Konektivismus v učící se společnosti

Baron Prášil
EDTECH KISK

--

Konektivismus v učící se společnosti je celkem šikovně stylizovaný burz-word nadpis, na kterém si názorně oba pojmy přiblížíme a dále rozvineme.

Pokud některý z pojmů konektivismus nebo učící se společnost vidíte poprvé, nevíte co si pod tím představit a v této situaci se cítíte natolik nekomfortně, že investujete minimálně následující hodinu svého času do googlování, tak Vám blahopřeji — jste součástí učící se společnosti.

Jestliže jste zde přistáli náhodou, při hledání vtipných videí se zvířátky, a předchozí odstavec vás nijak nerozpohyboval k vnitřnímu neklidu a potřebě doplnit si vzdělání, tak s vysokou pravděpodobností je zde tato věta pro vás zbytečně, protože už jste zase zpět u vtipných videí na youtube a učící se společnost není pro vás, nebo spíše vy nejste pro ni — bohužel.

Učící se společnost je fenomén, nebo dokonce moderní trend, kdy vzdělávání přestává končit diplomem z vysoké školy, ale de facto nikdy nekončí. Učíme se celý život a v učící se společnosti je právo na zdokonalování a růst jednotlivce normou. Aktivní jednotlivci, pak dokonce v mnoha případech učící se společnost svou drobnou snahou sami utváří — jako např. nyní já, čímž se dostáváme ke konektivismu.

Pokud jste do své snahy překonat stávající neznalost zapojili také např. své přátele na sociálních sítích, tak již pomalu a zatím nesměle začínáte využívat konektivismus a jeho prvky.

Součástí praktikující konektivistické výuky budete ve chvíli, kdy vaše vzdělávání v dané oblasti, např. zde v tématu konektivismus a/nebo učící se společnost, bude formálně zaštítěna vyučujícím, který vás tématem strukturovaně provede — za pomoci komunikačních sítí a nástrojů.

V takovém případě jste na tento text narazili při googlování v rámci svého domácího úkolu ve snaze získat materiál pro svůj domácí úkol — resp. projekt, či dokonce týmový projekt. Je mi líto, že jsem vás zklamal a obral o drahocenný čas.

Konektivismus není jen výuka vedená prostřednictvím online nástrojů a sociálních sítí, je to filosofie a víra v učení jako proces. Poznávání je dle konektivismu založeno na různorodých zkušenostech, které získáte na cestě za daným poznáním.

V konektivismu tedy cesta je cíl a na této cestě nejen že si budujete své vlastní know-how, ale také potkáváte další lidi, se kterými své know-how sdílíte. Autentičnost je zde svatým grálem. Hledáte svou cestu poznáním a dostáváte se na rozcestí, která vyžadují rozhodnutí. Nejste ale na to sami, budujete si svou sociální síť — svou komunitu.

Konektivismus má řadu výhod a také nevýhod.

Základní nevýhodou je potřeba vaší vnitřní motivace — pokud vám pro dané téma či úkol chybí motivace, tak se sebeřízeným a sebeurčeným učením moc nepochodíte.

Na druhou stranu se dá očekávat, že jakmile narazíte na téma, které vás skutečně zajímá, tak vaše motivace nebude znát hranic v přímé úměře síle a vlivu daného tématu na vaši motivaci. Sami si nastudujete zdroje a vyhledáte či vytvoříte svou komunitu a v ní svého guru.

A tak to má být.

--

--

Baron Prášil
EDTECH KISK
0 Followers
Writer for

An over-the-top storyteller whose fantastic adventures take him everywhere from Moon to the deepest recesses of a whale’s belly. Definitely not worth following.