Jak (se) bránit šikaně v práci

Radka Svobodová
Epizóna
Published in
5 min readApr 21, 2022

Šikana je negativní jev, se kterým se bohužel můžeme stále poměrně často setkávat ve svém okolí, ve škole anebo v práci. Zajímá vás, co se vlastně pod tímto pojmem skrývá a jak se takovému chování bránit v pracovním prostředí, popř. jak zasáhnout v případě, že jí trpí někdo jiný? Pokud vaše odpověď zní ano, pak věnujte pár minut tomuto článku.

Ilustrační obrázek | Zdroj: canva.com

Co je vlastně šikana?

Tento pojem označuje nějaké psychické a/nebo fyzické týrání či omezování určitého (obvykle slabšího) jedince jeho okolím.

Podíváme-li se specificky na pracovní prostředí, pak se můžeme setkat s třemi pojmy, které se používají pro určitý druh šikany. Mobbing je pojem používaný pro různé skryté a zákeřné formy znepříjemňování pracovního života konkrétního pracovníka ze strany kolegů. Bossing označuje šikanu v práci ze strany nadřízeného formou degradace podřízeného před ostatními kolegy, ztěžování, či dokonce znemožňování jeho práce. Staffing je naopak forma šikany ze strany podřízeného směrem k nadřízenému.

Další formou může být šikana někoho, kdo žije s určitým handicapem. Tito lidé bývají mnohem zranitelnější a je pro ně složitější se v takovém případě bránit. Nicméně jsou to právě oni, kdo si zaslouží nejen naši pomoc, ale také obdiv za to, že se snaží se svým znevýhodněním bojovat a aktivně se zapojovat do běžného života, ať už osobního, či pracovního.

Jak se šikana projevuje?

Všechny druhy šikany mají jedno společné, a to buď fyzickou, početní, anebo mocenskou převahu agresora, kterou uplatňuje vůči své oběti. Může se projevovat formou arogantního jednání, fyzické či slovní agrese, zesměšňování, slovních urážek, pomluv či neoprávněné kritiky, sexuálního obtěžování, vyhrožování či různých naschválů, krádeží, ničení či manipulace s věcmi a podobně.

V práci se šikana kromě výše uvedených projevů může ze strany vedoucího projevovat zadáváním nesplnitelných či někdy až nesmyslných úkolů, přehnaným kontrolováním plnění pracovních povinností či docházky, nadměrnými přesčasy či bezdůvodným zamítnutím poskytnutí volna. Ze strany vedoucího i kolegů může docházet k zesměšňování před ostatními, úmyslnému zatajování důležitých informací anebo znemožňování výkonu práce např. tím, že šikanovanému jsou schovány pomůcky či prostředky, které jsou pro výkon dané práce nezbytné.

V případě pracovníka s epilepsií může mít šikana i jiné projevy, které vyplývají z této diagnózy a individuálního zdravotního stavu. Nepřátelské chování kolegů a zesměšňování může vycházet z toho, že má daný pracovník jiné a z jejich pohledu „lepší” podmínky pro práci než ostatní a nedošlo k řádné komunikaci ze strany vedoucího. Nebo na základě předchozích zkušeností či doposud poskytnutých informací mohou dotyčného kolegové záměrně oslovovat posměšnými termíny („záchvate” apod.), což se bohužel leckdy děje i u dětí ve škole. Zcela opačným příkladem může být pak vyhýbání se takovému člověku nebo zřejmé vyjadřování obav být v jeho blízkosti, což rozhodně nepomáhá budovat přátelskou atmosféru na pracovišti.

Záměrem šikanátorů často bývá přimět šikanovanou osobu k dobrovolnému ukončení pracovního poměru a důvody k tomu mohou být různé. Může za tím být slabý pracovní výkon šikanovaného, který by však měl být řešen ze strany vedoucího zcela jinak, a to v souladu s pracovním právem (např. písemnou výtkou). Může zde hrát i roli snaha vedoucího nahradit danou osobu někým jiným. Anebo daná osoba prostě „nezapadla” mezi ostatní a ti se snaží ji takzvaně „vyštípat”.

Jak se zachovat v případě šikany v práci

Pokud jste právě vy anebo kdokoliv jiný obětí takových praktik, je třeba se proti tomu ohradit a zabránit dalšímu opakování. Takové chování rozhodně není v pořádku a je zcela na místě proti němu bojovat. Nikdo nemá právo ponižovat druhé a čím dříve takového agresora zastavíme, tím méně škody a příkoří napáchá. A rozhodně nehraje roli fakt, zda se jedná o vašeho kolegu či o šéfa. Ani on nebo ona nemají ze své pozice právo vás šikanovat a snižovat tak vaši důstojnost a sebedůvěru. I jako svědek takového chování máte morální povinnost zasáhnout a zamezit tomu, aby se to opakovalo. V takovém případě je dobré si uvědomit, že ačkoliv se dnes takové příkoří neděje zrovna vám, příště to můžete být právě vy anebo vaši blízcí, kdo bude obětí. Navíc tak půjdete dobrým příkladem druhým.

