Jak Úspěšně Zvládnout Studium — Část 1

Proč? Co? Jak?

Jakub Kubista
Inspirující příběh
3 min readApr 13, 2020

--

hackernoon

Čtětě tento článek v angličtině

Mnohokrát jsem v průběhu svých studií od svého okolí slyšel věty jako například “Začnu se učit už zítra.”, “Podívám se na jedno video a začnu se učit.”, “Ať už to mám za sebou.”, “To zkouškové je nekonečné.” nebo “Bože, dej ať mi to konečně dají a už do tohoto ústavu znovu ani nepáchnu.

Problém nemusí být pouze v neefektivně nastavených studijních oborech, předmětech, či nespravedlivě zasednutém kantorovi. Zjistil jsem, že z velké části tomu můžu snadno přispět já sám. Proto s radostí věnuji příběh o mých studijních postupech všem, kteří chtějí obstát u libovolné studijní zkoušky nebo chtějí zlepšit své studijní dovednosti.

Proč?

V prvé řadě je zapotřebí se zamyslet, proč vůbec daný obor studovat. Odpovídá mým vrozeným dovednostem? Skutečně se mu chci po studiích věnovat?

Přináší mi obor naplnění?

Vynikám v něm oproti ostatním? Pokud je má odpověď na tyto otázky kladná, potom použití následujících principů je jednoduché, protože jde jen o to, abych se zdokonalil v něčem, co mě baví.

Díky sérii těchto článků jsem si zpříjemnil studium, minimalizoval stres a pamatoval si nové informace více než několik dní. Nemusí to být pouze úmorně strávený čas, při kterém se člověk pár dní trápí. Může se jednat o dny, kdy lze zvládat i mnoho mimoškolních aktivit a zároveň nemít strach o svůj výsledek u zkoušky.

Co?

Kdybych neměl dostatečné zaujetí v dané problematice, tak by bylo studium velmi náročné a ubíjející. V takovém případě bych zvolil jinou studijní a kariérní cestu.

Vždyť je toho tolik na výběr!

Nikdy není pozdě na to udělat si například osobnostní testy jako je Myers Briggs a jiné, které mohou komukoliv pomoci najít tu správnou cestu. (Sinek, 2013)

Díky následujícím postupům jsem u státní zkoušky uspěl s mimořádnými výsledky. Nicméně jsem svého času rozhodně nebýval ani zdaleka dobrým studentem. Jakmile jsem však objevil pro mě zajímavý vědní obor a narazil na výborné mentory, tak jsem se začal zdokonalovat a dodržovat své studijní postupy, které zde uvádím.

Jak?

Nejedná se o žádné raketové inženýrství. Principy může uplatnit každý. Jediné co je k tomu zapotřebí je trocha píle, disciplíny a sebedůvěry. Po nabytí sebedůvěry jsem rovněž začal více naslouchat své intuici. Často to může být nápomocné, ale nenechte se zmást. Jsou i situace, kdy intuice může vést ke špatným odpovědím. (Kahneman, 2013)

Jak jsem toho dosáhl několika slovy? Pokud se jednalo o dlouhodobější učivo, řídil jsem se rčením “Bez Plánu Nejsou Koláče”. Vždy jsem se snažil maximálně využít Sílu Soustředěné Myšlenky. Kladl jsem důraz na pochopení souvislostí, k čemuž jsem používat Holistické Učení. A v neposlední řadě jsem dbal na Správné Životosprávě pro Mozek.

Existuje řada studií a knih na toto téma, které se na tuto problematiku dívají z jiného úhlu pohledu či specifické části rozvíjí. Zde uvádím pouze shrnutí toho, co platilo pro mě.

Nicméně, musíte zjistit způsob jakým se máte učit VY. Nikdo jiný.

To, že je pro nějakého studenta efektivní, když se učí nahlas, dělá si poznámky nebo si osvojuje látku jinými praktikami neznamená, že pro vás ostatní stejně efektivní. Přesto věřím, že je dobré na toto téma získat dostatečné množství informací, které mohou komukoliv pomoci nastavit si svůj způsob studia.

TL;DR

  • Uvedení do série o zlepšení studijních dovedností.
  • Proč, co a jak zábavně studovat.

Pokud vás tento článek zaujal, tak si neváhejte přečíst Jak Úspěšně Zvládnout Studium — Část 2: Bez Plánu Nejsou Koláče.

Přeji mnoho studijních úspěchů!

Zdroje

Sinek, S. Start with Why: How Great Leaders Inspire Everyone to Take Action. Reprint edition. Portfolio, 2011. ISBN 9781591846444.

Kahneman, D. Thinking, Fast and Slow. 1st edition. FSG Adult, 2013. ISBN 0374533555.

Děkuji Danu Vybíralovi, Dominiku Tilpovi, Filipu Ustohalovi, Nicole Gruberové, Martinu Záklasníkovi, Boryaně Yaneva, Tomáši Janíkovi, Tomáši Kohoutkovi, mé rodině a všem ostatním, kteří se na tomto článku podíleli.

--

--