Koronavirusas: Kodėl Turime Veikti Žaibiškai?
Originalus straipsnis - Coronavirus: Why You Must Act Now, publikuotas Tomo Pueyo ir sulaukė 24 milijonų peržiūrų per pastarąsias 72 valandas. Čia pateikiamas mano Lietuviškas vertimas, verstas pagal autoriaus straipsnį, tad jeigu rasite netikslumų - rašykite. Tikslas - dalintis informacija savo bendruomenėje, kad išliktume saugūs ir kiek įmanoma sumažintume koronaviruso rizikas.
Dėl koronaviruso sąmyšio gali būti labai sunku nuspręsti, kaip elgtis ir ką daryti šiandien. Ar laukti daugiau informacijos ar imtis kokių veiksmų, kokių?
Šiame straipsnyje aptarsiu daugybę diagramų, duomenų ir modelių iš skirtingų šaltinių:
- Kiek koronaviruso atvejų bus jūsų regione?
- Kas nutiks, kai šie atvejai prasidės?
- Ką daryti?
- Kada?
Perskaitę straipsnį, sužinosite:
Koronavirusas artėja link jūsų.
Jis juda ypatingu greičiu: palaipsniui, o paskui staiga.
Tai — tik dienų klausimas.
Kai tai įvyks, sveikatos sistema patirs staigų antplūdį sunkiai sergančiųjų ir užsikrėtusiųjų.
Pacientai bus gydomi net ir koridoriuose.
Išsekę sveikatos priežiūros darbuotojai paluš. Kai kurie mirs.
Jie turės nuspręsti, kuris pacientas gaus deguonies, o kuris ne.
Vienintelis būdas viso to išvengti yra socialinis atsiribojimas. Šiandien. Ne rytoj. Šiandien.
Tai reiškia, kad kaip įmanoma kuo daugiau žmonių liktų namuose, pradedant nuo šios minutės.
Jūs, kaip politikas, bendruomenės vadovas ar verslo vadovas, turite galią ir atsakomybę tam užkirsti kelią.
Šiandien gali būti baimių: O kas, jeigu aš perdėtai reaguoju? Ar žmonės juoksis iš manęs? Ar jie pyks ant manęs? Ar atrodysiu kvailai? Ar negeriau laukti, kol kiti pradės imtis veiksmų pirmi? Ar aš per daug pakenksiu ekonomikai?
Bet per 2–4 savaites, kai visas pasaulis užsiblokuos, kai kelias brangias dienas pasiliksite namuose, bus išgelbėtos gyvybės ir žmonės jūsų daugiau nekritikuos — jie jums padėkos už teisingą sprendimą.
Gerai, pradėkime.
1. Kiek koronaviruso atvejų bus jūsų regione?
Šalies augimas
Bendras koronaviruso atvejų skaičius augo eksponentiškai, kol Kinija augimą sustabdė. Bet tada įvyko nutekėjimas už Kinijos ribų ir išaugo iki pandemijos, kurios dabar niekas negali sustabdyti.
Šiandien augantį skaičių daugiausia lemia Italija, Iranas ir Pietų Korėja:
Pietų Korėjoje, Italijoje ir Irane skaičius toks didelis, kad sunku pamatyti kitas šalis, tačiau priartinkime tą kampą apačioje, dešinėje.
Daugumos šalių augimo tempai yra eksponentiški. Šiandien tai vyksta Vakarų šalyse.
Vos per savaitę su tokio tipo augimo greičiu, štai ką gauname:
Jei norite suprasti, kas nutiks, arba kaip to išvengti, turite pažvelgti į tas šalis, kurios jau tai išgyveno: Kiniją, Rytų šalis, turinčias SARS patirtį, ir Italiją.
Kinija
Tai yra viena iš svarbiausių diagramų.
Oranžinėse juostose parodytas oficialus dienos skaičius Hubei provincijoje: kiek žmonių tą dieną buvo diagnozuota.
Pilkos juostos rodo tikrus kasdienius koronaviruso atvejus. Kinijos ligų kontrolės ir prevencijos centras juos nustatė diagnostikos metu klausdami pacientų, kada prasidėjo jų simptomai.
Svarbiausia, kad šie tikrieji atvejai tuo metu nebuvo žinomi. Juos galime šsiaiškinti tik žiūrėdami atgal, nes administracija nežino, kad kažkam prasidėjo simptomai. Jie žino tik tada, kai užkrėstasis jau ateina pas gydytoją ir tada atvejis patvirtinamas.
Ką tai reiškia? Oranžinės juostos rodo jums tai, ką valdžia žinojo, o pilkosios — tai, kas iš tikrųjų vyko.
Sausio 21-ąją pratrūko naujų diagnozuotų atvejų skaičius (oranžinis), atsirado apie 100 naujų atvejų. Iš tikrųjų tą dieną buvo 1500 naujų atvejų, kurie vis augo. Bet valdžia to nežinojo. Jie žinojo tik tiek, kad staiga atsirado 100 naujų šios naujos ligos atvejų.
Po dviejų dienų valdžia uždarė Uhaną. Tuo metu diagnozuotų naujų atvejų skaičius buvo apie 400. Atkreipkite dėmesį į šį skaičių: jie priėmė sprendimą uždaryti miestą per dieną tik su 400 naujų atvejų. Iš tikrųjų tą dieną buvo 2500 naujų atvejų, tačiau jie to nežinojo.
Po dienos dar 15 Hubei miestų buvo uždaryti.
Iki sausio 23-ios dienos, kai Wuhanas užsidaro, galite pažvelgti į pilką grafiką — skaičius auga eksponentiškai. Tikrieji atvejai pratrūko. Kai tik Wuhanas buvo uždarytas, skaičius sumažėjo. Sausio 24-ąją, uždarius dar 15 miestų, tikrųjų atvejų skaičius (vėlgi pilkasis grafikas) sustoja. Po dviejų dienų buvo pasiektas didžiausias tikrų atvejų skaičius ir nuo to laiko jis mažėjo.
