Jak vtáhnout do týmu nového kolegu s epilepsií?

Alena Bulvova
Epizóna
Published in
2 min readMar 29, 2021

První dny v práci mohou být pro nového člena týmu těžké. Zvyká si na nové prostředí, seznamuje se s kolegy a pravidly nebo se učí nové postupy. Vytvořit dobře spolupracující tým je důležité ať už máme zaměstnance s epilepsií, nebo bez. Epilepsie v tomto směru nemusí být na překážku, přesto se podívejme na možnosti, jak zpříjemnit vstup zaměstnanci s touto diagnózou do kolektivu.

Zdroj: canva.com

Člověk s epilepsií nemusí zaměstnavateli říkat o své nemoci, avšak pokud se nám uchazeč o práci nebo již stávající zaměstnanec svěří, že epilepsii má, měli bychom to brát v potaz a oplatit jeho důvěru důvěrou. O důvodech proč se nebát člověka s epilepsií zařadit do výběrového řízení si můžete přečíst zde.

Představme si nyní situaci, ve které jste se jako zaměstnavatel dozvěděl o tom, že má váš zaměstnanec epilepsii. V takovém případě máte několik možností, co dělat, například:

1. Nedělat nic

Nemusíte dělat nic. Necháte věcem volný průběh. Bude jen na novém zaměstnanci, kdy a komu o svém onemocnění řekne a kolik informací ostatním kolegům podá. Můžete však novému zaměstnanci nabídnout podporu při sdělování informací o formě epilepsie a první pomoci.

2. Zajistit bezpečné pracoviště

Není tím primárně myšleno fyzické odstranění nebezpečných předmětů. Myslíme tím hlavně domluvu se zaměstnancem, který má epilepsii, aby o ní poskytl dostatek informací a možný postup pro provedení první pomoci. Můžete se také domluvit na obecném školení první pomoci na pracovišti a toto školení rozšířit i na konkrétní první pomoc, kterou vyžaduje daná forma epilepsie.

3. Vytvořit přátelský kolektiv do pohody i nepohody

Možností, jak utužit pracovní tým, je mnoho. Uspořádejte např. teambulding, tedy akci, kdy vyměníte prostor pracoviště za prostor k odreagování. Teambulding je dobré uspořádat nejenom kvůli novému zaměstnanci, ale také pro podpoření pracovního týmu, který pak bude schopen vzájemné komunikace, respektu a efektivního řešení krizových situací a dalších problémů.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, nebo se rozhodnete pro všechny, mějte na paměti, že nejdůležitější je vzájemná důvěra a správná komunikace.

Líbí se vám Epizóna, nový projekt Společnosti E? Podpořte nás jednorázovým nebo pravidelným příspěvkem. Máte dotaz nebo konkrétní podnět? Napište nám na epizona@spolecnost-e.cz.

--

--

Alena Bulvova
Epizóna
Writer for

Ambasador Společnosti E a studentka navazujícího magisterského programu Informační studia a knihovnictví na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity