Isejuhtivad: uudiskiri #5, 20.02.17

Tulevik
5 min readFeb 20, 2017

--

Fordi inseneridel on automation bias, USA Esindajatekojas oli isejuhtivate osas avalik paneel ning Dubai tahab, et 25% kõikidest sõitudest oleksid aastaks 2030 isejuhtivad.

17.02.17

Fordi autoinsenerid kaotavad kiirelt tähelepanu kui auto ennast ise juhib. Fordi hinnangul on see tõenäoliselt ülekantav ka tarbijatele ja praktiline lahendus on püüelda kiirelt SAE tase 4 (ja kaugemas tulevikus SAE tase 5) poole. Ford plaanib alates aastast 2021 hakata pakkuma sõidukeid, kus poleks üldse inimesele mõeldud juhtimisseadmeid. Sellega peaks lahenema ebamäärasus vastutuses kui sõiduk võib opereerida nii käsitsi- kui ka automaatrežiimis, mistõttu inimesed on tihti liiga hajevil, et kiirelt käsitsirežiimi üle minna. Allikas Bloomberg.

16.02.17

Dubai tahab, et 25% kõikidest sõitudest oleksid aastaks 2030 isejuhtivad. Dubai transpordi eest vastutav amet teatas peale seda 200 Tesla auto ostmisest. Allikas The National.

14.02.17

USA Esindajatekojas toimus avalik kuulamine teemal Self-Driving Cars: Road to Deployment, kus isejuhtivate sõidukite arendajate esindajad rääkisid tehnoloogia hetkeseisust ja enda tulevikuplaanidest (2 tundi). Komitee liikmetelt tuli üllatavalt palju küsimusi sotsiaalse transpordi kohta, sekka turvakaalutlused ja (üles)tunnistus arendajatelt, et Californias testitakse pigem lihtsates oludes kuna ei taheta avalikkuse ees halba valgusse sattuda. Allikas IEEE Spectrum Magazine.

House of Representatives Subcommittees: Digital Commerce and Consumer Protection (115th Congress), Self-Driving Cars: Road to Deployment

14.02.17

Drive.ai demonstreeris oma isejuhtivat autot California osariigi tänavatel. Video on sarnane Tesla (19.11.16) ja General Motorsi (08.02.17) samalaadsetele videotele, kuid on filmitud pimedas ja osaliselt vihmas, mis on märkimisväärne kuna sensorite jaoks on vihm ja vähene valgustus segavad tegurid. Erinevalt Uberist on 2015 augustis asutatud ettevõttel olemas ka California osariigi Autonomous Vehicle Testing Permit (lingilt leiab ka teised ettevõtted, kellele osariik testimisloa on andnud). Allikas TechCrunch.

Allikas Drive AI Youtube’s

13.02.17

Dubai hakkab 2017 juulist iselendavaid taksosid testima. Masinate arendajaks on hiinlaste ettevõte Ehang. Allikas The National.

Allikas EHANG Youtube’s

10.02.17

Isejuhtivad sõidukid võivad liiklusvoogu kolmekordistada, samas kui liiklusõnnetuste hulk võib 80% väheneda. Allikas Ark Invest’i white paper.

10.02.17

Sünkroniseeritud isejuhtivad autod peaks vähendama sõitmisele kulutatud aega 10–20%. See eeldab siiski, et kogu transpordisüsteem oleks isejuhtiv kuna inimesed kipuvad korrapärast liiklusvoogu rikkuma. Allikas NPR.

10.02.17

Ford teatas ühe miljardi dollari investeerimisest start-upi Argo AI järgmise viie aasta jooksul. Ettevõtte asutasid Pittsburghis asuva Carnegie Melloni ülikooli robootikud. Allikad Wired ja New York Times.

07.02.17

Pittsburghi linnapea on Uberiga tülis. Uber testib Pittsburghis oma isejuhtivaid sõidukeid ning linna ja Uberi vahel oli loa saamiseks kokkulepe — testimisloa eest soovis linn Uberi abi USA Smart City Challenge’i võitmiseks ja 25 miljoni dollari investeerimist Uberi isejuhtivate testala ja Carnegie Melloni ülikooli vahelise ühenduse parendamiseks. Linna soovidele vastutulemise asemel saatis Uberi esindaja Pittsburghi linnale hulgi uusi endapoolseid nõudeid. Allikas Quartz.

