Rozdział I — HISTORIA GIEŁD ŚWIATOWYCH — UWARUNKOWANIA I ROZWÓJ.

Gotowe Spółki
4 min readFeb 5, 2019

--

  1. Wstęp

Powstanie giełdy papierów wartościowych należy datować na początek XVII wieku. Powstaje wtedy giełda Holenderska oraz giełda Brytyjska. Instytucja giełdy zaczyna się szybko rozwijać ze względu na rolę jaką odgrywa w rozwoju gospodarki. Stopniowo w okresie XVII wieku zaczynają powstawać giełdy na całym kontynencie europejskim. Ma to bardzo duży wpływ na rozwój gospodarek krajów europejskich i wpływa w przyszłości na ich supremację ekonomiczną na świecie.

Jak zawsze zachęcam też do odwiedzenia strony naszego sponsora:

www.gotowespolki.org

Znajdziecie tam Państwo bardzo ciekawe informacja na temat prawa spółek handlowych oraz uzyskacie możliwość zakupu usług związanych z rejestracją i zakupem gotowych spółek na sprzedaż.

Dodatkowym miejscem gdzie możecie uzyskać usługi tego typu to strona:

Sprzedaż Spółki

Podstawą gospodarczą dynamicznego rozwoju giełd papierów wartościowych było zapotrzebowanie na kapitał dla finansowania wypraw handlowych oraz rozwoju przedsiębiorstw. Jest to najważniejszy element, który jest wspólnym mianownikiem dla wszystkich giełd na świecie. Rozwój gospodarki oraz organizacji przedsiębiorstw, w tym przemysłowych, wymaga zwiększonych nakładów kapitałowych. Giełdy papierów wartościowych były początkowo podstawą do finansowania dużych przedsięwzięć gospodarczych. Ten element jest obecny zarówno w historii giełd w Londynie, Amsterdamie, Nowym Jorku jak i w Tokio.

Giełdy stopniowo umożliwiały każdej warstwie społecznej uzyskania udziałów w przedsiębiorstwach przemysłowych. Był to element który pozwalał na awansowanie do klasy posiadaczy niezależnie od pochodzenia co historycznie przyczyniło się do upadku gospodarki feudalnej. Giełda była motorem napędowym zmian społecznych i przyczyniła się do formacji współczesnego kapitalizmu.

Przełomowym momentem było powstanie giełdy w Amsterdamie, która wyrosła na podstawie wzmożonej aktywności handlowej związanej z odkrywaniem nowego świata i faktem, że Amsterdam był jednym z głównych centrów handlowych Europy. Transport przypraw i innych dóbr wymagał organizacji ponieważ w trakcie powrotu z Indii do Europy flota Holenderska walczyła z Flotą Brytyjską. Niechęć tych dwóch państw do konkurencji był spowodowany zwiększeniem podaży na rynku co powodowało spadek cen i wartości ich zapasów. W roku 1600 Wielka Brytania stworzyła Królewską Kompanię Wschodnio Indyjską w odpowiedzi na co Holendrzy w 1602 r. powołali Vereinigte Oostindische Compagnie czyli Wschodnioindyjską Kompanię Handlową. Pierwsze akcje zostały wyemitowane w 1602 r. Datę tę należy uważać za powstanie pierwszej giełdy kapitałowej. Stopniowy rozwój giełdy Amsterdamskiej i powiększanie liczby Spółek, które emitowały instrumenty udziałowe za jej pomocą uczynił z niej w tamtym czasie model wzorcowy. Przewrotnie powinienem stwierdzić, że głównym uwarunkowaniem do powstania giełdy Amsterdamskiej była presja konsolidacji dużej grupy przedsiębiorstwa, a dopiero potem w ramach jej funkcjonowania postanowiono korzystać z niej jako narzędzie do pozyskiwania kapitału.

Giełda w Holandii

Ma to w przyszłości bardzo duże znaczenie dla całego kontynentu europejskiego i ekspansji kultury europejskiej na cały świat. W poniższym rozdziale zaprezentuję fakty, które potwierdzą że niezależnie od położenia geograficznego jak i warunków kulturowych giełdy papierów wartościowych przyczyniły się pośrednio lub bezpośrednio do rozwoju wszystkich elementów organizacji państwowej. Umożliwiły odkrycia geograficzne, przyczyniły się do postępu naukowego oraz sfinansowały rozwój przemysłowy i industrializację społeczeństwa.

