Hogyan kell airbnb lakást engedélyeztetni általánosan?

Bejelentkezés az Önkormányzatnál a pesti belvárosi (5–8.) kerületeken kívül

Áron Benedek
GuestGuru
3 min readJul 25, 2019

--

(Update: A blogot ezen a felületen nem folytatjuk tovább. Egy újragondolt és kibővített koncepcióval Tudásbázist készítettünk, ahol az airbnb-zéssel kapcsolatos infok teljes köre kereshető már, ám egy másik felületen: https://forum.vendegkonyv.online/)

Ez a cikk általánosságban szól a belvároson kívül kerületekben való bejelentkezésekhez. A rövidtávú szálláshely engedélyeztetési folyamat nagyrészt mindenütt hasonló (Budapesten kívül is), de kisebb eltérések mindenütt lehetnek. Ezügyben a cikk végigolvasása után érdemes felvenni a kapcsolatot a helyi önkormányzattal is.

Településképi bejelentés

Településképi bejelentés jelenleg csak a pesti belvárosi (5–8.) kerületekben szükséges, így ebben a részben ezzel nem foglalkozom.

Önkormányzati üzemelési engedély

Milyen dokumentumok szükségesek az engedélyhez?

  • adatlap
    Az adatlap sok esetben letölthető az Önkormányzat honlapjáról, de ha bemész az Önkormányzathoz, akkor egész biztosan adnak nyomtatványt.
  • helyszínrajz
    Ez akár kézzel rajzolt is lehet. Írd rá a helyiségek nevét (funkcióját), méretét, valamint még az ágyakat rajzold be és írd rá hány fősek.
  • 3000 Ft illetékbélyeg
    Ezt meg tudod vásárolni bármely postán, vagy több helyen az Önkormányzaton
  • meghatalmazás
    Amennyiben nem tulajdonos vagy haszonélvező adja le a dokumentumokat, akkor szükség lesz egy meghatalmazásra.
  • hozzájáruló nyilatkozat
    Ha a lakás nem egyetlen személy 1/1 tulajdonában áll, akkor szükséges a többi tulaj vagy haszonélvező hozzájáruló nyilatkozata is.
  • egyéb nyilatkozatok
    Egyes Önkormányzatok kérhetnek egyéb nyilatkozatokat is, amiket aláírva kell leadni mellékletként.

Hol intézd?

Több helyen már intézhető elektronikusan is, de ha nem vagy biztos valamiben, akkor érdemes bemenni az Önkormányzathoz és átbeszélni velük a leadni valókat. Leggyakrabban az Ipari, Kereskedelmi, Hatósági, Igazgatási, Ügyfélszolgálati részlegekhez, vagy ezeknek valamilyen kombinációjához tartozik az ügy.

A legtöbb helyen az engedélyt postai úton küldik meg, de többször van lehetőség személyes átvételre is, ezzel tudjuk gyorsítani az ügyintézési időt.

Photo by Samuel Zeller on Unsplash

IFA (idegenforgalmi adó)

Van ahol az engedély leadása után azonnal be lehet jelentkezni a ifa-ra, de van ahol csak az engedély megérkezése után lehet ezt megtenni.

Az ifa a legtöbb budapesti kerületben (pl I.,V., VI., VII., VIII., IX., XIII.) a szállásdíj bevétel 4%-a, de például a II. és XI. kerületekben máshogy kalkulálják: az előbbiben 350 Ft/fő/éj, míg az utóbbiban 500 Ft/fő/éj. Budapesten kívül szinte mindenütt a fő/éj verziót használják.

Hol intézd?

Leggyakrabban az Adó, Pénzügyi, Gazdálkodási részlegekhez, vagy ezeknek valamilyen kombinációjához tartozik az ügy.

Mi kell hozzá?

  • Egy adatlap, ami sok esetben letölthető az Önkormányzat honlapjáról, de ha bemész az Önkormányzathoz, akkor egész biztosan adnak nyomtatványt.
  • Amennyiben nem tulajdonos vagy haszonélvező adja le a dokumentumokat, akkor itt is szükség lesz egy meghatalmazásra.

Mit kapsz?

A bejelentkezés után a legtöbb esetben generálni fognak neked egy önkormányzati azonosító számot (jellemzően 5 vagy 6 jegyű), amit majd használni kell az ifa fizetéskor (közleményben), ezzel fogja tudni az Önkormányzat beazonosítani a teljesített fizetéseket.

Vendégkönyv

Ez teljesen változik Önkormányzatonként, de jellemzően kérik, hogy az ifa bejelentkezéskor vigyél egyet magaddal (bármely papír-írószer boltban kapható), amit ott hitelesítenek.

Építményadó

Ebben sincs teljesen egységes gyakorlat, de a legtöbb helyen be kell rá jelentkezni. Az építményadóra egyes helyeken az engedély kiadását követően bármikor be lehet jelentkezni egészen a következő év január 15-ig, mivel az adókötelezettség csak az engedély kiadását követő évben keletkezik. Más helyeken bejelentkezni csak a bejelentést követő év január 1-15-e közt lehet.
A bejelentkezést szinte mindig ugyanott lehet megtenni ahol az ifa-ra bejelentkeztél.
Ha a lakás nem egyetlen személy 1/1 arányú tulajdonában áll, akkor szükséges a többi tulaj vagy haszonélvező hozzájáruló nyilatkozata is a bejelentkezéskor. Amennyiben nem tulajdonos vagy haszonélvező adja le a dokumentumokat, akkor itt is szükség lesz egy meghatalmazásra is.

Az építményadó mértéke helyenként változik, de legtöbbször négyzetméter alapon határozzák meg.

NTAK

Az NTAK rendszer használatának kötelezővé tételével újabb követelményként fog belépni az engedély leadásának mellékleteként egy NTAK kompatibilis szoftver meglétét igazoló dokumentum. Ezt egyes esetekben már most is kérik Önkormányzatok, bár az NTAK használata egyéb szálláshelyekre csak 2020. január 1-től lesz kötelező. Az NTAK-kal kapcsolatban olvasd el másik cikkünket.

Nem vagyok jogász, de már évek óta csinálok bejelentéseket az Önkormányzatoknál. A cikk segítségképpen született a bejelentési folyamat átláthatóbbá tétele érdekében.
A bejelentési követelmények időben természetesen változhatnak, a fenti követelmények a cikk írásának pillanatában voltak érvényesek.

A sorozat további cikkei:

--

--