Kā top bērnu grāmata — ideja, dizains, druka, finanses — mazā zemes ĀBECE

Mikelis Bastiks
Melnzemes darbi
Published in
7 min readDec 7, 2017

Īsam ievadam. Mazā zemes ĀBECE ir maza burtu grāmata, kura veidota no krāsainām un garšīgām lietām, kuras izaudzējamas tepat Latvijas zemē. Augļi, ogas, dārzeņi, garšaugi un zaļumi — pirmās garšas, ko iepazīst mazais cilvēkbērns augot Latvijā.

Mans ikdienas darbs norit dizaina birojā Asketic. Kontrastam brīvdienas un ik pa laikam arī agrus darba dienu rītus kopā ar ģimeni pavadām dārzā. Audzējam, mācamies par zemi un dalāmies tajā, kā sanāk (un reizēm nesanāk).

Šis ir stāsts par to, kā tapa šī gramata. No idejas, dizaina, ilustrāciju skices līdz grāmatas maketam, izdevējam un izplatīšanai, un visam citam, kas tam pa vidu.

Ideja — mazā cilvēka pirmā pavārgāmata

Mūsu aizraušanās dārzā vienmēr ir bijusi tikai ap lietām, kuras varam izaudzēt un apēst (sorry, puķes). Tāpēc arī grāmatas stāsts ir par ēdamām lietām, kuras varam izaudzēt paši.

Sapratu, ka vēlos saviem bērniem nodot šo brīnumaino atziņu, ka mūsu zeme spēj dot neticami krāšņu un bagātīgu ražu. Vēlējos salauzt nogurdinošo un apnicīgo “dārza darbu” tēlu, kāds no bērnības bija palicis atmiņā man pašam.

Tāpēc arī grāmata ir pilna ar dažādiem netipiskiem un mazāk dzirdētiem augļiem un dārzeņiem. Lai jau no mazām dienām bērniem pavērtu plašu logu uz lielo dažādību, ko var izaudzēt un apēst mūsu klimatā. Vairāk par par šo šeit — kāpēc kvinoja nevis kartupelis?

Dizaina vadlīnijas — ierobežojumi

Darbs dizaina studijā likumsakarīgi nozīmē, ka arī pirmās domas uzreiz rosās izteikti grafiskās formās un krāsās. Kā viena no pirmajām lietām tika skaidri nodefinēta vizuālā stilistika. Ierobežojumi, kuri tālāk veido kopējo grāmatas raksturu. Ļoti vienkāršas, ģeometriskas formas. Tīri laukumi. Robusti, ar roku veidoti burti un uzraksti.

Grāmatas grafisko noskaņu sākotnējā skice

Ilustrāciju zīmēšana

Tālāk seko rūpīgs darbs to visu sazīmēt. Tā kā šis bija t.s. after-dark projekts, tad zīmēšanai tika atvēlēti vakari, brīvdienas un jebkurš mazais brīvais brīdis. Tādas kā laika drupačas, kur vien radās iespēja — 15 minūtes kamēr gaidi ēdienu restorānā, spēlējoties (zīmējot) kopā ar bērniem vai vakarā pirms aizmigšanas.

Sākumā katrs zīmējums tapa kā vienkārša rokas skice. Uz salvetes, skiču burtnīcā vai biroja dokumentu lapu otrajām pusēm. Tad tas viss kopā ar dažādām tekstūram tika digitalizēts un izkrāsots.

Jāņogu ilustrācija no rokas skices līdz gatavam rezultātam

Tukšie burti

Grāmatas pamata ideja bija apvienot mīletību pret burtiem un zemi. Katrs burts apzīmē vienu, tepat ziemeļos izaudzējamu un ēdamu lietu. Lai arī mūsu zeme ir ļoti bagāta un ražīga, dažiem burtiem atrast atbilstošu ēdamu augu nebija iespējams.

Viss darba process uz pāris mēnešiem burtiski apstājās. Tika izskatīti vairāki varianti, ko likt trūkstošo augu vietā. Izdomāti, maģiski augi, neēdamas lietas, burti bez zīmējuma un vēl viss cits iespējamais. Gala rezultātā, trūkstošo augu vietā iekļāvām mazas dārza gudrības, kuras sākās ar konkrēto burtu.

Mazi “domu graudi”, kas ļauj likt kopā pirmos vārdus un teikumus.

