Designová profilace na podzim 2021

Ladka Zbiejczuk Sucha
DESIGN KISK
Published in
6 min readSep 23, 2021

Na MUNI startuje nový semestr, je na čase shrnout, co se na designové profilaci na KISKu dělo na jaře a co nás čeká na podzim 2021 — třeba zahraniční hosté, nové designové metodiky, nové předměty a také nový obor.

Nejdůležitější zprávy na začátek. Máme nové absolventky: Danielu Luňáčkovou a Kamilu Vaňkovou. Diplomku na designérské téma v minulém semestru obhájili také Laura Ménová a Štefan Kukla. A na KISKu se zase potkáváme ve 3D.

Lidé jsou zpět! První hodina Designu informačních služeb, rozhraní a interakcí

Výuka: jaro bylo online

Všechny kurzy jarního semestru — Interakce člověk — počítač, Projektový management, Leadership, Digitální design bez bariér, Sociální inovace v knihovnách i Service Design Workshop — proběhly online. Distanční online formát je výzva, ale ne vždy musí znamenat nevýhody:

Rozhraní GPT-3 od OpenAI. Uhodli byste, jaké kurzy na designové profilaci jsou reálné a jaké vygenerovalo automaticky GPT-3?

Podzim ve znamení transition designu

Podzimní kurzy právě začínají:

Transition design je přístup k návrhu změn na úrovni celých komunit, se kterým přišel tým z Cornegie Mellon University, a postupně se dostává do osnov designových škol po celém světe. Na KISKu chceme na podzim s podporou grantu z Norských fondů prozkoumávat jeho přínosy i limity. V Designu v souvislostech, který bude transition designu letos věnovaný, vystoupí Cameron Tonkinwise s tématem politických souvislostí designu, Dan Lockton s novými designovými metodologiemi, Joanna Boehnert bude mluvit o heterodoxních ekonomiích a designu, Sasha Costanza-Chock o Design Justice, Grace Turtle o novém způsobu designování v době umělé inteligence a Klára Peloušková o teoretických východiscích designu tranzice.

V letošním Service design workshopu si zase vyzkoušíme metodiky a přístupy kritického a spekulativního designu v kontextu tranzice v praxi. S metodickou podporou kurzu nám pomáhali kolegové z University of Oslo, ale také například studentky Daniela Luňáčková nebo Šárka Matoušková. V mentorských rolích se v kurzu objeví například Klára Peloušková (UMPRUM), Josef Kocurek (next-book, KISK), Tereza Navarová (House of Řezáč, Klimavize), Eliška Bartošová (SDRUK) a další. Na studenty obou kurzů navíc čeká na konci semestru malé překvapení. Těšíme se!

Připravujeme nový magisterský kurz, chystáme online bakaláře a spolupracujeme s VŠE…

Magistry bude od příštího akademického roku čekat nový kurz zaměřený na komunity a technologie. Bude v angličtině, chystáme spoustu zajímavých zahraničních hostů a povede jej náš externí kolega Roberto Cibin. Čekání na kurz si můžete zkrátit čtením článku o tom, co Roberta přivedlo na KISK a do Čech.

A v rámci interního projektu MUNI se chystáme na akreditaci online profesně orientovaného bakalářského programu s pracovním názvem Design a management informačních služeb. Na KISK se jako koordinátorka vzniku programu vrátila zkušená UX výzkumnice Tereza Kosnarová Venerová (přečtěte si i rozhovor s ní). Zajímá vás k chystanému studiu více informací? Chcete nám předat nějaké podněty? Přijďte na schůzku!

Připravujeme nový bakalářský online program

Na Katedře multimédií VŠE vznikla i ve spolupráci s KISK nová specializace — UX výzkum a design, který garantuje Jitka Bartošová. Gratulujeme a přejeme hladký start.

Co se děje na projektech?