Atkreipkite dėmesį, kad oranžiniai (oficialūs) atvejai vis dar augo eksponentiškai. Dar 12 dienų atrodė, kad vis dar auga. Bet to nebuvo. Tiesiog tais atvejais simptomai sustiprėjo ir buvo daugiau kreipimųsi į gydytoją, o jų atpažinimo sistema buvo stipresnė.
Ši oficialių ir tikrų atvejų samprata yra labai svarbi. Turėkime tai omenyje skaitydami toliau.
Likusius Kinijos regionus gerai koordinavo centrinė vyriausybė, todėl jie ėmėsi neatidėliotinų ir drastiškų priemonių. Štai koks rezultatas:
Kiekviena plokščia linija yra Kinijos regionas, kuriame yra koronaviruso atvejų. Kiekvienas iš jų turėjo potencialą tapti eksponentišku, tačiau tik sausio pabaigoje įvykdytų priemonių dėka jie visi sustabdė virusą taip, kad jis negalėjo plisti.
Tuo tarpu Pietų Korėja, Italija ir Iranas turėjo visą mėnesį mokytis, bet to nepadarė. Ten prasidėjo toks pat eksponentinis augimas kaip Hubei ir iki vasario pabaigos aplenkė visus Kinijos regionus.
Rytų šalys
Pietų Korėjos skaičius išsprogo, bet ar susimąstėte, kodėl taip neastitiko Japonijoje, Taivane, Singapūre, Tailande ar Honkonge?
Visas šias šalis 2003 metais užklupo SARS virusas — sunkus ūmus kvėpavimo sindromas (ang. Severe Acute Respiratory Syndrome). Ir visos šios šalys pasimokė. Jos suprato, kad tai gali būti virusinis ir mirtinas susirgimas, todėl žiūrėjo į tai rimtai. Štai kodėl visi jų grafikai, nepaisant to, kad pradėjo augti daug anksčiau, vis dar neatrodo taip eksponentiškai.
Jau turime pavyzdžių apie koronaviruso staigų išaugimą ir istorijų kaip vyriausybės suvokia ir sukontroliuoja grėsmę . Vis dėlto daugumoje šalių istorija yra visiškai kitokia.
Prieš pereinant prie jų, komentaras apie Pietų Korėją. Ten koronavirusas buvo nustatytas pirmaisiais 30 atvejų. 31asis pacientas buvo super-skleidėjas, perduodantis virusą tūkstančiams kitų žmonių. Kadangi virusas plinta anksčiau nei žmonėms pasireiškė simptomai, iki to laiko, kai valdžios institucijos suprato problemą, virusas buvo išnaikintas. Jie dabar moka to vieno atvejo pasekmes. Tačiau jų pastangos izoliuoti atsiperka, Italija jau pralenkė šiuos skaičius, o Iranas pralenks rytoj (2020/03/10).
Vašingtono valstija
Jūs jau matėte augimą Vakarų šalyse ir kaip blogai atrodo vos vienos savaitės prognozės. Dabar įsivaizduokite, kad izoliacija nevyksta taip, kaip Uhane ar kitose Rytų šalyse, ir gauname didžiulę epidemiją.
Pažvelkime į keletą atvejų, tokių kaip Vašingtono valstija, San Fransiskas, Paryžius ir Madridas.
Vašingtono valstija yra kaip JAV Uhanas. Atvejų skaičius auga eksponentiškai. Šiuo metu yra 140.
Kai kas įdomaus įvyko gan anksti. Mirčių skaičius tiesiog pratrūko. Juk iš pradžių valstybė turėjo tik 3 užsikrėtimo atvejus ir vieną mirtį.
Pagal kitas šalis žinome, kad koronaviruso mirtingumas yra nuo 0,5% iki 5% (daugiau apie tai vėliau). Kaip mirtingumo procentas staiga gali būti 33%?
Paaiškėjo, kad virusas kelias savaites plinta nepastebimai. Nepanašu, kad buvo tik 3 atvejai. Bet institucijos žinojo tik apie 3, ir vienas iš jų mirė, nes kuo sunkesnė būklė, tuo didesnė tikimybė, kad kas nors bus patikrintas.
Tai šiek tiek primena oranžines ir pilkas juostas Kinijoje. Čia jie žinojo tik apie oranžines juostas (oficialūs atvejai) ir atrodė gerai, vos 3. Bet iš tikrųjų buvo šimtai, gal tūkstančiai tikrų atvejų.
Ir tai yra problema: yra žinomi tik oficialiūs, o ne tikrieji atvejai. Bet reikalinga žinoti tikrus skaičius. Kaip galima tai įvertinti? Pasirodo, yra keli būdai. Aš turiu modelį, skirtą abiems, todėl galite pasižaisti su skaičiais ( tiesioginė nuoroda į modelio kopiją).
Pirma, padengiame mirtingumą. Jei jūsų regione atsirado mirties atvejų, galima tą skaičių naudoti norint atspėti esamų dabartinių atvejų skaičių. Apytiksliai žinome, kiek laiko žmogui užtrunka nuo viruso pagavimo iki mirties — vidutiniškai praeina 17,3 dienos. Tai reiškia, kad asmuo, kuris mirė 2/29 Vašingtono valstijoje, tikriausiai užsikrėtė maždaug 2/12.
Taigi žinome mirtingumo lygį. Šiam scenarijui aš naudoju 1% (išsamiau tai aptarsiu vėliau). Tai reiškia, kad maždaug 2/12 dienomis rajone jau buvo apie 100 atvejų (iš kurių tik vienas pasibaigė mirtimi po 17,3 dienos).