Kā atrast tipogrāfiju?

Kad makets tuvojas finišam, sākām runāt ar tipogrāfijam, kuras drukā tieši grāmatas. Diemžēl izrādās, ka ne Latvijā, ne Lietuvā vai Igaunijā nav neviena tipogrāfija, kura spētu nodrukāt grāmatas ar biezām, maziem bērniem atbilstošām kartona lapām (t.s. board books).

Liels palīgs un padoma devējs visa tapšanas procesa garumā bija Agnese Vanaga (mazo latvju pirmie vārdi). Ar viņas palīdzību sazinājāmies gan ar pirmo tipogrāfiju Polijā, gan izskatījām ražošanas iespēju Ķīnā. Pēdējos atmetām dēļ pieredzes ar sliktu kvalitāti. Ar pirmajiem sazinājāmies, izveidojām pat pirmo t.s. dummy (reālu grāmatas paraugu ar baltām lapām). Tomēr arī šeit bija vairāki ierobežojumi, kas neļāva realizēt mūsu ideju. Tipogrāfija nevarēja nodrošināt matētu papīru vēlamajā biezumā.

Nācās meklēt tālāk. Izrādās tipogrāfijas mūsu reģionā ir ļoti slinkas uz savu pakalpojumu pienācīgu iepakošanu, padarīšanu saprotamu un pieejamu eksportam. Igauņiem vismaz bija vienota “cunftes lapa” ar saitēm un pakalpojumu aprakstu.

Vienīgie, kas darbu izdarījuši labi — BoardBooks.eu. Konkrēta niša un piedāvājums. Sazinājāmies, izrunājām detaļas un cenu. Viss korekti un saprotami. Kā jau lieliem ražotājiem, minimālā tirāža lielāka nekā pierasts pie mums — 2000 eksemplāri, ko arī pasūtījām pirmajā metienā.

Uzreiz gan jāsaka, ja gribās lietas nokārtot raiti, jāņem telefons un jāzvana. E-pastā saruna notiek lēnāk nekā, ja sūtītu visu ar pasta balodi.

No tipogrāfijas atsūtītie grāmatas formāta paraugi un testa drukas novilkumi

Kad makets gatavs, nosūtījām tipogrāfijai sagatavot drukas failus. Tā kā šoreiz nebija iespēja aizbraukt un būt klāt drukas procesā, tad sākumā uz Rīgu tika atsūtīti vairāki dummy grāmatas (grāmatas reālā izmērā, bet ar baltām lapām) un paraugnovilkumi (atsevišķas, izdrukātas, nesalīmētas lapas). No dummy ir iespējams saprast kā grāmata jutīsies rokās, papīra biezumu un formātu. No izdrukām — cik atbilstošas ir krāsas un drukas kvalitāte.

Kad visas nianses izrunātas, var dot zaļo gaismu drukai. Satraukums pamatīgs. Ja nu ieviesusies kāda kļūda, aizmirsts alfabēta burts, sajaukta lapu secība. It kā viss desmitiem reižu pārbaudīts, bet mazums kas.

Izdot pašiem vai meklēt izdevēju?

Ja ir ideja, bet nav pieredze ar drukas procesu un gatavā produkta realizēšanu, tad noteikti visjēdzīgāk ir atrast atbilstošu izdevēju. Labs izdevējs palīdzēs gan ar abiem augstāk minētajiem, gan finansējuma atrašanu, gan palīdzes ar padomu procesa gaitā.

Mūsu gadījumā grāmatas makets bija teju gatavs. Druka atrasta un sarunāta. Izplatīšanu uzticējām MIESAI. Zīmolam, kurš soli pa solim atgriež latvisku dizainu mūsdienu ikdienas ritmā.

Finansējuma atrašana

Tik tālu varējām iztikt pašu spēkiem. Investējot savu laiku, zināšanas un resursus. Lai nosegtu drukas izmaksas, meklējām līdzīgi domājošus cilvēkus.

Nevaru iedomāties nevienu atbilstošāku zīmolu kā Gardu Muti. Garškopju kustība, kura rada un popularizē tīras Latvijas garšas. Noteikti būsiet pamanījši viņu lieliskos Zelterus.