Podíleli jsme se na sčítání lidí kolem UX Humans of UX 2021. Na začátku září jsme ukončili sběr dat a první výsledky představila Jitka Bartošová a Lukáš BoB Marvan na letošním Webexpu. Poděkování patří celému týmu, spoustě konzultantů a také Jáchymovi Kubáčkovi z KISKu, který zpracovává kvantitativní data.

Ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze nasazujeme v rámci projektu Redesign knihovních služeb 2020 formát next-book jako alternativu pro čtení v prohlížeči. Na zlepšování next-booku se nově podílí i Dalibor Černocký a konverzí knih nám pomáhají i studentky Gabriela Godišková a Adéla Weidischová. Zkuste, jak se vám bude číst v mobilu Čapek.

“Obálka” next-booku Bílá nemoc od Karla Čapka je ve skutečnosti animovaná — https://books-are-next.github.io/bila-nemoc/

Tento rok nám končí spolupráce s Přírodovědeckou fakultou MUNI a magistrátem města Brna na projektu Strategické nástroje pro utváření bezbariérového prostoru města. Pracujeme na textech pro chystanou knihu a dokončujeme informační systém pro řešení požadavků na odstraňování bariér ve městě i web, který odprezentuje služby Poradního sboru pro bezbariérové Brno.

Web Bezbariérové Brno vyvíjel Jan Martinek a graficky navrhoval Matěj Málek, přístupnost testuje tým Radka Pavlíčka.

Magistrátu města Jihlava jsme předali výsledky smluvního výzkumu, který se týkal rozmístění klíčových pracovišť a orientace v budově. Data byla podložena dotazníkovým šetřením, pozorováním a eye-trackingovým výzkumem, na kterém se podíeli mimo jiné kolegové Bedřich Musil, Kateřina Jochecová a Jitka Bartošová či absolventka KISKu Daniela Luňáčková. Návrhy na prostorová řešení pro projekt chystala Jana Matyášová.

Po několika letech chceme oživit projekt Libdesign. Chystáme dotisk prvních kartiček i třetí edici s tematikou designu tranzice. S copy originálních karet nám pomáhá Maru Kortanová a na nové edici bude výtvarně spolupracovat Matěj Málek a Veronyka Jelinek, takže už se moc těšíme, až budou obě sady hotové.

Obrázek: Jeden z návrhů na design nové edice karet Libdesign

Na Institu forenzního interdisciplinárního výzkumu, sociálně emancipačního designu a architektury mezi KISKem a FaVU VUT se odehrál na jaře první společný kurz a v současnosti projekt vyvinul karetní hru Péče z budoucnosti, která se snaží napomoci imaginaci budoucích starostlivých řešení palčivých problémů dneška.

Na podzim budeme realizovat výzkum uživatelských potřeb pro Ministerstvo spravedlnosti pro redesign jednoho z webů portálu Justice.cz. Čeká nás výzkumnický a testovací sprint, který vedou Petra Kutálková a Marek Malík a přidají se do něj i další studenti z KISKu. Na projektu se mimo jiné potkáváme i s naší absolventkou Terezou Navarovou a agenturou House of Řezáč.

Kromě toho měříme úspěšnost minulých běhů kurzu Od UČO k IČO a chystáme nový běh pro jarní semestr 2022.

Zapojte se!

Pro jarní běh kurzu Od UČO k IČO v současné době hledáme zájemce o pomoc s koordinací kurzu a moderování přednáškových bloků. Máte-li zájem, ozvěte se prosím Jitce na jitka.bartosova@phil.muni.cz, ráda vám k tomu řekne víc.

Chcete se zapojit do jakéhokoliv ze zmiňovaných projektů nebo poslat komentář k věcem týkajícím se profilace? Napište třeba na sucha@phil.muni.cz.

--

--

Ladka Zbiejczuk Sucha
DESIGN KISK

Vedu designovou profilaci na KISK ARTS MUNI. Zajímám se o metodiky designového myšlení a mluvím lidem do uživatelského výzkumu. KISK. Libdesign. 100metod.cz.