Dabar naudokite vidutinį dvigubinimo laiką koronavirusui (kiek vidutiniškai atvejų atsiranda per dvigubai laiko). Tai yra 6,2. Tai reiškia, kad per 17 dienų kol mirė šis asmuo, atvejų padaugėjo ~ 8 (= 2 ^ (17/6)). Ir tai reiškia, kad jei diagnozuojami ne visi atvejai, šiandien viena mirtis reiškia 800 tikrųjų atvejų.
Vašingtono valstijoje šiandien mirė 22 žmonės. Greitai apskaičiavę, šiandien gausime ~ 16 000 tikrų koronaviruso atvejų. Tiek oficialių atvejų, kiek Italijoje ir Irane, yra kartu.
Pažvelgę į detales suprantame, kad 19 iš šių mirčių kilo iš vienos grupės, kurios virusas galbūt nebuvo plačiai paplitęs. Taigi jei laikytume šias 19 mirčių viena, tai valstijoje būtų keturios mirtys. Atnaujinus modelį tokiu numeriu, šiandien mes vis dar gauname ~ 3000 atvejų.
Šis Trevoro Bedfordo požiūris apžvelgia virusus ir jų mutacijas, kad būtų galima įvertinti esamą atvejų skaičių.
Peršasi išvada, kad šiuo metu Vašingtono valstijoje yra ~ 1100 atvejų.
Nei vienas iš šių skaičiavimų nėra tobulas, tačiau visi jie nurodo tą pačią žinią: Mes nežinome tikrųjų atvejų skaičiaus, tačiau jis yra daug didesnis nei oficialus. Tai nėra šimtuose. Tai tūkstančiai, galbūt daugiau.
San Franciskas
Iki kovo 8-os San Franciske nebuvo nei vienos mirties. Dėl to buvo sunku žinoti, kiek yra tikrų atvejų. Oficialiai buvo 86. Bet JAV per mažai atvejų ištestuoja, kadangi neturi pakankamai reikalingų medicininių rinkinių. Šalis nusprendė sukurti savo bandymų rinkinį, kuris pasirodė neveikiantis.
Štai toks skaičius bandymų buvo atlikta įvairiose šalyse iki kovo 3 dienos:
Turkijoje, kurioje nebuvo koronaviruso atvejų, buvo atlikta 10 kartų daugiau bandymų per gyventoją nei JAV. Šiandien padėtis ne ką geresnė — JAV atlikta ~ 8000 testų, o tai reiškia, kad buvo ištestuoti ~ 4000 žmonės.
Čia galite pritaikyti tik dalį oficialių atvejų tikriems atvejams. Kaip žinoti? San Franciske jie tikrino visus keliavusius ar bendravusius su keliautojais, o tai reiškia, kad jie žinojo daugumą su kelionėmis susijusių atvejų, tačiau neįtraukė nei vieno jau tarp žmonių grupių paplitusių atvejų. Turėdami supratimą apie žmonių grupėse esančius atvejus lyginant su keliautojų atvejais, galite žinoti, kiek yra tikrųjų atvejų.
Aš pažiūrėjau į šį Pietų Korėjos santykį, kuris turi puikių duomenų. Iki to laiko, kai jie turėjo 86 atvejus, jų paplitimas bendruomenėje sudarė 86% (86 ir 86% yra tik sutapimas).
Turėdami tą skaičių galite apskaičiuoti tikrų atvejų skaičių. Jei San Franciske šiandien yra 86 atvejai, tikėtina, kad tikrasis skaičius yra ~ 600.
Prancūzija ir Paryžius
Šiuo metu Prancūzija skelbia 1,400 atvejų ir 30 mirčių. Naudodamiesi dviem aukščiau aprašytais metodais, galite apskaičiuoti tikrųjų atvejų rėžį: nuo 24,000 iki 140,000.
Tikrasis koronaviruso atvejų skaičius šiandien Prancūzijoje greičiausiai yra nuo 24 000 iki 140 000.
Leiskite man pakartoti: tikrųjų atvejų Prancūzijoje gali būti vienu arba dviem nuliais daugiau nei oficialiai pranešama.
Netikite manimi? Pažvelkime dar kartą į Wuhano grafiką.
Jei sudėsite oranžines juostas iki 1/22, gausite 444 atvejus. Dabar sudėkite visas pilkas juostas. Jie sudaro iki ~ 12 000 atvejų. Taigi, kai Wuhanas manė, kad turi 444 atvejus, tai buvo 27 kartus daugiau. Jei Prancūzija mano, kad turi 1400 atvejų, ji gali turėti dešimtis tūkstančių.
Tokia pati matematika galioja ir Paryžiuje. Kai mieste yra ~ 30 atvejų, tikrasis atvejų skaičius gali būti šimtas, o gal ir tūkstančiai. Ile-de-France regione (Île-de-France yra gausiausias Prancūzijos regionas, supantis Paryžių) turint 300 atvejų, bendras skaičius regione jau gali viršyti dešimtis tūkstančių.
Ispanija ir Madridas
Ispanijoje turi labai panašus skaičius kaip Prancūzija. Tai reiškia, kad galioja tos pačios taisyklės: Ispanijoje tikriausiai jau yra daugiau nei 20 tūkst. Atvejų.
Madrido miesto savivaldybėje, kurioje yra 600 oficialių atvejų ir 17 mirčių (Tai kovo 10 d. skaičiai, kurie jau gerokai išaugo per keturias dienas), tikrasis atvejų skaičius yra nuo 10 000 iki 60 000.
Jei perskaitę šiuos duomenis, sakote sau: „Neįmanoma, tai netiesa”, pagalvokite taip — su tokiu skaičiumi, Wuhanas jau buvo pilnai izoliuotas.