Satikāmies, izstāstīju par Mazās zemes ĀBECES uzdevumu un vienojāmies viens otram palīdzēt. Kopīgi izveidojām arī īpašu komplektu — ābeci kopā ar cidoniju zelteri. Lai grāmatā uzzīmētas garšas varētu arī pagaršot. Kopā lietas darīt ir gan jaudīgāk, gan interesantāk.

Izplatīšana un online veikala izveidošana

Grāmatas ideja ir stāstīt par ēdamām lietām. No tā arī radās pirmā ideja — izplatīt grāmatu caur foršiem vietējo ēdamlietu eko-veikaliem. Lai var parādīt mazajiem sparģeļus gan grāmatā, gan pagatavot pusdienās. Izrādījās tomēr, ka mazie veikali, lai cik arī forši, ir lielākas klapatas nekā iepriecinājums. Neatbildēti epasti, neskaitāmi zvani, atrunas un rezultāts nekāds.

Turpretī, lielie grāmatu izplatītāji (Jāņa Rozes grāmatnīcas un Latvijas Grāmata) — ātri, ar skaidru valodu un rezultātu. Divi epasti un grāmata nonāk visos lielākajos grāmatu veikalos un pilsētās.

Lai grāmatu būtu pieejama arī internetā, izveidojām www.zemesABECE.lv. Izmantojām Shopify platformu. Ātri, ērti un ar minimālu programmētāju piesaistīšanu tikām pie gatavas lapas pāris dienu laikā.

Web lapa, protams, ir lielisks instruments, lai labāk izstāstītu grāmatas ideju, tomēr secinājums ir tāds, ka ar vienu produktu to ir grūti padarīt rentablu. Shopify izmaksas ir €29/mēnesī + komisija par katru pirkumu. Gada griezumā t.s. conversion rate ir 1.26%. Lai arī izmaksas nav lielas, ar vienu grāmatu to nav izdevīgi uzturēt.

Tāpēc mūsu plāns, gadu pēc grāmatas publiskošanas, ir online izplatīšanu uzticēt MIESAI interneta veikalam un zemesABECE.lv atstāt tikai, lai izstastītu grāmatas stāstu.

Katrā ziņā, te ir laba iespēja apvienoties vairākiem mazajiem bērnu grāmatu autoriem un izveidot kopīgu platformu.

Krāsojamās lapas

Mazajiem rakariem augot, nereti gribās pašiem iemēģināt roku un sakrīžāt kādu lapu. Lai tas nebūtu jādara grāmatā, visas ābeces lapas sagatavojām “izkrāso pats” formātā bez maksas zemesABECE.lv. Lai var krāsot atkal un atkal, cik vien pietiek krītiņu. Reizēm, man pašam skatoties, bērnu versijas pie sirds iet pat labāk nekā oriģinālās.

Krāsojamās lapas iespējams lejuplādet bez maksas — www.zemesABECE.lv

Idejas nākotnei — alfabēta aplikācija

Kopš ĀBECES izdošanas ir apritējis tieši viens gads. Ir iegūts milzīgs gandarījums par realizētu ideju un liela kaudze mācībstundu.

Tajā pašā laikā ķerra ir pilna ar idejām, ko darīt tālāk. Viena no lietām, kura uz šo brīdi palika nerealizēta ir alfabēta aplikācija telefoniem. Ja nu kāds programmētājs tētis vai mamma ir gatavs kopīgi šo realizēt, priecāšos saņemt ziņu uz info@zemesABECE.lv

Padod tālāk

Lai realizētu ideju par Mazo zemes ĀBECI, blakus bija daudz atsaucīgu cilvēku un palīdzīgu roku (paldies Elzai, Agnesei, Ilzei, Reinim, Kristīnei un Gardu Muti komandai). Labs padoms ir zelta vērts un, ja kāda daļa no mūsu augstāk minētās pieredzes palīdzēs tapt vēl kādam skaistam projektam — prieks jo lielāks.

Mazā zemes ĀBECE apvieno trīs mīlestības — uz bērniem, dizainu un dārzu. Šīs trīs lietas mūsu dzīvē ir ienesušas milzīgu daudzumu prieka un kvalitātes. Mūsu mērķis ir par šīm lietām (dārzu un labu dizainu) stāstīt bērniem jau no agras bērnības. Ar mazo zemes ĀBECI iespējams iepazīties www.zemesABECE.lv

--

--

Mikelis Bastiks
Melnzemes darbi

«Asketic» brand design studio, co-founder. Weekend gardener.