Rozdział I — HISTORIA GIEŁD ŚWIATOWYCH — UWARUNKOWANIA I ROZWÓJ.

Gotowe Spółki
6 min readFeb 5, 2019

--

  1. Powstawanie giełdy papierów wartościowych w Nowym Jorku.

Symbol Amerykańskiego kapitalizmu. Założona w 1792 r. i sformalizowana prawnie w 1817 r. jako New York Stock & Exchange Board przez grupę maklerów towarowych przy ulicy Wall Street. Jest to obecnie druga pod względem kapitalizacji giełda na świecie w 1996 roku została zdetronizowana przez NASDAQ. Na rok 2006 czyli przed kryzysem finansowym jej kapitalizacja wynosiła ok. 25 bilionów dolarów. Rozpoznawana na całym świecie ze względu na marki spółek na niej notowanych. Najbardziej znane z nich to: General Electric Co., General Motors Corp., Hewlett Packard Co., International Business Machines Corporation, Microsoft Corp.

Jak zawsze zachęcam też do odwiedzenia strony naszego sponsora:

www.gotowespolki.org

Znajdziecie tam Państwo bardzo ciekawe informacja na temat prawa spółek handlowych oraz uzyskacie możliwość zakupu usług związanych z rejestracją i zakupem gotowych spółek na sprzedaż.

Dodatkowym miejscem gdzie możecie uzyskać usługi tego typu to strona:

Sprzedaż Spółki

Powstanie giełdy w Stanach Zjednoczonych było wynikiem refinansowania długu powstałego w trakcie wojny rewolucyjnej (Niepodległościowej). W 1790 roku rząd Stanów Zjednoczonych wyemitował obligacje opiewające na 80 milionów dolarów, aby refinansować zadłużenie federalne i stanowe. Obligacje te stały się pierwszymi głównymi instrumentami finansowymi na podstawie, których rodził się obrót giełdowy. W odpowiedzi na te wydarzenia w 1792 grupa brokerów towarowych i dłużnych postanowiła założyć giełdę papierów wartościowych w Nowym Jorku. Składała się ona z 5 instrumentów, z których 3 były obligacjami a dwa to instrumenty udziałowe baków. Porozumienie to zostało nazwane „Porozumieniem klonowym” (Buttonwood agrement) ponieważ zostało podpisane pod drzewem klonu. Datę tą należy uznać za narodziny giełdy papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych.

Wraz z dynamicznym rozwojem giełdy postanowiono w 1817 roku ukonstytuować dla niej zasady obrotu papierami wartościowymi. Był to pierwszy statut giełdowy . Dodatkowo powstaje pierwsze inkorporowane ciało reprezentujące giełdę w postaci New York Stock & Exchange Board. Pierwowzór obecnych zarządów i rad nadzorczych giełdy. Funkcjonalność giełdy zostaje mocno naruszono wielki pożarem których ma miejsce w 1835 r. Giełda musiała się przenieść do tymczasowej siedziby. Giełda przez wielu nieprofesjonalistów była odbierana jako sposób na szybki zarobek. Spekulacja i oszustwa zaczynały narastać na sile. W 1836 r. oficjalnie zabrania się handlem akcji na ulicy. Jest to pierwszy krok w kierunku sformalizowania obrotu instrumentami. Znaczącym momentem w działalności giełdy był wybuch wojny domowej w Stanach Zjednoczonych pomiędzy Północą a Południem w 1861 r. Zarząd giełdy postanawia wstrzymać handel. W trakcie wojny w 1863 r. zarząd giełdy New York Stock & Exchange board przekształca się w New York Stock Exchange (NYSE) i kontynuuje ekspansję na rynki światowe. Jest to umożliwione przez zainstalowanie pierwszego kabla transatlantyckiego w 1866, który umożliwia komunikację z Londynem i starym światem. Druga połowa tego wieku przynosi szereg rozwiązań, które są pionierskie na skalę światową.

NASDAQ

Rok 1895 jest momentem przełomowym dla nowożytnej praktyki giełdowej, gdyż powstaje obowiązek sporządzania raportów rocznych zawierających bilans i zestawienie aktywów. Jest to krok milowy w zapewnieniu przejrzystości spółek giełdowych. Sposób rozumienia giełdy i tego jak ona funkcjonuje zmienia się także ze względu na publikację pierwszego indeksu giełdowego DJIA (Dow Jones Industrial Average). Indeksy giełdowe stają się podstawą do syntetycznego spojrzenia na rynek. Składa się on z największych przedsiębiorstw przemysłowych notowanych na giełdzie amerykańskiej.

