Poziomy powiązań osobowo-kapitałowych — ile tak naprawdę można ich zweryfikować i do czego wiedza o relacjach firmy-ludzie może się przydać?

Odkąd, dzięki rozwojowi zaawansowanych technologii i postępującej cyfryzacji danych, automatyczna weryfikacja podmiotów gospodarczych stała się możliwa, coś jeszcze pojawiło się w procesach analizy informacji: możliwość sprawdzenia nie tylko pojedynczej firmy, ale i całego jej otoczenia biznesowego. Firmy i powiązane z nimi osoby fizyczne, upadłości, likwidacje, udziałowcy itp. — dzięki integracji i przetworzeniu danych z rejestru KRS, wszystko to jest na wyciągnięcie ręki.

Transparent Data
Blog Transparent Data
6 min readJan 18, 2019

--

Kilka słów o powiązaniach osobowo-kapitałowych z KRS

Rozmowy o powiązaniach osobowo-kapitałowych pojawiają się coraz częściej nie tylko na wydarzeniach związanych z RegTech, Fintech czy LegalTech. Obok instytucji finansowych, działów prawnych i kancelarii prawniczych, również działy kontrolingowe i administracyjne, a nawet i właściciele małych firm szukają informacji o tym, kto stoi za jaką firmą.

Dlaczego?

Bo sprawdzenie pojedynczej firmy w rejestrze, bez sprawdzenia osób i innych podmiotów z nią powiązanych, jakby ta istniała w całkowitym odizolowaniu od reszty świata, już od wielu lat traktowane jest jako przejaw “płytkiej oceny kontrahenta”.

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) nie pokazuje informacji o powiązaniach kapitałowo-osobowych podmiotów, ale prywatne firmy z sektora RegTech, takie jak nasza, Transparent Data, wypracowały rozwiązania, które pozwalają na szybką i skuteczną weryfikacje powiązań firm i osób w KRS.

Nowszy artykuł na ten temat z 2022 roku:

Ile jest tak naprawdę poziomów powiązań osobowo-kapitałowych?

Najczęściej w Sieci znajdujemy informacje o dwóch lub trzech dostępnych poziomach relacji firmy-ludzie, w które pozwala nam się zagłębić technologia. Nie jest to jednak prawda. Jest to skrótowe sformułowanie firm z sektora RegTech, które próbują jakoś wytłumaczyć swoim klientom graficzną wizualizację powiązań osobowo-kapitałowych z rejestru KRS.

Tak naprawdę, gdy połączymy tego typu dane, to zyskamy dostęp do nieograniczonej ilości poziomów powiązań firmy-ludzie. Nie dwóch, trzech, czterech, dziesięciu czy dwudziestu.

Problematyczną kwestią jest nie “wyciągnięcie” tych danych, a przedstawienie ich na jednym grafie czy raporcie, tak aby nadal zawarte w nich informacje były przejrzyste i czytelne dla odbiorcy.

By wytłumaczyć o co chodzi z problematycznością przejrzystego przedstawienia graficznego powiązań osobowo-kapitałowych, spójrzcie na powiązania z KRS na naszych wizualizacjach z platformy Prześwietl.pl dla spółki akcyjnej PZU Zdrowie (KRS 0000395215):

Powiązania osobowo-kapitałowe PZU Zdrowie S.A. z Prześwietl.pl

Wyobrażacie sobie, żeby na tej grafice od razu wrzucić również wszystkie powiązania kolejnych poziomów? Wszystkie firmy zależne powiązanych z PZU Zdrowie podmiotów?

No właśnie. Przy małych firmach z wizualizacją nie ma problemu, jednak w przypadku wielkich przedsiębiorstw, zdecydowanie korzystniej dla użytkownika, gdy widzi 2–3 poziomy powiązań osobowo-kapitałowych, a kolejne weryfikuje, klikając na wybrane ikony podmiotów na grafice i przełącza się na kolejne widoki i profile firm oraz osób.

Jak korzystać z grafik powiązań osobowo-kapitałowych z KRS? Przykład z Prześwietl.pl

Na naszej platformie typu wywiad gospodarczy online Prześwietl.pl, wyszukaliśmy przykładową firmę, Auron Group sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS 0000392274).

Wchodzimy na jej profil i przechodzimy do sekcji Osoby Kluczowe oraz Powiązane podmioty.

Profil firmy i powiązania osobowo-kapitałowe z KRS Auron Group sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS 0000392274) z Prześwietl.pl

To, co widzimy, to to, że w otoczenie biznesowe firmy wchodzą 4 osoby fizyczne (Marian Zbigniew Skrzypiec, Marcin Krystian Więzik i Paweł Norbert Wróblewski, którzy są udziałowcami i jednocześnie beneficjentami rzeczywistymi firmy, a także prezes zarządu, Adam Jacek Jaworski) oraz 4 podmioty gospodarcze (firmy Auron Group Inwestycje 1, Auron Group Inwestycje 2, Alion oraz Helio Inwest).

