Pronađi ideju 2

Valentina Milohanić
Inovativno obrazovanje
7 min readJul 25, 2024

#2 Tehnike za stvaranje ideja

Učlanku Pronađi ideju opisane su tehnike za stvaranje ideja koje se temelje na mozgu, a u ovom donosim neke od tehnika koje se temelje na suradnji te tehnike koje se temelje na digitalnoj tehnologiji. Nakon opisa tehnike za stvaranje ideja slijede jednostavni primjeri za primjenu u nastavi Povijesti i na Satu razrednika. Dio ideja nastao je na temelju ideja generiranih od AI digitalnog alata Creative Charly.

Tehnike koje se temelje na suradnji su suradnička inovacija, igranje uloga, improvizacijska tehnika Da, i…, 5 zašto, 3–12–3, popunjavanje praznina itd.

Tehnike koje se temelje na suradnji

Suradnička inovacija (engl. Collaborative Innovation) — temelji se na suradnji skupine gdje se spajanjem različitih perspektiva i iskustava može povećati šansa za novu ideju.

Ideja za nastavu Povijesti: učenici u skupinama dobiju zadatak da na temelju dosad naučenog o starom Rimu prezentiraju cjelokupno gradivo u 20 rečenica na što kreativniji način.

Ideja za Sat razrednika: učenici u skupinama na temelju svojih iskustava i različitih perspektiva osmišljavaju izlaganje o važnosti novca u 10 rečenica.

Igranje uloga (engl. Role-playing) — temelji se na promjeni uloge. Ponekad je korisno izaći iz svoje uloge učitelja, i razmišljati iz perspektive učenika. Igranje uloga zahtijeva da razmislite o interesima učenika te kako bi nastavni sat mogao izgledati iz perspektive učenika.

Ideja za nastavu Povijesti: učenici mogu npr. preuzeti uloge rimskih senatora i sudjelovati u raspravama o ključnim temama tog vremena na temelju naučenog ili istraživanja.

Ideje za Sat razrednika: može se provesti anketa o interesima učenika, učenici mogu dati svoje prijedloge za obradu određene nastavne jedinice (koje će se aktivnosti provoditi, koje metode koristiti) na temelju čega učitelj/ica može osmisliti nastavni sat.

Improvizacijska tehnika Da, i (engl. Yes, And) — temelji se na improvizaciji i zaustavljanju konvergentnog razmišljanja. Radeći u paru ili malim grupama, jedan sudionik započinje iznošenjem ideje ili misli. Sljedeća osoba odgovara “da, i…” da nadogradi ideju, i tako se nastavlja.

Ideja na nastavi Povijesti: može se koristiti kao tehnika za ponavljanje gradiva ili za sintezu nakon samostalne obrade dijela gradiva. Jedan učenik započinje s prepričavanjem gradiva, a drugi nastavlja s rečenicom “da, i…” te se tako nastavlja.

Ideja za Sat razrednika: učenici mogu iznositi svoja stajališta o zaštiti okoliša koristeći “da, i…” za nadogradnju rečenice.

Pet zašto (engl. Five Whys) — temelji se na ponavljanju rasprave o određenom problemu ukupno 5 puta. Na ploči ili ekranu se izdvoji problem koji postoji i treba riješiti. Grupa učenika mora odgovoriti zašto ovaj problem postoji, a pomoću rezultata rasprave oblikuje se nova izjava o problemu. Rasprava se ponavlja još 4 puta te se zatim kreće u rješavanje problema.

Ideja na nastavi Povijesti: na ploči se izdvoji rečenica ,,Industrijske revolucije promijenile su svijet.’’, a učenici u skupinama identificiraju aspekte industrijskih revolucija te oblikuju novu izjavu o industrijskim revolucijama. Rasprava se ponavlja još 4 puta.

Ideja za Sat razrednika: na ploči se izdvoji rečenica ,,Digitalna tehnologija promijenila je svijet.’’, a učenici u skupinama identificiraju aspekte utjecaja digitalne tehnologije svakodnevni život i društvo te oblikuju novu izjavu o digitalnoj tehnologiji. Rasprava se ponavlja još 4 puta.