W 1911 roku stan Kansas zastosowuje tzw. „Prawo niebieskiego Nieba” czyli obowiązek przedstawiania prospektów emisyjnych i uzyskiwania zgody przed możliwością sprzedaży akcji . Prospekty emisyjne w swoim założeniu miały być formą informowania inwestorów na temat działalności przedsiębiorstwa i jego stanu finansowego. W ciągu dwóch lat 22 inne stany przyjmują tego typu regulację. Globalne przemiany na rynku ekonomicznym wymagają od stanów zjednoczonych adaptacji do nowych warunków. W 1913 roku powstaje system rezerwy federalnej, aby kontrolować udzielanie pożyczek i zapewnić stabilizację narodowej struktury bankowej. Jest to przełom w Amerykańskim Systemie Finansowym. Fed czyli rezerwa federalna jest następnie przedmiotem wielu konserwatywnych ekonomistów uznających, że to rynek powinien ustalać stopy procentowe, a sztuczne konstrukcje typu FED powodują jego odkształcanie.

Stopniowo Ameryka zaczyna przodować pod względem innowacyjności rozwiązań, które stają się wzorem dla innych rynków na świecie. W 1920 giełda ustanawia Centralny system rozliczeniowy, który ma zapewnić przejrzystość rozliczeń wynikających z transakcji zawartych na giełdzie pomiędzy inwestorami, bankami i innymi podmiotami obrotu, a w 1923 Powstaje biuro przeciwdziałaniu przestępstwom giełdowym.

XX w. jest okresem formalizacji i regulowania giełdy. Ze względu na duży wpływ kapitału i jego akumulacji na stosunki wolnorynkowe wszelkie nieuczciwe wykorzystywanie instrumentów finansowych było katastroficzne w skutkach. Brak precyzyjnych zasad oraz wymogów dotyczących ryzyka transakcji z udziałem papierów wartościowych były jednym z elementów stanowiących postawę kryzysu 1929–33 w USA. Jednym z tego typu ryzykownych instrumentów były tzw. „Margin Loans” (ang. pożyczki marginalna), które pozwalały uzyskać dźwignię finansową w stosunku do kapitału własnego. Jednym z elementów tej pożyczki był fakt, że mogły być w każdej chwili odwołane zmuszając pożyczkobiorcę do sprzedaży akcji i zwrotu całego długu. Po opanowaniu kryzysu administracja przygotowuje całkowicie nową regulację gospodarki amerykańskiej mającą na celu zapobiegać w przyszłości podobnym wydarzeniom. W 1933 Prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin Roosevelt zatwierdził „Ustawę o instrumentów udziałowych” (Securities Act) wprowadzając federalne wymogi dla funkcjonowania rynków kapitałowych. W ramach tej ustawy powstaje Federalna Komisja Giełdowa mająca sprawować nadzór nad funkcjonowaniem rynków oraz chronić inwestorów przed oszustwami. Innym z rozwiązań dla giełdy jest możliwość zawierania transakcji za pomocą pełnomocników. W kolejnych latach praktyka ta jest popularyzowana i udoskonalana. Powstają podwaliny pod pierwsze biura maklerskie i banki inwestycyjne o charakterze niezależnym w stosunku do swoich klientów.

Problemem, który ma się wkrótce pojawić jest zjawisko „Insider Tradingu” (ang. handel wewnętrzny), czyli dokonywanie transakcji przez członków zarządu spółki albo osób posiadających dostęp do informacji poufnych dotyczących przedsiębiorstwa. W związku z opisanym procederem w 1959 roku NYSE wprowadza regulacje utrudniające transakcji pomiędzy spółką, a członkiem zarządu lub osobą będącą zatrudnioną w danym przedsiębiorstwie. Od tego momentu wszelkie tego typu transakcje mają być.

