Cesta k práci UI Designéra v Anglii (IV. díl — 15 tipů jak zvýšit své šance na anglickém, ale i českém pracovním trhu)

článek originálně publikován 30. března 2016 na LinkedInu

Bretislav Mazoch
DENÍK DESIGNÉRA (in Czech)
10 min readDec 11, 2016

--

autor B. Mazoch, publikováno v Deníku Designéra

Projížďka a procházení se přístavem v Bristolu patří k jedné z mých nejoblíběnějších aktivit. Celý přístav je v podstatě široký “kanál” a nabízí spoustu pěkných a různorodých zakoutí a míst. O to větší štěstí mám, že jím každý den můžu projíždět na svém oldskúlovém kole při cestě do a z práce.

Když jsem na podzim roku 2014 začal aktivněji uvažovat o práci v zahraničí (pozn. vycestoval jsem o rok později v září 2015), věděl jsem, že pokud chci rychle získat odborné zaměstnání v jiné zemi, musím být dobře připravený už před odjezdem. A to nutně znamenalo pořádně zapracovat na svém profesním profilu = zpracování nových projektů, aktualizace online portfolia, vytvoření anglického životopisu a LinkedIn profilu a příprava ke zvládnutí pohovorů. A to vše mi nakonec opravdu pomohlo k práci v anglické softwarové firmě. V tomto článku proto budu sdílet svých 15 tipů, které vám můžou výrazně zvýšit šanci na získání odborné práce v Anglii a vlastně i kdekoliv na světě.

Moje příprava tedy začala dávno před odjezdem. A během ní jsem zjistil, že vše podstatné se točí okolo 5 klíčových témat:

  1. Projekty, projekty, projekty a portfolio
  2. Životopis — vaše vstupenka k pohovoru
  3. LinkedIn = digitální a interaktivní životopis
  4. Motivák šitý na míru pozice a firmy
  5. Pohovor — událost, kde prodat to nejlepší ze sebe

Netvrdím, že můj profesní profil a portfolio jsou nejdokonalejšími příklady protože mám stále velký seznam věcí, na kterých chci zapracovat, abych naplnil všechny poznatky z tohoto článku. Důležité pro mou cestu ale bylo začít je postupně aplikovat. Sepsané tipy jsou tedy zároveň takovým mým To-do listem, ke kterému se neustále vracím a konfrontuji s ním další své kroky.

1. Projekty, projekty, projekty a portfolio

Pro designera, ale i vývojáře je nutné nějakým způsobem prezentovat svou dosavadní práci nebo soukromé projekty. Budoucí zaměstnavatel tak může posoudit jeho schopnosti a zda dokáže svou práci dotáhnout do nějakého výsledku. Moje rada proto zní: vytvořte si pro ten účel vlastní web nebo využijte specializovaného webového portálu (pro designery např. Behance či Dribbble, pro vývojáře třeba GitHub). Nejdůležitější je mít prezentaci svých prací snadno dostupnou online, aby link na ni mohl jednoduše putovat k očím zainteresovaných osob.

“Nejdůležitější je mít prezentaci svých prací snadno dostupnou online, aby link na ni mohl jednoduše putovat k očím zainteresovaných osob.”

01) Budujte portfolio svých projektů

Pokud ještě nemáte ukázky svých projektů, vytvořte si je. Pokud nemáte nic, co byste do portfolia vložili, pracujte na nových projektech (např. osobních nebo pro ziskové/neziskové organizace apod.) nebo se zamyslete, zda by bylo možné prezentovat nějaké z předchozích zaměstnání.

02) Ukazujte jen vybrané práce, ty nejlepší

Vyberte a zaměřte se pouze na ty nejlepší ukázky a projekty (max 6, klidně i méně, ale o to podrobněji popsaných). Zastávám názor, že je zbytečné prezentovat všechny a ve výsledku je to spíš na obtíž vaši i ostatních. Jak říkává pan Zdeněk Pohlreich: „Vždycky je lepší mít na talíři lžičku medu, než pytel lejn“.