Ujmując syntetycznie ich znaczenie mogę przedstawić wspólne elementy dla każdej z giełd papierów wartościowych i gospodarek w jakich funkcjonowały.

Pierwsza z nich to organizacja wymiany kapitału pomiędzy właścicielami środków, a instytucjami potrzebującymi ich na finansowanie swoich projektów. Każda z giełd miała na celu finansowanie dużych projektów które były kapitałochłonne.

Drugi z nich to organizacja życia gospodarczego w spółki prawa handlowego, które pozwalały na kolektywny wysiłek dużej liczby ludzi w celu osiągnięcia jednego celu. Do momentu powstania giełd papierów wartościowych kolektywna organizacja gospodarki był ograniczona do lokalnych przedsięwzięć i naznaczona formami stricte feudalnymi.

Trzeci to konieczność ekspansji gospodarek na zagraniczne rynki oraz organizacji handlowej na poziomie międzykontynentalnym. Pierwsze przedsiębiorstwa giełdowe były nakierowane na handel zagraniczny oraz wyprawy w odległe regiony na świecie. Cel ten jest nie tylko celem gospodarczym ale także celem społecznym. Wraz z ekspansją gospodarki postępowała proliferacja kultury oraz odkryć naukowych w inne regiony świata.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie zakupem gotowych spółek przedstawiamy bezpośrednie odnośniki do poszczególnych typów usług firmy :

Gotowe Spółki

Spółki Zagraniczne

Spółki z historia finansową i obrotami

Spółki pod kredyt

Spółki z licencją

Czyste spółki

SPIS TREŚCI

WSTĘP

ROZDZIAŁ I

HISTORIA GIEŁD ŚWIATOWYCH — UWARUNKOWANIA I ROZWÓJ.

  1. Wstęp
  2. Powstanie giełdy papierów wartościowych w Nowym Jorku.
  3. Powstanie giełdy papierów wartościowych w Londynie.
  4. Powstanie giełdy papierów wartościowych w Tokio.

ROZDZIAŁ II

GIEŁDA, A GOSPODARKA — WZAJEMNE RELACJE.

  1. Wstęp
  2. Rynek giełdowy jako źródło kapitału inwestycyjnego.
  3. Instrumenty finansowej jako metoda racjonalizacji alokacji kapitału korporacyjnego oraz społecznego.
  4. Wpływ giełdy na ekonomiczne bariery wejścia na rynek.
  5. Publiczny obrót akcjami i strategie związane z zwiększeniem udziału na rynku.
  6. Wnioski

ROZDZIAŁ III

ŚWIATOWE STANDARDY OPODATKOWANIA.

  1. Wstęp
  2. Standardy opodatkowania zysków giełdowych w USA.
  3. Standardy opodatkowania zysków giełdowych w UK.
  4. Standardy opodatkowania zysków giełdowych w Europie.
  5. Wnioski

ROZDZIAŁ IV

ZASADY PODATKOWE, A EFEKTYWNOŚĆ SYSTEMU SYSTEMU OPODATKOWANIA ZYSKÓW GIEŁDOWYCH

  1. Wstęp.
  2. Ustawodawstwo podatkowe.
  3. Ustawodawstwo bilansowe.
  4. Wnioski

ROZDZIAŁ V

POLSKIE STANDARDY OPODATKOWANIA DOCHODÓW GIEŁDOWYCH.

  1. Wstęp
  2. Modele opodatkowania.
  3. Przedmiot oraz sposób opodatkowania zysków giełdowych.
  4. Inne formy nabycia papierów wartościowych i metody ich opodatkowania.
  5. Płatnik podatku od zysków kapitałowych.
  6. Zwolnienia podatkowe.
  7. Opodatkowanie zysków kapitałowych z spółki komandytowo-akcyjnej.
  8. Wnioski

PODSUMOWANIE

BIBLIOGRAFIA

  1. Książki
  2. Orzeczenia
  3. Artykuły
  4. Strony Internetowe
  5. Dokumenty Publiczne
  6. Ustawy i Umowy

--

--

Gotowe Spółki
0 Followers

Gotowe Spółki is a Polish company helping foreigners to establish business in Poland. For any information please refer to this website: www.gotowespolki.org