SEO stratégia elemei: így tervezd a keresőoptimalizálás tevékenységed
Szinte mindenki szeretne organikus forgalmat terelni a weboldalára. Azt viszont kevesebben tudják, hogyan lehet ezt megtenni. Ebben a cikkben SEO stratégiai szemlélettel mutatjuk meg az odavezető utat.
A SEO stratégia elemei
Korábban írtunk arról, hogyan tudod beépíteni a SEO-t a marketing stratégiádba. Következő lépés, hogy a tényleges SEO stratégia kialakításával foglalkozzunk.
Taktikai szinten a SEO-t három fő részre szoktuk osztani:
- technikai SEO,
- tartalmi SEO,
- off-page SEO.
Erről részletesebben korábbi “Mi az a SEO?” cikkünkben írtunk. Ezt most egy sokkal inkább stratégiai megközelítésben mutatjuk be.
A stratégia kialakításához nagyon jó alap a Mozlow hierarchia koncepció. Kezdetekben azokra a területekre érdemes fókuszálni, amik mindenképp szükségesek, hogy egy weboldal meg tudjon jelenni Google-ben, majd a versenyképesség növelését célzó fejlesztésekre.
Leegyszerűsítve, először legyünk képesek megjelenni Google-ben, majd kezdjünk el fókuszálni a weboldal minél jobb láthatóságára.
A SEO stratégia célja pontosan ez. Hogy a Google-ből a lehető legtöbb organikus, vagyis nem fizetett forgalmat tereljük a weboldalra, valamint egy cég láthatóságát növeljük a keresőben.
A stratégiai célhoz pedig a következő, részben egymásra épülő elemeken át vezet az út:
A stratégiai célt úgy tudjuk biztosan elérni, ha ezeken az elemeken sorban végigmegyünk és minden egyes ponton meghatározzuk, hogy milyen tevékenységeket kell elvégeznünk az ideális állapot eléréséhez.
Felfedezhetőség és indexálhatóság (crawlability & indexability)
Ha szeretnénk, hogy a keresők találatai közé kerülhessenek a tartalmaink, két dologra kell figyelnünk:
- felfedezhetőség (crawlability),
- indexálhatóság (indexability).
A felfedezhetőséggel a keresőrobotok számára engedélyezzük, hogy megtalálják a tartalmainkat, valamint segítjük is őket, hogy azt bejárhassák és értelmezhessék.
Az indexálhatóság második lépcsőként pedig azért felel, hogy az adott tartalmat megjeleníthesse a kereső keresési találatként.
Ez önmagában magától értetődőnek tűnik, de vannak olyan tartalmak, amelyek esetén nem szeretnénk, hogy megjelenjenek a keresőben. Kedvenc példám hírlevél-feliratkozásnál a feliratkozást megköszönő oldal. Oda nem kellene eljutniuk a felhasználóknak más útvonalon, mint feliratkozás után megnyitva. De ilyen például az admin felület is.
Gyakorlatilag minden SEO projektet ennek az ellenőrzésével érdemes indítani.
A keresési szándékot kielégítő tartalom
A tartalommal az elsődleges célunk SEO szemszögből a keresési szándék kielégítése. Ez alapvetően a legfontosabb rangsorolási tényező a Google szemében is.
Mi a keresési szándék egy-egy kulcsszó mögött?
Természetesen nem elvárható, hogy bármely kulcsszónál meg tudja bárki mondani, hogy vajon miért keresnek arra a felhasználók.
Vegyük azt a keresési kifejezést, hogy “BCAA”. Vajon miért keresnek rá?
- Szeretnék megtudni, hogy miből áll össze a BCAA mozaikszó?
- A felhasználási mód érdekli őket?
- A táplálékkiegészítő előnyeire és hátrányaira kíváncsiak??
- Vásárlási szándékkal keresnek?
- Szeretnék megérteni, hogy miben különböznek a termékek?
- Egy kiszemelt terméket szeretnének ár alapján összehasonlítani különböző webshopokban?
- Példákra kíváncsiak, hogy milyen eredményt lehet elérni BCAA használatával?
A legjobb segítség a keresési szándék kitalálására maga a Google. Hiszen a kereső abban érdekelt, hogy a legjobb tartalmakat jelenítse meg felhasználói számára. Épp ezért, nagy valószínűséggel a top találatoknál kell jobb tartalmat gyártanunk a jövőben.
A “jobb tartalom” definíciója nem egyértelmű. Látszik a BCAA-s példánál, hogy a top organikus találatok között vannak mind termékek, mind nagyon részletes blogposztok, amelyek kérdéseket válaszolnak meg.
