Výhody P2P learningu v pracovním prostředí

Daniela Luňáčková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 4, 2020
Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash

Vzdělávání je běžnou součástí většiny povolání. Většinou má podobu školení a standardizovaných profesních testů. Existují ovšem i jiné způsoby profesního rozvoje, které se svou povahou řadí do neformálního vzdělávání. Jedním z nich je peer-to peer learning.

Koncept peer-to-peer (P2P) learning představuje sdílení znalostí a nápadů mezi kolegy. Lidé se tak učí od sebe navzájem (Boud, Cohen & Samson, 2001, str. 8–9). Tato forma neformálního učení umožňuje zprostředkování nového poznání formou, která není postavená na striktně hierarchickém vztahu učitel — student (tento vztah je více ukotven v peer teaching).

Učení se od druhých je podle Davida Bouda přirozený proces, protože většinu problémů neřešíme formálním vzděláním, ale právě dotazováním se jeden druhého (Boud, Cohen & Samson, 2001, str. 7):

„In everyday life we continually learn from each other. For most of the things we need in our working and personal lives we find enough information and guidance from friends and colleagues. It is relatively uncommon to take a course, or consult a teacher.“

Hlavní silnou stránkou implementace P2P learning ve firemním prostředí je zvyšování konkurenceschopnosti (Learning Crafters, 2019). Při sdílení znalostí mezi kolegy se předávají tacitní znalosti a zkušenosti, které se jiným způsobem předávají obtížně.

Další výhodou je, že peer learning umožňuje rychlou odezvu na problémy. V agilním prostředí je rychlá reakce na změny a problémy důležitá. Ne na vše jsou totiž potřeba formalizované kurzy.

„The first approach, when stuck on a problem, is normally to ask another student, not the teacher.“ (Boud, Cohen & Samson, 2001, str. 7)

Tato forma vzdělávání tedy umožňuje rychle reagovat na rozpoznané mezery ve vzdělání a přemostit je využitím znalostí kolegů.

Zdroj: https://medium.com/benq-lifestyle-design-center/ezwrite-service-design-93c246a26514

Poslední výhodou peer learningu, která bude zmíněná v tomto článku, je samotné zapamatování si prostřednictvím učení. Jak známe ze zkušenostního kužele, který vytvořil Edgar Dale, učení jiných nám umožňuje zapamatovat si a trvale uchovat až 90 % obsahu.

P2P v pracovním prostředí mohou podpořit také online kolaborativní nástroje (třeba Slack) ale i jiné nástroje, které podporují online komunikaci a sdílení. Nemusí se tedy probíhat pouze komunikací face-to-face, ale i v online prostředí.

Další čtení:

Článek o tom, jak využívat peer learning

Peer learning popisuje David Boud v knize Peer Learning in Higher Education: Learning from and with each other. Zaměřuje se v ní na výhody zapojení peer learningu do tradiční výuky a jak vytvořit a facilitovat to správné prostředí pro vzájemné učení.

--

--