Isejuhtivad: uudiskiri #6, 28.02.17

Tulevik
4 min readFeb 28, 2017

--

USA tahab isejuhtivuse regulatsioonid üle vaadata, Google kaebas Uberi intellektuaalomandi varguse pärast kohtusse ning Silicon Valley hakkab aru saama kui raske on autot arendada, rääkimata isejuhtivusest.

26.02.17

USA Transpordiminister Elaine Chao tahab isejuhtivate sõidukite regulatsioonid üle vaadata ja isejuhtivuse hüvede ümber suuremat avalikku debatti näha: “I want to challenge Silicon Valley, Detroit, and all other auto industry hubs to step up and help educate a skeptical public about the benefits of automated technology.” Chao väljendas muuhulgas oma muret selle osas, kuidas isejuhtivad sõidukid hakkavad mõjutama tööturgu — Ameerikas on 3,5 miljonit veokijuhti, lisaks muud transpordiga seotud töökohad. Chao on varasemalt olnud George W. Bush administratsioonis tööminister (Secretary of Labor). Allikas Reuters.

26.02.17

UK valitsus eraldas 17 miljonit naela (~20 miljonit €) tehisintellekti arendusse, sh isejuhtivate sõidukite ja robootika arendustööks. Hinnanguliselt võiks UK aastaks 2035 majanduslikult võita kuni £654 miljardit naela enam kui majandussüsteem tehisintellektiga rohkem integreerida. Allikas The Telegraph.

Tehisintellekti majanduslikku mõju on varasemalt (ja laiemalt) prognoosinud analüüsiettevõtte Accenture.

24.02.17

Google sõsarfirmast Waymost pärit intellektuaalne omand on jõudnud välja Uberisse ja Waymo kaebas Uberi kohtusse. Võtmeisikuks on Anthony Levandowski, kes töötas pikalt (kuni 2016) Google heaks ja tegeles palju isejuhtivate sõidukite arendustööga. Peale lahkumist asutas Levandowski isejuhtivaid veokeid arendava ettevõtte Otto, mille Uber kiirelt ära ostis (paljuski nende väidetavalt hea lasersensori — LiDAR tehnoloogia pärast). Waymo esindajad väidavad, et enne lahkumist laadis Lewandowski alla üle 14 000 faili, kus on täpselt kirjeldatud erinevate Google isejuhtivust võimaldavate tehnoloogiate skemaatikad (sh Google poolt arendatud viimase põlvkonna LiDAR). Allikad Quartz ja Waymo Mediumis.

24.02.17

Otto konkurent Embark, kes arendab veokeid isejuhtivaks demonstreeris enda esimest isejuhtivat veokit Nevadas. Embarki tehnoloogia pole mõeldud inimjuhti asendama, vaid pigem abistama rutiinsete sõiduülesannete teostamisel. Seeläbi peaks olema võimalik suurendada tundide hulka, mil sõiduk liikvel on (ja mis oleks vähem sõltuv inimese unerežiimist ja töö- ja puhkeaja regulatsioonidest). Allikas TechCrunch.

Embarki demo

23.02.17

UK hakkab nõudma isejuhtivatelt sõidukitelt erikindlustust, mis kehtiks nii autonoomses kui ka käsitsirežiimis. UK valitsuse hinnangul on ainus viis kindlustuspakkujal rahanõuet mitte välja maksta juhul kui sõidukile on lisatud aftermarket modifikatsioone või selle süsteemid polnud viimases versioonis (up to date). Allikas The Drive.

21.02.17

Isejuhtivate autode arendamine on kordades raskem kui Silicon Valley visionäärid veel aasta-paar tagasi arvasid. Enda auto ehitamisest on loobunud nii Apple, Waymo (Google sõsarfirma) ja isegi Uber pole suurest meediatähelepanust hoolimata eriti kaugele jõudnud. Isegi Tesla, mis on ainus edukas Silicon Valley’st pärit autotootja (ja mille Autopilot on aastaid arenduses olnud) suutis eelmine aasta teha ainult 80 000 sõidukit ning on tegutsenud juba 15 aastat. Samas on Silicon Valley’l suur potentsiaal ehitada oma ärimudelid koostöös autotööstusega andmete haldamise ja analüüsi ümber. Allikas Autoblog.

