Lázadásmentes hackerkedés

Meglátogattuk a Santa Clara-i Hacker Dojo-t

Gabriel Varaljay
ENVIENTA Magyarország
4 min readMay 7, 2019

--

Minél több hacker közösséget látogatunk meg, annál világosabbá és átláthatóbbá válik az a diverzitás, amely ezekhez a közösségi terekhez, mint helyekhez köthető.

Míg a Noisebridge kimondottan anarchista hackerspace-ként kerül fel a nagy világtérképre, addig a Santa Clara-n található Hacker Dojo, egy “nyugodtan fotózz és videózz, senkit sem fog zavarni” helyszín. Legutóbb őket látogattuk meg.

A Hacker Dojo egy nagyon jó példája annak, hogy miként kell egy jól menedzselt hackerspace-t működtetni
A Hacker Dojo jelenleg nem messze a reptértől, egy ipari park belsejében található Santa Clara-n (Kalifornia)

A Hacker Dojo idáig a legkönnyebben meglátogatható és legbarátságosabb hackspace volt az életemben.

Jártam már több helyen is, más országokban pl. londoni makerspacekben, de az alapvető probléma mindig az volt, hogy a demokratizált szervezés eredményeként mindenki felelős volt, de közben senki sem. A legtöbb helyen nem érkezett válasz a megkeresésünkre, vagy komplikált chat platformokon át lehetett csak eljutni a szervezőkhöz. A Hacker Dojo viszont ennek ellenpéldája volt: megközelíthető, elérhető akár a Facebook oldaluk chat felületén át is és rövid időn belül válaszolnak.

Egyenesen ők hívtak meg.

A helyszín az év 365 napján van nyitva, tagoknak 24 órás hozzáférést nyújt, hiszen a havi tagságért RFID kulcs is jár. Vendégként 10 órától este 9-ig juthatunk be, és ha nem vagyunk még tisztában a tagság előnyeivel, akár napi belépést is kérhetünk (ez jelenleg 20 USD/óra).

A Hacker Dojo egy non-profit közösségi központ, amely 2009-ben alakult.

Az volt a cél, hogy egy olyan alkotói helyszínt hozzanak létre, ahol kreatív és egymástól tanulni vágyó emberek találkozhatnak, kommunikálhatnak és cserélhetnek ismeretet egymással. A közösen megépített projektekről nem is beszélve.

Ed, a Hacker Dojo egyik vezetője vitt minket körbe, miközben záporoztak a kérdéseink… Hogyan működik mindez non-profit alapon? Hogy tudjátok fizetni a számlákat? Milyen kiadással jár, ha plusz gépeket hoztok be?

Számora például teljesen új információ volt az is, hogy

a biztosítás a munkagépek számával tud megugrani olyan szintre, hogy az már nem vállalható.

Nyilván ez államonként, biztosítónként eltér, de a gépek számával nő az esetleges tűzesetek számának esélye is, a személyi sérülésekről nem is beszélve. Például a CNC-vágót csakis az kezelheti, aki átment egy képzésen. Ez minden hackerspace-ben alapvető szabály, jogosan.

balról jobbra: Váraljay Gabriel (ENVIENTA), Ed Choudhry (Hacker Dojo) és Kiss Gábor (ENVIENTA)

Edtől megtudtuk azt is, hogy lehetőség van felárért akár állandó irodai asztalt bérelni — ez a The Hive. Ellentétben tehát a hot-desk-el, amely gyakorlatilag azt jelenti, hogy oda ülsz le, ahol épp hely van és a közös térben vagy a többiekkel.

A Hacker Dojo nem nyújt képzéseket, befektetői szolgáltatásokat (egyes co-working irodákhoz sokszor alapból jár a kockázati befektető jelenléte is), sem mentorálást. Ellentétben viszont nagyon sok szervezettől jönnek ide előadni, és a gépek kezelésében is lesz aki segít.

Így az is könnyen előfordulhat, hogy egyszercsak teljes felelősséggel képesek leszünk kezelni a CNC-vágót. Ebben rejlik a közösség ereje. Mindenki kedves, megközelíthető és barátságos. Ennek köszönhetően nincsenek követelmények, hogy milyen tudással kell rendelkezned ahhoz, hogy megkapd a tagsággal járó RFID kulcsodat. Csatlakozásod után viszont nagy eséllyel fogsz találni egy startupot, aminek azonosulni tudsz a céljaival, vagy megtalálod a társalapítódat, vagy akár te lehetsz egy projekt CEO-ja.

Itt jegyezném meg, hogy a Pinterest is a Hacker Dojo-ban született. Amikor ilyen mondatokhoz értünk az Eddel való beszélgetésben, elszorult a torkom, mert számomra az egyik legmeghatóbb dolog, hogy az ilyen ismert márkák is a semmiből kezdték.

A Hacker Dojo-n belül kb. 70% software és 30%-ban hardware tevékenység zajlik.

Ezt nekünk látogatóknak nehéz felmérnünk, mert amit én látok az főleg a 3D nyomtatók, póló nyomtatásra alkalmas eszköz, CNC-vágó eszköz-arzenál felhozatala.

Természetesen van itt ping-pong asztal is, az elmaradhatatlan Tesla festményről nem is beszélve

Ednek hála — akinek nagyon hálásak vagyunk minden egyes információért — kiderült, hogy a völgyben elindult egy, a kis gyártókat összefogó mozgalom. Kiderült az is, hogy a legtöbb hackerspace Oaklandben (a San Francisco öböl másik oldala — tudjátok a szürke híd) található és kezdeményezték a kaliforniai maker — hacker helyszínek szorosabb együttműködését is.

San Mateo-ban Maker Fair lesz május 17. -19. között!!! Ezen a vásáron ott a helyünk, már csak azért is, mert minden makerspace — hackerspace jelen lesz. Azok is, akiket a távolság, vagy az idő hiánya miatt nem tudunk meglátogatni.

Ha minden igaz, a Hacker Dojo is költözni fog a jövőben és lehet, hogy Santa Clara helyett Mountain View lesz az új helyszín. Minden esetre nagyon sokat tanultunk ebből a látogatásból és hála az ilyen beszélgetéseknek, mindig világosabbá válik, hogy a maker mozgalom lassan trenddé fogja kinőni magát.

Ha követni szeretnéd az ENVIENTA projektet, gyere és csatlakozz a Facebook csoportunkhoz: https://www.facebook.com/groups/736575179754144/

--

--

ENVIENTA Magyarország
ENVIENTA Magyarország

Published in ENVIENTA Magyarország

Az Envienta közösségi megoldáscsomag, mely tapasztalatok, erőforrások, valamint önfenntartáshoz szükséges termékek nyílt forrású megosztását teszi lehetővé. Bővebb információ: http://hu.envienta.net/envienta-introduction/

Gabriel Varaljay
Gabriel Varaljay

Written by Gabriel Varaljay

Multi-Cloud & DevOps | AWS | Microsoft Azure | Google Cloud | Oracle Cloud | Linux | Terraform | digital problem solver

No responses yet