Atsižvelgiant į daugybę atvejų, kuriuos šiandien matome tokiose šalyse kaip JAV, Ispanija, Prancūzija, Iranas, Vokietija, Japonija, Nyderlandai, Danija, Švedija ar Šveicarija, Wuhanas jau buvo visiškai uždarytas.
Ir jei jūs galvojate: „Na, Hubei yra tik vienas regionas”, leiskite man priminti, kad jame gyvena beveik 60 milijonų žmonių, jis didesnis už Ispaniją ir maždaug tokio dydžio kaip Prancūzija.
2. Kas atsitiks, kai šie koronaviruso atvejai prasidės?
Taigi, koronavirusas jau čia. Jis paslėptas ir auga neįtikėtinu tempu, eksponentiškai.
Kas nutiks mūsų šalyse, kai jis smogs? Tai nesunku nuspėti, nes jau turime keletą vietų, kur tai vyksta. Geriausi pavyzdžiai yra Hubei ir Italija.
Mirtingumo koeficientai
Pasaulio sveikatos organizacija (World Health Organization — WHO) nurodo, kad mirtingumas yra 3,4% (koks procentas žmonių, užsikrėtė koronavirusu ir mirė). Šis skaičius neatitinka konteksto, todėl leiskite man tai paaiškinti.
Tai tikrai priklauso nuo pačios šalies ir dabartinio momento — pasirinkimas tarp 0,6% Pietų Korėjoje iki 4,4% Irane. Kaip taip yra? Pasiaškinkime.
Du būdai, kuriais galite apskaičiuoti mirtingumo procentą, yra tokie: Mirtys/Visos ligos arba Mirtys/Uždaryti atvejai. Pirmasis greičiausiai bus nepakankamai įvertintas, nes daugybė neišspręstų atvejų vis tiek gali baigtis mirtimi. Antrasis yra pervertintas, nes tikėtina, kad mirtys uždaromos greičiau nei pasveikimas.
Aš pažiūrėjau, kaip laikui bėgant abu atvejai vystosi. Abu šie skaičiai sutaps su tuo pačiu rezultatu, kai bus uždaryti visi atvejai, taigi, jei prognozuojate praeities tendencijas į ateitį, galite atspėti, koks bus galutinis mirtingumo koeficientas.
Tai yra tai, ką matote duomenyse. Kinijos mirtingumas dabar yra nuo 3,6% iki 6,1%. Jei prognozuojate, kad ateityje tai atrodo panašu į ~ 3,8–4%. Tai dvigubai daugiau nei dabartinis įvertinimas ir 30 kartų blogiau nei gripas.
Vis dėlto ją sudaro dvi visiškai skirtingos realybės: Hubei ir likusi Kinija.
Hubei mirtingumas greičiausiai priartės prie 4,8%. Tuo tarpu likusioje Kinijos dalyje jis greičiausiai priartės iki ~ 0,9%:
Taip pat nubraižiau Irano, Italijos ir Pietų Korėjos skaičius, šalių, kuriose mirtingumas didesnis, kad būtų aiškiau suprantama.
Irano ir Italijos mirtingumo / bendras atvejų skaičius artėja prie 3–4%. Manau, jų skaičius baigsis irgi panašiu skaičiumi.
Pietų Korėja yra įdomiausias pavyzdys, nes šie du skaičiai yra visiškai atsieti: mirčių / bendras atvejų skaičius yra tik 0,6%, bet mirčių / uždarytų atvejų yra 48%. Manau, kad ten vyksta keli unikalūs dalykai. Pirma, jie testuoja visus (kai tiek daug neišspręstų atvejų, mirštamumas atrodo mažas) ir palieka atvejus atvirus ilgiau (todėl jie greitai uždaromi, kai pacientas miršta). Antra, jie turi daug ligoninių lovų (žr. 17.b diagramą). Gali būti ir kitų priežasčių, kurių nežinome. Svarbu tai, kad mirčių / atvejų skaičius nuo pat pradžių svyravo apie 0,5 proc. Atrodo, kad taip ir liks, tam greičiausiai didelę įtaką turi sveikatos priežiūros sistema bei krizių valdymas.
Paskutinis tinkamas pavyzdys yra kruizas „Diamond Princess”: 706 atvejai, 6 mirties atvejai ir 100 pasveikimų, mirštamumas nuo 1% iki 6,5%.
Atminkite, kad tam tikros įtakos turės ir amžiaus pasiskirstymas kiekvienoje šalyje: kadangi vyresnio amžiaus žmonių mirtingumas yra daug didesnis, šalys, kurių visuomenė senesnė, pavyzdžiui, Japonija, bus vidutiniškai smarkiau paveiktos nei jaunesnės šalys, tokios kaip Nigerija. Taip pat yra oro sąlygų, ypač drėgmės ir temperatūros, tačiau vis dar neaišku, kaip tai paveiks transmisiją ir mirtingumą.
Galime daryti štai tokias išvadas:
- Šalys, kurios yra pasirengusios, mirtingumas bus nuo ~ 0,5% (Pietų Korėja) iki 0,9% (likusi Kinija).
- Nepasirengusių šalių mirtingumas bus nuo ~ 3% -5%
Kitaip tariant, greitai veikiančios šalys mirčių skaičių gali sumažinti dešimteriopai. Akivaizdu, greitai veikiant, taip pat drastiškai sumažėja užsikrėtimų atvejų.
Greitai reaguojančios šalys, sumažina mirčių skaičių bent 10 kartų.
Taigi kam reikia pasiruošti?
