Design Thinking pre učiteľov

Veronika Miklušová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 25, 2020

HCD môžeme chápať ako prístup aj súbor techník, prostredníctvom ktorého môžeme tvoriť efektívne riešenia. Tieto riešenia by sa mali nachádzať v strede optiky, cez ktorú sa počas celého procesu ich vývoja na nich nahliada. Zložky trojitej optiky tvoria:

1. žiadanosť — ľudia či sociálna skupina žiadajú alebo potrebujú dané riešenie;

2. uskutočniteľnosť — disponujeme technologickými prostriedkami potrebnými pre uskutočnenie daného riešenia;

3. životaschopnosť — dané riešenie je udržateľné z finančného hľadiska.

Táto konceptualizácia designového procesu bola spropagovaná spoločnosťou IDEO, vďaka ktorej sa HCD dostalo do rôznych oblastí. Ponúka sa ako možná spása v oblastiach, ktorými lomcujú wicked problems a že školstvo nimi oplýva — čím sa mu podarilo rozšíriť aj do verejného a neziskového sektora. V roku 2012 IDEO v spolupráci s Riverdale Country School vydalo prvé vydanie príručky Designérské myšlení pro učitele, ktorá má aj český preklad.

Úvodné video zo stránky Design Thinking
for Educators

V príručke IDEO — Design Thinking (Designérské myšlení) predstavuje už viac konkrétny proces zastrešený prístupom HCD a sô v nej predstavené spôsoby a série krokov ako vytvárať riešenia, ktorých stredobodom má byť človek. Využitie Design Thinking, pôvodne vytvoreného pre potreby korporátneho prostredia a produktový design, by tak v tomto prostredí nemusel trpieť prílišným zameraním sa na zložku životaschopnosti i ďalšími problémami, ktoré som už popísala inde.

Príručka sa zaoberá overenými oblasťami, v ktorých sa pre učiteľov a školy nachádzajú výzvy, s ktorými sa často stretávajú:

  • kurikulum — návrh a vývoj vzdelávacích skúseností a interakcií;
  • priestor —design fyzického prostredia, kde sa vzdeláva;
  • procesy a nástroje —návrh školských programov a prostriedkov pre zabezpečenie fungovania inštitúcie,
  • systémy —návrh stratégií, cieľov a politiky.

Pomocou nich prevádza čitateľa jednotlivými krokmi designového procesu a aj na konkrétnych príkladoch predstavuje rôzne metódy, ktoré je v daných fázach designového procesu možné a vhodné použiť. HCD tak môže byť užitočným nástrojom nie len pri návrhu technológií sprostredkujúcich vzdelávaciu skúsenosť ale i v skúsenosti samotnej. Existujú taktiež aj iniciatívy, ktoré pomocou poznatkov nadobudnutých prostredníctvom HCD, majú ambície zlepšiť vzdelávaciu politiku či zmeniť prístup univerzít voči študentom, pre ktorých už titul nie je hlavným lákadlom.

--

--