Designová profilace mezi semestry

Ladka Zbiejczuk Sucha
DESIGN KISK
Published in
6 min readMar 3, 2021

V září jsme společně s lidmi kolem designové profilace na KISKu sepsali článek o tom, jaký byl semestr 2019/2020. A protože by to bylo dlouhé, nebudeme teď čekat na konec akademického roku, shrneme uplynulý semestr už teď a nakoukneme také do toho jarního.

Jak jsme učili?

Stýská se nám po studentech a řadu těch nových jsme naživo ani nepotkali. Distanční výuka ale nahrává novým možnostem, osahali jsme si řadu nástrojů pro spolupráci a pozvali do výuky řadu hostů.

V kurzu Design informačních služeb, rozhraní a interakcí jsme se střídali s Tomem Štefkem. V kurzu opět vznikla řada článků a rozhovorů na Mediu. Třešničkou na dortu byla pro nás závěrečná hodina věnovaná kompetencím výzkumníků a designerů, na kterou jsme pozvali zástupce možných budoucích šéfů a zaměstnavatelů. O tom, co očekávají od absolventů a jaký by měl být profil studenta debatovali Tina Ličková, Adam Hazdra a Tomáš Svěrák.

Design v souvislostech tentokrát navštěvovalo více studentů, než v minulých letech, a přestože jsme zpočátku měli obavu, že online forma nepůjde úplně naproti seminárnímu a diskuznímu zaměření předmětu, vyšlo nakonec vše skvěle. Otevřeli jsme krom témat kritického a spekulativního designu i otázky spojené s urbanismem nebo s feminismem. Výstupy z kurzu najdete na Mediu.

Uživatelský výzkum měl letos 4 lektory — pozvání mezi lektory přijali Jitka Bartošová, Martin Kopta a Žaneta Kučarová. Na tématu “studenti v době COVID-19” jsme si vyzkoušeli celý proces výzkumu od cizelace zadání, přes discovery formou rozhovorů až po testování. Data jsme uchovávali a analyzovali v Dovetailu, hlavním nástrojem pro spolupráci se stalo Miro.

Ukázka z prezentace výzkumných zjištění o studentech v době COVID-19

V rámci Service Design Workshopu jsme tentokrát spolupracovali s Romanem Hřebeckým z Pábení a s Hnutím Duha. Společně jsme vymýšleli inovace Směsi pro les a bavili jsme se o tom, že design nemusí být zaměřený jen na člověka.

Nové nápady pro Směs pro les (Service Design Workshop)

Kromě toho v podzimním semestru na KISKu běžely ještě v designové profilaci kurzy Digitální hry — analýza a design, Digitální marketing a Commons, P2P a digitální identita. Zkusíme se jim více věnovat někdy příště.

Kurz Od UČO k IČO, o který se stará Jitka Bartošová, sice nepatří do designové profilace, ale všem studentům designové profilace jej doporučujeme. Vymýšleli jsme jej pro celou Filozofickou fakultu společně s Robertem Vlachem a JIC. V jarním semestru je kurz nabízen už jako celouniverzitní. Doporučujeme dva články o tématu z blogu Na volné noze: Masarykova univerzita: Od UČO k IČO od Roberta Vlacha a Evropské univerzity freelancerům od Dana Šáchy.

Fotka je z přednášky Michelle Losekoot o Osobním Marketingu. Michelle doporučuje knihu Roberta Vlacha Na volné noze. V pravém horním rohu je další z řečníků kurzu Broňa Sobotka, kterého kurz tak zaujal, že se zúčastnil i jiných přednášek mimo svou vlastní o podnikání online.

Spolupracovali jsme s Univerzitou ve Varšavě a vyslali jsme studenty MUNI do akce EduHack 2021. Pokud vás zajímá shrnutí z pohledu studentů, tak doporučujeme článek od Markéty Kučerové a rozhovory Samuela Packa.

Učíme nejen studenty KISKu, ale nabízíme stále i kurzy pro knihovníky: Komunitní knihovnou krok po kroku a Skvělé služby. Prošly jimi už desítky účastníků.

Co se dělo na projektech?

Byli jsme úspěšní v soutěži TA ČR a získali jsme podporu pro projekt Redesign knihovních služeb 2020: webové knihy. KISK tím pádem na 2 roky přibral pod svá křídla tým z technologické neziskovky Next book — kromě Jana Martinka jsou našimi novými kolegy Josef Kocurek, Matěj Málek a Lukáš Porsche. Tým doplňuje Michal Lorenz, Roberto Cibin — nový kolega, který předtím působil na Madeira Interactive Technologies Institute (M-ITI). Na jarní stáž k nám přišla Alexandra Jakabová. Čekají nás téměř dva roky výzkumu a vývoje otevřených webových knih ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze.

V projektu Strategické nástroje pro utváření bezbariérového prostoru města jsme prototypovali a testovali web pro Poradní sbor pro bezbariérové město (bude spuštěn letos) a sepisovali naše zkušenosti o designování IT služby pro samosprávu. V listopadu jsme podepsali smlouvu o spolupráci na výzkumu se Statutárním městem Jihlava. Naplánován máme terénní výzkum, který bude zahrnovat například i wayfinding výzkum s pomocí eye tracking brýlí, ale kvůli pandemické situaci zatím vše odkládáme.