Spaudimas sistemai
Maždaug 20% atvejų reikalingas gulimasis į ligoninę (hospitalizacija), 5% atvejų reikalingaa intensyviosios terapijos skyrius, o maždaug 2,5% atvejų reikalinga labai intensyvi pagalba, naudojant tokius prietaisus kaip ventiliatoriai ar EKMO sistema ( Esktrakorporinės membarinės oksigenacijos).
Problema ta, kad tokie gaminiai kaip ventiliatoriai ir EKMO sistemos nėra lengvai gaminamos ar nusiperkamos. Pavyzdžiui, prieš kelerius metus JAV iš viso buvo tik 250 EKMO mašinų.
Taigi, jeigu staiga užsikrėtė 100 000 žmonių, daugelis iš jų norės išsitestuoti. Maždaug 20 000 reikės hospitalizuoti, 5000 — intensyvi pagalba, 1 000 — aparatų, kurių šiandien neturime pakankamai. Ir tai tik su 100 000 atvejų.
Tai yra, neatsižvelgiant į tokius dalykus kaip kaukės. Tokioje šalyje kaip JAV yra tik 1% kaukių, kurių reikia sveikatos priežiūros darbuotojų poreikiams tenkinti (turimos 12 mln. N95, 30 mln. chirurginės, o reikalinga 3.5 mlrd.) Jei iš karto atsiranda daug atvejų, kaukių užteks tik 2 savaites.
Tokios šalys kaip Japonija, Pietų Korėja, Honkongas ar Singapūras, taip pat Kinijos regionai, esantys už Hubei ribų, buvo pasiruošusios ir pacientams suteiktos reikalingos priežiūros paslaugos.
Tačiau likusios Vakarų šalys eina Hubei ir Italijos link. Taigi, kas ten vyksta?
Kaip atrodo perpildyta sveikatos sistema
Istorijos, nutikusios Hubei ir Italijoje, pradeda baisiai panašėti. Hubei per dešimt dienų pastatė dvi ligonines, tačiau net tada jos buvo visiškai perpildytos.
Abiem atvejais pergyvenama, kad pacientai perpildė ligonines. Pacientais reikėjo rūpintis visur: prieškambariuose, laukimo kambariuose…
Sveikatos priežiūros darbuotojai praleidžia valandų valandas su ta pačia apsaugine apranga, nes jų nėra pakankamai. Dėl to jie negali palikti užkrėstų vietų. Tai darydami, jie dehidratuoja ir išsenka. Pamainos nebeegzistuoja. Žmonės, kurie net neįsivaizduoja kaip slaugyti, per naktį treniruojasi kritinėms situacijoms spręsti. Visi budi visą laiką.
Tai tęsiasi, kol slaugytojai patys nesuserga. O tai nutinka dažnai, nes jie nuolat veikia aplink virusą ir neturi pakankamai apsauginių priemonių. Kai tai atsitinka, jie 14 dienų turi būti karantine, per tą laiką jie negali padėti. Geriausiu atveju prarastos 2 savaitės. Blogiausiu, mirties atvejis.
Sunkiausia, kai prireikia intensyvios slaugos, tuomet pacientams reikia dalintis ventiliatoriais ar EKMO. Iš tikrųjų, jų neįmanoma pasidalinti, todėl sveikatos priežiūros darbuotojai turi nustatyti, kuris pacientas ta įranga naudosis. O tai reiškia nuosprenį, kuris gyvens, o kuris mirs.
„Po kelių dienų turime pasirinkti. […] Ne kiekvienas gali būti intubuotas. Mes priimame sprendimus pagal amžių ir sveikatos būklę. “ — Christianas Salaroli, Italijos gydytojas.
Visa tai veda sistemą prie mirtingumo koeficiento nuo ~ 4%, o ne ~ 0,5%. Jei norite, kad jūsų miestas ar šalis būtų 4% dalis, šiandien nieko nedarykite.
3. Ką daryti?
Išlyginkite kreivę
Dabar tai jau turime pandemiją. To negalime pakeisti. Bet ką galime pakeisti, tai sumažinti jos poveikį.
Kai kurios šalys tai padarė pavyzdingai. Geriausias pavyzdys yra Taivanas, tiesiogiai susijęs su Kinija ir vis dar turintis mažiau nei 50 atvejų. Šiame naujausiame dokumente paaiškintos visos priemonės, kurių jie anksti ėmėsi ir kurios buvo nukreiptos į izoliaciją.
Jie sugebėjo suvaldyti situaciją, tačiau daugumai šalių trūksta šios patirties. Dabar dauguma taiko kitokią taktiką — švelninimą. Reikalinga sumažinti šio viruso žalą.
Jei sumažinsime infekcijų skaičių maksimaliu skaičiumi, mūsų sveikatos priežiūros sistema galės daug geriau tvarkyti atvejus, mažinant mirtingumą. Ir jeigu mes tai paskirstysime laikui bėgant, pasieksime tašką, kuriame likusi visuomenės dalis galės skiepytis, visiškai pašalindami riziką.
Kuo labiau atitoliname atvejų padaugėjimą, tuo geriau gali veikti sveikatos priežiūros sistema, tuo mažesnis mirštamumas ir tuo didesnė gyventojų dalis bus paskiepyta prieš užsikrečiant.
Kaip išlyginti kreivę?
Socialinis atsiribojimas
Yra vienas labai paprastas dalykas, kurį galime padaryti kiekvienas ir kuris yra veiksmingas — socialinis atsiribojimas (buvimas namuose ir nekontaktavimas).
Jei grįšite prie Uhano grafiko, prisiminsite, kad kai tik buvo uždėtas užraktas, atvejų sumažėjo. Taip yra todėl, kad žmonės nebendravo tarpusavyje, o virusas neplito.
