Platforma Axway AMPLIFY API Management: case studies opieki zdrowotnej

Jak przejść od monolitycznych, zdecentralizowanych systemów do scentralizowanych, modułowych mikrousług bez ryzyka, stopniowo i bez dużych kosztów? Jak szybciej wprowadzać leki na rynek? Jak bezpiecznie wymieniać się danymi klinicznymi? Szwajcarska firma Novartis, francuska Groupe Henner i amerykański dostawca oprogramowania dla opieki zdrowotnej OneHealthPort wykorzystały w tym celu narzędzie do zarządzania API, jakim jest platforma Axway AMPLIFY.

Transparent Data
Blog Transparent Data
12 min readJun 10, 2021

--

Axway AMPLIFY API Management — case studies z sektora opieki zdrowotnej

Słowem wstępu

W sektorze healthcare coraz częściej zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa oczekują możliwości dostępu do samoobsługi online i na urządzeniach mobilnych. Firmy świadczące opiekę zdrowotną potrzebują bezpiecznie wymieniać się danymi ze swoimi partnerami, a firmy farmaceutyczne stają przed wyzwaniem przyspieszenia wprowadzania gotowych produktów na rynek. Transformacja cyfrowa organizacji działających w tej branży i postawienie na API, stają się swoistą koniecznością. Aby jednak stało się to możliwe, każde większe przedsiębiorstwo, musi zaopatrzyć się w narzędzie do sprawnego zarządzania API.

Jako partner Axway na Polskę, w naszych poprzednich artykułach opisywaliśmy już case studies z sektora bankowości oraz ubezpieczeń, a także energetyki. Teraz przyszła pora na konkretne historie zastosowania platformy AMPLIFY API Management przez branżę opieki zdrowotnej. Poniżej prezentujemy zatem 3 case studies:

  1. Groupe Henner
  2. Novartis
  3. OneHealthPort

Groupe Henner — case study Axway AMPLIFY API Management Platform

Firma oferująca świadczenia pracownicze umożliwia usługi w czasie rzeczywistym w celu poprawy obsługi klienta

Kilka słów o firmie

Groupe Henner jest francuskim liderem grupowych ubezpieczeń zdrowotnych i specjalistą w zakresie ochrony socjalnej (zdrowie, fundusz zapomogowy, gwarancje emerytalne i pogrzebowe). Posiada również uznane doświadczenie w zakresie oszczędności pracowniczych i akcjonariatu. Doradza ponad 11 000 firmom we Francji i na arenie międzynarodowej oraz wspiera swoich klientów bezpośrednio lub poprzez sieć brokerów partnerskich. Aby zapewnić dostęp do opieki zdrowotnej swoim klientom i podmiotom stowarzyszonym, Groupe Henner zapewnia globalną sieć partnerów opieki zdrowotnej (1,6 miliona specjalistów w 189 krajach).

Dlaczego ten ubezpieczyciel zdrowotny wybrał narzędzie do zarządzania API Axway AMPLIFY?

Groupe Henner szukała sposobu by przejść od monolitycznych, zdecentralizowanych systemów do scentralizowanych, modułowych mikrousług bez ryzyka, stopniowo i bez dużych kosztów, jakie pociąga za sobą wymiana systemów legacy. To bowiem na takich systemach opiera się główna działalność firmy, a pozostawały one sprzeczne z nowoczesnymi rozwiązaniami. Transformacja cyfrowa organizacji nie mogła się odbyć bez pokonania tej przeszkody.

Aby rozwiązać to wyzwanie, Groupe Henner musiała znaleźć sposób na dalsze korzystanie z Henner Net (systemów legacy organizacji) podczas opracowywania nowych aplikacji w osobnej warstwie infrastruktury. Byli pewni, że architektura oparta na API umożliwi im osiągnięcie tego celu. To stąd zrodziła się potrzeba znalezienia narzędzia do zarządzania API, które umożliwi integrację hybrydową, czyli pozwoli na uwolnienie zasobów tkwiących w systemach legacy.

Po analizie szeregu wiodących rozwiązań do zarządania API, Groupe Henner wybrała platformę AMPLIFY API Management jako, że jest to jedyne rozwiązanie na rynku, które umożliwia jednoczesne integracje on-premises i w chmurze. Docenili to, że najpierw będą mogli wdrożyć platformę AMPLIFY lokalnie on-premises, a przejść do chmury kiedy będą na to gotowi.

