Co dělat, když nemůžete kvůli zhoršení zdravotního stavu vykonávat svou dosavadní práci

Radka Svobodová
Epizóna
Published in
5 min readFeb 23, 2022

Jste v situaci, kdy jste onemocněli nebo se vám zhoršil zdravotní stav natolik, že již nemůžete vykonávat svou dosavadní práci? Pak nevěšte hlavu a projděte si s námi, co v takovém případě říká legislativa a jak lze postupovat dál. Máme tu pro vás pár užitečných tipů, jak takovou situaci co možná nejlépe zvládnout.

Onemocněli jste v nedávné době s epilepsií nebo se vám zhoršil zdravotní stav a nemůžete vykonávat své dosavadní zaměstnání? Co s tím? | Ilustrační fotografie, zdroj: pexels.com

Co říká legislativa

Nejprve si pojďme shrnout, co nám říká současná legislativa. Hodnocení zdravotního stavu zaměstnance za účelem posuzování zdravotní způsobilosti k práci vždy provádí lékař poskytující pracovnělékařské služby pro daného zaměstnavatele. Pokud zaměstnanec s lékařským posudkem nesouhlasí, má možnost požádat příslušný správní orgán (krajský úřad, který udělil poskytovateli oprávnění k poskytování zdravotních služeb) o jeho přezkoumání. Výsledkem přezkumu pak může být buď zamítnutí návrhu na přezkum, nebo vyhovění návrhu na přezkum a zrušení napadeného lékařského posudku.

Dle § 41 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen převést zaměstnance na jinou práci, pokud vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku dlouhodobě pozbyl způsobilost dále vykonávat svou dosavadní práci, nebo pokud ji nesmí dále konat pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí. Dalším důvodem může být i zdravotní nezpůsobilost pro výkon noční práce. Převodem na jinou práci se pak rozumí buď úprava pracovních podmínek v rámci stávající pracovní pozice (např. eliminace nočních směn), nebo změna pracovní pozice, kdy je však nezbytné stávající pracovní smlouvu upravit (např. dodatkem k pracovní smlouvě). Tato úprava musí být oběma stranami stvrzena podpisem.

V případě, kdy převod na jinou práci či jinou pracovní pozici není možný, může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď dle § 52 písm. d) zákoníku práce, pokud zaměstnanec již nesmí dále vykonávat svou dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí. V takovém případě zaměstnanci náleží odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku jeho průměrného výdělku. Pokud dojde vzhledem ke zdravotnímu stavu zaměstnance podle lékařského posudku k dlouhodobému pozbytí zdravotní způsobilosti dle § 52 písm. e) zákoníku práce, pak je pracovní poměr ukončen bez nároku na odstupné. Ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele se ve svém článku detailně věnuje právnička Epizóny Klára Sommerová.

Požádejte o pomoc stávajícího zaměstnavatele

Byl-li s vaší prací stávající zaměstnavatel spokojený, pak by měl udělat vše pro to, aby vás uplatnil na jiné pozici. Projděte si všechny volné pozice (buď na firemních webových stránkách, nebo ve spolupráci s náborářem či jiným zástupcem personálního oddělení). Zvažte, zda by pro vás některá z nich mohla být vhodná a pokud ano, pak se přihlaste do výběrového řízení. Pokud bude vaše kvalifikace odpovídat požadavkům na danou pozici, pak máte jako interní kandidát velkou šanci uspět.

Pokud aktuálně váš stávající zaměstnavatel žádnou vhodnou pozici nenabízí, pak vám v takové situaci může poskytnout podporu formou poradenství, jak postupovat dál. Mnoho firem je v takovém případě připraveno poskytnout rady, jak si připravit životopis a motivační dopis, jak hledat práci jinde, jaké personální agentury je možné kontaktovat, jak postupovat na úřadech (např. registrace na Úřadu práce) apod. Na internetu je v dnešní době možné najít mnoho užitečných tipů, jak si hledat zaměstnání. V souvislosti s diagnózou epilepsie jsme se tomuto tématu věnovali již dříve zde.

Otevřete si nové obzory

Pro hledání jiné pro vás vhodné práce je klíčové znát své silné stránky, které můžete v další práci využít. Uvědomění si svých předností vám pomůže vytipovat si pozice, v rámci kterých je můžete uplatnit i při svém současném zdravotním stavu. Zvýšíte tím své šance být v rámci výběrového řízení úspěšní.

Zároveň se zamyslete, co vás v životě baví a naplňuje. Ztráta současného zaměstnání sice bývá většinou bolestná, ale je třeba se k ní postavit čelem a najít si i na této situaci něco pozitivního, je-li to možné. Můžete tak získat jedinečnou možnost změnit váš dosavadní život a třeba i úplně změnit směr své kariéry. Je jen na vás, jakou cestou se ve svém dalším životě vydáte.

Pokud jste třeba řidič kamionu, který přišel o řidičský průkaz kvůli epilepsii, a milujete zahradničení a kutilství, pak se vrhněte tímto směrem. Nebo využijte nějaký zajímavý rekvalifikační kurz a naučte se něco nového. Možná budete příjemně překvapeni změnou, kterou byste nebýt zhoršení vašeho zdravotního stavu nikdy sami od sebe nepodnikli. Existuje totiž mnoho lidí, kteří zásadně změnili své profesní směřování (a vůbec nemusel být důvodem zdravotní stav), jsou spokojení a leckdy i velmi úspěšní.

epilepsie práce zaměstnání změna tipy rady kutilství
Rádi kutíte a doma si vždy vše zajistíte sami? Pak se zdokonalte v nějakém řemesle, které vás baví, a udělejte si ze svého koníčka i novou práci. | Ilustrační fotografie, zdroj: pexels.com

Dalším důležitým krokem je vytipování si vhodného nového zaměstnavatele. Nebojte se požádat vaši rodinu a přátele o reference na jejich současné či bývalé nadřízené. Projděte si webové stránky místních firem, které nabízí pro vás vhodné pozice. Koukněte na portály, které zveřejňují mnoho pracovních nabídek (např. jobs.cz a prace.cz). Anebo oslovte Úřad práce či nějakou personální agenturu, která vám s hledáním nové práce pomůže.

Máte-li vybranou vhodnou volnou pozici u konkrétního zaměstnavatele, pak už stačí napsat životopis, popř. motivační dopis a přihlásit se do výběrového řízení. V této fázi je také klíčové si odpovědět na otázku, zda chcete v životopise přiznat svou případnou diagnózu, což spíše nedoporučujeme.

Dobře se připravte na pohovor

Dalším důležitým krokem je příprava na pohovor, pokud k němu budete pozváni. Prostudujte si dostupné informace o vašem potenciálním novém zaměstnavateli (v jakém oboru firma působí, jak se jí v konkurenci daří, čím může být specifická a co svým zaměstnancům nabízí) a obsazované pozici. Buďte připraveni zodpovědět dotazy týkající se vašeho vzdělání, schopností a dovedností, předchozích zaměstnání a pracovní náplně, nebo dalších informací, které jste uvedli v životopise. Promyslete si, čím vás právě tato pracovní nabídka zaujala a co konkrétně vy můžete na této pozici nabídnout. Také je třeba se rozhodnout, zda budete vašeho potenciálního nového zaměstnavatele při pohovoru informovat o vaší diagnóze.

Pár slov na závěr

Ne nadarmo se říká, že změna je život. Všichni máme v životě jen jedinou jistotu, a sice, že nic není jisté a všechno se neustále mění. Proto nezoufejte, pokud zrovna nyní musíte udělat změnu ve vašem pracovním životě, nejste první ani poslední. Věříme, že i vy to úspěšně zvládnete. Moc vám držíme pěsti!

Líbí se vám Epizóna, nový projekt Společnosti E? Podpořte nás jednorázovým nebo pravidelným příspěvkem. Máte dotaz nebo konkrétní podnět? Napište nám na epizona@spolecnost-e.cz.

--

--

Radka Svobodová
Epizóna
Writer for

Compliance Manager — Foxconn Czech Republic, Ambasador Společnosti E