Ez azt jelenti, hogy a Google válasza a keresési szándékokra az ilyen típusú tartalmak. Ezeket érdemes nekünk is előnyben részesíteni az adott keresési kulcsszóra.
Ehhez kapcsolódóan a skyscraper technikát szoktuk alkalmazni. Vagyis gyártsunk a többieknél hasznosabb, több médiaelemmel rendelkező, könnyebben fogyasztható és jobban használható tartalmat.
Tartalmi optimalizálás (on-page SEO)
A Google algoritmusa folyamatosan fejlődik. A RankBrain és a BERT a két legismertebb frissítés, amely egyre inkább azt helyezi kilátásba, hogy a robotok értelmezni tudják a tartalmat, amit készítünk.
Nemcsak a szavakat külön-külön, hanem szinonimákat, a szövegkörnyezetet és szentimentet is. Ez pedig óriási előrelépés a rangsorok kialakításában.
Bár a robotok egyre okosabbak, érdemes segíteni őket azzal, hogy figyelünk arra, hogy biztosan átadjuk nekik az üzenetet: a tartalmunk kiváló forrás, és érdemes megjeleníteni a Google találatok között.
Persze nem az a cél, hogy kulcsszavakkal túlzottan teletömjük az adott tartalmat (keyword stuffing), hanem hogy segítsük a keresőrobotokat, hogy értelmezni tudják a tartalmat.
Ilyen tartalmi elemek, ahol érdemes elhelyezni kulcsszavakat:
- URL,
- cím (H1),
- bekezdések (headingek),
- az írott tartalom,
- képek fájlneve és alt textje,
- metaadatok.
Ezek között a metaadatok különleges helyet foglalnak el, mivel köztudottan nem direkt rangsorolási faktorok.
Metaadatok optimalizálása
Bár a RankBrain algoritmus előtt is sejtettük, hogy a keresőből érkező organikus CTR és az oldalon folytatott tevékenység hatással van a helyezésekre, a RankBrain óta felerősödtek a hangok, miszerint ezeknek különösen erős szerepe van. Bár a Google a legtöbb feltételezést tagadja, valóságalapja azonban feltételezhetően van.
Akár így, akár úgy, az biztos, hogy a SERP-en az átlagostól eltérő keresési eredmények jobban teljesítenek. Ezek felkeltik a figyelmet. Legyen az a metaadatokban egy
- speciális karakter,
- emoji, vagy
- kulcsszóegyezőség vagy kulcsszóhasonlóság miatt egy félkövér kiemelés.
Ezen túl természetesen vannak tartalmi tényezők, amiket érdemes figyelembe venni. Ezekről részletesen egy későbbi cikkben fogunk kitérni.
A lehető legjobb tartalmi felhasználói élmény
A dizájn és a használhatóság a tartalommarketing talán legalulértékeltebb területei. Pedig vannak igazi gyöngyszemek, amik elrettentő példák lehetnek.
Legyen szó akár arról, hogy egy tartalom milyen jól olvasható, akár arról, hogy mennyire jól megszerkesztettek és átgondoltak a vizuális elemek.
Ezek között rengeteg tényezőre kell figyelni. A teljesség igénye nélkül néhány példa:
- betűtípus,
- betűméret,
- eltartások,
- színek használata,
- szöveg szerkesztettsége,
- vizuális elemek aránya,
- adatvizualizáció kifinomultsága és az információ értéke.
Ha fogyasztható formában van tárolva a tartalom, jóval nagyobb az esélye, hogy azt valóban szívesen veszik igénybe a látogatók. Míg akármilyen jó tartalmat is próbálunk rossz dizájn környezetben nyújtani, az várhatóan nem teljesít majd olyan jól, mint mások.
Személyes kedvenceim a kiemelések, a felsorolások és a screenshotok. Ezekhez nem feltétlenül kell mély dizájn implementáció, viszont sokkal fogyaszthatóbbá teszik a tartalmakat.
Emellett persze végig figyelnünk kell a weboldal betöltési sebességére, hogy a szuper weboldalunkig egyáltalán eljussanak a látogatók.
Linkelést vonzó tartalom készítése és outreach
A linképítés a mai napig az egyik legfontosabb, egyben legnehezebb területe a SEO-nak. A jó helyezések eléréséhez szinte elengedhetetlen.
A minőségi tartalomgyártás önmagában nem elég. Ezt hívja Brian Dean találóan “publish and pray” (publikálj és imádkozz) megoldásnak, ami nem működik.
Így nem ússzuk meg a linképítéshez kapcsolódó extra munkát.