Nagu Elon Musk oma 2016 juuli Tesla plaane avavas postituses välja tõi: “Ameerikas on 2016 seisuga ainult kaks autotootjat, mis pole kordagi pankrotti läinud — Tesla ja Ford. Autoettevõtte rajamine on idiootsus, elektriautodele keskendunud ettevõtte asutamine on idiootsus ruudus…”.

21.02.17

Uber hakkas oma isejuhtivat sõidujagamisteenust testima Arizona osariigis. Erinevalt Californiast, kus Uberi testimine kohalike ametkondade poolt peale paari päevaga loa puudumise tõttu keelustati, on Arizonas olemas kuberneri isiklik heakskiit. Kõikidel sõitudel on esiistmetel kaasas kaks Uberi inseneri, kes saavad vajadusel kontrolli sõidukilt tagasi võtta. Põhjuseid Arizonas testimiseks on tõenäoliselt rohkemgi, kuna osariik ei küsi andmeid selle kohta kui tihti inimene on pidanud süsteemilt kontrolli tagasi võtma (disengagment reports). Allikas The Verge.

21.02.17

Tudeng Ameerikas muutis oma Honda 700 dollariga osaliselt isejuhtivaks. Aluseks loomulikult vabavarana saadaval olev comma.ai Openpilot tarkvara. Süsteem on hinnanguliselt sama võimekas kui Tesla Autopiloodi esimene versioon. Praegu tundub, et enda isiklike sõidukite selliselt modifitseerimine on (veel) Ameerika föderaalsete ja osariiklike seadustega kooskõlas. Igaks juhuks on OpenPilot siiski turundatud kui kõrgetasemeline juhiabi tehnoloogiahuvilistele, mitte tehnoloogia, mis peaks sõidukit kõikides oludes juhtima. Allikas Technology Review.

20.02.17

Memokraadi podcastis “Globaalsed Eestlased” oli stuudios autodisainer Björn Koop. Muuhulgas arutati, kuhu liigub autodisain üha autonoomsemaks muutuvas transpordi- ja informatsiooniplatvormide maailmas. Allikas Memokraat.

20.02.17

Google isejuhtivusele pühendunud sõsarettevõte Waymo on väljendanud muret, et mitmetes USA osariikides töös olevad isejuhtivate sõidukite testimist lubavad seadusmuudatused on eelisseisundisse pannud autotootjad (ja selle võrra kehvemasse olukorda Silicon Valley tehnoloogiaettevõtted). Taustal tundub olevat suurt mõju avaldanud Michigani vastav seadus (mis koostöös General Motorsiga 2016 sügis töösse läks) ja mida mitmed osariigid (Tennessee, Georgia, Maryland ja Illinois) enda õigusruumi muutmisel eeskujuks on võtnud. Allikas Autonews.

17.02.17

General Motors plaanib ehitada tuhandeid isejuhtivaid Chevy Bolt’e koostöös autojagamisteenuse pakkuja Lyft’iga aastaks 2018. Enamus testimist on plaanis San Fransiscos, California osariigis. GM-i konkurent Ford pidi alles 2021 hakkama jagamisteenuseks mõeldud isejuhtivaid sõidukeid testima. Allikas Reuters.

25.01.17

Isejuhtivad bussid ja veokid võivad jõuda India teedele aastaks 2020. Praegu testib Indias oma isejuhtivat bussi Pune ülikooli campuses India autotootja Tata Motors. Bussi kiirus on piiratud kuni 10 km/h. Arendustöödega tegeleb ka Mahindra Limited, kelle tegevjuhi hinnangul näeme isejuhtivust küll varem traktorite kui teesõidukite puhul (Mahindra on suurim traktorite tootja maailmas). Allikas The Hindu Business Line.

Varasemad uudiskirjad #1, #2, #3, #4 ja #5.

--

--

Tulevik

Kirjutame tehnoloogia, tuleviku ja ühiskonna kokkupuutepunktidest. Kontot haldab Tuleviku Tehnoloogiate SA.