API synchroniczne vs asynchroniczne w biznesie

API synchroniczne vs asynchroniczne — podobieństwa i różnice oraz wyjaśnienie jak je najlepiej wykorzystać w Twoim konkretnym biznesowym przypadku. Praktyczna pigułka wiedzy dla każdego managera firmy, który stawia na automatyzację procesów za pomocą API.

Transparent Data
Blog Transparent Data
8 min readOct 6, 2022

--

API synchroniczne vs asynchroniczne — podobieństwa, różnice, wady i zalety

Chcecie API synchroniczne czy asynchroniczne? — pyta firma technologiczna

Jeżeli decydujesz się na współpracę z software house, dostawcą danych gospodarczych czy jakimkolwiek partnerem, z którym integrujesz się przez API, takie pytanie pada dość często. Sęk w tym, że nie każdy manager posiada odpowiednią wiedzę na temat różnic pomiędzy API synchronicznym a asynchronicznym. Nie jest więc tym bardziej realnym, aby z miejsca potrafił ocenić długofalowe skutki przyjęcia danego rozwiązania. Niniejszy artykuł dedykujemy zatem zarówno naszym Klientom, którzy decydują się na API Transparent Data z informacją gospodarczą, jak i wszystkim osobom biznesowym, które chcą zgłębić temat w przystępny sposób, zrozumiały nie tylko dla programistów.

Z tego artykułu dowiesz się kolejno:

  • Czym jest API
  • Jakie są korzyści API dla biznesu
  • Jak działa API synchroniczne i asynchroniczne
  • Czym jest kolejka danych
  • Jakie są zalety i wady API synchronicznego oraz API asynchronicznego
  • Kiedy wybrać API synchroniczne, a kiedy API asynchroniczne
  • Z czego wynikają czasy odpowiedzi API
  • W których rozwiązaniach Transparent Data spotkasz API synchroniczne, a w których API asynchroniczne i dlaczego

Czym są API i dlaczego 98% liderów biznesu uważa je za klucz do transformacji cyfrowej

Termin API wywodzi się z języka angielskiego jako skrót od Application Programming Interface, czyli Interfejsu Programowania Aplikacji. Dla programistów API to po prostu określony zestaw reguł (metod) i opisów, dzięki którym różne programy mogą wymieniać między sobą dane — odpytywać o poszczególne informacje i je pozyskiwać. Trochę jak w rozmowie telefonicznej albo w tubie, do której można coś wrzucić i otrzymać coś na jej końcu.

Ogólnie i bardzo laicko: API to taka instrukcja jak pytać i co można dostać w odpowiedzi. Integracja API sprawia z kolei, że zyskujesz dostęp do pewnych danych bezpośrednio w swoim systemie CRP czy ERP — pojawiają się one w Twojej własnej aplikacji biznesowej, nie musisz logować się na żadne zewnętrzne strony czy platformy.

Co jest największymi zaletami przejścia na API?

Przede wszystkim automatyzacja procesów biznesowych, która przekłada się na redukcję:

  • wydatków na zasoby ludzkie
  • czasu potrzebnego na realizację procesu i wdrażanie innowacji
  • wydatków związanych z utrzymaniem aktualności i jakości danych, czyli data management.

Raz wdrożone w organizacji API synchroniczne i asynchroniczne mogą wpływać też na:

  • lepszą współpracę pomiędzy poszczególnymi działami firmy (szybsza komunikacja, wymiana informacji)
  • wyższą satysfakcję końcowego Klienta (który jest np. szybciej obsłużony w bardziej adekwatny sposób).

To z uwagi na te korzyści znamienita większość TOP managerów sięga po API Interfejs Programowania Aplikacji. Według danych RapidAPI, ponad 98% liderów przedsiębiorstw twierdzi, że interfejsy API są kluczowym elementem ich wysiłków na rzecz transformacji cyfrowej, a 97% zgadza się, że pomyślna realizacja strategii API jest niezbędna do zabezpieczenia przyszłych przychodów i rozwoju organizacji.