A személyes kedvencem, amikor eredeti kutatás készül egy témában, amiből születik egy tanulmány, egy infografika vagy egy szuper, long-form cikk, esetleg videó. Az ilyen jellegű tartalmak eredményeit jellemzően sokan átveszik és írnak róla. Akár nagy hírportálok is. Legtöbbször viszont nem linkelnek vissza az eredeti tartalomra.
Ebben az esetben érdemes figyelni, hogy hol hoztak le tartalmakat, ami az általunk készített tanulmányt említi. Ehhez használhatjuk például az ingyenes Google Alerts-et, vagy az Ahrefs-t. De ha PR-osokkal is dolgozunk együtt, akkor náluk is van egy adatbázis, akiknek körbeküldték az eredeti tartalmat, esetleg az abból készült PR cikket. Ezekből a külső megjelenésekből és hivatkozás nélküli említésekből érdemes egy adatbázist készíteni.
Ezután nincs más feladat, mint felkeresni a tartalmak készítőit, és megkérni őket, hogy helyezzenek el egy hivatkozást, ami az eredeti tanulmányra mutat. Ilyen esetekben rendkívül magas linkkonverziós ráta érhető el.
Strukturált adatok implementálása
A Google-ben elérhető featured snippetek mindenkinek mozgatják a fantáziáját, hogy hogyan “szerezhetők meg”.
A featured snippetek kiemelt Google találatok, amik megragadják a felhasználók figyelmét. Ezek célja, hogy minél gyorsabban megválaszolják a keresést kiváltó keresési szándékot. Ennek megfelelően jó pár snippet típus van ma már, és bár nem mind érhető el SEO tevékenységen keresztül, mégis nagy lehetőség rejtőzik benne.
Ugyanakkor érdekesség, hogy bár a snippetek nagyobb megjelenést biztosítanak, ugyanakkor mivel a kereső már a SERP-en képes megválaszolni az eredeti keresési szándékot, a kattintások száma a weboldalakra folyamatosan csökken. Különösen igaz ez mobilon.
Forrás: Piac & Profit, SparkToro
A kiemelt pozíciók eléréséhez fontos, hogy a Google is a mi tartalmunkat gondolja a legjobb válasznak a felhasználó keresésére..
Emellett pedig a tartalmakat érdemes felcímkézni, vagyis strukturált adatokkal ellátni. Strukturált adatok segítségével a SERP-en lévő találatokat új szintre lehet emelni. A fő célja ezek alkalmazásának, hogy a Google jobban tudja értelmezni, hogy milyen tartalom van egy oldalon, ennek hatására pedig a keresőben több információt tud megjeleníteni magáról a tartalomról.
A strukturált adatokat jelölni szükséges a kódban, ennek a keretrendszere a Schema. Ezen keresztül jobban értelmezhetők a keresők számára például a címek, telefonszámok, dátumok, események stb. A Schema Markupot a Google, a Yahoo! és a Bing közösen készítette, és ezeknek meg kell felelnie a Google strukturált adatokra vonatkozó irányelveinek.
SEO eredmények visszamérése
Fontos, hogy taktikai szinten minden módosítást úgy végezzünk el, hogy a visszamérésre is szenteljünk figyelmet. Így biztosítható, hogy a stratégiai cél teljesül. Rengeteg SEO-hoz kapcsolódó KPI-t meg tudunk határozni, amit érdemes figyelemmel követni. A teljesség igénye nélkül néhány példa:
- oldalak a Google indexen,
- betöltési idő,
- megjelenítések (impressions) száma Google-ben,
- kattintások száma,
- CTR,
- tartalmak átlagos pozíciója,
- linkelő domainek száma,
- backlinkek száma.
Ezeknek a mérőszámoknak mind megvan a maga helye az elemzéseknél és a SEO tevékenység hatásosságának visszamérésénél.
A KPI-okat érdemes előre meghatározni, hogy végig egyértelmű és transzparens legyen, mit várunk el.
A későbbiekben mind az eredmények méréséről, mind a többi SEO stratégiai elemről írni fogunk részletesen. Ha ezekről nem szeretnél lemaradni, iratkozz fel most!
Rólunk
A Mito egy full service digitális ügynökség, a Performance üzletágban pedig az ecommerce ügyfeleink számára nyújtunk performance média, SEO, CRO és data elemző vagy tanácsadó szolgáltatásokat. Büszkék vagyunk rá, hogy többek közt az Euronics, a Decathlon, a Wizz Air, a Cetelem Bank, az Office Shoes, és a Tungsram is szereti az okos megoldásainkat.
https://mito.hu/performance/ és https://mito.hu/work-with-us/