Az értékek újra megtalálása

A metatrend — Fjord Trends 2020

RIPORT
ÉRTEM A CÉGEM
Published in
2 min readJan 2, 2020

--

Lassan hagyomány, hogy év elején összefoglaljuk a Fjord-Accenture globális dizájn és innovációs ügynökségének trendkutatását a következő év meghatározó vállalati trendjeivel kapcsolatban.

Idén sincs ez másképp. Talán annyi változás, hogy rövid blogbejegyezést szánunk minden egyes trendnek, hiszen sokak szerint meghatározó és döntő időszak következik 2020-tól minden vállalat életében. Első bejegyzésünk a trendek mögött meghúzódó metatrendről, az értékek újra megtalálásáról és a kiigazításról szól.

Gyorsulás és gabalyodás

A gazdaság és a politika, a kapitalizmus és a természeti erőforrások kihasználása, a technológiai fejlődés és a társadalmi problémák régóta szorosan egymásba kapcsolódó, gyakran egymásnak feszülő fogalmak.

A fenti jelenségek kölcsönhatásaiból származó következmények az utóbbi évtizedekben kezdték a közvéleményt is egyre jobban foglalkoztatni. Az erősödő társadalmi aktivitás egyik kiváltó oka a digitalizáció, ami fura módon a jelenségek egyre magasabb szintű egymásba gabalyodásáért is felelős.

A digitalizáció és az internet — minden életterünket- átható jelenléte valószínűleg döntő faktor a Brexit-, a Trump-, a Greta Thunberg jelenség létrejöttében, a Szilícium-völgy startupjainak ingadozó megítélésében, a kapitalizmus mindenható mérőszámának a profitnak, egyre sűrűbben történő megkérdőjelezésében, a “műanyag-probléma” klímavédelemi jelentőségének növekedésében és az egyre tapinthatóbb feszültségben a kormányok és a négy lovas (Google, Amazon, Facebook, Apple) között.

A fundamentumok kiigazítása

2020 metatrendje éppen ezért a fundamentumok, az értékek kiigazítása, újradefiniálása.

De ne úgy értelmezzük ezt, mint egy komor képet, ahol vissza kell térnünk delíriumos kábulatunkból a valóságba.

Értelmezzük inkább úgy, hogy talán most van itt az egyetlen, életreszóló lehetőség, hogy olyan szolgáltatásokat, termékeket, üzleti modelleket alkossunk, melyek figyelembe veszik a társadalom, a gazdaság, a magánszféra és a környezet értékeink új defincióját.

És hogy mit jelent mindez nekünk, vállalkozásoknak?

Akik felismerik és elfogadják ezt a metatrendet, azok lehetőségeket és kihívásokat egyszerre vesznek a nyakukba.

A lehetőségek és kihívások arányának megbecslése azonban soha sem volt még ennyire nehéz, mint a mostani exponenciális, gyorsuló közegben. Sok gondolkodó egyetért abban hogy a nyertesek azok közül kerülnek majd ki, akik hosszú távon képesek berendezkedni az értékek megőrzésére, pozitív hatással tudnak lenni a világra, a környezetre, társadalmunkra és le tudják képezni vállalatukban azt a komplexitást, mely újradefiniált értékeinket és világunkat jellemzi.

--

--