Co všechno dokáže prozradit externí komunikace

Radka Svobodová
Epizóna
Published in
4 min readMay 13, 2021

Externí komunikací se rozumí vystupování zaměstnavatelů, institucí, ale i jedinců na veřejnosti, v médiích, na internetu nebo na sociálních sítích. Hledáte zrovna práci? Pak právě tato komunikace z vaší strany stejně jako ze strany vašeho potenciálního zaměstnavatele může být v mnohém přínosná, ale zároveň může i uškodit. Zajímá vás jak?

Externí komunikace Společnosti E, Pražský maraton 2014 | Zdroj: archiv Společnosti E

Externí komunikace zaměstnavatele

Většina zaměstnavatelů se na veřejnosti prezentuje především prostřednictvím svých webových stránek, kde obvykle popisují svou činnost, historii, vizi a hodnoty, které jsou pro ně klíčové. Dále zde naleznete volné pozice včetně přímého kontaktu na zodpovědnou osobu, požadavky na vhodné uchazeče a informace o tom, co firma novým kolegům nabízí.

Velmi často zde najdete i důležité dokumenty popisující např. etické hodnoty firmy (Etický kodex) nebo její aktivity v oblasti společenské odpovědnosti (Zpráva o udržitelnosti, CSR report apod.). Na stránkách někdy bývají i odkazy na různá videa odhalující např. pracovní prostředí, pracovní aktivity nebo zaměstnance, čímž mohou být také velmi přínosná.

Všechny tyto informace vám mohou výrazně napovědět, zda je právě toto zaměstnavatel, u kterého byste rádi pracovali. Zaujala vás oblast, ve které firma působí, její služby či výrobky anebo vás nadchlo pracovní prostředí a pozitivně naladěný personál? Dokážete si představit, že byste byli pyšní na to pracovat právě pro ni? Pak jednoznačně stojí za to projevit zájem o volnou pozici, pokud odpovídá vaší kvalifikaci i představám.

Pokud si stále nejste jistí, pak využijte sociální sítě jako Facebook, Instagram, LinkedIn či Twitter. I na nich se většina zaměstnavatelů prezentuje. Obvykle jsou odkazy na sociální sítě k dispozici na jejich webových stránkách. Tam pak odhalují více o firemních akcích pro zaměstnance, jednotlivých týmech a osobnostech z řad zaměstnanců nebo společenské odpovědnosti včetně podpory komunity a sponzoringu.

„Podporuji lidi s epilepsií” | Zdroj: archiv Společnosti E

Někteří z nich se např. zaměřují na podporu sportu, což určitě ocení sportovní fanoušci. Jiní zase pomáhají v oblasti vzdělávání dětí a mládeže nebo podporují handicapované a sociálně slabé, což mimo jiné naznačuje, že by mohli být otevření zaměstnávání těchto skupin. Už je vám díky sociálním sítím nějaká firma sympatičtější? Pokud ano, tak směle do toho, držíme vám palce!

Čím více zdrojů, tím lépe

Čím více práce si dáte s vyhledáním informací, tím spolehlivější představu získáte. Jako další zdroje vám poslouží televize, rádio, internet, články a inzeráty v různých periodikách, billboardy, letáky či plakáty. Některé firmy využívají pro svou prezentaci také různé obrazovky (např. v MHD, na veřejných plochách apod.), speciální pracovní veletrhy či veřejné akce.

Buďte zkrátka pozorní a všímejte si veškeré externí komunikace. Je dobré mít také na paměti, že mediální profil daného zaměstnavatele nemusí vždy zcela zrcadlit realitu, a tak k němu přistupujte kriticky. Šikovné oddělení PR jej totiž může mnohdy vykreslit v mnohem zajímavějších barvách, než ve skutečnosti je.

Třešničkou na dortu vašeho vynaloženého úsilí bude to, že se vám získané informace zcela jistě vyplatí při případném pohovoru. Svými znalostmi o dané firmě prokážete skutečný zájem nejen o nabízenou pozici, ale také o daného zaměstnavatele. Je totiž rozdíl, zda pošlete svůj životopis na 100 různých adres, nebo zda máte skutečný zájem o danou pozici i firmu a věnujete svůj čas tomu, abyste si o ní něco zjistili. To se při pohovoru rozhodně počítá!

A jak se na internetu prezentujete vy?

Věděli jste, že i zaměstnavatelé si často lustrují uchazeče na sociálních sítích? Je to zcela logické, komunikace na sociálních sítích mnohé prozrazuje a zdaleka není tak anonymní, jak by si mnozí mohli myslet. Leckdy na sociálních sítích sdílíme informace z našeho soukromí, názory a přesvědčení nebo svá omezení, ať už zdravotní, či jiná.

Proaktivní náborář se tak může o uchazeči dozvědět spoustu informací, které mohou hrát roli v rámci výběrového řízení a někdy i vést k zamítnutí kandidáta. Může pro něj být zajímavá např. úroveň a styl komunikace daného uchazeče, jeho kreativita, ale také týmovost, etické hodnoty či názory.

Člověk, který se veřejně vyjadřuje negativně vůči jiným národnostem či rasám, asi těžko může očekávat, že získá místo u multikulturní firmy, která zaměstnává lidi různých národností a jakákoliv diskriminace je pro ni nepřípustná. Extremistické, agresivní či vulgární vystupování na sociálních sítích také není zrovna nejlepší vizitkou, která by nám pomohla získat kýžené zaměstnání.

Pokud například otevřeně komunikujete svou epilepsii na sociálních sítích, pak v případě pozvání k pohovoru bude více než moudré toto onemocnění zmínit a pobavit se o možnostech, jak ho společně zvládnout. Jeho zatajení v tomto případě vytváří zbytečnou nedůvěru ze strany potenciálního zaměstnavatele, a může pak vést k výběru jiného uchazeče.

Pamatujte, že důvěra mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem je v případě člověka se zdravotním handicapem klíčová a buduje se už ve fázi výběrového řízení.

Oboustranná debata pak v mnoha případech odbourává strach a obavy, které mnohdy pramení z neznalosti, nezkušenosti, nebo dokonce ze zažitých předsudků. Chcete-li pomoci je odbourat, bez otevřené komunikace to rozhodně nepůjde. Klára Janíčková v rozhovoru pro Epizónu nazvaném „Otázka na zdravotní stav by padnout neměla” popisuje pohled zaměstnavatele v těchto případech, přečíst si jej můžete zde.

Jste-li tedy aktivní na sociálních sítích, myslete na to, že tím na sebe leccos prozrazujete. Je třeba si uvědomit, jaké máte priority (i např. v oblasti sdělování vaší diagnózy), a podle toho konat a vystupovat na vašich profilech. Zde je také dobré zmínit, že existují různá nastavení soukromí, která nám umožňují, aby na dané sociální síti byl obsah zobrazován pouze určitým lidem (např. jen přátelům). Tak je využívejme a zacházejme s nimi chytře.

Vždy pamatujme na to, že sociální sítě jsou sice dobrý sluha, ale špatný pán. A je jen na každém z nás, zda a jak je dokážeme správně využít. A pokud zrovna hledáme novou práci, platí to dvojnásob.

Líbí se vám Epizóna, nový projekt Společnosti E? Podpořte nás jednorázovým nebo pravidelným příspěvkem. Máte dotaz nebo konkrétní podnět? Napište nám na epizona@spolecnost-e.cz.

--

--

Radka Svobodová
Epizóna
Writer for

Compliance Manager — Foxconn Czech Republic, Ambasador Společnosti E