Kluczowym dla organizacji stało się również to, że to narzędzie zapewnia pełną skalowalność i wydajność, a przy tym jest w pełni bezpieczne.

Najważniejsze korzyści:

  • Zwiększona innowacyjność oferty bez dokonywania skomplikowanych, kosztownych i czasochłonnych zmian
  • Zwiększona zwinność i responsywność na potrzeby klientów poprzez przejście do scentralizowanych, modułowych mikroserwisów
  • Skalowanie, które wspiera ambicje cyfrowe bez uszczerbku dla wydajności i bezpieczeństwa

Cele Groupe Henner

Firma miała na celu oferowanie bezproblemowych podróży cyfrowych po wszystkich kluczowych liniach produktów. Poprzez przejście do scentralizowanej sieci mikroserwisów, chciała zwiększyć swoją elastyczność i responsywność na potrzeby klientów. Aby to osiągnąć i w pełni umożliwić sobie transformację cyfrową, Groupe Henner potrzebowała wyeliminować kluczową przeszkodę na drodzę do innowacji, czyli systemy legacy zwane Henner Net. Ich modernizacja lub wymiana nie tylko byłaby skomplikowana, ale i pociągnęłyby za sobą ogromne koszty i czasochłonność, a tego Grupa chciała uniknąć.

Kilka słów, jak cały proces wyglądał z perspektywy Groupe Henner

Jednym z kluczowych obszarów biznesowych organizacji jest działalność maklerska, która wymaga udostępniania partnerom ubezpieczeniowym zawsze aktualnych danych, które umożliwiają obsługę klientów online. Jednak do realizacji codziennych operacji Groupe Henner polega na wielu aplikacjach back-office, z których wiele zostało opracowanych we własnym zakresie. Większość z tych systemów biznesowych — znanych wewnętrznie jako Henner Net — zostało zbudowanych dziesiątki lat temu jeszcze zanim metodologia Agile, praktyki DevOps i technologie chmurowe stały się głównym nurtem.

„Kiedy nasz nowy CIO, Olivier Daniel, dołączył do firmy, jednym z jego pierwszych priorytetów stało się zbudowanie podstawowych zdolności IT, których potrzebowaliśmy aby zrealizować nasze cele związane z transformacją cyfrową. Kluczowym wyzwaniem, przed którym stanęliśmy, było przejście od starego świata na responsywne usługi w czasie rzeczywistym.” — wspomina Frédéric Girardeau, Direction Systèmes d’Information, Responsable du Domaine Solution Middle-Office w Groupe Henner.

Po ocenie aktualnego stanu środowiska IT i zidentyfikowaniu niezbędnych do osiągnięcia docelowych zdolności zmian, Groupe Henner ustaliła, że całkowite zastąpienie Henner Net byłoby nadmiernie skomplikowane, kosztowne i szkodliwe dla użytkowników biznesowych.

Girardeau kontynuuje: „Nasze systemy legacy kontrolują nasze kluczowe procesy i wiedzieliśmy, że będą one absolutnie niezbędne do realizacji nowych usług cyfrowych. Jednocześnie, te systemy pozostawały w sprzeczności z najnowszymi architekturami usług internetowych i platformami chmury, które zamierzaliśmy wykorzystać do zbudowania nowych możliwości.”

„Kiedy przyszło do wyboru platformy API, chcieliśmy rozwiązania, które będzie się skalować w sposób wspierający nasze cyfrowe ambicje bez kompromisów w zakresie wydajności czy bezpieczeństwa informacji.”

„Dzięki AMPLIFY API Management mamy jedną, centralną platformę do zarządzania całym cyklem życia API: od developmentu i testowania po bieżące zarządzanie i analizę użytkowania. Doceniliśmy również fakt, że najpierw mogliśmy wdrożyć platformę AMPLIFY lokalnie on-premises, a przejść do chmury, kiedy będziemy gotowi.”

W ciągu zaledwie 18 miesięcy Groupe Henner wykonała plan ambitnej transformacji cyfrowej od zarysu po postawienie centrum danych. Co ważne, równolegle do wdrażania platformy AMPLIFY API Management, firma utworzyła zupełnie nowy zespół ds. architektury IT. Jego zadaniem jest badanie i osadzanie nowych praktyk i metodologii (m.in. DevOps, agile i cloud) w podejściu i procesach organizacji.