Wraz z rozwojem parkietu wzrasta liczba instrumentów pochodnych notowanych na giełdzie. W odpowiedzi na to zjawisko w 1979 powstaje NIFE czyli New York Futures Exchange mająca na celu organizację obrotu derywatywami. W 1986 zostają wprowadzone nowe zasady głosowania. Akcje zwyczajne (ang. Common Stock) o odmiennych uprawnieniach do głosowania mogą być notowane jeśli zostaną zaakceptowane w głosowaniu przez co najmniej 2/3 udziałowców i większość niezależnych członków zarządu. Działając perspektywicznie w 1993 r. powstaje Integrated Technology Plan (ang. zintegrowany plan technologiczny) mający na celu poprawić jakość, pojemność, efektywność i produktywność całego systemu giełdowego w oparciu o systemy informatyczne. System umożliwiający wymianę 1 biliona (Pol. Miliard. USA korzysta z innego systemu metrycznego, niż europejski) w ciągu dnia. W 1996 NYSE uruchamia „ticker” notowany w czasie rzeczywistym. Poprzednie „tickery” z CNN-FN i CNBC działały z 20 min opóźnieniem.

W 2002 w wyniku skandalu z kreatywną księgowością potentata energetycznego ENRON INC. Nakazano implementuję normy Sarbanes- Oxley we wszystkich sprawozdaniach księgowych. Trzy lata później SEC postanawia modernizację i zwiększenie konkurencyjności na rynku wewnętrznym pomiędzy giełdami w stanach. Cena za członkostwo w giełdzie dochodzi do 4 mln. $. Pod wpływem tego wydarzenia giełda odchodzi od członkostwa rozumianego jako własność na członkostwo, które jest licencjonowane (wynajmowane) corocznie przez członków giełdy.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie zakupem gotowych spółek przedstawiamy bezpośrednie odnośniki do poszczególnych typów usług firmy :

Gotowe Spółki

Spółki Zagraniczne

Spółki z historia finansową i obrotami

Spółki pod kredyt

Spółki z licencją

Czyste spółki

SPIS TREŚCI

WSTĘP

ROZDZIAŁ I

HISTORIA GIEŁD ŚWIATOWYCH — UWARUNKOWANIA I ROZWÓJ.

  1. Wstęp
  2. Powstanie giełdy papierów wartościowych w Nowym Jorku.
  3. Powstanie giełdy papierów wartościowych w Londynie.
  4. Powstanie giełdy papierów wartościowych w Tokio.

ROZDZIAŁ II

GIEŁDA, A GOSPODARKA — WZAJEMNE RELACJE.

  1. Wstęp
  2. Rynek giełdowy jako źródło kapitału inwestycyjnego.
  3. Instrumenty finansowej jako metoda racjonalizacji alokacji kapitału korporacyjnego oraz społecznego.
  4. Wpływ giełdy na ekonomiczne bariery wejścia na rynek.
  5. Publiczny obrót akcjami i strategie związane z zwiększeniem udziału na rynku.
  6. Wnioski

ROZDZIAŁ III

ŚWIATOWE STANDARDY OPODATKOWANIA.

  1. Wstęp
  2. Standardy opodatkowania zysków giełdowych w USA.
  3. Standardy opodatkowania zysków giełdowych w UK.
  4. Standardy opodatkowania zysków giełdowych w Europie.
  5. Wnioski

ROZDZIAŁ IV

ZASADY PODATKOWE, A EFEKTYWNOŚĆ SYSTEMU SYSTEMU OPODATKOWANIA ZYSKÓW GIEŁDOWYCH

  1. Wstęp.
  2. Ustawodawstwo podatkowe.
  3. Ustawodawstwo bilansowe.
  4. Wnioski

ROZDZIAŁ V

POLSKIE STANDARDY OPODATKOWANIA DOCHODÓW GIEŁDOWYCH.

  1. Wstęp
  2. Modele opodatkowania.
  3. Przedmiot oraz sposób opodatkowania zysków giełdowych.
  4. Inne formy nabycia papierów wartościowych i metody ich opodatkowania.
  5. Płatnik podatku od zysków kapitałowych.
  6. Zwolnienia podatkowe.
  7. Opodatkowanie zysków kapitałowych z spółki komandytowo-akcyjnej.
  8. Wnioski

PODSUMOWANIE

BIBLIOGRAFIA

  1. Książki
  2. Orzeczenia
  3. Artykuły
  4. Strony Internetowe
  5. Dokumenty Publiczne
  6. Ustawy i Umowy

--

--

Gotowe Spółki
0 Followers

Gotowe Spółki is a Polish company helping foreigners to establish business in Poland. For any information please refer to this website: www.gotowespolki.org