Első gondolatok a Google I/O 2017 kapcsán
Ákos már tegnap elkezdte összeszedni a gondolatait a múlt heti Google I/O kapcsán, most pedig megkezdem a magamét is. Ez egyelőre csak bevezető, a következő cikkekben azonban mélyebben is bele fogok ásni több területbe is.
Szóval, nem túl sokat írtam az elmúlt napokban, inkább elmerültem kicsit, néztem a konferencia felvételeket és mellette bőszen jegyzeteltem a látottak érdekesebb / haszosabb részét. Ahogy haladok előre, úgy egyre erősebb bennem az érzés, hogy az elmúlt évek talán legerősebb felhozatalát tette le az idei Google I/O konferencia.
Hogy miért gondolom így? Azt a következő öt pontban összefoglalom…
AI-first
Az elmúlt évek mobilos irányából látványosan a felhő, a szolgáltatások és kiváltképp az AI felé tekerték a kormányt. A keynoteban nem győzték hangsúlyozni, minden Google app és szolgáltatás mögé raktak bőséggel machine learninget és AI-t.
A Google Lens és az Assistant különsen erősek ezen a területen, de a Photos is érezhetően lépett előre. Megértik mit látnak, kontextus érzékenyek, és összekötik ezeket az infót a Google irdatlan tudásbázisával.
Kiforrott termékek és szolgáltatások
Az elmúlt évek moonshotjai és kísérletező projektjei után idén a fókusz idén sokkal inkább a meglévő termékek csiszolásán volt. Elsőre talán nem olyan látványos, de később nagy impactot várok.
Jó példa erre az Android, ahol nincsenek hatalmas újdonságok, jobb teljesítmény, gyorsabb boot és app indulás, stabilitás, kevesebb aksi fogyasztás. De az autofill és a picture-in-picture is beillik a sorba. Ezekért sokan hálásak lesznek.
Integrált szolgáltatások
Számos különálló területet kezdtek integrálni az utóbbi évben. Az AI és a Cloud mellett a Firebase volt az, ami egyfajta ragasztó rétegként jelent meg számos szolgáltatásuk között.
Olyan érzésem van ennek kapcsán, mintha eddig a cégen belül szándékosan nagy falakkal elválasztott adatsilókat most elkezdték volna összenyitni.
Google 😍 Közösség
Egyre látványosabban odafigyelnek a közösségre, és együtt is dolgoznak velük. Nekem nagyon szimpatikus, hogy nem akarták újra feltalálni a dolgokat, inkább a bevált dolgokat alkalmazzák.
A Kotlin nyelv évek óta készen áll, csak egy álom volt, de meglepetésre bevált a hivatalos támogatás. De az Android Architecture esetében is számos jól működő 3rd library-ra építenek, mint a Dagger, a Retrofit vagy az RxJava.
A Firebase fejlesztési roadmapje is egy az egyben a közösség legfontosabb igényeire reflektál. Az event paraméterek és a még mélyebb bányászás, a real time adatok, és számos forrás integrálása egyértelműen az élen voltak.
Tovább skálázódnak
Elérték a 2 milliárd Android felhasználót, már jópár szolgáltatásuk van a milliárdos klubban. A cég egyúttal fókuszt váltott, és következő 5 milliárd felhasználóra irányította a figyelmét.
Felhasználói oldalról az Android Go, a Lite appok, Chrome Data Saver, és a Play Store kiemelések mind erre mutatnak.
De a Play Console és Firebase és a többi fejlesztői tool is számos olyan eszközt nyújt, amivel a globális közönséget könnyebb elérni.
Utolsó gondolatok…
Száz szónak is egy a vége, úgy érzem rendkívül erős és kiforrott csomag kezd összeállni. Úgy gondolom jó irányba csoportosították az energiákat, és piszok nehéz lesz velük versenyezni.
Kicsit tágabb kontextust nézve, baromi erős az idei tavaszi bejelentés szezon. A Facebook nagyon erősen kezdett, analitika, hirdetés és mCommerce témában brutál erősek. A Microsoft esetében a mérleg egyértelműen a B2B irányába mutat, de ott nagyon jók is. A Googleről többet nem is írnák, szintén, nagyon is.
Alig két hét múlva pedig jön a WWDC, úgy hiszem idén nagyon fel lesz nekik adva a labda.