„W ciągu niecałych dwóch lat naprawdę wykorzystaliśmy potencjał transformacyjny usług opartych na API”, kontynuuje Girardeau. „Korzystając z AMPLIFY API Management jako warstwy integracyjnej pomiędzy naszymi aplikacjami back-office, naszymi nowymi usługami internetowymi i systemami naszych partnerów ubezpieczeniowych, możemy wprowadzać innowacje w naszą ofertę bez dokonywania skomplikowanych, kosztownych i czasochłonnych zmian na zapleczu Henner Net.”

Dzięki możliwości wydzielania swoich usług internetowych z platformy Henner Net za pomocą AMPLIFY API Management, Groupe Henner zyskała solidną pozycję, aby realizować swój plan transformacji cyfrowej.

„Niedawno uruchomiliśmy dla klientów pierwszą z naszych stron nowej generacji, która służy naszym partnerom medycznym, w tym szpitalom i sieciom opieki zdrowotnej”, mówi Girardeau. „W najbliższej przyszłości będziemy wypuszczać portal internetowy poświęcony naszej hurtowej działalności brokerskiej, który pozwala na tworzenie ofert w czasie rzeczywistym dla liderów HR w przedsiębiorstwach.”

Pomimo tego, że oczekiwania dotyczące szybkości i responsywności usług ubezpieczeniowych stale rosną z roku na rok, Groupe Henner jest w pełni gotowa na to wyzwanie. „Naszym ostatecznym celem jest zaoferowanie każdemu klientowi bezproblemowego sposobu realizacji kluczowych ścieżek użytkowników online i na urządzeniach mobilnych”, dodaje Girardeau. “Obojętnie czy w kwestię wchodzi zarządzanie płatnościami składek na produkt ubezpieczeniowy czy składanie i monitorowanie roszczeń z polis, naszym celem jest uszczęśliwić klientów szybkimi, bezpośrednimi usługami. Dostrzegamy, że ten poziom responsywności stanie się krytyczny dla wspierania długoterminowej lojalności klientów, a poprzez przyjęcie podejścia API-first z AMPLIFY API Management, jesteśmy na dobrej drodze, aby osiągnąć nasze cele.”

Do tej pory, zespół usług infrastrukturalnych Groupe Henner opracował za pomocą AMPLIFY API Management 15 interfejsów API i planuje wykorzystać tę platformę do tworzenia ponad 3000 tabel o łącznej pojemności 3 TB danych, które w przyszłości staną się podstawą rozwoju kolejnych projektów.

„Dzięki naszej architekturze opartej na API, możemy rozpocząć przejście funkcjonalności od Henner Net do nowych platform mikroserwisowych stopniowo i bez ryzyka oraz kosztów ogromnego projektu rozkładania i wymiany systemów legacy”, podsumowuje Girardeau. „W dłuższej perspektywie przejście z od monolitycznych, zdecentralizowanych systemów do scentralizowanych, modułowych mikroserwisów sprawi, że Groupe Henner będzie bardziej zwinnie i elastycznie reagować na potrzeby klientów i partnerów — a AMPLIFY API Management będzie nadal odgrywać kluczową rolę rolę w tej podróży przez transformację”.

Link do case study na stronie Axway: TUTAJ

Novartis — case study Axway AMPLIFY API Management Platform

Firma farmaceutyczna napędza innowacje, przyspieszając tempo badań klinicznych oraz skracając czas wprowadzania leków na rynek

Kilka słów o firmie

Novartis International AG to międzynarodowa firma farmaceutyczna z siedzibą w Bazylei w Szwajcarii. Jest jedną z największych firm farmaceutycznych na świecie z przychodami ponad 48 miliardów dolarów rocznie i ponad 110 tysiącami pracowników. Posiada przy tym bogatą historię inwestowania w najbardziej obiecujące obszary nauki, ekscytujące innowacje w biznesie medycznym oraz najważniejsze potrzeby opieki zdrowotnej.

Dlaczego to przedsiębiorstwo farmaceutyczne wybrało narzędzie do zarządzania API Axway AMPLIFY?

