Evaluátoři v bezdotykovém světě

Poznámky z prvního online EvalCafé

Petr Bouchal
Evaluace v Česku
3 min readMay 22, 2020

--

S přispěním Martina Bastla, Jany Drlíkové a Michala Horáčka — a ostatně všech, kteří přispěli do diskuse.

Minulý týden jsme se sešli na historicky prvním online EvalCafé — za normálních okolností pravidelné setkávání evaluátorů a přátel evaluace nejen z řad České evaluační společnosti, tentokrát ovšem přes video. Důvod, proč jsme se potkávali online, je nasnadě. Situace určila kromě formy i téma: Bavili jsme se o tom, jak se evaluátoři — zadavatelé, výzkumníci, formy — potýkají s nově bezdotykovým světem:

  • Jak metodologicky řešit evaluace v době omezeného pohybu a dostupnosti respondentů?
  • Jak se vypořádat s nutností změny oproti zadání ve veřejných zakázkách
  • Praktické tipy a zkušenosti s realizací evaluačních aktivit na dálku

V diskusi se sešly pohledy zadavatelů evaluací ve státní i místní správě a evaluátorů v komerční i akademické sféře i na volné noze. Následuje stručný výběr nejzajímavějších postřehů.

Zadavatelé, dodavatelé, smlouvy

U běžících zakázek zadavatelé a dodavatelé nejčastěji naráželi na dilemata ohledně plnění smluvně stanovených povinností, např. realizovat osobní rozhovory nebo odprezentovat závěry.

V případech, o kterých byla na setkání řeč, se typicky podařilo najít způsob, jak dostát smlouvě bez nutnosti dodatků. Tam, kde se podařilo dohodnout např. na prezentaci výstupů na dálku, se zároveň ukázala nutnost pojmout formát tak, aby byla možná interakce a např. zkrátit délku akce.

Zadavatelé se postupně učí vypisovat zakázky tak, aby v podmínkách plnění nebyly skryté pasti, do kterých se zakázka chytí vinou případných dalších epidemiologických opatření.

Stále ale platí, že například zakázky Evropské komise jsou často flexibilnější než zakázky českých ministerstev. Zkušenost evaluátorů, kteří teď realizují zakázky pro veřejný sektor, ukazuje na nutnost posílit flexibilitu zadávacích dokumentací a smluv tak, aby realizátoři měli možnost uzpůsobit postup situaci — nejen proto, že např. epidemiologická opatření mohou znemožnit některé aktivity, ale že kvůli nim mohou také změnit priority a potřeby zadavatele.

Postupy a praktické tipy od účastníků OnlineEvalCafé

Podle několika evaluátorů karanténa ukázala, že je hodnotné, když při evaluaci můžete pracovat s lidmi, kteří jsou v kontaktu s klienty — např. personál vězeňské služby. To umožňuje udržet nějakou míru kontaktu s cílovými skupinami i v době, kdy se s nimi evaluátor nemůže potkat napřímo.

V průběhu diskuse padlo několik tipů na praktické nástroje, které se v našem předchozím blogu neobjevily:

  • Mural jako jednodušší alternativa Miro, v podobné kategorii i Jamboard
  • Miro nejen pro tvorbu a brainstorming, ale i pro skupinovou práci na vzdělávacích akcích. Podobně skupinovou práci umožňuje i Zoom.

Kromě nástrojů se vyrojilo i množství webinářů k výzk

  • Google nabízí semináře v sérii New Founders, které sice nejsou přímo o evaluacích nebo výzkumu, ale mnohé budou v našem evaluátorském kontextu užitečné. Několik z nich je naplánované do konce května a je potřeba se na ně registrovat.
  • Asociace UX zveřejnila záznam ze dvou webinářů: uživatelský výzkum na dálku a workshopy na dálku.

Ovšem nejen technologie vyžadují pozornost — snad ještě důležitější je, jak působí přesun evaluačního a pracovního provozu do online prostoru na naši psychiku a schopost komunikovat. K tomu taky padlo pár tipů:

  • pokud to technika dovolí, nechávejte si na videohovorech zapnuté video: mluvit do zdi je pro všechny frustrující a únavné — víc než koukat na případný lehký nepořádek za vašimi zády
  • nebojte se gestikulovat víc než normálně — obecně je dobré posílit neverbální komunikaci
  • nebojte se vzájemně si říkat, jak se cítíte: kontakt přes video funguje jinak a signály únavy, zmatení atd. jsou hůř poznat, proto je dobré být explicitní

Pár poznámek na závěr

  1. Díky všem, kteří se připojili a pomohli nám první EvalOnlineCafe nejen zvládnout, ale taky si ho užít a spoustu se toho dovědět. Do příště se pokusíme vyladit instrukce a technologie tak, aby ještě ubylo technických zádrhelů při přihlašování a komunikaci.
  2. Díky Janě Drlíkové za skvělou moderací! I díky ní si do příště bereme několik praktických poznámek, díky kterým bychom moderaci mohli zvládnout ještě lépe a bez šrámů na duševním zdraví moderátora…
  3. Rádi bychom i po skončení antivirových opatření zachovali aspoň některá setkání v online formě — s nadějí, že se k nám jako tentokrát budou moci připojit kolegové, kteří by do hospody nebo kavárny v Praze dorazit nemohli.
  4. Díky Martinovi Bastlovi za sdílení poznámek. Pokud vám v textu chybí něco podstatného, co zaznělo na setkani, neváhejte se nám ozvat na ces@czecheval.cz.

--

--

Petr Bouchal
Evaluace v Česku

On governing, cities, social science, data & evidence, and (Central) Europe. Own views.