05.02.17

Ühiskonna poolt laialt kasutusse võetud isejuhtivad sõidukid tähendavad privaatsuse lõppu. Vähemalt nii väidab Ernest Oppetit tuginedes oma kogemusele virtuaalreaalsuse valdkonnas töötades. Korralik isejuhtiv sõiduk vajab autonoomsuse tagamiseks head pilti enda ümbritsevast ja see tähendab pidevat, 360 kraadist kõrg-definitsiooniga kaamerapilti. See info koos objektituvastuseks mõeldud algoritmidega annab võimaluse väliskeskkonda (ja seal asuvaid inimesi) detailselt profileerida. Võib eeldada, et kellele iganes kaameratest tulevad andmed ka ei kuuluks, on suur majanduslik kasu need andmed koondada ja turundajatele müüa. Oppetiti hinnangul peaksime enne isejuhtivate sõidukite laialdast kasutuselevõttu kaaluma järgmisi küsimusi:

  • Milliseid andmeid saab koguda isejuhtivate sõidukite kaamerate kaudu, mis formaadis ja mida peaks andmevoos anonüümseks muutma?
  • Kus neid andmeid hoiustatakse, kellega jagatakse, kuidas turvatakse ja kui kauaks ning mis kontrollmehhanism jääb nendes küsimustes avalikkusele?
  • Kes kontrollib videotöötluse- ja analüüsialgoritme ja kuidas tagada nende vastavus õiguskorrale? (Kas kohtunikud peavad õppima programmeerima? Kas seadus muutub koodiks? …) Allikas Hackernoon.

03.02.17

Seni salaja tegutsenud Jianxiong Xiao start-up AutoX alustas oma sõiduki testimist Calfornias. Allikas Car and Driver.

02.02.17

Kanada on G7 riikidest kõige halvimas positsioonis isejuhtivate sõidukite ajastuks valmistumisel. UK näiteks eraldas 100 miljonit naela juba 2015 isejuhtivate sõidukite arendamiseks ja testimiseks. Kanadas lubab isejuhtivate sõidukite testimist vaid Ontario valitsus (alates 2016 jaanuarist) ja juht peab pidevalt olema võimeline juhtimist üle võtma. Kogu Kanada peale on testimisel 3 sõidukit (operaatoriteks University of Waterloo, BlackBerry QNX ja saksa ettevõte Erwin Hymer Group). Allikas Financial Post.

02.02.17

Isejuhtivad sõidukid vajasid 2016 vähem inimsekkumist (disengagements) kui varasematel aastatel. Hinnang põhineb California osariigi Deparment of Motor Vehicles 2015 ja 2016 raporti võrdlusest (rohkem raporteid pole). Näiteks Waymo inimsekkumise määr (disengagement rate) langes 0,2 sekkumiseni 1000 miili kohta, 2015 oli see 0,8 sekkumist 1000 miili kohta. Waymo autod sõitsid rohkem kui 635 000 miili Californias 2016 aastatl ja inimene pidi sekkuma 124 korral (341 sekkumist 2015 a 424,000 miili peale) Allikas Recode.

31.01.17

Jalgrataste tuvastamine on autode isejuhtivaks tegemisel suurim väljakutse. Probleemiks on jalgrataste mitmekesine väljanägemine, kiirus ja väiksus. Allikas IEEE Spectrum Magazine.

27.01.17

Berkley ülikool Californias pani aluse isejuhtivatest sõidukitest mõjutatud linnaplaneerimise Colliderile (Designing Cities for Autonomous Vehicles Collider). Collider on olemuselt mitmekuuline häkaton, kus tiimid Berkley partnerülikoolidest pakuvad erinevaid lahendusi keerulistele tehnoloogilistele ja ühiskondlikele probleemidele. Allikas Berkley.

27.01.17

Waymo on seadmas eesmärgiks pakkuda autotootjatele isejuhtivuse tehnoloogilist platvormi. Sedasi seatakse ennast ka konkurentsiolukorda tarnijatega nagu Delphi ja Mobileye. Samas see on märksa vähem ambitsioonikam eesmärk kui Google Car algne visioon terve autotööstus uueks luua. Waymo sai alguse Google Car projektist ja on Alphabeti tütarettevõte. Allikas Recode.

26.01.17

Polysync pakub autode isejuhtivaks tegemise komplekti. Maksumuseks 2000$ ja võimalus on saada ka 5–10 päevane hands-on kursus ettevõtte poolt. Sobib teoreetiliselt kõikide uuemate automudelitega, kuid on loodud eelkõige pidades silmas uuemaid KIA mudeleid aastast 2014. Põhjuseks on KIA odav hind, mis viib suuremamahulise testimise kulud alla ja uuematel mudelitel on elektriline roolivõim, elektrilised pedaalid ja palju ruumi pagasiruumis arvuti tarbeks. Allikas The Drive.

24.01.17

Easymile alustas 23. jaanuar Pariisis oma minibussi testimist. Linnavalitsus loodab isejuhtivate sõidukite suurema kasutuselevõtuga vähendada liiklusummikuid ja saastet. Allikas EuroActiv.

20.01.17

Massachusetts kaalub isejuhtivate sõidukite maksustamist 2,5 senti miili kohta. Lisaks peaks uue seadusandlusega Massachusettsis lubatama isejuhtivate sõidukite testimine avalikel teedel, kuid arvestatavate piirangutega. Osariik nõuab, et sõidukid oleksid saasteainetevabad, omaksid kiiret väljalülitamisvõimalust (kill switch) ja ilma juhita tohiks sõita vaid ühe miili. Allikas Cnet.

19.01.17

Tim Sylvester kirjutab Mediumis, kuidas enamus arutelusid isejuhtivate sõidukite ümber eiravad vajalikku ümbritsevat telekommunikatsioonivõrku. Sõiduk pole tark iseenesest, vaid ainult läbi välismaailmaga toimuva teabevahetuse. Viimase paari aasta jooksul on Google näidanud autonoomsete sõidukite üha kasvavaid võimekusi, kuid seda peab arvestama kontekstis — enamus neist sõitudest on olnud piiratud 25 miili tunnis kiirusega California täiuslikes ilmaoludes, kus hea wi-fi on pidevalt saadaval ja sõidukid maksavad ikkagi ligi 10x rohkem kui masstoodetud tavaauto. Allikas Tim Sylvester Mediumis.

18.01.17

Obama seadis enne ametist lahkumist NHTSA-le 2 eesmärki, mis tuleb järgmiseks 6 kuu jooksul ära teha:

  • Töötada välja täielikult autonoomse sõiduki testimisstandardid;
  • Luua näidispoliitika osariikidele isejuhtivate sõidukite reguleerimiseks üleameerikalise õigusruumi ühtsuse tagamiseks (seni on osariigid omi seadusi ise teinud, USA Transpordiameti alluvuses olev NHTSA tegi alles 2016 sügisel oma föderaalsed poliitikasoovitused isejuhtivate sõidukite reguleerimiseks). Allikas IEEE Spectrum Magazine.

16.01.17

MIT isejuhtivate sõidukite kursuse esimene loeng on nüüd Youtube’st vaadatav. Video on tund ja 30 min pikk. Allikas Lex Fridman Youtube’s.

13.01.17

Nissan alustab veebruaris Londonis isejuhtivate autode testimist. Allikas Ertico Network.

08.01.17

Waymo sõnul suutsid nad vähendada isejuhtivale sõidukile autonoomsust andva tehnoloogia kulusid pea 90%. Eeliseks on võtmetehnoloogiate arendamine tarkvaraga üheskoos, sh enda LiDAR sensorid.

Varasemad uudiskirjad #1, #2, #3, #4. Isejuhtivate meililistiga saab liituda siin.

--

--

Tulevik

Kirjutame tehnoloogia, tuleviku ja ühiskonna kokkupuutepunktidest. Kontot haldab Tuleviku Tehnoloogiate SA.