Novartis bardzo szybko dostrzegło, że branża opieki zdrowotnej stoi w obliczu poważnych zakłóceń. Pojawiające się co rusz nowe technologie cyfrowe wstrząsnęły relacjami pomiędzy grupami farmaceutycznymi, pracownikami służby zdrowia, pacjentami a ubezpieczycielami. Organizacja uznała zatem, że receptą na sukces będą interfejsy API i mikroserwisy.

Początkowym motorem Novartis było zwiększenie elastyczności w systemie informatycznym tak, aby mogli lepiej wykorzystać dane, które już posiadają. Koniecznym stało się posiadanie odpowiedniej technologii we właściwym momencie, a API umożliwiają szybsze eksperymentowanie i tworzenie wartości. Novartis uznało je za niezbędne narzędzie dla innowacji. Potrzebne im było jednak odpowiednie narzędzie do ich zarządzania.

Platforma Axway AMPLIFY API Management pozwala na bezpieczne i sprawne zarządzanie cyklem życia API i mikroserwisów. Mając wgrane gotowe wzorce treści i integracji oraz sporo przydatnych narzędzi, znacznie przyspiesza budowanie nowych API i wypuszczanie ich na rynek.

Najważniejsze korzyści:

  • Przewaga konkurencyjna, dzięki możliwości wykorzystywania cyfrowych zakłóceń zachodzących w opiece zdrowotnej
  • Dostosowanie IT do celów biznesowych, tak aby tworzyć nową wartość
  • Napędzanie innowacji i możliwość eksperymentowania na dużą skalę

Cele Novartis

Podstawowym celem Novartis była transformacja cyfrowa, która pozwoli skrócić czas między odkryciem danych formuł a wprowadzeniem leku na rynek. Organizacja jest bowiem świadoma tego, że w opiece zdrowotnej dochodzi do ogromnych zakłóceń, a w przeciągu najbliższych 10 lat system opieki zdrowotnej stanie się drastycznie inny. Novartis potrzebowało zatem bardziej zwinnych i modułowych rozwiązań IT. Tym samym doszło do wniosku, że API ułatwią otwieranie danych z korzyścią dla całego ekosystemu otaczającego firmę.

Kilka słów, jak cały proces wyglądał z perspektywy Novartis

API i mikroserwisy wraz z konteneryzacją to podstawa programu transformacji cyfrowej Novartis. Pierwszym wyzwaniem dla organizacji było stworzenie odpowiedniej strategii API i określenie, w jaki sposób firma zamierza zarządzać różnymi API. Następnie powstał program API i wdrożona została platforma Axway AMPLIFY API Management. Niemniej, jak przyznaje Novartis, to nie technologia stanowiła główne wyzwanie.

“Głównym wyzwaniem była zmiana kultury w IT i biznesie (…) Wyzwanie API to tak naprawdę zmiana kultury, szczególnie dla architektów, bo trzeba się otworzyć na świat i przestać działać na silosach. Trzeba otworzyć swoje API i mieć pewność, że masz na nich konsumentów”, mówi Pascal Bouquet, Global Head of Architecture for Drug Development w Novartis.

Novartis wdrożyło 300 API, które mogą być usługami opartymi o dane lub usługą biznesową. Na koniec 2018 roku mieli już 450 operacyjnych API, w porównaniu do 170 w połowie 2018 roku. Przyjęli tempo wykładnicze budowania nowych API tak, aby naprawdę zaspokoić potrzeby linii biznesowych i potrzeby otwartości danych, która jest konieczna do tworzenia jak najlepszych usług. “To jest miejsce, w którym znaleźliśmy się w zaledwie w rok, co jest dla mnie całkiem niesamowite”, mówi Bouquet.

“Zaczęliśmy od podstawowej architektury implementacji API z gateway, który mamy w Europie i USA. Z czasem, coraz częściej widzimy potrzebę rozszerzenia tej architektury z większą liczbą gateway’ów w Chinach, w Japonii w celu poszanowania wymagań dotyczących miejsca przechowywania danych, jakie mamy w tych krajach.”, kontynuuje Bouquet. “I mamy plan na wdrożenie wielu więcej API z różnych programów, dlatego mandatujemy każdy program, aby używał API już dziś. Myślę, że następnym krokiem jest określenie, w jaki sposób wykorzystamy platformę do wdrażania mikroserwisów, jako że mikroserwisy będą kluczowym elementem architektury dla przyszłych platform, przyszłego rozwoju. Używając mikroserwisów do rozkawałkowania różnych istniejących rozwiązań i tworzenia nowych usług, możemy wzmocnić więzi z ekosystemem i zachęcać do wspólnych stylów pracy.”

