Így oszd meg az ötleteidet gyönyörűen

Daniel Korpai
Design cikkek
Published in
3 min readApr 25, 2014

--

Körülbelül két hónapja találkoztam először a Medium nevű publikációs internetes oldallal, amely teljes mértékben felrúgta azt a szemléletmódot, ahogyan eddig tekintettem a online publikációra és a blogokra.

Mi is az a Medium?

A Medium egy meglehetősen új publikációs platform, amely bárki által szabadon szerkeszthető. Óriási előnye, hogy ha van egy-két kiemelkedő gondolatunk és nem értünk vagy nem szeretnénk blog készítésével eltölteni az értékes időnket, akkor a Twitter fiókunk segítségével azonnal beléphetünk a Medium felületére, ahol már írhatjuk is az első posztunkat, pont úgy, ahogyan most én is teszem. ;)

Miben más a Medium, mint a már létező összes többi publikációs platform?

Az első tulajdonság, amit ki szeretnék emelni az nem más, mint a DESIGN. Bátran ki merem jelenteni, hogy a Medium a legszebb tipográfiával és dizájnnal rendelkező internetes platform, amit eddig láttam. Rendkívül letisztult, könnyen átlátható, ezáltal a hangsúly egyértelműen a tartalmon van. Úgy vélem, hogy jelen esetben bátran kijelenthetjük, hogy teljesül az az elv, miszerint “az a jó design, amelyet nem veszünk észre, miközben használunk.” Az összes vizuális elemnek egyetlen célja van: még nagyobb hangsúlyt adni a tartalomnak!

A egyik kedvenc funkcióm, mint olvasó a Medium-on, hogy minden egyes poszt elején láthatom, hogy körülbelül mennyi időt fog igénybe venni az adott bejegyzés elolvasása, így előre tudom tervezni, hogy belekezdek-e az elolvasásába vagy inkább elmentem azt későbbre.

A másik feltűnő érdekesség, amely egyből feltűnik az olvasóknak és a felhasználóknak egyaránt, az nem más, mint hogy az oldal alján nem található hozzászólás rész. Az egyszerű hozzászólás doboznál egy sokkal érdekesebb és innovatívabb ötlettel állt elő a Medium csapata, mégpedig azzal, hogy minden egyes hozzászólásunkat ahhoz az adott sorhoz tudjuk kötni, amelyhez hozzá kívánunk szólni, így később nem kell visszakeresni azt az adott részt, amelyre hivatkozott az illető, mivel azonnal látni fogjuk az adott bekezdés jobb szélén. Zseniális.

A Medium szinte hibátlan kinézetéért a már egyre jobban ismert Teehan+Lax csapata felelős, akik kétségtelenül nagy hírnévre tettek szert az oldalnak köszönhetően. A design egyetlen hibája, hogy a fejlesztők sajnos nem gondoltak a magyar felhasználókra és a magyar nyelv szépségeire, mivel a Freight Text Pro és a JAF Bermino Sans betűtípusok sajnos nem támogatják az ékezetes betűket, így bár hiába van egy gyönyörű betűkészletünk, sajnos csak angolul tudjuk igazán kihasználni.

Kiknek készült a Medium?

Véleményem szerint elsősorban azoknak az íróknak készült, akik nem szeretnének egy blog készítésével bajlódni, ugyanakkor egy nagyon igényes platformon szeretnék megosztani (lehetőleg angolul) a gondolataikat.
Külön előny, hogy ha kiemelkedően jól sikerült a cikkünk és rengeteg felhasználó elolvassa, akkor arra is lehet esélyünk, hogy a Medium megosztja azt a saját közösségi csatornáin, a Facebookon és a Twitteren egyaránt, ezzel még nagyobb olvasottságot biztosítva számunkra.

A Medium egyetlen negatívuma, hogy miután megírtuk a bejegyzésünket vállalnunk kell, akárcsak a Wikipédia esetén, hogy ezután az már nem a mi saját tulajdonunk, hanem a Medium, mint közösség tulajdona, ezáltal mindennemű bevétel is őt illeti, cserébe viszont kapunk egy egyre növekvő felhasználói közösséget, akik aktívan használják az oldalt és építő kritikával segítenek az írás igazi mesterévé válni.

Összességében én úgy gondolom, hogy aki rendszeresen és komolyabban szeretne a blogokkal foglalkozni, annak a Medium csak egy másodlagos publikációs formátum lehet, ugyanakkor ha csak alkalmanként szeretnénk megosztani az ismerőseinkkel a gondolatainkat és mindezt egy rendkívül igényes és szép felületen szeretnék megvalósítani, akkor ne féljünk használni a Medium-ot!

PS.: ez volt az első cikkem, amelyet itt írtam és fantasztikus élmény volt az online szerkesztőbe írni a Wordpress és egyéb platformok után. Ilyen oldalt akarok magamnak. MOST. AZONNAL!

Ha tetszett a cikkem, akkor ne félj kimutatni azt, a lent található gombok kipróbálásával. Köszönöm. ;)

--

--