Eesti Disainiauhinnad 2018

Janno Siimar
Velvet  —  We. Write. Sense.
7 min readSep 17, 2018

Sügisene auhinnahooaeg algas Eesti Disainiauhinnad 2018 virr-varriga. Meie saak tõi meile graafilise- ja veebidisaini kategooriates seekord 8 finaalikohta, millest 7 said ka auhinnatud. Teenusedisaini kategooriates õnnestus napsata 5st finaalikohast 4. Vaatame natuke lähemalt, mis, kuhu ja mille eest:

ADC*Estonia annab juba üheteistkümnendat korda välja graafilise- ja veebidisaini auhindu. Siin koosnevad žüriid peamiselt meie tublidest konkurentidest, kuid ka meie oma Kaarel Vahtramäe lõi firmagraafika žüriis aktiivselt kaasa. Rõõm on tõdeda, et 6 hõbedat ja 1 pronks on kappi pandud ja kliendile kätte viidud.

Finalist | Erioskused / Illustratsioon

Anyone Can Design

Illustratsioonid Amid Moradganjehi raamatule. Illustratsioonide autor on üks tore tüdruk itaaliast, Giovanna Giuliano, kes Amidi ja Janno teksti lahedate stseenidega ilmestas.

Osta endale ka see raamat, kui sa seda veel teinud ei ole siit: anyonecan.design

Pronks | Erioskused / Illustratsioon

Pizzanaut

Mis juhtub, kui klient ei soovi traditsioonilist pizzarestorani? Kaarel Vahtramäe ja Kaspar Kannelmäe illustratsioonide kaudu, Ken Oja loov- ja Helena Veidenbaumi projektijuhtimise all lendame kosmose ja pizza imetabasesse maailma.

Mine vaata ise, Roseni 13 või www.pizzanaut.ee, pizza on väga hea!

Hõbe | Digitaalne / Ajutine koduleht

Skyon

Peagi kõrgub linna kohal üks uue tasemega kõrghoone. Futuristlik ja salapärane. Tiiserveeb, millist varem pole nähtud kõrghoonele, millist pole varem tehtud. Hoone arenduse eest vastutab Capital Mill ja meie asi oli luua keskkond, mis ila tilkuma paneb.

Disaini tegid Keijo Kraus ja Andrus Lember, arendas Raik Ilves ja produtsenti tegi Henri Kuusk.

vaata ise: www.skyon.eu

Hõbe | Erioskused / Sahtlitöö

Vabamu tunnusgraafika

Sahtlitöö kategooria on lahe, sest siia esitatakse töid, mis pole kliendile arve peale jõudnud või pole sinna isegi mõeldud. Vabamu tunnusgraafika on konkursile esitatud, kuid seal otsustajate poolt võitjaks mitte valitud töö.

Vaba joon, vaba liikumine, vaba mäng, vabad valikud, vaba stiil — vaba mõte. Joonte katkemine tähistab katkestusi Eesti vabaduse ajaloos, kuid tervikmärk on ikkagi voolav ja vabaduse võitu väljendav.

Disainer Kaarel Vahtramäe ja produtsent Mart Lankots

Hõbe | Keskkond / Keskkonnagraafika ja viidandus

Solaris Keskuse viidandus

Solarise Keskus on meie klient olnud pikki aastaid. Keskuse suhteliselt kapitaalse facelifti käigus loodi tavapäratu vormi ja valguslahendusega viidad Tallinna kõige uuendusmeelsema kaubanduskeskuse interjööris. Projekt valmis koostöös arhitekt Jan Skolimowskiga. Disainerid Sandra Goroško ja Kaarel Varhtramäe ning Helena Veidenbaum ja Mart Lankots projekti tüürimas.

Žürii arvas, et näe, saab küll kaubanduskeskust kvaliteetselt teha. Meie omakeskis saime ainult nõus olla, sest oleme kaubanduskeskuste viidandusi kvaliteetselt ja lahedalt teinud ennegi, teeme edsapidi ja aina põnevamaks läheb:)

Hõbe | Keskkond / Näitusedisain

Sada aastat inimeste kaitsel. Prokuratuur Eestis 1918–2018

Eelmise aasta üks enim endale hinge läinud projektidest oli tuua inimesteni ühe vanima riigiasutuse lugu - esimeste, 1918 novembris moodustatud Eesti riigiasutuste seas oli ka Prokuratuur. Oma sünnipäeva tähistamiseks on prokuratuur ellu kutsunud oma ajalugu tutvustava näituse „Sada aastat inimeste kaitsel. Prokuratuur Eestis 1918–2018“.

See on rändnäitus, mõeldud sobima igasse linna ja ruumi, mõeldud kõnetama kõiki eestimaalasi alates õpilastest kaubanduskeskuse külastajateni. Väljapaneku visuaalne vorm lähtub prokuratuuri vapikilbi elemendist, mis sümboliseerib inimestele pakutavat kaitset.

Kliendiks Riigiprokuratuur, loovvankrit vedasid Toomas Anepaio ja Kristian Kirsfeldt, disainis Jaak Peep ning projekti kulgu juhtisid Mart Lankots ja Alan Reiss

Hõbe | Digitaalne / Koduleht

Sileni koduleht

Silen satus meie orbiidile läbi Disainibuldooseri, kus disainijuht Mikk Tasa aitas mõtestada uue toote lugu. Üks asi viis teiseni ja vaid aasta hiljem on Silen turul, uue nime, kaubamärgi, graafilise stiili, AR+ mobiilirakenduse ja kodulehega.