První možností je obrátit se na své nadřízené, kteří by měli začít tento problém okamžitě řešit. Pokud by šikana probíhala právě ze strany vedoucího, pak je dobré danou záležitost řešit s jeho nadřízeným anebo s Compliance (pokud u daného zaměstnavatele existuje) či personálním oddělením, popř. s nejvyšším vedením firmy. Další možné řešení je kontaktovat zástupce odborového svazu, pokud u vás funguje.

Způsobů, jak informovat vedení firmy o nepřípustných praktikách by mělo být hned několik. Můžete to řešit osobně, telefonicky či emailem pod svým jménem, což je vždy nejlepší. V takovém případě je možné poskytnout detaily, které mohou hrát roli v řádném prošetření celé záležitosti. Navíc tak budete informováni o průběhu i závěru šetření. Máte-li však obavy odkrýt svou identitu, pak můžete podat podnět anonymně podle toho, jaké možnosti váš zaměstnavatel nabízí (např. zasláním podnětu přes webové stránky, intranet nebo využitím anonymní linky či schránky na podněty). Pak je ale důležité, abyste uvedli co možná nejvíc informací, aby bylo vedení firmy vůbec schopné problém řešit (tzn. k čemu přesně došlo, respektive dochází, kde se to událo či jak dlouho se to děje, komu a ze strany koho, kdo může tuto skutečnost dosvědčit apod.).

Pokud by váš zaměstnavatel z jakéhokoliv důvodu tento podnět neřešil, pak kontaktujte Oblastní inspektorát práce, jehož hlavním úkolem je kontrola dodržování povinností plynoucích z pracovněprávních předpisů. Je tedy jejich povinností se takovým podnětem zabývat a zajistit nápravu, pokud by se šikana na pracovišti potvrdila.

Jak šikaně na pracovišti předcházet

Každá společensky odpovědná firma, které záleží na tom, aby její zaměstnanci měli pro svou práci co možná nejlepší podmínky a aby mezilidské vztahy mezi pracovníky a jejich vedoucími fungovaly na profesionální úrovni, klade důraz na prevenci a zamezení jakýmkoliv formám neetického chování.

Obvykle je nepřípustnost nerovného zacházení včetně šikany obsažena v nějakém interním předpise daného zaměstnavatele (např. v Etickém kodexu či Pracovním řádu). Na to by pak mělo navazovat vstupní a pravidelné školení všech zaměstnanců, kde by měly být jasně specifikovány příklady chování, které jsou neakceptovatelné, a jak je případně řešit, jste-li jeho obětí či svědkem. Některé firmy mají dokonce i speciální školení pro vedoucí pracovníky ohledně nediskriminace a rovného zacházení.

Další formou prevence je funkční systém sběru zpětné vazby od zaměstnanců a řešení podnětů a stížností. Čím robustnější takový systém je, tím větší šanci zachytit případné problémy daná firma má. Pro tyto účely využívá mnoho zaměstnavatelů své webové stránky, speciální telefonní linky, e-mailové adresy, schránky na papírové podněty apod. Ale někteří jdou i dál — např. společnost Foxconn proaktivně a kontinuálně provádí pohovory se zaměstnanci či dotazníková šetření, během kterých hovoří s namátkově vybranými zaměstnanci a mimo jiné tím i mapuje klima na pracovišti, což firmě umožňuje identifikovat případné problémy a ihned zajistit jejich nápravu.

Naprosto klíčové je pak i to, aby nahlášený podnět byl vždy řádně a profesionálně prošetřen a případná nápravná opatření byla dotažena až do konce. Dojde-li totiž pouze k polovičatému šetření či řešení, pak i seberobustnější systém pozbyde důvěry zaměstnanců a tím se stane vlastně bezzubým.

Co říci na závěr?

Šikana je chování, které bychom ve svém okolí rozhodně neměli tolerovat a to ať jste zaměstnanec, anebo vedoucí pracovník a zastupujete zaměstnavatele. Jedině tím, že zasáhneme a zajistíme nápravu zamezíme tomu, aby se takový jev opakoval, či dokonce gradoval. Je totiž v zájmu každého zaměstnavatele, aby se takové zacházení v jeho řadách nedělo a všichni zaměstnanci se u něho cítili dobře a v bezpečí.

Líbí se vám Epizóna, nový projekt Společnosti E? Podpořte nás jednorázovým nebo pravidelným příspěvkem. Máte dotaz nebo konkrétní podnět? Napište nám na epizona@spolecnost-e.cz.

--

--

Radka Svobodová
Epizóna
Writer for

Compliance Manager — Foxconn Czech Republic, Ambasador Společnosti E