Evropský rámec DigiComp 2.1 ve vzdělávání na KISKu

Hanka Tulinská
EDTECH KISK
Published in
6 min readJun 14, 2018
DigComp 2.1: The Digital Competence Framework for Citizens with eight proficiency levels and examples of use

Článek vznikl u příležitosti semináře NitLib 2018: Kompetencie knihovníkov v digitálnom svete. Cílem byla prezentace vzdělávání v digitálních kompetencích na Kabinetu informačních studií a knihovnictví Masarykovy univerzity a inspirace pro vlastní vzdělávání či jeho nabídku.

DigiComp 2.1

Pro vzdělávání v digitálních kompetencích využíváme na KISKu zejména evropský rámec Digital Competence Framework for Citizens — v aktuální verzi DigiComp 2.1.

DigiComp popisuje následujících pět oblastí:

  • Informační a datová gramotnost
  • Komunikace a spolupráce
  • Tvorba digitálního obsahu
  • Bezpečnost
  • Problem solving

Ke každé oblasti náleží tři až šest dílčích kompetencí, jejich popis, ale také osm úrovní dle Bloomovy taxonomie. Vše si lépe prohlédněte přímo na stránce DigiComp. Odtud už je jen malý krok vytvoření vzdělávacého modulu pro studenty.

Výuka digitálních kompetencí X Digitální kompetence ve výuce

Digitální kompetence můžeme pochopitelně učit samostatně, nebo je využitím vzdělávacích technologií vnořit do výuky. Pokud DK do vzdělávání zařadíte, neposílíte jen schopnost studentů “práce s technologií”, ale také například občanské kompetence, kompetence k učení, práci v informační společnosti, i osobní rozvoj — o tom ale jinde. Značná část kiskového vzdělávání je tréninkem digitálních kompetencí prošpikovaná. Níže se můžete pro inspiraci podívat na výběr předmětů přiřazených ke stěžejním oblastem a způsob, jakým je pokrývají. Často využíváme opravdu základní nástroje jako jsou weby, blogy, sociální sítě — určitě to zvládnete taky.

I. Informační a datová gramotnost

Formulace informační potřeby, vyhledání dat, informací a obsahu. Posouzení relevance zdroje a obsahu. Uložení, řízení a organizace digitálních dat, informací a obsahu.

Vzdělávací technologieVIKMB41

Ve vzdělávacích technologiích má každá přednáška i cvičení kurátorskou sbírku zdrojů. Studentům není přidělena “povinná literatura”, vybírají si ze zdrojů dle vlastích potřeb vzhledem k plnění úkolů, zájmům či profesnímu směřování. Poté sami dohledávají další relevantní zdroje k tématům, které následně sdílejí na Twitteru s hashtagem kurzu #vtkisk. Příspěvky studentů se pak dají prohlížet na sociální síti, i na stránkách kurzu, a jsou relevantní součástí kurzu.

Kurz práce s informacemiKPI11

Kurz práce s informacemi (KPI) se váže k digi kompetencím obsahem i formou. KPI je velký univerzitní otevřený online kurz. Veškerý obsah je dostupný na webových stránkách. KISK tak vzdělává nejen své studenty a studenty MU, ale kohokoliv, kdo web navštíví. Hlavní náplní jsou čerstvé návody a nástroje pro práci s informacemi a digitálními technologiemi ve vztahu ke studiu na univerzitě. Studenti se učí vyhledávat informace na Google i v databázích, pracují se svými tutory ve sdílených Google dokumentech, píšou seminárku, citují, seznamují se s vědeckými sociálními sítěmi, dělají inforgrafiky, nebo zkouší Evernote, OneNote, Pocket a jiné nástroje.

II. Komunikace a spolupráce

Interakce, komunikace a kolaborace prostřednictvím digitálních technologií, s vědomím kulturních a generačních rozdílů. Participace ve společnosti skrze veřejné a soukromé digitální služby a participativní občanství. Řízení digitální identity a reputace.

Laboratory of Educational TechnologyVIKMB33

Jarní Laboratoř vzdělávacích technologií, o které si můžete přečíst samostatný článek, probíhá jako blended learning z části online na obyčejných blozích wordpressu. Jejich vytvoření je otázkou jen několika málo minut a zvládne to opravdu každý. Blog má každý — vyučující i studenti, kteří jej mají jako rozvojové e-portfolio. Každý úkol je publikovaný online, a studenti si dávají peer to peer zpětnou vazbu v komentářích, čímž se učí sdílet svou práci, komunikovat a spolupracovat online. V neposlední řadě se musí zamyslet nad prací s online identitou — uvést své jméno či neuvést?