03) Prezentujte výsledek spolu s procesem a myšlenkou

V portfoliu je samozřejmě nutné ukázat konečný výsledek (může to být např. výsledný web/aplikace, design nebo implementační řešení). Abyste zaujali a prokázali svou odbornost, můžete pro to udělat ale mnohem více. Připojte k ukázkám svých projektů informace o procesu jejich vytváření, popište výzvy, kterým jste museli čelit a problémy, které jste řešili a vyřešili. Jednoduše, prezentujte spolu s výsledkem i vaše pracovní workflow, vaše myšlení.

Portfolio a budování projektů je běh na dlouhou trať, který se vyplatí. Mnohonásobně. Dva velmi dobré články na toto téma:

2. Životopis — vaše vstupenka k pohovoru

Životopis v hlavním jazyce potencionálního zaměstnavatele je základ. Jeho tvorbu není dobré podceňovat, jedná se o vstupenku do dalšího kola. Šance, jak zaujmout na první dojem.

“Tvorbu životopisu není dobré podceňovat, jedná se o vstupenku do dalšího kola. Šance, jak zaujmout na první dojem.”

04) Nepřesáhněte jednostránkový rozsah

Realita je taková, že nikdo není nadšený ze čtení sáhodlouhého shrnutí vašeho kompletního profesního života. Jednoduše na to nebývá čas. Personalisté při prvotním prohlížení životopisu směrují svou pozornost na klíčová slova spjatá s nabízenou pozicí. Snažte se proto vměstnat všechny důležité informace na jednu stránku a uložit ve formátu PDF (ten není problém otevřít na žádném počítači). Osobně rád dále navrhuji využití druhé strany pro krátká, jednoodstavcová pracovní doporučení s kontakty na dané osoby. Vše tak zůstane na jednom tisknutelném listu a proč doporučení takto nevyužít, když jde o potvrzení vašich skvělých schopností?

05) Do hlavičky umístěte jen nejnutnější kontaktní informace

Pamatujte, že každý zbytečný text jen zabírá místo a odvádí pozornost personalisty od důležitějších informací. Do hlavičky uveďte celé jméno + případně podtitul vystihující vaše profesní zaměření. Dále adresu (stačí město, eventuelně zemi), telefon, email a případně odkaz na portfolio a LinkedIn profil. Pro lepší dojem je vhodné umístit do hlavičky taky nějakou svou sympatickou a profesionální fotku, člověk si tak životopis spojí s konkrétní neanonymní tváří.

06) Sepište !pouze! relevantní informace

Uvádějte jen ty informace, které souvisí s nabízenou pozicí a o kterých jste přesvědčeni, že vám jejich uvedení pomůže. Vyberte pouze 2–3 nejlepší relevantní pracovní zkušenosti a místo výpisu svých odpovědností zkuste popsat vaše konkrétní přínosy. Ve výpisu znalostí a dovedností se zaměřte na klíčová slova, opět jen relevantní k nabízené pozici. Vše vizuálně rozdělte do částí, použijte jeden typ písma a zvýrazněte nadpisy. Zvýrazněním důležitého a potlačením méně důležitého můžete „vést“ oko personalisty k vybraným informacím.

Pro představu, tady je ukázka mého anglického životopisu.

Za přečtení dále stojí:

3. LinkedIn = digitální a interaktivní životopis

LinkedIn je výborná sociální síť zaměřená na profesionály, na které si můžete velmi dobře budovat svůj profesní profil. Zároveň je to skvělý nástroj pro udržování pracovních kontaktů a v neposlední řadě možnost jak být více na očích recruiterům a zajímavým pracovním příležitostem. LinkedIn můžete také využít třeba i jako místo pro publikování svých odborných článků (osobně se mi velmi líbí právě přímé propojení článků s profilem). Profil na LinkedInu je váš rozšířený interaktivní životopis, který nabízí výjimečnou příležitost, jak ještě více zaujmout.

“Profil na LinkedInu je váš rozšířený interaktivní životopis, který vám nabízí výjimečnou příležitost jak ještě víc zaujmout.”

