Co to jest LegalTech i jak można skategoryzować istniejące obecnie innowacje sektora prawnego

Z racji zbliżającej się wielkimi krokami marcowej Konferencji LegalTech Forum 2019, organizowanej przez Wydawnictwo C.H. Beck, na której jako ekspert-prelegent wystąpi również CEO naszej firmy Transparent Data, Arkadiusz Hajduk, postanowiliśmy poświęcić dzisiejszy artykuł “tajemniczemu” LegalTech, o którym potocznie mawia się, że wprowadza nowoczesne spojrzenie w skostniały świat procedur prawniczych.

Transparent Data
Blog Transparent Data
5 min readJan 18, 2019

--

Co to jest LegalTech? Definicja

Wyrażeniem LegalTech, pochodzącym od słów Legal Technology (z jęz. angielskiego — technologie prawne), określa się najczęściej innowacje i rozwiązania technologiczne dedykowane prawnikom, kancelariom prawnym i działom prawnym firm. Na Zachodzie (choć u nas w Polsce stopniowo również), przez LegalTech, rozumie się także platformy i oprogramowania dedykowane nie tyle prawnikom, a ich Klientom, które dostarczają porad i usług prawnych.

Podstawowym celem rozwiązań LegalTech jest ułatwienie pracy z różnorakiego rodzaju przepisami i regulacjami, a także podniesienie jakości świadczenia usług prawnych.

LegalTech zajmuje się ulepszeniem takich obszarów, jak:

  • dostęp, integracja i przechowywanie danych (informacji gospodarczych, sądowych itp.) ,
  • wyszukiwanie, analiza i zarządzanie informacjami (również tzw. research),
  • obsługa klientów a także pozyskiwanie nowych klientów,
  • szeroko pojęte zarządzanie procesami.

Oprogramowania, platformy, API, boty, które pomagają zautomatyzować choć część wykonanywanej standardowo prawnej pracy manualnej, to właśnie produkty i usługi firm, działających w sektorze LegalTech.

Dla przykładu, rozwiązaniem typowo LegalTech z portfela naszych rozwiązań jest np. śledzenie powiązań osobowo-kapitałowych (możliwe dzięki automatycznemu połączeniu rejestrów KRS i CEIDG, o czym więcej w innym artykule TUTAJ) czy wskazywanie beneficjenta rzeczywistego. Standardowo, bez wykorzystania nowoczesnych technologii, wymagałoby to wielu godzin ręcznego przeszukiwania rejestrów.

Nasz Data Software House miał również przyjemność budować od podstaw nowy Beck KRS, specjalistyczny moduł Systemu Informacji Prawnej Legalis Wydawnictwa C.H.Beck:

Rynek LegalTech — próba uporządkowania usług i produktów

Tak jak już wspomnieliśmy wyżej, wykorzystanie nowych technologii w pracy prawników można podzielić na różne podsektory. Ciekawą (i nadal niezwykle aktualną) mapę rynku LegalTech zaproponował dwa lata temu Tom Wilson w jednym ze swoich artykułów (link do oryginału TUTAJ — art. w jęz. angielskim).

Jego zdaniem wszystkie firmy z branży LegalTech można podzielić na następujące podsektory:

  • eDiscoveryrozwiązania wspomagające radzenie sobie z wiadomościami e-mail, dokumentami i wszystkimi innymi plikami związanymi z danym procesem sądowym,
  • IP Managementnarzędzia, których zadaniem jest wyszukiwanie, analiza i śledzenie wszystkich zasobów własności intelektualnej (patenty, znaki towarowe, prawa autorskie itp.),
  • Marketplace czyli internetowe platformy typu “rynek usług”, które pomagają osobom fizycznym i firmom znaleźć konkretne kancelarie prawne, specjalizujące się w rozwiązywaniu dokładnie takich spraw, jakie dotyczą poszukujących,
  • Researchnarzędzia, które wspomagają prawników w wyszukiwaniu niezbędnych informacji (aktów prawnych, zmian w ustawodastwie, nowych regulacji, informacji z KRS o firmach itp.), a także rozwiązania, pozwalające na podejmowanie decyzji bardziej opartych na danych,
  • Practice Managementnarzędzie i oprogramowanie, ułatwiające i przyspieszające obsługę klientów, rejestrację, rozliczanie zleceń, rejestrację czasu pracy itp.,
  • Document Servicesrozwiązania, które dostarczają dokumenty, szablony i formularze, usprawniające udzielanie porad prawnych, identyfikację problemu klienta, tworzenie kontraktów itp.,
  • Contract Managementoprogramowania, wspomagające monitorowanie, aktualizację i zarządzanie kontraktami/umowami w długich okresach czasu,
  • Contract Reviewrozwiązania technologiczne typu machine learning, które autymatyzują przeglądanie i analizę umów (tzw. inteligentne kontrakty).

LegalTech — chwilowa moda czy konieczność?

Podobnie jak wszystkie inne sektory, również i branża prawna, kojarzona nadal z dość konserwatywnym środowiskiem, coraz mocniej odczuwa ogrom informacji, jakie każdego dnia “atakują” nas z każdej strony. Setki akt, regulacji, komentarzy i dokumentów. Rosnące stosy papierów. Brak scyfryzowanej wersji części z nich. Rozproszenie danych w różnych źródłach.

Do tego, w wyniku dużej konkurencji, co raz bardziej wymagający Klienci, których doraźna obsługa — zrozumienie ich problemów, identyfikacja potrzeb, komunikacja z nimi , rejestrowanie czasu pracy, rozliczenia finansowe— wymaga niemałych zasobów czasu.

Co więcej, ze względu na specyfikę potrzeb kancelarii prawnych, “ogólne” rozwiązania i oprogramowania rzadko kiedy spełniają swą rolę.

To wszystko sprawia, że LegalTech (podobnie z resztą jak RegTech, FinTech i wiele innych innowacji “szytych” na potrzeby konkretnych branż) nie tylko już mocno zakorzenił się w dzisiejszej praktyce prawnej (wszak praktycznie każda kancelaria korzysta już choć z jednego programu do faktoringu czy zarządzania procesami), ale na przestrzenii najbliższych lat, będzie się coraz mocniej rozwijał.

Gdzie można dowiedzieć się więcej o LegalTech?

Link: https://www.akademia.beck.pl/szkolenie/464-legaltech-forum-2019-innowacje-w-praktyce-prawniczej

Konferencja LegalTech Forum 2019

Organizowana przez renomowane Wydawnictwo C.H. Beck 21.03.2019 w Warszawie, odpowie na takie pytania jak:

Czym jest LegalTech i dlaczego jest ważny dla prawników?

Jak faktycznie wygląda wykorzystanie nowoczesnych technologii w kancelariach prawnych w Polsce?

Czy rynek praktyków prawa jest przygotowany na zmiany jakie niesie ze sobą technologia blockchain, sztuczna inteligencja i inteligentne kontrakty?

Jakie inicjatywy planuje wdrożyć polski rząd w obszarze cyfryzacji?

Tym, co wyróżnia event jest nacisk na praktyczne aspekty LegalTech, które omawiane będą podczas 3 paneli dyskusyjnych oraz w trakcie 6 prezentacji eksperckich, prowadzonych przez najwybitniejsze głowy innowacji prawnych w Polsce.

Spójrzcie sami na listę ekspertów:

Szczegółowy plan LegalTech Forum 2019 i rejestracja dostępne są tu: https://www.akademia.beck.pl/szkolenie/464-legaltech-forum-2019-innowacje-w-praktyce-prawniczej

--

--