Інстинкти і гормони

Чому Україна живе бідно 7

Шерон Стоун збуджує “Основний інстинкт”

Ми вже торкнулися умовних та безумовних рефлексів. Час розглянути поняття “інстинкт’’. Інстинкт — це сукупність безумовних (вроджених) рефлексів, що працюють спільно.

Коли рефлекси за допомогою додаткових нейронних зв’язків об’єднуються у складнішу систему, вона працює як інстинкт. Один рефлекс може бути частиною кількох інстинктів. Вони взаємодіють у різноманітних комбінаціях.

Інстинкти автоматизують складнішу поведінку, ніж рефлекси. Наприклад: соціальні інстинкти — це інстинкти для взаємодії зі схожими організмами. Але мета соціальних інстинктів — все та сама свята трійця сенсу життя: харчування, розмноження та домінування.

Цікавий момент: інстинкти можна вмикати-вимикати через умовні (набуті протягом життя) рефлекси.

Інстинктивно-гормональне керування поведінкою складніше за те, що ми обговоримо. Зачепимо лише 5 гормонів (насправді їх набагато більше). Подивимось на кожен гормон окремо, хоча вироблятися вони можуть одночасно і в різних комбінаціях.

Гормон може мати низку функцій. Згадаємо лише ті, що мають сенс для нашої теми. Важливо зрозуміти принцип їх дії.

П’ять потрібних нам гормонів рознесемо на два боки. На одному боці — гормон стресу кортизол (гормонами стресу також є адреналін та норадреналін). На другому боці — 4 гормони щастя. Щось, що загрожує життю, викликає викид гормону стресу. Щось, що сприяє життю, викликає викид гормону щастя.

Гормон стресу кортизол виробляють надниркові залози. Гормони щастя виробляє лімбічна система головного мозку (вона ж мозок ссавців). Важливо запам'ятати: лімбічна система, порівняно з неокортексом, маленька і споживає значно менше енергії.

Інстинктивно-гормональне управління поведінкою притаманне багатьом організмам, тому, для більшої ілюстративності, іноді приклади будуть зі світу тварин.

--

--