07) Dejte si s profilem práci

Umístěte na profil sympatickou fotku a přidejte podtitul vystihující vaši osobnost a odbornost. Změňte výchozí adresu profilu na lépe zapamatovatelnější verzi, na kterou budete ostatní odkazovat. Vyplňte informace o své profesní kariéře a využijte možnosti vložení multimediálního obsahu. Jednoduše si dejte s vaším profilem nějakou práci. LinkedIn nabízí funkci, která na základě toho, kolik o sobě vyplníte a jak dobře si budujete síť kontaktů, stanoví sílu vašeho profilu, a vy tuto charakteristiku můžete zmíněnými kroky ovlivnit.

08) Nenechávejte prázdné vaše Summary

V části pro shrnutí prezentujte vaši osobní Unique Selling Proposition. Ve stručnosti jde o větu nebo odstavec, ve kterém vysvětlíte kdo jste, jaké příležitosti hledáte a to nejdůležitější, co můžete profesně firmě přinést. Je to také prostor, ve kterém by se měla vyskytovat klíčová slova relevantní k vaší odbornosti a pozicím, o které máte zájem (pro usnadnění vyhledávání vašeho profilu).

09) Budujte si svou síť kontaktů

Spojte se svými kamarády, s kolegy z aktuálního i předešlého zaměstnání, oslovte své bývalé spolužáky z vysoké školy nebo lidi, se kterými jste se seznámili na odborné konferenci. Nikdy nevíte, kdy se vám budou takové kontakty hodit například při hledání nové pracovní výzvy nebo při skládání týmu pro váš vlastní projekt. Zvažte také požádání svých profesních kontaktů o sepsání pracovního doporučení přímo v LinkedInu, které opět posune váš profil na vyšší úroveň a potvrdí tak vaše odborné znalosti.

A tady opět další články s výbornými radami na téma jak si vytvořit zajímavý profil na LinkedInu:

4. Motivák šitý na míru pozice a firmy

Pokud se vrhnete do oslovování firem a společností skrze jejich vlastní webové stránky a pracovní inzeráty, spolu s životopisem budete muset posílat také motivační dopis. Ten by měl být obsahově zajímavý a zároveň krátký a výstižný. A hlavně by měl odpovědět na otázky: „Proč chcete ve firmě pracovat?“ a „Co firmě přinesete?“.

“Hlavně by měl odpovědět na otázky: ‘Proč chcete ve firmě pracovat?‘ a ‘Co firmě přinesete?’.”

10) Dejte najevo své nadšení a popište motivaci

Že se zajímáte o práci ve vybrané firmě má určitě nějaký hlubší důvod (pokud ne, někde je chyba). Může vás lákat používání zajímavých technologií nebo práce na celospolečensky přínosné věci či v oboru, který je vám blízký. To je na zamyšlení pro vás. Každopádně pokud zmíníte konkrétní motivaci, dáte tím najevo, že váš motivační dopis není jen nějaká okopírovaná šablona.

11) Zdůvodněte konkrétně, čím budete přínosem

Jedna z hlavních věcí, která firmu zajímá, je váš přínos pro ni. Usnadněte jim přemýšlení a zmiňte se jaké konkrétní přínosy, díky svým schopnostem a zkušenostem, nabízíte. Jednoduše popište svou profesní hodnotu.

12) Uveďte kontaktní informace a vybídněte k akci

Do motivačního dopisu se hodí znovu uvést kontaktní informace a přidat odkaz na váš LinkedIn profil či online portfolio (nikdy totiž není na škodu tyto odkazy více propagovat). Na závěr dopisu vybídněte firmu k akci tím, že se rovnou zeptáte, zda se můžete domluvit na osobním pohovoru.

Další užitečné tipy pro psaní motivačního dopisu + konkrétní ukázky:

5. Pohovor — událost, kde prodat to nejlepší ze sebe

Základ je nastudovat si informace o firmě, připravit se na běžné otázky, které bývají součástí úvodního seznamování, vhodně a profesionálně se obléct a přijít s dobrou náladou. Vy to vše ale můžete posunout ještě dál a ukázat ze sebe mnohem víc.

