SPARK & 5-dnevna samoizolacija

Zakaj tako malo?!

Sledilnik.org
sledilnik
4 min readDec 27, 2020

--

(SPARK je enostaven način obveščanja stikov o možni okužbi. Več o tem v članku Kaj je in kako deluje?)

Karantenske odločbe Ministrstva za zdravje (MZ) predvidevajo 10-dnevno izolacijo, pri SPARK-u pa je v nekaterih primerih predlagan čas kar polovico krajši (to velja za osebe A, R in K iz prvega prispevka o SPARK-u). V tem prispevku želimo to razliko pojasniti.

Karantena, izolacija in samoizolacija

Ali poznamo in razumemo razliko? Veliko ljudi vse tri pojme razume kot enega — gre preprosto za to, da je človek pač doma. Pa ni tako preprosto.

Karantena
Prvi pojem, 10-dnevna karantenska odločba, se nanaša na formalni predpis, ki ga izreka MZ, trajanje pa določi Vlada RS po predlogu NIJZ. Ta predpis se nanaša na osebe, ki so bile na zakonsko določenem visokotveganem območju ali so imele visoko tvegan stik.
Karantena na domu (ali začasnem drugem naslovu) je torej preventivni ukrep za osamitev morebitnih prenašalcev okužbe na oceni zunanjega tveganja, ne da bi bila okužba pri osebi zares potrjena.

Izolacija
Drugi pojem, izolacija oz. osamitev, v nasprotju s karanteno velja za osebe, ki imajo pozitiven test za SARS-CoV-2. To pomeni, da je bil ukrep odrejen s strani zdravnika bolniku s covidom-19; oseba v izolaciji prav tako kot oseba v karanteni ne sme zapuščati doma, omejiti mora stike z drugimi tudi v gospodinjstvu in seveda dosledno upoštevati vsa priporočila za preprečevanje širjenja bolezni. Trajanje osamitve je odvisno od trajanja simptomov: hujši potek bolezni pomeni daljšo izolacijo.

Samoizolacija
Kot pove beseda: oseba se sama, brez zunanjih formalnih obvez, odloči, da se bo osamila. Za koliko časa? (Gl. spodaj.)

SPARK v zasnovo preventivnega delovanja vključuje prav slednje. V določenih primerih je preprosto smiselno, da se poskusimo samoizolirati. Ob tem se seveda pojavi zelo tehtno in pomembno vprašanje, zakaj bi se v primerih, ko pravzaprav niti nimamo simptomov okužbe, odločili za vsaj 5-dnevno samoizolacijo.

Optimalna strategija …

Najboljša izbira trajanja samoizolacije bi bila 10 dni v skladu s predlogom NIJZ o trajanju karantene. Strategija 10-dnevne samoizolacije temelji na domnevi, da bi se v tem času osamitve pojavili simptomi pri osebah s simptomatično okužbo, pri osebah s t.i. nesimptomatično okužbo pa bi dnevi, v katerih v veliki meri nevede širijo virus, prav tako minili.

… in vzdržna strategija

Samoizolacija ima že sama po sebi dovolj ovir — skleniti moramo dogovor z delodajalcem, urediti bivanjske razmere, dostavo hrane itd. Če k temu dodamo še dejstvo, da nekateri v tem času ne razvijejo simptomov (se niso okužili ali so nesimptomatični), bomo trčili ob nepremagljivo oviro — težavo (ne)sodelovanja.
Ohranjanje samoizolacije za priporočen čas 10 dni bo za marsikoga nemogoča (in morda nesmiselna) naloga. S tem bo naš cilj optimalnosti izgubljen.

Zato da bi bil naš nasvet SPARK čim bolj učinkovit — da bi torej upošteval ovire pri odločitvi in vztrajanju v samoizolaciji, hkrati pa tudi znanstvena dognanja o povprečnem času med okužbo in začetkom kužnosti ter od začetka kužnosti do pojava simptomov –, je smiselno ugotoviti, koliko dni bi lahko torej najmanj trajala priporočena samoizolacija.

Učinkovita strategija — manj je več

Odgovor na zgornje vprašanje je preprost.

  • To je čas od okužbe do prvih morebitnih simptomov, kar navadno znaša 5 dni (včasih je ta čas tudi daljši in lahko traja celo 14 dni).
  • Z izbiro 5 dni želimo povečati sodelovanje, s tem pa tudi upoštevanje in učinkovitost nasveta: večje število virusu izpostavljenih oseb, ki so se skladno z nasvetom uspele samoizolirati, še preden bi zaznale simptome*, pomeni manj prenosa okužb v naši okolici.

Uspeh virusa SARS-CoV-2 je predvsem v tem, da v povprečju okužena oseba virus širi po tretjem dnevu od okužbe, simptome pa zazna šele peti dan. In do neobvladljivosti širjenja pride ravno v tem vmesnem času neprepoznavnosti oz. nevednosti, ki se kaže v našem prepočasnem odzivu, saj okužbo nevede širimo med 3. in 5. dnevom — to sta ključna dva dneva.

Ideja SPARK-a je, da s hitrim odzivom medsebojnega obveščanja prehitimo virus in v teh ključnih 2 dneh zaščitimo svoje siceršnje stike pred virusom.

S SPARK-om želimo pridobiti 5 dni časa, da nas virus ne bo prehiteval za 2 dni, ampak bomo mi za 3 dni prehitevali virus.

Vredno je poskusiti!

Korak naprej

S SPARK-om lahko sami naredimo ključni korak, ko se s pomočjo medsebojnega SMS-obveščanja ustrezno in hitro odzovemo ter delujemo preventivno vsaj v naslednjih 5 dneh (ali dlje, če imamo to možnost).

Po drugi strani pa bi lahko s hitrimi testi, in če bi pristojne službe podprle »naredi-sam-sledenje-stikov«, priporočeni čas preventivne samoizolacije še skrajšali**.

* Če v času svoje samoizolacije (ali po tem) dobimo simptome ali smo pozitivni na testu, je smiselno, da podaljšamo osamitev za 10 dni — oziroma se ravnamo po navodilih zdravnika oz. epidemiologa. (Gl. tudi Covid-SPARK.info.)

** Skrajšan čas osamitve verjetno ne bo mogel biti krajši od 3 dni. Testiranje preprosto ni smiselno takoj ob prvem dnevu možne okužbe; počakati moramo vsaj do morebitne kužnosti, torej najmanj tri dni.

--

--

Sledilnik.org
sledilnik

Na sledi COVID-19; ažurirani, zbrani, analizirani in pregledni podatki — za boljši pregled, pravilno oceno tveganja in učinkovito ukrepanje!