Dangdut

Tomek Kobyliński
Tomek i Indonezja
Published in
3 min readMar 8, 2019

--

Dangdut jest to taki indonezyjski odpowiednik disco polo, popsy czy turbofolku. Koncerty dangdutu zazwyczaj towarzyszą ślubom, ceremoniom obrzezania, wiejskim festynom. Popularna szczególnie na jawie.

Jest to nieprzesadnie wyrafinowana muzyka łącząca lokalne ludowe motywy z wpływami arabskimi i hinduskim. A także z dominający w danym czasie popem. Więc zależnie od epoki wyraźne są wpływy rockowe, houseowe czy k-popowe. Występom towarzyszy często bardzo sugestywny, rozerotyzowany taniec z wyraźnymi wpływami hinduskimi. Piosenkarki mają często własny “osobisty” wykonywany tylko przez nią styl tańca.

A same teksty piosenek, jak to piosenki zazwycaj mają w zwyczaju są o miłości, porzuceniu, zdradzie. Taki tam typowy człowieczy zestaw.

To teraz parę przykładów. Starałem się znaleźć piosenki z angielskim tłumaczeniem, napisy powinny się włączyć same, a jak nie to trzeba pewno coś tam w okolicach tej ikonki cc czy tam trybiku przestawić. O.

Najpierw trochę współczesnego dangdutu.

Zaskia Gotik. Dziewczyna z biednej rodziny, tylko po szkole podstawowej. Rodzinę nie było stać na posłanie jej do szkoły średniej, więc w wieku dwunastu lat zaczeła występować jako piosenkarka. Szczęśliwie ktoś dostrzegł ją i tak dalej i tak dalej. Taka historia o kopciuszku. Jej styl tańca nazywa się goyang itik.

.

Ayu Ting Ting. Jej styl dangutu jest miksem z K-Popem, czyli korańskim popem. Trochę się pozycjonuje jako taka lokalna piosenkarka K-Popowa. Niezłe ziółko. Wzieła ślub kiedy była w ciąży, ale zdążyła się rozwieść jeszcze przed porodem. To taka historia z której jest tu słynna.

Siti Badriah. To nowa gwiazda. Ta piosenka była najbardziej viralowa indonezyjska piosenka na tutejszym youtubie. Ponad 476 milionów odsłon na dzień dzisiejszy. Nawet jakiś koreańczyk ją coverował co tutaj jest oczywiście najwyższą formą uznania. Obecnie także ulubiona piosenka do areobiku w indonezji ponoć.

Cita Citata. Plotki są takie, że nienawidzi się z Ayu Ting Ting. Ale ponoć to nie prawda. W teorii jej dangdut to taki dangdut w lepszym stylu. Mniej wyzudane stroje, ogólnie mniej bling bling a więcej klasy. Ale ja jakoś tego nie widzę. Jej taniec nazywa się goyang dumang.

Via Vallen. Piosenka nazywa się Sayang, co znaczy kochanie. Piosenka ta opowiada o miłości. A konkretnie to o porzuceniu. Ona bardzo kocha swojego chłopca, on ją zostawił. Więc ona śpiewa, że chce płakać ale coś tam coś tam. No i że będzie go zawsze kochać. Ten styl dangdutu nazywa się dangdut koplo. Dangdut mieszający często indonezyjski z jawajskim, pochodzi z wschodniej jawy. Często z bardzo szybkim rytmem albo rapowanymi wstawkami.

Inny przykład dangdut koplo to Nella Kharisma. Wielka nienawiść z Via Vallen. Bo obie rywalizują o tytuł królowej dangdut koplo. W tej piosence szczęsliwie mamy tłumaczenie. Fajny ta piosenka ma tekst. O czarnej magii jest.

A tutaj taka skandalistka. Lucinta Luna. Skandaliska, źródło nieskończonej liczby plotek o swoim burzliwym życiu. Plotka numer jeden jest taka, że jest ona tak naprawde transseksualistą. Ona zaprzecza, ale ponoć dowody są niepodważalne.

A tu ulubienice indonezyjskich nastoletnich chłopców. Starszych chłopców też. Bardzo sławny Duo Serigala.

A teraz trochę starszego dangdutu.

Gwiazda lat zerowych, Inul Darasita. Wtedy wzbudzała wielkie oburzenie, król dangdutu Roma Irama żądał by jej piosenki były zakazane w telewizji. Co wraz z wprowadzeniem absurdalnego indyjskiego prawa antypornograficznego udało się osiągnąć. (mam o tym notkę).

Dangdut z lat dziewiędziesiątych. Cici Faramida. Ten układ choreograficzny na końcu piosenki to było ponoć szaleństwo wtedy. Piosenka nie ma tłumaczenia. Ale surprise surprise opowiada o miłości. I o tym, że ona chce być z nim wiecznie.

Rita Sugiarto. Niestety nie znalzłem nic z tłumaczeniem. Ale ta akurat piosenka to ciekawy podgatunek — dangdut religi. Czyli piosenki religijne. Oleh-oleh to bardzo indonezyjski zwyczaj, z każdej podróży należy przywieźc dla rodziny i przyjaciół ciasteczka. A w piosence Ona się modli do Boga o to żeby diabeł Jego nie niepokoił w podróży. Ona nie chce prezentów z podróży, ona chce tylko jego wierności.

A na koniec niekwestionowany król dangdutu. Roma Irama. Dla odmiany facet. Piosenka Kata Pujangga, opowiada o tym, że życie bez miłości jest jak ogród bez kwiatów.

--

--