“Naslouchejte, zajímejte se, ukažte opravdové nadšení pracovat na dané pozici. Ve vhodnou chvíli se zmiňte, jaké jsou vaše silné stránky, proč zrovna vy byste měli být pro firmu přínosem.”

13) Připravte se na technické otázky a praktické úkoly

Během pohovoru se nevyhnete technickým otázkám a praktickým úkolům, které prověří vaše znalosti. A proč na to nebýt dobře připravený předem, no ne? V případě Front-end vývoje přijde řeč například na HTML5, CSS3, JavaScript a další související technologie. UI Designeři se můžou těšit na diskuzi o pravidlech pro tvorbu dobrého uživatelského rozhraní a nebo třeba na popisování svého design procesu (kompilace zdrojů s často tázanými otázkami viz níže). Praktický úkol pak slouží pro demonstraci vašeho přemýšlení, přístupu k řešení problému a komunikaci s ostatními. Pro vývojáře to může být například tzv. FizzBuzz test, pro designery třeba skicování uživatelského rozhraní pro konkrétní aplikaci.

14) Vezměte s sebou ukázky svých projektů a ukazujte je

Jestliže za sebou již máte nějakou práci či zpracované projekty, nebojte se s nimi pochlubit přímo na pohovoru. Jste-li designer, připravte si tiskovou verzi svého portfolia. Jste-li developer, vezměte si s sebou tablet či notebook a ukažte na živo aplikace, které jste vytvořili nebo programátorské problémy, které jste řešili. Dáte tím najevo, že jste opravdu nadšení pro svou práci a zároveň prokážete své dovednosti. Možná tím otevřete i zajímavou diskuzi o použitých technologiích nebo vašem pracovním procesu, což by bylo dalším velkým plus.

15) Zmiňte se o svém přínosu a motivaci

Buďte zdravě sebevědomí a zároveň pokorní. Musíte si věřit, že pokud danou práci dostanete, dokážete si v ní díky svým znalostem poradit. Naslouchejte, zajímejte se, ukažte opravdové nadšení pracovat na dané pozici. Ve vhodnou chvíli se opět zmiňte, jaké jsou vaše silné stránky, proč zrovna vy byste měli být pro firmu přínosem a čím konkrétně to bude.

Na závěr opět sbírka přínosných článků zaměřených na pohovory pro pozice UI Designer a Front-end Developer. Pokud se chcete posunout na další level, vřele doporučuji všechny k přečtení:

Web/UI Designer

Front-end Developer

Závěr a co vás čeká v příštím díle

Na tomto místě se ještě jednou hodí zmínit knížku z minulého dílu: „The Google Résumé: How to Prepare for a Career and Land a Job at Apple, Microsoft, Google, or any Top Tech Company“. Autorka v ní popisuje celý průběh získání práce od přípravy přes životopis a motivační dopis až k pohovoru. Vše doplněno o praktické tipy a ukázky.

Případně odkazy na 3 inspirativní příběhy jiných z oboru s informacemi o tom, jak získat práci UI Designera či Web Developera:

A tím se dostáváme na úplný závěr předposledního dílu série. Popsaná příprava rozhodně není otázkou jednoho dne. Jedná se o dlouhodobý proces, který vás ale může dovést k vaší vysněné práci. V posledním článku této série o cestě k práci UI Designera/Developera v Anglii se rozepíšu přímo o firmě, ve které pracuji, a dám vám nahlédnout na můj běžný den a technologie/nástroje, které používáme.

Brett

Článek napsal Břetislav “Brett” Mazoch během své designérské kariéry v Anglii. Tam se přestěhoval, aby následoval svoje cestovatelské sny a pracovní vášeň, kterou je UX Design, Web/UI Design a Front-end Development.

Navštivte jeho Portfolio •• LinkedIn •• Twitter •• Instagram.

--

--

Bretislav Mazoch
DENÍK DESIGNÉRA (in Czech)

I write stories for digital designers to help them design great & highly usable products... Hello! My name is Bretislav (aka Brett) and I am a UX/UI Designer.