Laboratoř je konektivistická, formou se blíží malému cMOOC, o kterých napsal skvělou praktickou bakalářku Michal Karkaš.

III. Tvorba digitálního obsahu

Tvorba a editace digitálního obsahu. Zlepšování a propojování informací a obsahu s již existujícími vědomostmi, s vědomím autorských práv a licencí. Vědět, jak zadat srozumitelný požadavek počítačovému systému.

Učící se společnostVIKMA16

Učící se společnost je přednáškový předmět, na jehož jednotlivá témata se studenti přípravují formou kratších textů. Ty publikují v našem časopise EDTECH KISK na sociální platformě Medium. Typicky se jedná o aktuální témata doplněná tematickou fotkou z fotobanky a kurátorské odkazy na další zdroje. Texty jednak nekončí v šuplíku a mohou být sdílením dále užitečné, ale také se studentům může dostat další zpětná vazba, než jen od svého vyučujícího.

Digitální kompetenceVIKBA14

Barbora Šambergerová, Etiketa vs. netiketa v nástroji Canva

Bakalářští studenti absolvují áčkový předmět Digitální kompetence. Sylabem tohoto kurzu je přímo DigiComp 2.0. Vedle docházení na přednášky studenti mohou navštívit některý z praktických workshopů navíc, tvoří vzdělávací obsah v LMS Moodle, píší na Medium, modelují ve 3D nebo tvoří inforgrafiky.

IV. Bezpečnost

Chránit zařízení, obsah, osobní data a soukromí v digitálních prostředích. Chránit fyzické a psychické zdraví, být si vědom digitálních technologií pro společenské blaho a inkluzi. Být si vědom environmentálních dopadů digitálních technologií a jejich užití.

Tento bod je v praktické výuce obtížné postavit samostatně. Bezpečnost a ochrana se spíše prolíná ostatními body a předměty.

V. Problem solving

Identifikovat potřeby a problémy, vyřešit koncepční problémy a problémové situace v digitálním prostředí. Využít digitální nástroje k inovaci procesů a produktů. Držet krok s digitální evolucí.

Aplikační seminář — VIKMA15

V aplikačním semináři magisterští studenti řeší v týmu vybraný problém, nejčastěji s využitím technologií a s pomocí designových metod. Pokud se tedy rozhodnou například vytvořit platformu pro vzdělávání knihovníků a učitelů, musí sestavit projekt, vytvořit prototyp nabídky, kontaktovat uživatele, vyrobit platformě web, nebo objednat logo.

Transformace dat pomocí počítače — VIKMBA05

Tento bakalářský předmět funguje na principech flipped classroom. Online část probíhá v Peer Blenderu, nástroji pro správu kurzu a peer assessment, který jako open source najdete na Githubu. Studenti čtou texty a plní praktické úlohy v oblastech jako práce s textem, tabulkovými daty, databázemi či skriptování. Úkoly si v systému navzájem hodnotí podle zadaného klíče vycházejícího z tzv. nekalibrovaného peer assesmentu. O kurzu vznikla také diplomka Pavla Klammerta.

Kreativní práce s informacemiKPI22

Protože řešení problémů vyžaduje kreativní složku, kterou též DigiComp uvádí, dalším velkým otevřeným kurzem je Kreativní práce s informacemi KPI22. Webovou formou kopíruje KPI11, ale místo tutorů je zde peer assessment v diskusním foru IS MUNI . Studenti se v kurzu učí jak kreativně přistoupit k vybraným problémům — od svého studijního směřování, přes tvůrčí psaní, po vizualizaci informací.

Inspirovali jste se? Máte komentář? Připište ho přímo k danému místu v textu, pod článek, nebo “klapněte”.

Co se chystá?

Od podzimního semestru budu učit (zřejmě otvřený) kurz Sebeřízené vzdělávání. Možná otevřeme světu i Digitální kompetence, a Kurz práce s informacemi uděláme ještě “masivnější”. Chcete dát vědět, než to vypukne? Napište se sem.

--

--