Podsumowując,

API = usprawnienie działalności operacyjnej

i obniżenie kosztów

Jak działa API synchroniczne a jak API asynchroniczne

Jak działa API synchroniczne i API asynchroniczne — schemat przetwarzania danych

API synchroniczne i asynchroniczne różnią się od siebie sposobem przetwarzania zapytań. Co ważne, w kontekście poszczególnych rodzajów API, to co podpowiada nam wrodzona intuicja jest słuszne — synchroniczny oznacza “dziejący się w tym samym czasie”, a asynchroniczny “nie dziejący się w tym samym czasie”. API synchroniczne oznacza “przyjąłem zadanie, przetwarzam i zaraz Ci zwrócę odpowiedź. Czekaj”, a API asynchroniczne “przyjąłem zadanie, przetwarzam, zapytaj za jakiś czas czy już skończyłem”.

W przypadku wyjaśnienia jak działa API synchroniczne vs asynchroniczne często mówi się też o tzw. przetwarzaniu przez system kolejek. Dlaczego “kolejek”? Otóż API często zwracają nie tylko jedną informację np. TAK lub NIE, ale cały zestaw informacji (np. dane ze źródła X, dane ze źródła Y, niekiedy kilkaset danych z jednego źródła). Agregowanie (pobieranie) takich aktualnych danych z bazy trwa, a samo słowo kolejka to w słowniku IT określona liniowo struktura danych. Nowe zapytania mogą w niej dla przykładu trafiać na koniec linii i czekać na swoją kolej obsłużenia, jak nowy klient (tzw. kolejka FIFO) lub m.in. być traktowane priorytetowo.

Kolejka danych — API

Spójrz teraz jeszcze raz na schemat przetwarzania danych w API synchronicznym i asynchronicznym, który wkleiliśmy wyżej i przejdź do kolejnych akapitów, to każdy “klocek wskoczy na swoje miejsce”.

Co oznacza API synchroniczne

Jeśli wywołanie API jest synchroniczne to wykonanie kodu zostanie wstrzymane dopóki dane nie zostaną zwrócone do Twojego systemu. Oznacza to, że dopóki odpowiedź nie zostanie zwrócona przez API , to Twoja aplikacja nie będzie wykonywała dalszych zadań. Innymi słowy, trzeba się liczyć z tym, że Twoja aplikacja będzie musiała czekać zamiast zająć się innymi zadaniami. Klienci są obsługiwani kolejno jeden po drugim.

Z tego powodu API synchroniczne może być niekiedy postrzegane przez użytkownika jako sprzyjające opóźnieniom w czasie lub w wydajności używanej aplikacji — np. interfejs może wyglądać na zamrożony, choć API po prostu czeka na odpowiedź. W wielu przypadkach, gdy API synchroniczne nie przetwarza dużych wolumenów danych z wielu źródeł, jest jednak dość szybkie i świetnie nadaje się do typowych operacji odczytu.

Co oznacza API asynchroniczne

Wywołania asynchroniczne również czekają na powrót odpowiedzi API z serwera, ale w przeciwieństwie do wywołań synchronicznych nie blokują aplikacji. Tutaj proces odpytań zawiera się w minimum dwóch wywołaniach:

  • pierwszym, zlecającym daną operację (API odpowiada do Twojego systemu, że przyjęło zlecenie)
  • oraz drugim, które sprawdza czy operacja została wykonana i sprawdza czy rezultat jest już gotowy (może być więcej wywołań tego typu).

API synchroniczne vs asynchroniczne — zalety i wady każdego z rozwiązań

API synchroniczne vs asynchroniczne — porównanie — zalety i wady

Kiedy wybrać API synchroniczne, a kiedy API asynchroniczne?

API synchroniczne świetnie się sprawdza w dwóch sytuacjach:

  • Po pierwsze, przy prostych odpytaniach. Jest wówczas szybkie i sprawne, a do tego łatwo jest je zintegrować.
  • Po drugie, bywają procesy, gdzie np. najpierw chcesz sprawdzić czy Klient jest na listach sankcyjnych, a jeśli jest, to chcesz zrobić od razu cut-off takiego Klienta i nie zbierać o nim kolejnych informacji. Nie miałoby biznesowego sensu od razu wysyłać na serwer zapytania o jego obecność w innych rejestrach. Gdyby jednak Klienta nie było na listach sankcji, wówczas po kolei chcesz potwierdzenia aktualności i wiarygodności jego danych rejestrowych, jego sprawozdań finansowych i informacji dodatkowych o tym czy jest PEP. Innymi słowy, jeśli w aplikacji znajduje się kod, który wykona się poprawnie dopiero po otrzymaniu pierwszej odpowiedzi API, to wówczas API synchroniczne będzie korzystniejsze dla biznesu niż API asynchroniczne.