W celu sprawdzenia pierwszej firmy zależnej, klikamy na grafice w ikonę Auron Group Inwestycje 1 i przechodzimy na profil tego podmiotu.

Profil firmy i powiązania osobowo-kapitałowe z KRS Auron Group sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS 0000392274) z Prześwietl.pl
Profil firmy i powiązania osobowo-kapitałowe z KRS Auron Group Inwestycje 1 z Prześwietl.pl

Z miejsca widzimy, że dokładnie te same osoby i firmy wchodzą w otoczenie podmiotów powiązanych z Auron Group Inwestycje 1, z tą różnicą, że gdyby nie technologiczne powiązanie relacji firmy i osoby w KRS, to nie wiedzielibyśmy, kto jest beneficjentem rzeczywistym Auron Group Inwestycje 1.

Z pierwszego widoku rejestr wskazałby nam jedynie, że 55,6% udziałów w tej firmie ma Auron Group sp. z o.o., którą wcześniej weryfikowaliśmy, a pozostałe 44,4% udziałów jest w rękach udziałowców niezarejestrowanych. Dzięki integracji od razu widzimy jednak, że za firmą stoją Marian Zbigniew Skrzypiec, Marcin Krystian Więzik i Paweł Norbert Wróblewski.

Co więcej, moglibyśmy pomyśleć, że cała sieć powiązań kończy się na tych czterech firmach i czterech osobach, ale nie. Zweryfikujmy jeszcze relacje ludzie-firmy, jednego z beneficjentów rzeczywistych obu firm, Mariana Zbigniewa Skrzypca.

Klikamy na grafice powiązań osobowo-kapitałowych ikonę tego przedsiębiorcy, żeby przenieść się na profil jego osoby na Prześwietl.pl:

Powiązania osobowo-kapitałowe przedsiębiorcy z Prześwietl.pl

Jak widzimy, jest on obecnie zaangażowany w 29 podmiotach gospodarczych i posiada udziały w 14 z nich.

By wejść na kolejne poziomy powiązań osobowo-kapitałowych, należałoby teraz wejść na profil każdej ze wskazanych wyżej firm i tak, “po nitce do kłębka”.

Do czego może się przydać dostęp do powiązań osobowo-kapitałowych?

Dostęp do powiązań osobowo-kapitałowych, czyli powiązań firmy-ludzie, to współcześnie podstawa pracy przede wszystkim działów analiza ryzyka, działów prawnych i administracyjnych oraz zarządzania i kontrolingu.

W dużym skrócie, możemy zawęzić wykorzystanie relacji firmy-ludzie do trzech przypadków użycia:

  1. Analiza otoczenia biznesowego — po nitce do kłębka sprawdzamy całe otoczenie biznesowe badanego podmiotu gospodarczego. Jakie firmy są zależne (powiązane), kim są właściciele i udziałowcy oraz w jakich innych firmach udzielają się oni biznesowo. W ten sposób, możemy dowiedzieć się np. że firma X ma udziały również w firmie XX, XY, XZ, a właścicielem ich wszystkich jest ta sama osoba. Co więcej, dowiedzieć się możemy, że choć firma X sama wygląda na rzetelnego i wiarygodnego kontrahenta, którego sprawozdanie finansowe wygląda rewalacyjnie, to pozostałe podmioty z jej otoczenia biznesowego (firmy XX, XY, XZ) mają zaległości i wierzytelności lub są w likwidacji upadłościowej, co oznacza, że firma X jest samotną “dobrą” wyspą na morzu niepowodzeń.
  2. Identyfikacja beneficjenta rzeczywistego beneficjent rzeczywisty, czyli osoba fizyczna, która rzeczywiście kontroluje daną firmę, to nie zawsze jej udzałowiec czy członek zarządu. Najczęściej to, co znajdujemy w KRS, to firmy posiadające udziały w podmiocie gospodarczym. Żeby zatem dowiedzieć się tradycyjnym, manulnym sposobem, kto tak naprawdę stoi za tą firmą, musielibyśmy zweryfikować firmy-udziałowców jedna za drugą, a potem trzecią, a potem czwartą, wyliczyć procent udziałów itd. Technologiczna integracja znacznie to ułatwia, bo dzięki nielimitowanwym powiązaniom z KRS, działającym w tle, wskazuje z miejsca, kto naprawdę jest beneficjentem rzeczywistym.
  3. Sprawdzenie czy nie następuje konflikt interesów — konflikt interesów, czyli zjawisko “podwójnej lojalności” najczęściej występuje, gdy np. okazuje się, że nasz pracownik zleca jakieś usługi innej firmie, w której on sam ma udziały (lub jego rodzina), nasz wspólnik założył drugą firmę o tym samym profilu działalności i nic nam nie powiedział, czyli prawdopodobnie stopniowo planuje po cichu przejąć wspólnie wypracowane kontakty biznesowe albo np. dostawca materiałów do naszej firmy to firma, którą kontroluje nasz największy konkurent (więcej przykładów: LINK). Dzięki danym z rejestru KRS, takie relacje ukazują się jak na tacy.

--

--