Organizacja uważa, że pomimo ogromnych inwestycji w badania i rozwój, nadal może wiele zrobić, aby poprawić wydajność i doskonałość operacyjną. Tworzenie API sprawia, że łatwiej jest otwierać dane. “Ta potrzeba otwartości staje się coraz bardziej widoczna, gdy trzeba regularnie przyciągać partnerów — na przykład do programów badawczo-rozwojowych — lub jako część otwartych inicjatyw innowacji, które przynoszą wartość. Używamy także sztucznej inteligencji i jezior danych do wspierania wnioskowania i insightów, co przyspiesza tempo badań klinicznych i skraca czas wprowadzania leków na rynek.”

Link do case study na stronie Axway: TUTAJ

OneHealthPort — case study Axway AMPLIFY API Management Platform

Dostawca IT dla służby zdrowia pomaga lekarzom poprawić komfort pacjentów dzięki bezpiecznemu udostępnianiu danych w chmurze

Kilka słów o firmie

Firma OneHealthPort została założona w 2002 roku przez jedno z wiodących przedsiębiorstw opieki zdrowotnej z obrębu północno-zachodniego Pacyfiku. Obsługuje usługi bezpieczeństwa pojedynczego logowania [SSO], zapewnia usługi katalogowania i programy upraszczające administrację. Prowadzi również Wymianę Informacji Zdrowotnych [HIE], która umożliwia pracownikom służby zdrowia, świadczeniodawcom, systemom opieki zdrowotnej i organizacjom zdrowia publicznego bezpiecznie wymieniać się wrażliwymi danymi klinicznymi.

Dlaczego ta firma wybrała narzędzie do zarządzania API Axway AMPLIFY?

Podczas gdy większość dużych organizacji opieki zdrowotnej posiada dojrzałe możliwości EDI, wielu mniejszym organizacjom brakuje środków finansowych i istniejącej infrastruktury IT. Aby umożliwić tym dostawcom korzystanie z usługi wymiany informacji HIE, OneHealthPort połączył integrację B2B Axway z platformą AMPLIFY API Management.

Dzięki elastycznemu, skalowalnemu API gateway, firma umożliwia mniejszym organizacjom opieki zdrowotnej wykorzystanie jej usługi bez potrzeby stosowania bardziej złożonych rozwiązań wymiany EDI. Sama nie musi też ponosić dodatkowych kosztów związanych z tworzeniem lokalnej infrastruktury.

OneHealthPort zdecydowało się na Axway AMPLIFY API Management z uwagi na to, że zapewnia ona infrastrukturę o wysokiej wydajności, którą stworzyć można w szybki sposób.

Najważniejsze korzyści:

  • 50 milionów transakcji rocznie — umożliwienie wysokiej jakości usługi na dużą skalę
  • Solidne możliwości integracji, które pozwalają całej społeczności na korzystanie z OHP
  • Ułatwienie współpracy z partnerami z branży opieki zdrowotnej, co stwarza szanse na poprawę jakości opieki

Cele OneHealthPort

Podstawowym celem organizacji było połączenie organizacji opieki zdrowotnej z regionu Pacyfiku północno-zachodniego z bezpiecznymi usługami udostępniania danych, które mają szansę przekuć się na lepsze doświadczenia w opiece nad pacjentem i sprawniejszą opiekę zdrowotną.

Jak bowiem wiadomo, w celu prowadzenia szczegółowych historii pacjentów, świadczeniodawcy opieki polegają na elektronicznej dokumentacji medycznej i plikach obrazów ze skanami z urządzeń do rezonansu magnetycznego i rentgenowskiego, a zabiegi często wymagają od pacjentów, aby przemieszczali się pomiędzy różnymi oddziałami, lokalizacjami, a nawet dostawcami usług medycznych. Aby zapewnić im wysokiej jakości opiekę, ważne jest, aby ich dane podążały za nimi w bezpieczny i bezproblemowy sposób. Wprowadzanie usługi HIE miało się odbyć szybko i sprawnie.