API asynchroniczne również ma swoje zalety, które przekładają się na jego wybór przez managerów biznesowych:

  • Po wysłaniu zapytania otrzymujesz potwierdzenie, że zostało ono przyjęte do realizacji (tj. zwrotnie otrzymujesz identyfikator zapytania). Przydaje się to różnorakim firmom np. w celu udokumentowania sprawdzania kontrahentów przed urzędami. Przykładem mogą być API AML.
  • Jednocześnie przyjmowane są kolejne zapytania i realizowana jest odpowiedź na nie — budowana jest zatem kolejka różnych zadań, ale aplikacja się nie zawiesza (nadal możesz korzystać z innych funkcji)
  • API asynchroniczne sprawdza się świetnie przy odpytywaniu wielu źródeł danych i generowaniu złożonych odpowiedzi, kiedy zachodzi prawdopodobieństwo, że któreś ze źródeł może nie działać prawidłowo

API asynchroniczne warto więc wdrożyć wtedy, gdy w celu realizacji requestu musimy wykonać odpytanie do serwisów zewnętrznych (gdzie czasem trzeba czekać na możliwość odpytania z uwagi na moc przerobową źródła) lub kiedy wykonanie operacji jest długie i nie chcemy długo trzymać aktywnego połączenia.

Z czego wynikają czasy odpowiedzi API synchronicznego i asynchronicznego?

Odpowiedź na to pytanie to złożony temat, przyznajemy szczerze. Na czas odpowiedzi API wpływają bowiem:

  • możliwości końcowych źródeł danych (jeżeli API synchroniczne lub asynchroniczne musi w celu zebrania potrzebnych danych sięgać do innych serwisów (również zewnętrznych), to czasy odpowiedzi API odpowiednio się wydłużą o to, ile czasu musi aplikacja zbierać dane ze źródła);
  • infrastruktura danych (jeżeli API obsługiwane jest przez jedną maszynę to zwiększony ruch może wydłużać czas odpowiedzi);
  • i sposób rozwiązania kolejkowania zadań (FIFO, LIFO, priorytetowa).

API asynchroniczne i synchroniczne w rozwiązaniach Transparent Data

W naszym data software house wychodzimy z założenia, że API koniecznie musi być dopasowane zarówno do zasobów danych, o które odpytuje Klient, jak i do jego potrzeb biznesowych. Stąd standardowo oferujemy:

  • API asynchroniczne w takich gotowych produktach, jak platforma danych z informacją gospodarczą Data Integrator. Dzięki niemu możesz bezpiecznie i sprawnie pobierać raporty handlowe i sprawozdania finansowe, weryfikować kontrahentów pod kątem AML na listach sankcji i PEP czy sprawdzać kto jest beneficjentem rzeczywistym danego przedsiębiorstwa.
  • API synchroniczne w rozwiązaniu służącym do monitoringu firm pod kątem zmian rejestrowych. Przetwarzanie jest tu bardzo szybkie a operacje są stosunkowo proste. Stąd zastosowanie API synchronicznego jest wygodniejsze dla naszych Klientów.

Autorzy artykułu:

Michał Witkowski | Project Manager w Transparent Data

Z Project Management związany od siedmiu lat, w czym pomaga mu nie tylko know-how i pozytywne nastawienie do wyzwań, ale i wykształcenie z zakresu inżynierstwa i zarządzania. Do projektów podchodzi jak do swojej drugiej pasji, sztuk brazylijskiego jiu-jitsu — nie tylko całą walkę, ale i każdą rundę należy zakończyć z sukcesem.

Mateusz Antkowiak | Team Leader / PHP Developer w Transparent Data

Zawodowy programista od ponad dekady. Swoje podróże z kodem rozpoczynał od takich egzotycznych kierunków jak Lazarus Pascal czy Delphi, a obecnie, ciągnie go w stabilne wody programowania obiektowego. Posiada ogromne doświadczenie w automatyzacji procesów i rzadko spotykaną wśród developerów umiejętność wyjaśniania tego co maszynowe na ludzki.

--

--