Dabartinė mokslinė nuomonė yra tokia, kad šis virusas gali išplisti per 2 metrus (6 pėdas), jei kas nors kosės. Kitu atveju lašai kris ant žemės ir jūsų neužkrės.
Blogiausia, kad infekcija plinta per paviršius. Virusas išgyvena iki 9 dienų ant skirtingų paviršių, tokių kaip metalas, keramika ir plastikas. Tai reiškia, kad tokie daiktai kaip durų rankenėlės, stalai ar lifto mygtukai gali būti baisiausi infekcijos pernešėjai.
Vienintelis būdas tai tikrai sumažinti yra socialinis atsiribojimas — reikia, kad kuo daugiau žmonių būtų namuose, kol banga praeis.
Tai jau buvo įrodyta praeityje. 1918 m. Gripo pandemija.
1918 m. Gripo pandemijos pamokos
Galime matyti, kad Filadelfija nesureagavo greitai ir ten mirtingumas buvo didžiausias. St Louis sureagavo greitai ir skaičiai daug žemesni.
Tada pažiūrėkime į Denverį, kur buvo imtasi griežtų priemonių, bet vėliau jos palengvintos. Ten matoma dviguba viršūnė ir 2-oji aukštesnė nei pirmoji.
Apibendrinant, štai ką matome:
Ši diagrama parodo, kiek buvo mirčių per miestą 1918-ais per Gripo pandemiją JAV, atsižvelgiant į tai, kaip greitai buvo imtasi priemonių. Pavyzdžiui, toks miestas kaip Sant Luisas ėmėsi priemonių 6 dienoms ankščiau nei Pitsburgas ir turėjo mažiau nei pusę mirčių, skaičiuojant vienam piliečiui. Vidutiniškai, 20 dienų anksčiau imantis priemonių, mirčių skaičius sumažėjo perpus.
Italija pagaliau tai suprato. Pirmiausia jie uždarė tik Lombardiją, o po dienos suprato savo klaidą ir nusprendė, kad jie turės uždaryti visą šalį.
Tikimės, kad rezultatus pamatysime artimiausiomis dienomis. Tačiau tai užtruks nuo vienos iki dviejų savaičių. Prisiminkite Uhano grafiką: nuo pranešimo apie izoliaciją iki oficialių bylų (oranžinė) pradėjimo mažėti buvo 12 dienų vėlavimas.
Kaip politikai gali prisidėti prie socialinio apribojimo?
Yra keli epidemijos kontrolės etapai, pradedant numatymu ir baigiant likvidavimu. Tačiau daugeliui variantų šiandien jau per vėlu. Esant tokiam dideliam užsikrėtimų lygiui, politikams yra tik dvi alternatyvos - sulaikymas ir sumažinimas.
Sulaikymas
Sulaikymas užtikrina, kad visi atvejai būtų nustatyti, kontroliuojami ir izoliuoti. Tai ką gerai daro Singapūras, Honkongas, Japonija ar Taivanas — jie labai greitai riboja atvykstančių žmonių skaičių, nustato ligonius, nedelsdami juos izoliuoja, naudoja sunkias apsaugines priemones, kad apsaugotų savo sveikatos darbuotojus, sektų visus jų kontaktus, juos karantinuotų… tai ypač gerai veikia, kai esate pasirengęs, ir tai darote anksti, tuomet ekonomika nesumažės, kad būtų galima pasiekti geriausią efektą.
Aš jau kalbėjau apie Taivano požiūrį. Bet Kinijos pavyzdys irgi geras. Neramu tai, kiek ilgai truko sulaikyti virusą. Pavyzdžiui, jie turėjo iki 1800 komandų, kuriose yra 5 žmonės, kiekviena iš jų sekė kiekvieną užkrėstą asmenį, visus, su kuriais bendravo, tada visus, kurie bendravo su užkrėstais ir visus izoliavo grupėm. Štai taip jie galėjo sukontroliuoti virusą milijardo žmonių šalyje.
Vakarų šalys to nepadarė. O dabar jau vėlu. Neseniai JAV paskelbtas pranešimas, kad kelionės iš Europos uždraustos ir tai yra priemonė, skirta šaliai, kuri 3 kartus viršijo Hubei atvejus, kai ji užsidarė. Kaip mes galime žinoti, ar to užtenka? Pasirodo, galime, pažiūrėję į Uhano draudimą keliauti.
Ši diagrama rodo kokį poveikį Uhano kelionių draudimas turėjo epidemijos atitolinimui. Burbulo dydis rodo paros atvejų skaičių. Viršutinėje eilutėje rodomi atvejai, jei nieko nedaroma. Kitos dvi eilutės parodo poveikį, jei bus pašalinta 40% ir 90% kelionių. Tai yra epidemiologų sukurtas modelis, nes tikrų skaičių negalime surinkti.
Jei nematote daug skirtumų, viskas gerai. Labai sunku pastebėti bet kokius epidemijos raidos pokyčius.
Tyrėjai apskaičiavo, kad apskritai Uhano kelionių draudimas tik 3–5 dienomis atidėjo plitimą Kinijoje.
Ką tyrėjai manė dėl transmisijos sumažinimo?
Viršutinis blokas yra toks pat, kokį matėte anksčiau. Kiti du blokai rodo mažėjantį perdavimo greitį. Jei perdavimo greitis sumažėja 25% (per socialinį atsiribojimą), tai išlygina kreivę ir pailgina piką visoms 14 savaičių. Sumažinkite perėjimo greitį 50% ir jūs net nematote epidemijos, prasidėjusios per ketvirtį.
JAV administracijos draudimas keliauti Europoje yra geras: laimėjome keletą valandų, o gal dieną ar dvi. Bet ne daugiau. Nepakankamai.
Kai gyventojų skaičius auga šimtais ar tūkstančiais atvejų, neužtenka stabdyti artėjančius atvejus, tik sekant esamus ir izoliuojant jų kontaktus. Kitas lygis yra sumažinimas.