3–12–3 — temelji se na podjeli u 3 faze, a naziv se odnosi na to koliko minuta svaka faza traje. Nakon definiranja teme, koja bi se trebala prenijeti u najviše dvije riječi, slijede tri faze koje se koriste za stvaranje ideja o toj temi:

  • 3 minute za generiranje skupa aspekata, učenici razmišljaju o karakteristikama teme, zapisujući svaku na zasebnu karticu.
  • 12 minuta za razvoj pojmova, učenici podijeljeni u parove nasumično biraju 3 kartice iz prve faze i koriste ih za definiranje i razvoj koncepta koji će se predstaviti. Cilj pripremiti trominutnu prezentaciju za treću fazu, koja bi mogla sadržavati prototipove, skice ili bilo koji drugi oblik medija.
  • 3 minute za predstavljanje prezentacija, svaki par naizmjenično predstavlja svoj koncept, otkrivajući tri karte koje su izvorno odabrali i objašnjavajući kako su te karte utjecale na njihovo razmišljanje. Nakon što je svaki par predstavio, učenici mogu raspravljati o tome što je vježba otkrila.

Ideja za nastavu Povijesti: svaki učenik u 3 minute izdvaja važne podatke o određenoj nastavnoj temi koje zapisuje na kartice. Učenici zatim podijeljeni u parove nasumično biraju 3 kartice iz prve faze te u 12 minuta osmišljavaju trominutnu prezentaciju na temelju tih kartica. Nakon čega slijedi predstavljanje prezentacija i otkrivanje kartica koje su učenici dobili.

Ideja za Sat razrednika: svaki učenik u 3 minute izdvaja važne podatke o određenom sadržaju iz međupredmetnih tema (npr. o mentalnom zdravlju) koje zapisuje na kartice. Učenici zatim podijeljeni u parove nasumično biraju 3 kartice iz prve faze te u 12 minuta osmišljavaju trominutnu prezentaciju na temelju tih kartica. Nakon čega slijedi predstavljanje prezentacija i otkrivanje kartica koje su učenici dobili.

Popunjavanje praznina (engl. Gap filling) — započinje iznošenjem početne točke projekta ili problema, a zatim se navodi konačni cilj. Sljedeća faza je popunjavanje praznine između početne točke i konačnog cilja.

Ideja za nastavu Povijesti: učenici u paru dobivaju početak i završetak nekog povijesnog događaja te moraju uz pomoć udžbenika ili nastavnog listića pronaći što se dogodilo između početka i završetka nekog događaja. Npr. početak može biti pobjeda A. Lincolna na predsjedničkim izborima, a završetak pobjeda Unije.

Ideja za Sat razrednika: učenici u paru dobivaju početak i završetak jednog problema koji se tiče potrošačkih prava, npr. početak problema — online su kupili majicu koja je dostavljena oštećena, a završetak problema — vraćen im je novac za oštećenu majicu. Moraju napisati što treba učiniti da im bude vraćen novac.

Tehnike koje se temelje na digitalnoj tehnologiji su: pronalaženje inspiracije, društveno slušanje, upotreba digitalnih alata, emitiranje pretrage, upotreba AI alata itd.

Tehnike koje se temelje na upotrebi digitalne tehnologije

Pronalaženje inspiracije (engl. Finding Inspiration) — temelji se na online pretraživanju različitih izvora i društvenih mreža.

Društveno slušanje (engl. Social Listening) — temelji se na okretanju društvenim medijima kako bismo otkrili što ljudi misle, što se može učiniti na dva različita načina:

  • sudjelovanjem u razgovorima koji se odnose na temu
  • izradom anketa, postavljanjem pitanja i traženjem povratnih informacija.

Emitiranje pretrage (engl. Broadcast search) — temelji se na razmjeni ideja sa širom publikom. Ova je tehnika poznata i kao otvoreni poziv ili otvorena inovacija jer se putem javnih objava na društvenim mrežama pokušava doprijeti do što većeg broja ljudi, tražeći njihove ideje i rješenja za određeni problem ili izazov.

Upotreba digitalnih alata za stvaranje ideja — temelji se na primjeni digitalnih alata, npr. Word Cloud i Mentimetar, kako bi se potaknuli na razmišljanje.

