Kto decyduje o AML? Organizacje regulujące AML na świecie

FATF, EBA, OCC, HKMA, FFMS, AUSTRAC — to największe, ale nie jedyne, organizacje regulujące AML. Dowiedz się więcej, gdzie kto ustanawia zasady przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Transparent Data
Blog Transparent Data
6 min readJul 9, 2019

--

Organy regulujące AML na świecie

Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób ustanawiane są trendy w modzie? Kto i jak inicjuje które tkaniny, kolory, desenie i fasony będą obowiązywać na świecie? Otóż, największe domy modowe z całego globu spotykają się i ustalają zasady gry na dany sezon. A reszta marek później do nich nawiązuje. Podobnie, choć zdecydowanie w bardziej formalny sposób, powstają nowe zalecenia i regulacje Anti-Money Laundering (AML).

Istnieje jedna globalna organizacja FATF i wiele pomniejszych, obejmujących swym zasięgiem dane kraje, regiony lub całe kontynenty. To właśnie FATF inicjuje implementację nowych dyrektyw AML i tworzy rekomandacje powszechnie wykorzystywane na całym świecie, a pozostałe największe organizacje z nią współpracują.

W związku z naszym API AML i dostarczaniem informacji rejestrowych z całego świata w celu przyspieszania procesów oceny ryzyka biznesowego, poniżej przyglądamy się kto gdzie ustala zasady AML.

AML globalnie — FATF

Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, FATF (z ang. The Financial Action Task Force) powołano do życia podczas szczytu G7 w 1989 roku, a pierwsze wydane przez nią na świat “owoce” w postaci najwcześniejszych zaleceń AML, pojawiły się na świecie już w kwietniu 1990 roku.

To właśnie na tych rekomendacjach FATF, oparły się pierwsze europejskie dyrektywy AML i to z nich również wywodzą się obecne definicje prania pieniędzy, obowiązek należytej staranności, weryfikacja kontrahentów pod względem obecności na listach sankcyjnych i PEP itp. Ostatnia oficjalna wersja rekomendacji FATF pochodzi z 2012 roku.

Będąc organizacją międzyrządową, liczącą obecnie 37 członków, FATF regularnie wydaje różnorakie publikacje dotyczące AML/CFT, raporty, zalecenia dla FinTech i RegTech, a także przewodniki dotyczące oceny ryzyka (LINK DO PUBLIKACJI FATF).

Co więcej, FATF opiera się mocno na współpracy z wieloma mniejszymi, regionalnymi organizacjami, które odpowiadają za wdrażanie rekomendacji FATF lokalnie, przygotowywanie ekspertyz i inicjowanie nowych działań. Sam FATF nazywa je FSRBs (z ang. FATF-Style Regional Bodies) i należą do nich takie znane podmioty jak:

  • APG (Asia/Pacific Group on Money Laundering),
  • CFATF (Caribbean Financial Action Task Force ),
  • EAG (Eurasian Group),
  • ESAAMLG (Eastern and Southern Africa Anti-Money Laundering Group),
  • GABAC ( The Task Force on Money Laundering in Central Africa),
  • GAFILAT (Financial Action Task Force of Latin America),
  • GIABA (Inter Governmental Action Group against Money Laundering in West Africa),
  • MENAFATF (Middle East and North Africa Financial Action Task Force),
  • MONEYVAL (Committee of Experts on the Evaluation of Anti-Money Laundering Measures).

Polska nie należy do FATF, jednak jak każdy kraj członkowski Unii Europejskiej, wchodzi w skład MONEYVAL — organu Rady Europy.

AML w Unii Europejskiej — EBA

Również i Unia Europejska posiada swój własny organ właściwy opracowywaniu zaleceń AML — Europejski Urząd Nadzoru Bankowego, EBA (z ang. European Banking Authority).

Skupiając się na polepszeniu funkcjonowania rynku wewnętrznego UE, zapewnieniu spójności w polityce finansowej państw członkowskich i nadzoru w zakresie zarządzania ryzykiem, EBA wydała szereg regulacji dotyczących zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, potocznie zwanych Dyrektywami AML.

Najnowszymi dyrektywami AML w UE są:

  • przyjęta 9 lipca 2018 r. Dyrektywa V AML, która powinna zostać zaimplementowana przez państwa członkowskie do 10 stycznia 2020 r. (fundamentalnymi zmianami, jakie wnosi są m.in. wprowadzenie prawnej definicji kryptowaluty oraz obowiązków sprawozdawczych jej dotyczących, nowe wymogi prawne dotyczące kart przedpłaconych, list PEP, transakcji towarów wysokiej wartości i klientów trzecich krajów wysokiego ryzyka, a także otwarty dostęp do rejestrów beneficjentów rzeczywistych (o tym ostatnim pisaliśmy więcej TUTAJ)),
  • wchodząca w moc w czerwcu 2021 roku, Dyrektywa VI AML, która z kolei skupi się przede wszystkim na wprowadzeniu definicji 22 głównych źródłowych przestępstw prania pieniędzy (m.in. self-laundering), większych obowiązkach nałożonych na przedsiębiorców w zakresie rozpoznawania i monitorowania tychże przestępstw oraz podwyższeniu kar za naruszenia zasad.