Sumažinimas
Sumažinimas reikalauja didelio socialinio atsiribojimo. Žmonėms reikia liautis sportuoti, kad sumažėtų viruso perdavimo sparta (R) nuo R = ~ 2–3, kai virusas plinta be sekimo, iki mažiau nei 1, kad jis galų gale išnyktų.
Šioms priemonėms įgyvendinti reikia įmonių, parduotuvių, masinio tranzito, mokyklų uždarymo, priverstinio uždarymo… Kuo anksčiau bus imtasi griežtų priemonių, tuo mažiau laiko reikės joms išlaikyti, tuo lengviau nustatyti aktyvius atvejus ir tuo mažiau žmonių užsikrės.
Būtent tai turėjo padaryti Wuhanas. Būtent tai Italija buvo priversta priimti. Kadangi virusas plinta, vienintelė priemonė yra užrakinti visas užkrėstas vietas, kad būtų galima iškart nutraukti viruso plitimą.
Tą turi daryti tūkstančiai oficialių atvejų — ir dešimtys tūkstančių tikrų — tai, ką turi daryti tokios šalys kaip Iranas, Prancūzija, Ispanija, Vokietija, Šveicarija ar JAV.
Bet ne visi tai daro.
Kai kurie verslai dirba iš namų ir tai labai sveikintina.
Kai kurie masiniai renginiai yra sustabdomi.
Kai kurios paveiktos teritorijos yra karantine.
Visos šios priemonės sulėtins virusą. Tai sumažins perdavimo greitį nuo 2,5 iki 2,2, o gal ir 2. Bet to nepakanka, kad per ilgą laiko periodą pasiektume žemiau 1 perdavimo spartos rodiklio ir sustabdytume epidemiją. Ir jei to negalime padaryti, turime kuo ilgiau išsilaikyti arčiau 1, kad išlygintume kreivę.
Taigi svarbus klausimas: Kokius kompromisus galime padaryti, kad sumažintume perdavimo spartą (R)? Tai meniu, kurį Italija pateikė mums:
- Niekas negali patekti į uždarymo zoną ar išeiti iš jos, nebent yra įrodytos šeimos ar darbo priežastys.
- Reikia vengti judėjimo teritorijų viduje, nebent jie yra pateisinami dėl skubių asmeninių ar darbo priežasčių ir jų negalima atidėti.
- Žmonėms, kuriems yra simptomų (kvėpavimo takų infekcija ir karščiavimas), labai rekomenduojama likti namuose.
- Sustabdytas įprastas sveikatos priežiūros darbuotojų poilsio laikas
- Visų švietimo įstaigų (mokyklų, universitetų…), sporto salių, muziejų, slidinėjimo stočių, kultūros ir socialinių centrų, baseinų ir teatrų uždarymas.
- Barai ir restoranai dirba ribotą laiką nuo 6 iki 18 valandos, o atstumas tarp žmonių yra mažiausiai vienas metras (~ 3 pėdos).
- Visi barai ir klubai turi būti uždaryti.
- Vykdant bet kokią komercinę veiklą, tarp klientų turi būti vienas metras. Tie, kurie negali to padaryti, turi būti uždaryti. Šventyklos gali būti atviros tol, kol garantuoja šį atstumą.
- Šeimos ir draugų apsilankymai ligoninėse yra riboti.
- Darbo susitikimus reikia atidėti. Darbas iš namų turi būti skatinamas.
- Visi sporto renginiai ir varžybos, viešos ar privačios, yra atšaukiami. Svarbius renginius galima surengti po uždaromis durimis.
Po dviejų dienų jie pridūrė: „Iš tikrųjų reikia uždaryti visas įmones, kurios nėra esminės. Taigi dabar uždarome visą komercinę veiklą, biurus, kavines ir parduotuves. Liks atviri tik gabenimai, vaistinės, bakalėjos “.
Vienas iš būdų — laipsniškai didinti priemones. Deja, tai yra brangus laikas viruso plitimui. Jei norime būti saugūs, turime elgtis Uhano stiliumi. Žmonės dabar gali skųstis, bet vėliau padėkos.
Kaip verslo vadovai gali prisidėti?
Jei esate verslo vadovas ir norite žinoti, ką turėtumėte daryti, geriausias šaltinis jums yra „Pasiliekančių Namuose Klubas”.
Kas lieka namuose dėl COVID-19?
Tai yra socialinio atsiribojimo politikos sąrašas, kurį įgyvendino JAV technologijų kompanijos - jau 512.
Jie svyruoja nuo leidžiamų iki būtinų „Darbo iš Namų” ir riboja apsilankymus, keliones ar renginius.
Yra daugiau dalykų, kuriuos turi nuspręsti kiekviena įmonė, pavyzdžiui, ką daryti su valandiniais darbuotojais, palikti biurą atvirą ar ne, kaip vesti pokalbius ir pan… Jei norite sužinoti, kaip mano įmonė, Course Hero, susidorojo su šiais klausimai, kartu su pranešimu savo darbuotojams, štai čia rasite detales, ką naudojo mano įmonė.
4. Kada?
Tikėtina, kad iki šiol jūs sutikote su viskuo, ką sakiau, ir tik galvojote kada priimti kiekvieną sprendimą. Kitaip tariant, kokie trigeriai turėtų būti kiekvienai priemonei.
Rizikos trigerių modelis
Norėdami tai išspręsti, sukūriau šį modelį.
Koronavirusas — kada turėtumėte uždaryti savo biurą?
Tai leidžia įvertinti galimą atvejų skaičių jūsų rajone, tikimybę, kad jūsų darbuotojai jau yra užsikrėtę, kaip tai vystosi bėgant laikui ir kaip tai turėtų pasakyti, ar laikyti ofisą atvirą.