V rámci TA ČRu Institut forenzního interdisciplinárního výzkumu, sociálně emancipačního designu a architektury, kde jako KISK spolupracujeme s Fakultou výtvarných umění se pokračuje v mikrodesignové práci ve Velkém Krtíši na východním Slovensku. Projektu se například povedlo zabránit nespravedlivému vystěhování obyvatel z jednoho obecního domu, a to pomocí prototypu zvyšujícího právní povědomí nájemníků. V rámci projektu také v průběhu podzimního semestr vznikl kurz Design jako kritická praxe, který právě pod taktovkou Romana Novotného startuje!

Ve spolupráci s kolegy z Univerzity v Oslu se zamýšlíme nad potenciálem Transition designu. Chystáme kurz pro studenty KISKu na podzimní semestr, plánujeme mezioborovou konferenci a vyměňujeme si zkušenosti. Tým na straně KISKu v tomto období doplnila ještě Klára Peloušková z UMPRUM.

A co jinak?

Společně s Asociací UX a slovenskou SUXA připravujeme sčítání UXáků Humans of UX 2021. Sběru kvantitativních dat tentokrát předchází docela rozsáhlý kvalitativní výzkum pod vedením Jitky Bartošové — díky zapojeným studentům probíhají rozhovory s designery/kami, výzkumníky/výzkumnicemi a dalšími lidmi kolem UX. Na projektu nám pomohli a pomáhají Adam Melničák, Jana Baluchová, Tomáš Giesel, Jáchym Kubáček a další.

V Library & Information Science Research (Issue I, Vol. 43) nám vyjde článek o výzkumu bariér a stimulátorů pro sociální inovace v knihovnách. Na výzkumu se podílel téměř celý tým projektu Sociální inovace v knihovnách, který sesbíral a zanalyzoval rozhovory se 27 knihovníky a knihovnicemi. Článek představí čtyřúrovňový model bariér a stimulátorů a věříme, že může být užitečný pro řadu dalších sociálních inovátorů v oboru.

Na co se těšit v jarním semestru?

V kurzu Human-Computer Interaction chystá Tom Bouda průlet tématy HCI a celý semestr se bude hlavně prototypovat. V předmětu Digitální design bez bariér se opět budeme věnovat s Radkem Pavlíčkem velmi aktuální tématice přístupnosti a inkluzivního designu. Ta je bohužel při návrhu a provozu digitálních produktů mnohdy opomíjena a uživatelé tak musí často překonávat řadu menších či větších bariér. Jak na to, aby se situace zlepšovala, se společně naučíme. V Projektovém managementu i letos můžete těšit na online workshopy metod projektového řízení. Studenti budou mít navíc i možno získat v rámci Národní soustavy kvalifikací certifikaci Administrátora projektů.

V rámci designové profilace ve spolupráci s Fakultou výtvarných umění vznikl kurz Design jako kritická praxe. Kurz je postaven na propojování poznatků z designu, urbanismu a antropologie a krom teoretických vstupů jednou za dva týdny je koncipován prakticky, kde týmy studentů složených jak z KISKařů, tak designérů a umělců řeší konkrétní problémy v rámci Brna čerpající z témat sociální práce, Covidu, brněnských wicked problems nebo brownfieldů. Mentorský tým se skládá jak z lidí z FaVU, tak KISKu.

Na své si přijdou i bakaláři, pro které je primárně určen kurz Sociální inovace v knihovnách, který vede zkušený Tom Štefek. Jak vypadal loňský ročník jsme shrnuli minule a letos vás v něm čekají neméně zajímavá témata.

Service Design Workshop: Přidali jsme volná místa

Pokud bychom měli něco zdůraznit, tak letos se nejvíce těšíme na Service Design Workshop. Jeho tématem bude využití technologie GPT-3 a její možná budoucí využití a setkáte se v něm hned se čtyřmi lektory: kurz povede Roberto Cibin, na pomoc s GPT-3 jsme si pozvali Jana Koláře a Denise Valáška. Společně s Tomessem Casellim potom budeme kriticky diskutovat i o etických aspektech spojených s GPT-3. Otevřeli jsme ještě dodatečně 10 volných míst. Pokud se do počtu nevejdete, požádejte si ještě o výjimku.

Zdroj obrázku: Franki Chamaki, Unsplash

Pozvánka na Design@KISK MeetUp

V úterý 9. března 2021 v 18:00 se potkáme. Bezpečně. Virtuálně. Můžete se těšit na zajímavé hosty. Dozvíte se také, jak se na KISK dostal náš nový kolega Roberto Cibin. Další program prozradíme postupně — sledujte událost na Facebooku.

Zdroj obrázku: Ravi Palwe, Unsplash

--

--

Ladka Zbiejczuk Sucha
DESIGN KISK

Vedu designovou profilaci na KISK ARTS MUNI. Zajímám se o metodiky designového myšlení a mluvím lidem do uživatelského výzkumu. KISK. Libdesign. 100metod.cz.