Upotreba AI alata za stvaranje ideja — temelji se na upotrebi AI digitalnog alata (npr. ChatGPT, Creative Charly, Workshop Wizard itd.) koji nakon upisa ključnih riječi stvara ideje.

Primjer stvaranja ideja za nastavu Povijesti upotrebom AI alata Creative Charly:

Upis: aktivnost suradnička inovacija na satu povijesti o starom Rimu.

Odgovori AI alata Creative Charly:

Skupna istraživanja rimske arhitekture

Učenici će raditi u skupinama kako bi istraživali i prezentirali određeni aspekt rimske arhitekture, kao što su Koloseum, akvadukti ili rimske ceste. Ova će aktivnost poticati timski rad i suradničke istraživačke vještine, dok će učenici poboljšati razumijevanje rimske arhitekture i njezina utjecaja na moderne strukture.

Ponovno stvaranje rimskih recepata

U grupama će učenici istraživati, pripremati i dijeliti tradicionalni rimski obrok, raspravljajući o povijesnom i kulturnom značaju hrane. Ova praktična aktivnost uključit će učenike u aktivno učenje, istovremeno pružajući uvid u rimsku kulturu i svakodnevni život.

Rasprave u rimskom senatu s igranjem uloga

Učenici će preuzeti uloge rimskih senatora i sudjelovati u raspravama o ključnim temama tog vremena, na temelju njihovog grupnog istraživanja. Ova će aktivnost razviti argumentaciju učenika i vještine javnog govora, dok će produbiti njihovo razumijevanje rimskih političkih struktura i povijesnih događaja.

Primjer stvaranja ideja za Sat razrednika upotrebom AI alata Creative Charly:

Upis: aktivnosti upoznavanja učenika u razredu na prvom satu.

Odgovori AI alata Creative Charly:

“Igra imena”

Ova aktivnost uključuje učenike koji se predstavljaju na zabavan i kreativan način. Pomaže učenicima da se međusobno upoznaju i izgrade osjećaj zajednice od prvog dana.

“Kviz upoznavanja”

Učenici kreiraju kvizove o sebi koje ostali učenici moraju da riješe. Potiče timski rad i poboljšava komunikacijske vještine dok se učenici međusobno upoznaju.

“Mapa interesa”

Učenici crtaju mapu svojih interesa, koju zatim dijele s razredom. Potiče kreativnost i omogućava učenicima da se upoznaju na dubljem nivou.

U sljedećem članku slijede analitičke tehnike za stvaranje ideja te napredne i inovativne tehnike za stvaranje ideja.

Literatura:

  1. 18 Idea Generation Techniques That Don’t Include Brainstorming. (13. 10. 2023.) https://www.indeed.com/career-advice/career-development/idea-generation-techniques-besides-brainstorming (posjet 5. 7. 2024.)
  2. AI digitalni alat Creative Charly. https://www.itonics-innovation.com/creative-charly
  3. A guide to idea generation: tools and techniques for ideation. https://www.sopheon.com/blog/idea-generation (posjet 5. 7. 2024.)
  4. Conneely, N. (29. 9. 2023.) Mastering Idea Generation: A Comprehensive Guide to 30+ Techniques, Tools, and Tips. https://fliplet.com/blog/mastering-idea-generation/ (posjet 6. 7. 2024.)
  5. Idea generation. https://saasbpm.com/idea-generation/ (posjet 6. 7. 2024.)
  6. Kirchberger, L. (20. 5. 2024.) Powerful Ideation Techniques to Unleash Creativity and Innovation. https://www.itonics-innovation.com/blog/powerful-ideation-techniques (posjet 6. 7. 2024.)
  7. Tran, A. (3. 4. 2024.) Idea Generation Process. https://ahaslides.com/blog/idea-generation-process/ (posjet 3. 7. 2024.)
  8. Zaluski, A. (26. 10. 2023.) 7 idea generation methods for out-of-the-box thinking. https://www.notion.so/blog/idea-generation (posjet 4. 7. 2024.)

--

--

Valentina Milohanić
Inovativno obrazovanje

Predajem nastavni predmet Povijest u osnovnoj školi. Po struci sam mag. philol. croat. et hist. Članci i materijali:https://wakelet.com/@ValentinaMilohanic