Tai paliečia keletą apsektų:
• Jei jūsų įmonė turi 100 darbuotojų Vašingtono valstijos rajone, kur kovo 8 d. buvo 11 koronavirusų atvejų, yra tikimybė, kad bent vienas iš jūsų darbuotojų buvo užkrėstas 25%, ir jūs turėtumėte nedelsdami užsidaryti.
• Jei jūsų įmonė turi 250 darbuotojų, daugiausia Pietų įlankoje (San Mateo ir Santa Clara grafystėse, kuriose iš viso buvo 22 oficialūs atvejai kovo 8d, o tikrasis skaičius tikriausiai buvo mažiausiai 54), kovo 9d. būtų buvę ~ 2% tikimybė, kad užsikrėtė bent vienas darbuotojas, taigi taip pat turėtumėte uždaryti savo biurą.
• [Atnaujinta nuo 3/12] Jei jūsų įmonė yra Paryžiuje („intramuros“) ir joje dirba 250 darbuotojų, šiandien yra 95% tikimybė, kad vienas iš jūsų darbuotojų turi koronavirusą, ir jūs turėtumėte uždaryti savo biurą rytoj.
Šiame modelyje naudojamos etiketės, tokios kaip „įmonė” ir „darbuotojas”, tačiau tą patį modelį galima naudoti bet kam kitam: mokykloms, masiniam tranzitui… Taigi, jei Paryžiuje turite tik 50 darbuotojų, tačiau visi jie važiuos traukiniu, susidūrę su tūkstančiais kitų žmonių, staiga tikimybė, kad bent vienas iš jų užsikrės, yra daug didesnė, ir jūs turėtumėte nedelsdami uždaryti savo biurą.
Jei vis dar dvejojate, nes niekas nerodo simptomų, tiesiog supraskite, kad 26% užkrėtimų įvyksta anksčiau nei pasirodo simptomai.
Ar Jūs priklausote lyderių grupei?
Ši matematika yra savanaudiška. Kiekviena įmonė įsivertina riziką atskirai ir prisiima tiek rizikos, kiek nori, kol neišvengiamas koronaviruso plaktukas pats uždarys biurus.
Bet jeigu Jūs esate verslo lyderių ar politikų lygos dalis, Jūsų skaičiavimai skirti ne vienai įmonei, o visai. Matematika tampa tokia: kokia tikimybė, kad kuri nors iš mūsų įmonių yra užkrėsta? Jei esate 50 įmonių grupė, kurioje dirba vidutiniškai 250 darbuotojų, SF yra 35% tikimybė, kad bent vienoje iš įmonių yra užkrėstas darbuotojas, ir 97% tikimybė, kad tai bus tiesa kitą savaitę. Pridėjau skirtuką modelyje, kad galėtumėte pasižaisti su skaičiais.
Išvada: Laukimo kaina
Šiandien gali būti baisu priimti sprendimą, tačiau neturėtumėte taip galvoti.
Šis teorinis modelis parodo skirtingas bendruomenes: viena nesiima socialinio atsiribojimo priemonių, kita imasi jos protrūkio n dieną, kita - n + 1 dieną. Visi skaičiai yra išgalvoti (aš juos pasirinkau taip, kad jie būtų panašūs į Hubei, kai blogiausia yra ~ 6k per dieną naujų atvejų). Jie tiesiog parodo, kokia svarbi gali būti viena diena to, kas auga eksponentiškai. Galite pastebėti, kad vienos dienos vėlavimas piko metu būna vis didesnis ir didesnis, tačiau tada dienos atvejai suartėja iki nulio.
Kaip dėl beiskaupiančių atvejų?
Šiame teoriniame modelyje, kuris primena „Hubei”, laukimas dar vieną dieną sukuria 40% daugiau atvejų! Taigi, galbūt, jei Hubei valdžia būtų paskelbusi, kad izolioujamasi Sausio 22 d, o ne Sausio 23 d, jie galėjo sumažinti atvejų skaičių stulbinančiu 20 proc.
Ir atminkite, kad tai tik užsikrėtimo atvejai. Mirtingumas būtų daug didesnis, nes mirčių būtų ne tik tiesiogiai 40 proc. daugiau, bet ir sveikatos priežiūros sistemos žlugimas būtų daug didesnis ir tai lemtų iki 10 kartų didesnį mirštamumą nei mes matėme anksčiau. Taigi vienos dienos skirtumas tarp socialinio atsiribojimo priemonių ėmimosi gali baigtis milžinišku mirčių skaičiaus padidėjimu jūsų bendruomenėje, nes padaugėtų užkrėtimo atvejų ir tai padidintų mirtingumą.
Tai yra eksponentinė grėsmė. Kiekviena diena yra svarbi. Kai atidedate vienai dienai sprendimą — jūsų bendruomenėje jau bus šimtai ar tūkstančiai atvejų. Be socialinio atsiribojimo, kasdien užsikrėtimai auga proporcingai.
Dalinkis!
Turbūt tai vienintelis kartas per pastarąjį dešimtmetį, kai pasidalinimas straipsniu, gali išgelbėti gyvybes. Turime suprasti tai, kad išvengtume katastrofos. Veikti reikia dabar!
Vertimai kitomis kalbomis, dauguma išversti paprastų žmonių, kad dalintųsi informacija ir sumažintų grėsmę savo bendruomenėje.
French
Spanish
Italian
German
Bulgarian
Russian
Turkish
Ukrainian
Polish (alternative translation)
Czech
Slovakian
Greek
Arabic
Norwegian
Catalan
Hungarian
Persian (partial translation)
Hebrew
Mongolian
Romanian (partial translation)