Odchod od školních lavic aneb alternativní vzdělání

Martin Nejezchleba
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 1, 2021

Sezení v lavicích, zvonění ohlašující začátek a konec hodin, poslouchání přednášek nebo šustění obalů od zabalené svačiny. I tak může vypadat běžná docházka studentů. Existují ale i studenti, který tento “běžný” režim nezažili a jejich studium se odvíjí naprosto odlišně než je tomu studentů v českém školství. Jakým způsobem probíhá výuka nebo následná hodnocení studentů, kteří svůj učící se proces dali do rukou alternativnímu vzdělávání?

Zdroj: Lepší škola pro všechny. Dostupné z: https://www.lepsiskolaprovsechny.cz/studenti-vysokych-skol-budou-doucovat-deti/

Alternativní vzdělání a hlavně školy praktikující tento způsob výuky jsou často označovány jako školy s hravou formou výuky. není to bezdůvodně. Alternativní výuka často probíhá formou hry či jiných způsobů, kdy je student co nejvíce zapojen do výuky. Podobný směr zahrnující tuto formu je i například co-curriculum, ovšem s tím rozdílem, že i přes značně odlišný způsob výuky musí školy s alternativní formou vzdělání splňovat vzdělávací program. Liší se tedy forma, ovšem získané znalosti v porovnání se studenty běžného vzdělávání by se neměly lišit.

Proč alternativní vzdělání?

Stejně tak jako někomu nevyhovuje cestování do práce, i prostředí dané státním školství nemusí být pro každého. I studenti mají své vlastní zájmy, potřeby a je nutno je odporovat jinou formou než je schopno nabídnout školství ve své klasické podobě. Nemusíme hned zaměřovat svou pozornost na děti se zvláštními potřebami.

U alternativního vzdělávání se výuka zaměřuje více právě na individuální přístup než na systémové splnění veškerých náležitostí, kdy jde spíše o snahu co největší množství studentů. Ve velké míře zde hraje vztah studenta k učitelům, který je budován spíše přátelský než autoritativní.

Rozdíly mezi klasickým školstvím a alternativním vzdělání se jeví následující:

Vlastní zpracování, Zdroj: Šance dětem. Dostupné z: https://www.sancedetem.cz/alternativni-skolstvi

V současné době se v České republice nabízí možnost alternativního vzdělávání v následujících institucích:

  • Waldorfská — MŠ, 1. i 2. stupeň ZŠ, SŠ
  • Montessori — MŠ, 1. i 2. st. ZŠ
  • Daltonská — MŠ, 1. i 2. st. ZŠ, SŠ
  • Jenská — 1. st. ZŠ
  • Začít spolu — MŠ, 1. st. ZŠ
  • Zdravá škola — MŠ, 1. i 2. st. ZŠ, SŠ
  • Integrovaná tematická výuka — MŠ, 1. st. ZŠ
  • Lesní / přírodní škola — MŠ, SŠ
  • Domácí vzdělávání — MŠ, 1. i 2. st. ZŠ, SŠ

Domácí individuální vzdělávání

Právě poslední forma alternativního vzdělávání je o to zajímavější, neboť neprobíhá za přítomnosti pedagogů, ale pouze za přítomnosti rodiče, který dosáhl alespoň středního vzdělání zakončeného maturitou. Náročnost tohoto vzdělání tkví především v prvotní fázi celkového vzdělávacího procesu a předchází mu spousta především byrokratických kroků, neboť pro umožnění domácího vzdělávání musí být stanoven závažný důvod, musí být zajištěné podmínky vhodného prostředí i z pohledu bezpečnost a vhodné učebnice, kterými student bude vyučován. Vše musí být povoleno ředitelem místně příslušné školy. Tato forma vzdělání je především aplikována na studenty se zdravotním postižením, z důvodu častých pracovních cest rodičů nebo i z důvodu mimořádného nadání studenta.

Individuální vzdělání v domácím prostředí má své výhody a samozřejmě i nevýhody. Jednou z hlavních je především individuální pokrok studenta, ovšem na úkor malého nebo mizivého socializování s ostatními dětmi ve vzdělávacích institucích. Domácí studium se neobejde bez přezkoušení u státní školy, neboť individuální vzdělání i přes svou formu musí být v souladu se stanovenými minimálními nároky, které státní školství garantuje.

Domácí vzdělání je v české republice je stanoveno Školským zákonem č. 561/2004 Sb.

--

--