Dobrá videopředpověď a špatné počasí (testování)

Jak jsme v Meteopressu spustili 24hodinová videa o bouřkách. V suchu a s vlastním radarem (vol.1)

Proč tak rádi testujeme na lidech

Pokud jste ještě nečetli, co se nyní v Meteopressu děje z pohledu UX, tak určitě doporučuji mrknout na první článek o počátcích měření na webu a focus groupách a druhý článek o analýze cílové skupiny a několika chybách v emailové komunikaci skrz MailChimp. To vše shrnuto do 6 kroků.

Krok 7: Objevujeme natáčecí studio, které celou dobu máme ve vedlejších dveřích

V dubnu 2017 se nám podařilo spojit několik událostí najednou…

  1. Pro TV Barrandov natáčíme každé ráno předpověď počasí na 3 dny se Sašou Hemalou, ale po zbytek dne nám natáčecí studio zahálí.
  2. Z několika hloubkových rozhovorů víme, že naše uživatele zajímá hlavně předpověď na jeden den, maximálně dva dny dopředu.
  3. Už dlouho jsme nic neskicovali, netestovali.

Research na téma předpověď počasí

Naše cílová skupina: žena 45 let s maturitou, muž 55 let s výučním listem. Jdeme za nimi, ptáme se a společně sledujeme různé formáty v televizi a na internetu.

Po pěti jednohodinových rozhovorech máme následující hypotézy:

  • lidé sice moc nerozumí pojmům jako tlaková výše a okluzní fronta, ale slyšet je chtějí — nejen, že to prý dává meteorologům punc odbornosti, ale pomáhá jim to chápat nastupující počasí jako celek v rámci Evropy.
  • celkově je moderátor velmi důležitý prvek pro utváření věrohodnosti, což se shoduje i našimi předchozími focus groups — počasí by neměl uvádět nastrojený model/modelka, ale meteorolog/meteoroložka, kteří vědí o čem mluví.
  • předpověď je důležitá hned ráno okolo 7–8h a pomáhá často určit, jak se obléct a jestli jet do práce autem nebo vlakem.
  • nejhorší je prý stát před mapou ČR a zakrývat oblast, kde zrovna divák bydlí (“proč neuhne, teď fakt nevidím jestli u nás bude pršet..”).
  • grafy a čísla dost často nedávají moc velký smysl a lidé poslouchají jen napůl.
  • líbí se jim představa, že celou předpověď dostanou shrnutou do jedné úvodní věty, aby nemuseli čekat a vyvozovat závěry o dešti.

Takže se zaměřujeme na krátký formát s minimem balastu okolo a mapou, která bude trochu bokem — a teď hurá k rýsovacím prknům. S grafikem si na papír kreslíme různé varianty nové video předpovědi a po úvodním průzkumu state-of-the-art se shodujeme, že nechceme jít běžnou cestou předpovědi s obláčkem či sluníčkem a nablýskanými chromovými okénky jako ze CNN, ani efektními 3D průlety nad zemí a mořem, ve kterých se člověk těžko orientuje.

Sice už nefrčí flat design, ale jednoduché to určitě být může.

Navrhnout 3 obrazovky pro video nebylo zas tak těžké, tak převádíme do grafického designu a vyrážíme testovat do terénu.

Testování použitelnosti a proč to dává smysl

Celkem rychle se nám podařilo otestovat návrhy na 4 lidech (2 muži ve věku 37 a 41 let, 2 ženy ve věku 33 a 38 let), kde každý rozhovor trval mezi 45 a 60 minutami včetně úvodního povídání o počasí. V tuto chvíli nemáme reálná videa, protože rozhýbat grafiku a následně ji měnit podle nových zjištění by nebylo úplně efektivní, takže jsme nahráli statické obrázky do iPadu a vytvořili simulaci realné předpovědi na youtube.

První nástřely designu pro video předpověď

Co se povedlo a co ne

  • na úvodní obrazovku se shrnutím celého dne jsme sázeli jako největší hit naší nové předpovědi. Bohužel úplně propadla. Ptali jsme se proč — diváci si nepotřebují číst 4 hlavní slova na obrazovce, když je moderátor může říct nahlas… makes sense.
  • velmi chybělo jakékoliv vyjádření času a data — to jsme původně do designu nedávali, protože jsme se drželi hypotézy o nutném kontextu v rámci Evropy (“ze západu se v noci prožene tlaková níže”), takže přidáváme časovou osu. Velkou.
  • snažili jsme se zjednodušit grafické vyjádření průběhu teplot v rámci 24h pomocí křivky, což nebylo pochopeno a slyšeli jsme názor, že se jedná o výšku Slunce nad obzorem. Takže graf jde zatím pryč hned po druhé verzi (obrázek #3).
  • mapu jsme navrhli i pro osoby s poruchou barevného vidění (částečnou či plnou barvoslepostí trpí cca 10% mužů!) tak, že jsme jednoduše přidali texturu do každého teplotního segmentu ve formě vodorovného či diagonálního čerchování (obrázek #2). To mělo fenomenální úspěch i u následného testování na facebooku, ale bohužel technicky to zatím neumíme zařídit :-) ale zlepšení tu je…
  • hodně sázíme na hravou sytou a barevnou grafiku — vhodnost si bohužel ověříme až postupem času.
  • v rámci MVP budeme vysílat třikrát týdně v pondělí, středu a pátek před víkendem.
  • zatím se nám absolutně nedaří dát předpověď online okolo žádoucí osmé hodiny ranní. Manuální procesing nám končí okolo 10h.. zkoušíme dál.

POUČENÍ: Testujte na lidech! Pro příklad uvedu první screen, která měla shrnout vývoj počasí na příštích 24h do jedné věty, protože tak to naši uživatelé chtěli a vyprávěli, jak skvělé by to bylo. Tomu se říká hypotéza :-) Rychlým testem jsme si ale následně ověřili, že ve skutečnosti poslouchají předpověď spíš ušima, což bysme bez usability study zjistili jen těžko.

Základní pravidlo říká: “testuj, co uživatelé dělají a jak se chovají, nikoliv co říkají”. Pro ilustraci uvedu můj oblíbený příklad: Zkuste si odpovědět na následující otázku:

Jak rychle byste jezdili po dálnici, kdybyste měli Ferrari?

..opravdu tolik?

Nasazení do provozu

Máme po prvních vlnách testování, takže nasazujeme do ostrého provozu a sledujeme reakce. Jsou fantastické! Hned následující týden se dozvídáme o nutné úpravě časové osy, aby ukazovala po sobě jdoucí dny i přes víkend a taky kde by měl moderátor stát pro lepší orientaci.

O tom všem si můžete přečíst ve finálním díle deníku o video předpovědi.

Díky, jedeme dál…

--

--

Jakub Rafaj
Předpověď počasí v 21.století / Weather Forecast in the 21st century

Senior UX designer in Czech TV with a passion for mobile & decisions balanced between data and expertise. After-work carpenter.