AML w USA — OCC

Office of the Comptroller of the Currency (OCC) określa przepisy, prowadzi działania nadzorcze i gdy zachodzi taka potrzeba, podejmuje działania egzekucyjne w celu zapewnienia, że ​​banki działające na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki stosują się do istniejących regulacji.

Aby powstrzymywać oraz wykrywać pranie pieniędzy, finansowanie terroryzmu i innych przestępstw, OCC stworzyło tzw. The Bank Secrecy Act (BSA), który stanowi główny zbiór regulacji AML na terenie USA.

To właśnie na mocy BSA, wszystkie finansowe instytucje zobligowane są do posiadania i utrzymywania wewnętrznych procedur AML oraz raportowania przed OCC.

AML w Chinach — HKMA

Hong Kong Monetary Authority (HKMA), odpowiada za stabilność systemu bankowego i polityki pieniężnej Hongkongu.

Pod nadzorem rozporządzenia w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, HKMA jest również organem regulacyjnym odpowiedzialnym za zwalczanie prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Jej działalność zapewnia, że ​​instytucje finansowe w Hongkongu spełniają różne wymogi prawne, z których najważniejszym jest opracowywanie i wdrażanie skutecznego programu AML /CTF.

AML w Rosji — FFMS

Rosyjska organizacja rządowa Federal Financial Monitoring Service (FFMS), ściśle współpracująca z FATF, której Rosja jest członkiem, czuwa nad rosyjskim rynkiem finansowym.

Stworzona przez Wladimira Putina w 2001 roku, regularnie wdraża kolejne regulacje, monitoruje i nakłada sankcje.

AML w Australii — AUSTRAC

The Australian Transaction Reports and Analysis Centre (AUSTRAC)
jest główną australijską agencją wywiadu finansowego, której zadaniem jest zwalczanie prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, oszustw i innych przestępstw finansowych.

AUSTRAC działa pod nadzorem ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (2006), pracując nad identyfikacją zagrożeń i nadużyć w australijskim systemie finansowym.

Od 1990 roku, kiedy to Australia dołączyła do FATF, czynnie współpracuje też ze wspomnieną wyżej globalną organizacją.

AML w pojedynczych krajach Europy— na przykładzie FCA, AMF i BaFin

Własne organizacje monitorujące i regulujące AML posiadają również pojedyncze kraje. Dla przykładu (i z uwagi na bliskie sąsiedztwo z Polską), wybraliśmy trzy europejskie — Wielką Brytanie, Francję i Niemcy.

AML w pojedynczych krajach Europy — na przykładzie FCA, AMF i BaFin

Wielka Brytania, FCA

The Financial Conduct Authority, w skrócie FCA, stanowi niezależny organ pozarządowy, odpowiedzialny za regulowanie brytyjskiego sektora usług finansowych i m.in. zwalczanie prania pieniędzy i innych działań przestępczych, takich właśnie jak finansowanie terroryzmu.

FCA zajmuje się ochroną konsumentów, zapewnieniem integralności i stabilności rynku oraz promowaniem konkurencji. Ma uprawnienia do wprowadzania i egzekwowania zasad oraz prowadzenia dochodzeń w celu osiągnięcia tych celów (np. może ustalać minimalne normy prawne dla produktów finansowych w Wielkiej Brytanii i nakładać zakazy na produkty, nie spełniające przepisów FCA, wydawać zezwolenia na prowadzenie działalności itp.).

Francja, AMF

Financial Markets Regulator (z fr. The Autorité des Marchés Financiers), znany jako AMF, to odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego.

Stanowiąc niezależny organ publiczny regulujący giełdę we Francji, odpowiada za ochronę inwestycji i oszczędności i utrzymanie porządku instrumentów finansowych. Ustala przepisy i normy, monitoruje, przeprowadza śledztwa i może nakładać sankcje.

Głównymi celami AMF są zatem: regulować, informać i chronić.

Niemcy, BaFin

Federal Financial Supervisory Authority, czyli BaFin, to niezależna instytucja federalna z siedzibą w Bonn i Frankfurcie, podlegająca nadzorowi Federalnego Ministerstwa Finansów w Niemczech. Na mocy przyznanych uprawnień, nadzoruje wszystkie banki, usługi finansowe i pożyczkowe naszego zachodniego sąsiada.

W zadania BaFin wpisuje się też zapobieganie nieautoryzowanemu biznesowi finansowemu, w tym praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

--

--