Kilka słów, jak cały proces wyglądał z perspektywy OneHealthPort

Wyzwaniem OneHealthPort stało się udostępnianie wrażliwych danych medycznych i ubezpieczeniowych, co pod względem technicznym nie jest łatwym zadaniem. Oprócz wymogu solidnego podejścia do przetwarzania informacji i ogólnego bezpieczeństwa operacyjnego, a także posiadania dobrej infrastruktury IT do integracji B2B, takie usługi wymagają znacznego kapitału początkowego na inwestycje oraz bieżące wydatki związane z zarządzaniem i konserwacją. A to z kolei często wyklucza ze współpracy mniejszych świadczeniodawców.

„Biorąc pod uwagę nadzór państwa i własność klientów, jest dla nas kluczowym, aby dostarczać usługę HIE po najniższych możliwych kosztach w bardzo bezpieczny sposób.”, mówi Rick Rubin, CEO and President OneHealthPort. “Ponadto staramy się odejść od wszelkich własnościowych, jednorazowych połączeń w opiece zdrowotnej i promować w branży szerokie zastosowanie standardów i najlepszych praktyk”.

Aby dostarczać swoje usługi HIE (usługi Wymiany Informacji Zdrowotnych), OneHealthPort wybrało integrację B2B AMPLIFY, która została wdrożona w chmurze AWS. W ten sposób, usługa subskrypcji dla integracji danych elektronicznych (EDI) stała się rozwiązaniem umożliwiającym OneHealthPort niezawodne, skalowalne procesy integracji B2B bez konieczności ponoszenia kosztownych działań on-premises, czyli budowania lokalnej infrastruktury.

„Axway zapewnił OneHealthPort HIE namacalną wartość. Jednym z naszych kluczowych celów było szybkie wprowadzenie HIE na rynek i rozpoczęcie świadczenia usług, które przygotują organizacje do wymagań współpracy. Aby osiągnąć ten cel, kluczowym dla nas stało się szybkie zaopatrzenie się w wysokowydajną infrastrukturę o wysokiej dostępności (…)”, komentuje Rubin.

W miarę tego, jak rosła liczba organizacji z całego północno-zachodniego Pacyfiku, które dołączały do platformy udostępniania danych OneHealthPort, firma wykorzystała prostotę skalowalności chmury w celu wsparcia wzrostu wolumenów danych.

„Gdy tylko środowisko HIE się ustabilizowało, liczba transakcji na platformie Axway zaczęła gwałtownie rosnąć”, wspomina Rubin. “Musieliśmy rozbudować naszą infrastrukturę, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na platformę. Elastyczność chmury i elastyczność AMPLIFY B2B Integration stały się idealnym połączeniem, które pomoże nam terminowo spełnić nasze wymagania biznesowe.”

Pozwalając dostawcom sprawnie i bezpiecznie udostępniać dane medyczne, ubezpieczeniowe i administracyjne, firma przyczynia się do lepszej jakości doświadczeń pacjentów, zdrowszych społeczności i ogólnie wspiera świadczenie usług opieki zdrowotnej w bardziej efektywny sposób.

„Współpracujemy dziś z 75 000 organizacjami opieki zdrowotnej i wspieramy 100 000 subskrybentów naszej usługi SSO”, mówi Rubin. „Na platformie Axway obsługujemy w sumie około 50 milionów transakcji rocznie i nadal jesteśmy bardzo zadowoleni z wydajności, niezawodności i dostępności rozwiązań API i EDI Axway.”

Link do case study na stronie Axway: TUTAJ

W jaki sposób zyskać dostęp do narzędzia Axway AMPLIFY API Management Platform?

Firma Axway udostępnia swoje rozwiązania w poszczególnych krajach świata poprzez sieć partnerów technologicznych, którzy wspierają sprzedaż i wdrożenie. W Polsce, oficjalnym partnerem Axway jest Transparent Data, czyli nasz data software house. Jeżeli chcesz uzyskać szczegółowe informacje o platformie AMPLIFY lub umówić się na niezobowiązujące spotkanie, odwiedź naszą stronę internetową i wyślij nam wiadomość.

--

--