Jak se vymanit z tradičních forem
pracovních úvazků

Alena Bulvova
Epizóna
Published in
4 min readJun 17, 2021

Hledáte nového zaměstnance, ale nemůžete najít toho pravého? Možná je problém v tom, jaké pracovní podmínky nabízíte. Existuje mnoho lidí, kteří jsou něčím limitovaní, jsou to samoživitelé, lidé starající se o osobu blízkou nebo lidé limitovaní nějakou nemocí, například epilepsií. Zkuste přejít na flexibilní formu pracovních úvazků a možná naleznete skvělého zaměstnance právě z těchto řad.

Ilustrační fotografie | Zdroj: unsplash.com

Jaké jsou možnosti?

Jednou z možností flexibilního pracovního úvazku je pružná pracovní doba. Zaměstnanec si při pružné pracovní době volí sám začátek a konec pracovní doby, pracovní den ale nesmí přesáhnout 12 hodin. Pracovní doba se při pružném pracovním úvazku dělí na dvě části, na „volitelnou“ a „základní“ pracovní dobu. Základní pracovní doba zahrnuje čas, ve kterém zaměstnanec musí být na pracovišti, tento čas je definován zaměstnavatelem. Druhou část si zaměstnanec určuje sám.

Při pružné pracovní době nesmí celková týdenní pracovní doba přesáhnou stanovenou hranici hodin definovanou zaměstnavatelem v pracovní smlouvě. Pružná pracovní doba může být výhodná pro člověka s epilepsií, který potřebuje vlastní pracovní tempo. Práci si může v týdnu rozplánovat podle aktuální zdravotní situace. Jako zaměstnavatel máte zaměstnance ve stanovený čas pod kontrolou a můžete s ním projednat další postupy práce. Zaměstnanci s epilepsií, tento systém může ušetřit spoustu stresu navíc.

Další možnost flexibilního přístupu je zhuštění pracovních hodin. Tento způsob lze využít hlavně u lidí, kteří jsou rychlí a svoji práci provádí efektivně. Jsou schopni se soustředit delší dobu, a proto je pro ně výhodné některé dny pracovat déle, a jiné zase vůbec. Zaměstnanec, přesto odvede stejnou práci, jako by byl v zaměstnání 5 dní v týdnu. Tento způsob může být na míru ušitý lidem s epilepsií, kteří si dokáží zorganizovat pracovní čas během týdne a mohou se tedy snáze přizpůsobit nečekanému pracovnímu výpadku, který může být zapříčiněn epileptickým záchvatem nebo vedlejšími účinky medikace. Zhuštění pracovních hodin může být psychicky i fyzicky náročné, je proto dobré myslet i na nežádoucí účinky. Jedním z nežádoucích účinků je stres, který u některých lidí s epilepsií může být viníkem záchvatů. V takovém případě by bylo lepší využít jiný flexibilní přístup.

Ještě větší volnost poskytuje domluva mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem o odpracování počtu hodin za rok. Tato možnost je pro člověka s epilepsií asi jedna z nejlákavějších, avšak musí to dovolit povaha zaměstnání a sám zaměstnanec musí mít silnou pracovní morálku.

Systém směn patří mezi více známé flexibilní metody. Zaměstnanec pracuje podle směn, které si sám vybírá podle toho, jak to jemu vyhovuje. V případě člověka s epilepsií není doporučené vybírat si noční směny, a proto je velmi důležitá domluva se zaměstnavatelem.

Mezi poměrně málo rozšířenou formu flexibilního pracovního úvazku je sdílení pracovního místa. Jedna pozice je rozdělena mezi dvě a více osob, které pracují střídavě v intervalech, které si domluví. Pro člověka s epilepsií, se jedná o velmi výhodnou formu pracovního úvazku. Řešení náhlého pracovního výpadku je zde mnohem snazší než při tradičním úvazku, který je v České republice stále nejvíce využívaný.

Příklady dobré praxe v ČR i zahraničí

Firma Microsoft se zabývá vývojem, výrobou, licencováním a podporou široké škály produktů, které jsou spjaté především s počítači. Přestože se jedná o nadnárodní korporátní firmu, ke svým zaměstnancům přistupuje individuálně. Zaměstnanci mají velký prostor v definování svých požadavků na práci. Microsoft přijímá do zaměstnání studenty, samoživitele, lidi pečující o nemocného člena rodiny a další. Poskytuje jim diverzitní pracovní prostředí, jenž zahrnuje práci z domova, z kavárny, ze zahraničí, prostě odkudkoliv. Flexibilní pracovní doba a prostředí tedy umožňuje firmě přijmout různé skupiny lidí, kteří mohou být limitovaní například epilepsií. Microsoft uvádí, že hlavním limitem v nabízení rozličných flexibilních míst zůstávají legislativní nařízení daných zemí.

Mezi další vstřícnou firmu je velkoprodejce nábytku IKEA. Společnost IKEA je zapojena do projektu Evropská Charta diverzity. Podporují zde zaměstnávání lidí s různými pracovními limity. Vytvořením inkluzivního prostředí umožňují vznik rozmanitých kolektivů, které si mohou vyměňovat zkušenosti. IKEA je také otevřená volnému výběru pracovních úvazků a podporuje vzdělávání a kariérní rozvoj.

K flexibilním firmám se řadí i ČSOB, která flexibilitu pracovních úvazků zahrnuje do projektu People Strategy 2020. K rozšíření flexibilní nabídky pracovních úvazků podle ČSOB přispěla i karanténa, která přišla s pandemií Covidu-19. Na základě pandemických opatření v roce 2020 vytvořili vizi Flexible Workspace do dalších let, která má odstranit stereotypy a vytvořit flexibilnější pracovní prostředí. ČSOB se tedy jasně vymezuje proti diskriminaci všech osob s možnými omezeními, mezi které jistě patří i epilepsie.

Přistoupením na flexibilní formy pracovních úvazků nemůžete nic ztratit, můžete jen získat. Mezi konkurencí vyniknete jako firma, která je přívětivá k individuálním potřebám zaměstnance a to už se vyplatí.

Líbí se vám Epizóna, nový projekt Společnosti E? Podpořte nás jednorázovým nebo pravidelným příspěvkem. Máte dotaz nebo konkrétní podnět? Napište nám na epizona@spolecnost-e.cz.

--

--

Alena Bulvova
Epizóna
Writer for

Ambasador Společnosti E a studentka navazujícího magisterského programu Informační studia a knihovnictví na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity