Na ezért marad meg a könyvelési szakma

Könyvelők a digitalizáció korában IV.

RIPORT
Tanácsadó vagyok

--

Előző három cikkünkben számos témát érintettünk könyvelés és digitalizáció témakörben.

A jelenlegi bejegyzéseben található felmérés eredményei leginkább a harmadik cikkünk folytatásaként foghatóak fel, hiszen ott sok minden más mellett azt állítottuk:

a digitalizáció hatására a klasszikus tranzakciós könyvelést felváltja a tanácsadási kompetenciák erőteljes jelenléte. A digitális könyvelő, a jövő könyvelője egy magasszintű üzleti tanácsadó és nem “adatfeldolgozó munkatárs”. Az adafeldolgozás a jövőben egyre inkább a “robotok”, a szoftverek feladata.

Az MKB Fintechlab által szervezett workshopon számos érdekes dolgot teszteltünk, kutattunk Riporttal kapcsolatban. A workshop eredménye és a teljes kutatás most egyáltalán nem érdekes, viszont az egyik cégvezetőknek kiküldött kérdőívünk részeredménye olyan meglepetéseket okozott, hogy úgy éreztük megér egy cikket.

A kérdések így hangzottak:

Kérdés 1: “Bármikor a múltban, amikor komplexen át kellett tekintened céged pénzügyi helyzetét, mit tettél? (élethelyezetek: cégeladás, hitelfelvétel, beruházási döntés, negyedéves riport, vagy egész egyszerűen egy havi riport mert érdekel)”

Lehetséges válaszok pedig ezek voltak:

  • Soha nem kerültem még hasonló helyzetbe
  • Valakit felhívtam, és megnézte a vállalatirányítási rendszerem
  • Valakit felhívtam, hogy segítsen és felhívta a könyvelőm
  • Valakit felhívtam, és megnézte az exceleim
  • Felhívtam a könyvelőm
  • Megnéztem az excelem
  • Beléptem a vállalairányítási rendszerembe
  • Megkérdeztem a kontrollerem

Kérdés 2: A könyvelő akivel dolgozol amikor a múltban egy innovációval, vagy jó ötlettel rukkolt elő! Hogyan reagáltál?

  • Soha nem történt még ilyen, de nem is ez a dolga
  • Soha nem történt még ilyen, de örülnék neki
  • Elégedett és boldog voltál
  • Nem annyira érdekelt, de próbálkozott többször is
  • nincs könyvelőm
  • Egyéb

Kik válaszoltak?

A kérdőívet 2 nap alatt 39-en töltötték ki. (Facebookon és egyéb csatornákon kértünk meg cégeket és cégvezetőket)

A kitöltők árbevétel szerinti megoszlása így nézett ki

Bár a válaszadók száma és egyéb körülmények miatt az eredmények nem tekinthetőek reprezentatívnak, a válaszok eloszlása miatt annyira egyértelműnek tűnnek az eredmények, hogy mégis úgy döntöttünk már most megosztjuk veletek.

És akkor nézzük a válaszokat:

Mit tanultunk az eredményekből?

Napjainkban ha cégvezetők, cégtulajdonosok (kkv szektor) komplex pénzügyi adatokat akarnak megtudni cégükről, akkor ennek a kérésnek az egyértelmű és domináns “gazdája” a könyvelő. A válaszok több mint 80%-ban a könyvelő van megjelölve az ilyen típusú információ egyértelmű forrásaként.

Ez szerintünk egy tökéletes alap ahhoz, hogy a jövőben a könyvelők erre a bázisra építve tanácsadási kompetenciájuk irányába tereljék ügyfeleiket és üzleti modelljüket.

A válaszadók 65%-a még soha nem tapasztalta, hogy a könyvelője bármit innoválna, bár azok közül akik így éreztek, azoknak több mint a 2/3-a nagyon örülne bármilyen ilyen jellegű kezdeményezésnek.A válaszadók 33%-a már találkozott könyvelőtől érkező innovatív kezdeményezéssel és ekkor elégedettséget érzett.

Folytatjuk….

Ha szeretnétek, hogy a Ti ügyfeleitek is kitöltsék a kérdőívet és ezzel növeljék az adatok pontosságát, ezen a linken érhető el a kérdőív.

Ha szeretnétek továbbra is cikkeket olvasni a témában, iratkozzatok fel Facebook oldalunkra.

Könyvelő vagy de nem tudod, mi kik vagyunk? Akkor klikk ide

--

--