Zašto je u ZEF-u psihološka sigurnost posebno važna?

Kratki osvrt na kulturu suradnje u najvećem hrvatskom startupu (mislim na ljude, ne kapital)

Nenad Maljković
Dobra ekonomija
3 min readJun 10, 2018

--

Danas je točno godinu dana otkako sam se po prvi puta, u ulozi suvoditelja 7. sekcije ZEF-a, uključio u aktivnosti Zadruge za etično financiranje. Bilo je to 10. lipnja 2017. na 10. sjednici Predstavničke skupštine ZEF-a koja je održana u prostorijama Tehnološkog parka Zagreb na Zagrebačkom velesajmu. Tu ćemo se naći i sutra, na 13. sjednici Predstavničke skupštine ZEF-a, koja bi se možda mogla pokazati prekretnicom u razvoju najveće hrvatske zadruge, vidjet ćemo… i baš nosi broj koji simbolizira početak novog ciklusa :)

Godišnjica je dobar povod za kratku retrospektivu. Puno toga sam pokušao “pomaknuti” u ovih godinu dana. Na temelju mojeg jednogodišnjeg iskustva suradnje u ZEF-u, što bi po mom mišljenju bilo najvažnije za uspješnost tog ambicioznog poslovnog poduhvata? Vjerojatno psihološka sigurnost svih uključenih. Jer za uspješan ZEF vjerojatno vrijede ista pravila kao i za uspješan Google (vidi infografiku gore), zar ne? Dobro, u pravu ste… ZEF je u “lijepoj našoj domovini”, nismo u Americi, ipak je to Hrvatska.

Upravo zato što smo u Hrvatskoj psihološka sigurnost u ZEF-u je još i važnija — to je moj najvažniji uvid u ovih godinu dana!

Kako kaže Amy Edmondson, svjetski poznata učiteljica poslovnog upravljanja, Psihološka sigurnost je zajedničko vjerovanje da je u timu sigurno riskirati u međuljudskim odnosima. Ovako bih to preveo na hrvatski za potrebe ZEF-a: “Ja se mogu opustiti u našoj suradnji ako znam da bilo kome mogu otvoreno, iskreno i pristojno reći ono što mislim da je važno za naš zajednički poduhvat — a da znam da oko toga neće nastati drama. Pa čak i ako kažem nepristojno!” Zaključite sami koliko je takav stav kod nas deficitaran. To je normalno, jer svi smo dio dominantne kulture sukoba, ali to je druga tema.

U ovom kontekstu nije važno radi li se baš o timu ili široj suradnji — ZEF je zadruga s preko 1.000 članova, a jedan od zadružnih ideala je njegovanje kulture suradnje u praksi, ne samo na riječima, umjesto papagajskog ponavljanja naučenih obrazaca iz kulture sukoba. Ovisno o razini psihološke sigurnosti neki tim, organizacija ili šira suradnja može se naći u četiri “zone” — najčešće su zone apatije ili straha, ponekad se radi o zoni udobnosti, no idealna je zona učenja (više u snimkama ispod) — osobito u startupima, a to ZEF jest! Bez primjene agilnog poslovanja, a osobito bez istinskog provođenja agilnog načela “Brzo eksperimentiraj i uči” svaki startup gotovo sigurno putuje u neuspjeh!

Psihološka sigurnost je temelj za takvo učenje. Bez psihološke sigurnosti suradnici se ne usuđuju ukazivati na propuste, pogreške, eksperimentirati ili otvoreno iznositi svoje ideale i ideje za moguća poboljšanja te raspravljati o svojm ili tuđim idejama. Izostaje dijaloška suradnja (eng. dialogic collaboration) o kojoj govori i piše čuveni talijanski dizajner i društveni inovator Ezio Manzini. A dijaloška suradnja je izuzetno važna za kreativno rješavanje problema i stvaranje ravnoteže između osobne inicijative i nečega što bismo mogli nazvati “zajednička mudrost”.

Psihološka sigurnost je temelj bilo kakve suradnje, a posebno je važna ako postoje dvije izvanjske okolnosti: velika nesigurnost i velika međuovisnost. Nesigurnost je u ZEF-u velika, nema tog startupa u kojem to nije tako. Isto vrijedi i za međuovisnost — u svakom je startupu velika — ali u zadruzi ove veličine međuovisnost je ogromna. Nitko ZEF i našu etičnu banku ne može stvoriti sam. Da bismo uspješno razvijali ZEF i uspješno njegovali kulturu suradnje nama psihološka sigurnost mora postati normala. Unatoč tome što smo u Hrvatskoj.

Amy Edmondson: Razvoj psihološke sigurnosti na radnom mjestu, video na engleskom, trajanje 11 minuta. “Psihološka sigurnost je vjerovanje da nitko neće biti kažnjen ili ponižavan ako iznese neki prijedlog, postavi pitanje, zatraži da se nešto uzme u obzir ili ukaže na pogrešku.”
Amy Edmondson: Kako grupu stranaca pretvoriti u tim, video na engleskom, 13 minuta. “Sukob profesionalnih kultura je glavna prepreka za izgradnju budućnosti kakvu težimo izgraditi.” Za uspješnu timsku suradnju potrebno je: ponizno sagledavanje izazova pred kojim smo, radoznalost u vezi s onime što drugi mogu doprinjeti, spremnost na rizik radi ubrzanog učenja. I psihološka sigurnost.

Stavovi i mišljenja na ovom blogu osobni su stavovi autora bloga i ne odražavaju stavove i mišljenja Zadruge za etično financiranje (osim u slučaju citata iz dokumenata ZEF-a koji nisu poslovna tajna).

Želiš emailom primati obavijesti o objavama na ovom blogu? Prijavi svoju email adresu <OVDJE>. Zanima te praktično razvijanje kulture suradnje? Pridruži se grupi na Facebooku Kultura suradnje (S3 i šire).

--

--

Nenad Maljković
Dobra ekonomija

Network weaver and group process facilitator with "Towards regenerative cultures through dialogic collaboration" motto. Based in Zagreb, Croatia.