Isejuhtivad: uudiskiri #3, 12.01.17

Tulevik
3 min readJan 12, 2017

--

Järgmised 4 aastat on isejuhtivatele sõidukitele võtmetähtsusega, autotootjate ja Silicon Valley visioon isejuhtivatest on erinev ning Nvidia teatas partnerlusest Audiga.

11.01.17

Järgmised 4 aastat on isejuhtivatele sõidukitele võtmetähtsusega ja erilist rolli omab USA Transpordiminister Elaine Cho, kelle ametiajal enamus regulatsioone tuleb paika panna. Cho on olnud ka mõlema Bushi ametiaegadel administratsiooni osa. Eli Dourado, kes on teadlane Mercatus Center’is usub, et mõistlik on paika panna üldised tehnilised nõuded, mitte heaks kiita igat üksikut tarkvarauuendust. Cho ametiaega jääb ka lendavate autode võimalik reguleerimine, mille arendamisse Google kaas-asutaja Larry Page tugevalt investeerinud on. Allikas Vox.

11.01.17

Isejuhtivad Scania ja Toyota kaubikud varsti Singapuri sadamates. Singapuri ametivõimud tegid algsed ettepanekud sadamaterminalide vaheline liikumine automatiseerida 2015 aastal. Allikas Quartz.

09.01.17

Neodriven on uus semiautonoomia-vidin autodele, George Hotzi open-source materjalide põhjal. Vidin maksab $1,495, on juba müügis ja pakub kerge paigaldamisega valitud sõidukitele osalise autonoomia funktsioone. Muljetavaldav on eelkõige asjaolu, et toode tehti valmis põhimõtteliselt 1 kuuga. Allikas The Verge.

09.01.17

Mida me autodes peale sõitmise veel teha võiks? Üks variant on sotsiaalne sõiduelamus. Kui enam ei pea sõiduki juhtimisega tegelema, siis võib hoopis töötada, mängida või tarbida muid meelelahutusi. Muuhulgas mainis NHTSA lahkuv juht selle peale, et täielik ühiskondlik muutus võtab 20 kuni 30 aastat kuna samasuguse muutuse peavad läbima ka bussid ja veokid. Allikas The Verge.

08.01.17

Frank Chen avaldas oma 2016 novembris toimunud ettekande video (30 minutit), kus ta räägib 16-st korduma kippuvast küsimusest seoses isejuhtivate autodega. Kokkuvõte koos kommentaaridega eesti keeles leitav siit. Allikas Frank Chen Mediumis.

08.01.17

Uber on valmis enda liiklusandmeid jagama. Andmed on leitavad veebilehel movement.uber.com/cities. Uberi eesmärk on veenda linnaplaneerijaid nägemaks Uberi sõidujagamisteenust orgaanilise osana linnaliiklusest ja seega linnaplaneerimisest. Allikas New York Times.

05.01.17

Autoettevõtted soovivad samm-sammulist astmete kaupa üleminekut samas kui tehnoloogiaettevõttetele sobiks pigem järsk täielikule isejuhtivusele üleminek. Samm-sammuline üleminek sobib autotootjate olemasolevasse ärimudelisse, samas kui tehnoloogiaettevõtted näevad suurt kasu just uutes võimalikes ärimudelites (isejuhtiv mobiilsusteenus nagu Uber, Taxify või Lyft). Allikas Vox.

06.01.17

Faraday Future ja Tesla võrdlus. Mõlemad näevad visuaalselt välja teslalikud, oma osa mängib selles asjaolu, et mõlemas töötavad mitmed endised Tesla töötajad. Samuti on mõlemal autol elektrimootor ja liitium-ioon aku. Allikas Motortrend.

05.01.17

Kiibitootja Nvidia teavitas partnerluse alustamisest Audiga eesmärgiga ehitada koos Audiga tase 4 sõiduk. CES tarbeks tegid kaks ettevõttet proof-of-concept sõiduki, mis õppis tehisintellekti abil 4 päevaga ise sõitma. Varasemast on Nvidia’l partnerlus autoosade tarnijate ZF’i and Bosch’iga. Allikas The Verge.

05.01.17

Nissani arendusjuhi hinnangul on isejuhtivad sõidukid järgmise 5 aasta jooksul ebarealistlik eesmärk ja kaudne inimkontroll kõnekeskuste näol on lahendus. Lisaks on nii Uberil kui ka Toyotal olemas patendid kaugopereerimise teostamiseks. Märkus: Sama 99% autonoomsuse printsiibil on oma ärimudeli üles ehitanud ka Starship, kus ootamatus olukorras võtab pakiroboti juhtimise kaugoperaator üle. Allikas Wired.

04.01.17

Lyfti sõidujagamisteenuse sõidukitest pooled peaksid olema 5 aasta pärast täielikult isejuhtivad. Sellise ennustuse tegi Lyfti tegevjuht, lisaks sihib Lyft täielikult isejuhtivusele 10 aastaga. Allikas Jan Dawson Twitteris.

Allikas Jan Dawson Twitteris.

Uudiskiri #1, #2 ja #4.
Isejuhtivate uudiskirja meililistiga saab liituda siin.

--

--

Tulevik

Kirjutame tehnoloogia, tuleviku ja ühiskonna kokkupuutepunktidest. Kontot haldab Tuleviku Tehnoloogiate SA.