Silen lahendab kaasaegse inimese probleeme, pakkudes avatud kontoritele mobiilseid vaikuseruume, võimaldades meeskondadel keskenduda ning olla tulemuslikumad. Nii on ka Sileni koduleht mugava tutvumise ja ülevaatliku lugemise koht.

Uudseim võte on Sileni konfiguraator, mis võimaldab valida ja vaadelda kõiki toote omadusi suurusest ja värvist kuni elektrivarustuse ja mööblini. Samas on see toodete tellimise keskkond, toetades Sileni rahvusvahelist ambitsiooni ja edasimüüjate edu.

Heida pilk peale: www.silenspace.com

Kliendi rollis Wallenium / Silen, disainerid Keio Kraus ja Andrus Lember, arendas Rainer Kull ning projekti ohjasid Ulvi Vahtra ning Lauri Sokk.

Hõbe | Digitaalne / Pixlid betoonis

Solaris Majajuht

Solarisele veel üks pai. Uued Solaris Keskuse majajuhid pakuvad külastajatele kasutajasõbralikku lahendust, et keskuses navigeerida ja kursis olla majas toimuvaga.

Disainer Keijo Kraus, Produtsendid Lauri Sokk ja Mart Lankots ning arendaja Gert Drui.

Teenusmajanduskoda annab välja teenusedisaini auhindu juba kolmandat korda. Nagu juba vihjatud, tegime siin kategoorias päris hea laastamistöö ja tõime koju neli finaalikohta viiest.

Finalist | Teenusedisain avalikus ja kolmandas sektoris

e-Estonia Showroom

e-Estonia showroom on EASi poolt juhitud külastuskeskus, kus tutvustatakse Eesti e-edulugu siia tulevatele külalistele üle maailma. Showroomi uued ruumid vajasid konkreetset, kasutajatest lähtuvat ruumilahendust, mis oleks sisendiks arhitektidele ja teistele, et uued eemärgid saaksid kuhjaga saavutatud. Disainimeeskonnas lõid kaasa Janno Siimar, Pärtel Vurma, Sofia Vega Anza, Anne Määrman, Kristi Prinzmann ja Joel Kotsjuba.

Loe EASi e-Estonia Showroomi projekti kohta siin.

Äramärgitud töö | Teenusedisain avalikus ja kolmandas sektoris

PAIK / Viljandi Haigla

Paikkondlike tervishoiu- ja sotsiaalteenuste pakkumine integreeritult ei ole lihtne. Enne piloodi käivitamist viisime läbi teenusedisaini projekti, et valmistada ühiselt ette tööriistad uute teenuste pakkumiseks. Projekti käigus töötasime välja juhtimise, rahastuse ja koostöömudelid.

Velveti, Civitta, Viljandi Haigla ja Sotsiaalministeeriumi tihedas koostöös valminud projektile kulda välja ei antud, sest projektis, mida PAIK ette valmistas ei ole veel tibude lugemise aeg saabunud. Disainitiimi kuulusid Krista Valdvee (Viljandi Haigla), Andres Anier (Viljandi Haigla), Ander Ojandu (Civitta) ning Janno Siimar ja Pärtel Vurma Velvetist.

PAIK mainiti ära ka Elu Muutva Disaini kategoorias, kui märkimisväärne pingutus, kuid umbes samal, eelmainitud põhjusel medalit veel kaela ei riputatud.

Loe PAIK projekti kohta lähemalt siin.

Finalist | Teenusedisain erasektoris

Silen

Sileni tee tootjast teenusepakkujaks tõi finaalikoha. See oli lahe sõit, mis sai alguse Disainibuldooseri projektist. Nüüd on Silen juba tugevalt kanda kinnitanud ja kasutajate südamed võitnud ja meie saame olla ainult uhked. Projekti juhtisid Lauri Sokk ja Ulvi Vahtra, disainijuht Mikk Tasa, AD Andrus Lember ning disainerid Joel Kotsjuba ja Keijo Kraus.

Loe Sileni teenusedisainiprojekti kohta siin.

Kuld! | Teenusedisain erasektoris

Velvet Run

Ettevõtte praktika on vajalik, kuid tihti tüütu osa meie tööst. Lõime viisi, kuidas teha praktika huvitavamaks meie praktikantidele ja kasulikumaks meile endile. Projekt ise sai alguse tegelikult Joel Kotsjuba praktika-ülesandena, ning selle edu nii elus kui ka auhinnavõitluses toob meile kõigile suure naeratuse näole!

Loe Velvet RUN’i kohta lähemalt siin ja siin.

Kokkuvõtteks. 2017/2018 oli meile väga edukas, süvenemise aasta. Täname kõiki kliente, kes seda süvenemist hindasid ja kaasa süvenesid! Täname kõiki neid koostööpartnereid, sõpru ja tuttavaid, oma peresid! Ja loomulikult täname ja õnnitleme kõiki tuliseid konkurente! Sellise seltskonna keskel on lausa lust teha tööd, ja kuhu need auhinnadki siis jääda saavad. Täname veelkord!

Vaata siia ka ja eriti Joeli intervjuud selle uudise lõpus!

--

--