca 2021.

Różnice pomiędzy tradycyjnymi rodzajami restrukturyzacji opisywaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów, Niewypłacalność firmy, jej restrukturyzacja a upadłość — jak zarządzać kryzysowo biznesem. Dzisiaj skupimy się zatem tylko na nowym typie.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne — kluczowe zasady

Uproszczona restrukturyzacja pozwala przeprowadzić znamienitą większość postępowania bez udziału sądu. Pojawia się on dopiero na ostatniej fazie, prawomocnie akceptując postanowienia układu zawartego pomiędzy dłużnikiem a wierzycielami. Dzięki temu, umożliwić ma niewypłacalnym firmom szybkie reagowanie na pogarszającą się sytuację finansową.

Żeby rozpocząć uproszczoną restrukturyzację, wystarczy jedynie:

  • podpisać umowę z kwalifikowanym doradcą restrukturyzacyjnym, który stanie się nadzorcą układu
  • i zamieścić obwieszczenie o starcie postępowania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG).

Od tego momentu, na opracowanie i zatwierdzenie układu pozostają jedynie 4 miesiące. Doradca restrukturyzacyjny będący nadzorcą, ustala wówczas z niewypłacalnym przedsiębiorstwem propozycje warunków układowych, a następnie zbiera głosy wśród wierzycieli. Aby postępowanie mogło trafić do sądu po prawomocne zatwierdzenie, nadzorca układu zebrać musi ponad połowę głosów wierzycieli oraz co najmniej 2/3 łącznej wartości wierzytelności.

Co istotne, od dnia rozpoczęcia postępowania, wierzyciele nie mogą wypowiedzieć dłużnikowi żadnych kluczowych umów typu najem, leasing czy kredyt, a egzekucja (nawet wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo) zostaje “zamrożona”.

Jeżeli do akceptacji propozycji układowych nie dojdzie przez wspomniane 4 miesiące, tj. przedsiębiorstwo nie znajdzie porozumienia z wymaganą większością wierzycieli, to jego ochrona przed egzekucją wygaśnie.

Jak wygląda obwieszczenie o uproszczonej restrukturyzacji w MSiG?

Przykładowa publikacja informacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wygląda następująco:

Oświadczenie o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu [NAZWA FIRMY] [FORMA PRAWNA]z siedzibą w [ADRES], wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w [MIASTO], [NR] Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS [0000YYYCCC], reprezentowana przez działających łącznie [JANA KOW]— Wiceprezesa Zarządu oraz [TOMASZA KOW]— prokurenta, obwieszcza o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu prowadzonego w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne, znajdujące zastosowanie do postępowania o zatwierdzenie układu ze zmianami wynikającymi z przepisów Ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych, udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19. Funkcję nadzorcy układu pełni [FELIKS KOW], posiadający licencję doradcy restrukturyzacyjnego o numerze [XXXX]. Dzień układowy został ustalony na 27 lipca 2020 r.

Monitoring restrukturyzacji w MSiG

Monitoring tego typu obwieszczeń jest kluczowy przede wszystkim dla wierzycieli oraz firm B2B, posiadających umowy z tysiącami kontrahentów. Nie bez znaczenia jest tu bowiem czynnik czasu, czyli wspomniane wyżej 4 miesiące.

Mogą to robić albo manualnie, przeglądając stronę internetową Monitora Sądowego i Gospodarczego albo automatycznie, korzystając z wyspecjalizowanych monitoringów (jednym z nich jest niezależny moduł naszej platformy Data Integrator, Monitoring Firm, który codziennie sprawdza nie tylko MSiG, ale i KRS oraz CEIDG, pozwalając wyłapywać zmiany w kondycji firm (powiadomienia o restrukturyzacji, likwidacji i upadłości, zmiany statusów działalności, kapitału zakładowego oraz zmiany osobowe w zarządzie).

--

--