Isejuhtivad: Uudiskiri #4, 24.01.17

Tulevik
4 min readJan 24, 2017

--

Tase 5 on kaugel, Davoses oli isejuhtivate autode paneel ja Tesla polnud 2016 kevad toimunud õnnetuses süüdi.

23.01.17

Dr Gill Pratti hinnangul pole mitte keegi tase 5 saavutamisele ligilähedalgi. Ka tase 4, mis paljudele arendajatele eesmärgiks, on väga laialivalguv konseptsioon. Tase 4 täielik autonoomsus tühjal kiirteel hea ilmaga on nt kordi lihtsam kui Rooma liiklusummikutes vihmaga.

Väljavõtted intervjuust IEEE-ga:

  • Inimesed kipuvad autonoomseid süsteeme liialt inimlikustama. Toyota ja teised autotootjad peavad panema rohkem rõhku tarbijate harimisele, et nood tehnoloogia võimekuste ja piirangutega selgelt kursis oleks;
  • Kui isejuhtivad autod peavad olema paremad kui inimjuhid, siis kui hea on piisavalt hea? Veel on lahtine, kas talutav lävend on 10% parem või 10 korda parem;
  • The Car Can Explain” projekt MIT-s. Projektiga proovitakse selgust pakkuda, mismoodi autonoomsed süsteemid (eriti mis masinõppel baseeruvad) oma otsuseid teevad;
  • Inimjuhtide käitumise prognoosimine on suur probleem, eriti võrrelduna teiste teguritega nagu tee- ja ilmaolud, mis kõiguvad etteaimatavates piirides;
  • Riistvaras on tarvis revolutsiooni. Inimaju kasutab töötamisks ~50 watti energiat, enamus sõidukitele autonoomsust võimaldavad süsteemid tarbivad tuhandeid watte ja on palju küsimusi energiakulu ja jahutuse osas;
  • Inimene vs masin: Kes peaks keda valvama? Lisaks on palju segadust SAE tasemete kasutamise osas. Nt SAE tase 3 võtmeomadus on, et sõiduki autonoomia ei vaja inimjärelvalvet. Allikas IEEE

20.01.17

Maailma Majandusfoorumi igaaastasel Davose kohtumisel Šveitsis toimus isejuhtivate sõidukite paneel. Osalesid Carlos Ghosn (Renault-Nissan tegevjuht), Paul Jacobs (Qualcomm), Wendell Wallach (Yale) ja Euroopa Komisjoni transpordivolinik Violeta Bulc. Allikas Maailma Majandusfoorum (60 min)

Allikas Maailma Majandusfoorum

12.01.17

Robootik Rodney Brooks kirjutab selle, kuidas SAE tase 4 ja 5 isejuhtivate autode inimeste sotsiaalsete normide mittemõistmine võib viia kahe mõjuni:

  • nad võivad sattuda inimeste “kiusu” alla kuna isejuhtiv sõiduk seab alati ohutuse esikohale;
  • teisalt võib suureneda ka isejuhtivate sõidukite omanike antisotsiaalne käitumine.

Brooksi motiveeris kirjutama neil teemadel asjaolu, et selle nurga alt pole tema teada isejuhtivate sõidukite mõjudele varem lähenetud. Allikas Rodney Brooksi blogi.

19.01.17

USA kiirteede ja ohutusamet — NHTSA jõudis järeldusele, et Tesla autopiloot polnud 2016 kevadel toimunud õnnetuses süüdi. Lisaks jõudis NHTSA järeldusele, et Tesladel on 40% väiksem tõenäosus õnnetustesse sattuda võrrelduna keskmise autoga. Allikas Quartz.

19.01.17

Ameerika Ühendriikide Department of Transport määras isejuhtivate sõidukite tarbeks 10 ametlikku testala. Nendeks on:

  1. City of Pittsburgh and the Thomas D. Larson Pennsylvania Transportation Institute;
  2. Texas AV Proving Grounds Partnership;
  3. U.S. Army Aberdeen Test Center;
  4. American Center for Mobility (ACM) at Willow Run;
  5. Contra Costa Transportation Authority (CCTA) & GoMentum Station;
  6. San Diego Association of Governments;
  7. Iowa City Area Development Group;
  8. University of Wisconsin-Madison;
  9. Central Florida Automated Vehicle Partners;
  10. North Carolina Turnpike Authority. Allikas DoT.

