Programatik pre zaneprázdnených— Základy programatiku (#1)

Martina Kadlecová
Programmatic Slovensko
3 min readJun 28, 2018

--

Vitajte v rubrike Programmatic pre zaneprázdnených, ktorú tvoria články zostavené z najzaujímavejších a najdôležitejších faktov o programatiku zozbieraných z relevantných zdrojov.

Prvý článok v tejto rubrike je na tému Základy programmaticu. V skratke sa v ňom dozviete, čo je programatik, aké výsledky dokáže v praxi dosiahnuť a ozrejmíme vám pojem RTB, ktorý je mylne považovaný za jeho synonymum.

Zdroj: https://blog.mindshare.sk/2016/11/07/digital/programmatic-postrach-prilezitost/

V poslednej dobe sa čím ďalej, tým viac stretávame s nepochopením pojmu programatik. Čo to teda vlastne je? Programatik alebo programmatic buying predstavuje spôsob nákupu mediálneho priestoru, ktorý sa neobjednáva vopred, ale nakupuje sa automatizovane.

Predstavuje programmatic a RTB to isté?

Mnoho ľudí si myslí, že RTB je synonymom pre programatik. Tu je potrebné uviesť veci na pravú mieru. RTB = Real Time Bidding tvorí iba podmnožinu programatiku. Nie je to to isté. RTB predstavuje aukčný model, ktorý prebieha v reálnom čase, a v ktorom inzerenti súperia o ponúknutú impresiu prostredníctvom spojenia DSP a SSP.

DSP = Demand-Side Platform je na strane inzerenta (agentúra/klient) a SSP = Supply-Side Platform je na strane poskytovateľa mediálneho priestoru. Aukcie môžu byť verejné (open) alebo privátne (private). Privátne sú dostupné len vybraným inzerentom (zväčša na základe veľkosti ich rozpočtu).

Programatik ale okrem RTB tvoria aj tzv. preffered deals. Tie nie sú dostupné v aukciách, ale inzerent si s poskytovateľom vopred dohodne podmienky a len samotný nákup prebehne strojovo. Takže na jednej strane môžeme povedať, že RTB je programatický, no na druhej strane nemôžeme povedať, že programatický nákup je vyslovene len cez RTB.

Predstavte si RTB ako reálnu aukciu s rozdielom, že prácu nevykonávajú fyzické osoby.

Internet je ako more plné rýb a chytiť tie správne je niekedy naozaj ťažké, ale s programatikom reálne.

Pri priamom nákupe si vyberáte reklamné plochy na konkrétnych webových stránkach. Programatik pomáha inzerentovi cieliť nielen kontextuálne (podľa typu webu), ale aj behaviorálne, teda podľa typu človeka. Čo to znamená? Pri programatickom nákupe nás už nezaujíma len priestor, kde sa má reklama zobraziť, ale konkrétny používateľ, resp. cookie, ktorému sa má reklama zobraziť.

Pri programatickom nákupe viete cieliť aj na základe vlastných dát alebo dát, ktoré vám spravuje nejaké DMP = Data Management Platform. Dáta je vo väčšine nástrojov možné taktiež nakúpiť vo forme publík. Vďaka tomu je možné reklamu zobraziť len tým používateľom, ktorí svojím správaním spĺňajú parametre charakterizujúce cieľovú skupinu. Už nemusíte naháňať množstvo rôznorodých „potenciálnych“ zákazníkov a dúfať, že to snáď nejako klapne. Stačí sa len zamerať na tých správnych.

Programatik v praxi:

  • vyberá pre klienta len relevantné impresie, a tým pádom zvyšuje nákladovú efektivitu,
  • ponúka pokročilejšie možnosti cielenia (záujmy, témy, kľúčové slová, cielenie podľa zariadenia, operačného systému…) napríklad oproti bežnej bannerovej reklame v Google Display sieti,
  • necháva brand safety v rukách inzerenta. Neobmedzuje ho len na rozhodnutie, že nechce mať svoju reklamu na weboch z nejakej kategórie, ale sám si môže vybrať až na úrovni konkrétneho webu alebo jeho obsahu,
  • a mnoho ďalšieho.

Náš komentár na záver:

Programatickým nákupom mediálneho priestoru dokážete cieliť na konkrétne typy potenciálnych zákazníkov, zapojiť do vyhodnocovania vhodnosti ich impresií akékoľvek dáta, ktoré dokážete vy alebo použitá platforma zozbierať a získavať ich impresie dražbou v reálnom čase. Znie to ako sci-fi z ďalekej budúcnosti, no pripravte sa na to, že do roka to môže byť vaša každodenná rutina.

Verím, že sa vám článok páčil, ale hlavne, že ste sa niečo nové dozvedeli.

Článok v pôvodnom znení napísal Patrik Sabo (Mindshare Slovakia) a nájdete ho tu:

Tak nabudúce v rubrike — Programmatic pre zaneprázdnených. :)

2. diel

--

--