19.01.17

Veritasium avaldas video isejuhtivate sõidukite eetikast. Kuna video avaldamist toetas BMW on see veidi kallutatud. Video annab siiski hea kiire ülevaate isejuhtivate autodega seonduvate eetiliste arutelude suurimast probleemist — summa summarum on isejuhtivate sõidukitega maailm märksa ohutum kui praegune ja rasked ja vältimatud eetilised valikud (nt trolley problem) on piirjuhud. Allikas Veritasium Youtube’s (3 min ja 40 s)

19.01.17

General Motors demonstreeris oma isejuhtivat autot San Fransisco’s. Erinevalt konkurentidest nagu Ford, Google ja Uber on General Motors oma arendustööd kiivalt salaja hoidnud. Allikas The Verge

14.01.17

NHTSA, mis muuhulgas reguleerib isejuhtivaid sõidukeid USA-s, on oma septembris 2016 avaldatud isejuhtivate sõidukite poliitikadokumendile saanud 1100 kommentaari. Michele Kyrouz on teinud võtmekommentaaridest Mediumis kokkuvõtte, keskendudes tehnoloogiaettevõtetele ja autotootjatele. Allikas Medium.

12.01.17

David Brailovsky kirjeldab kuidas ta võitis valgusfooride neurovõrguga tuvastamise võistluse. Võistluse tingimused nõudsid konvolutsioonilise võrgu (Convolutional Neural Network) kasutamist, mis on populaarne meetod pildituvastuseks. Lõplik klassifitseerija saavutas 94.955% täpsuse, mudeli suuruseks kujunes ~7.84 MB. Võrdluseks, Googlenet kasutab mudelit, mis on 41MB suur ja Oxfordi Visual Geometry Group (VGG-16) kasutab mudelit suurusega 528 MB. Allikas FreeCodeCamp Mediumis.

11.01.17

Ameerika transpordiamet lõi föderaalse automatiseerimise komitee (Federal Committee on Automation), kuhu kuuluvad esindajad autotoojate, tehnoloogiaettevõtete, erinevate transpordi- ja logistikalahenduste pakkujate ja akadeemia vallast. Esimene kokkusaamine toimus 16.01.17. Allikas US DoT.

09.01.17

LIDARi hinnad on kümne aastaga eksponentsiaalselt odavamaks läinud, 2007 maksis Velodyne toodetud HDL-64 $89,112, samas kui ~2017/18 peaks välja tulema $50 LiDAR Velodyne’lt. LiDAR on võtmetähtsusega sensor, mida kasutavad pea kõik isejuhtivate sõidukite arendajad ümbritseva keskkonna kaardistamiseks ja tajumiseks valguskiirte abil ning see töötab samal põhimõttel nagu radar. Allikas Import AI Newsletter.

07.01.17

Baidu kiirendab oma isejuhtiva auto arendusprotsessi Hiinas, keskendudes seejuures koostööle kohalike autotootjatega. Hiina valitsus on seadnud eesmärgiks, et aastaks 2025 peavad 10–20% kõikidest sõidukitest olema kõrge autonoomsusega ja 10% sõidukitest peavad olema täielikult autonoomsed aastaks 2030. Allikas Bloomberg.

06.01.17

Nissan väljendas huvi teha koostööd 100 linnaga maailmas tuleviku mobiilsuslahenduste väljatöötamiseks. Nissan nimetab neid resilient cities ja tulevast koostööd elavaks laboriks (living lab) Allikas Nissan Youtube’s (alates 43. minutist).

06.01.17

Isejuhtivate sõidukite kasutuselevõtt suurendab ummikuid UK-s kuna sõidukid “käituvad” liiga ettevaatlikult, leiab uuring. Probleem peaks lahenema kui isejuhtivad sõidukid on liiklusmassist enamus (50–75%). Allikas The Telegraph.

29.12.17

NuTonomy, kes testib alates 2016 aprillist oma isejuhtivaid taksosid Singapuris, on valinud reeglite kaupa programmeerimise, mitte masinõppega andmetest nagu enamus konkurentidest. Otsustusmeetodiks on kiiravastav juhupuu ehk RTT* (rapidly exploring random tree variant), samas kui sensorandmeid töödeldakse jätkuvalt masinõppega. Reeglite kaupa programmeerimine peaks muutma süsteemi ja selle otsused rohkem läbipaistvaks, et mh seadusandjad end kindlamini tunneks kuna masinõppe otsustusprotsess on siiani suhteliselt “must kast”. Muudes osades on sõiduk konkurentidega samane, sensoriteks LiDAR, radar ja kaamerad. Disaini mõttes on huvitav, et sõiduki sees on kolm suurt nuppu, mille peal on kirjas Manual, Pause ja Autonomous. Allikas IEEE.

Varasemad uudiskirjad #1, #2, #3, hilisem #5.
Isejuhtivate meililistiga saab liituda siin.

--

--

Tulevik

Kirjutame tehnoloogia, tuleviku ja ühiskonna kokkupuutepunktidest. Kontot haldab Tuleviku Tehnoloogiate SA.