Jak se dobře připravit na přijímací pohovor

Radka Svobodová
Epizóna
Published in
8 min readDec 16, 2021

Přijímací pohovor je vstupní branou k budoucímu zaměstnání. Zajímá vás, jak jím úspěšně projít a neponechat nic náhodě? Pokud ano, pak si přečtete pár užitečných tipů, které vám na cestě k nové práci mohou pomoci.

pohovor přijímací řízení epilepsie handicap tip práce zaměstnání
Ilustrační fotografie. | Zdroj: pexels.com

Zjistěte si co nejvíce informací

Prvním krokem by mělo být prostudování dostupných informací o vašem potenciálním zaměstnavateli a nabízené pozici. Získáte tím cenný přehled o tom, v jakém oboru firma působí, jak se jí v konkurenci daří, čím může být specifická a co svým zaměstnancům nabízí. To vám umožní pohotově reagovat např. na otázku, proč máte zájem právě o danou pozici a právě u této firmy. Čím více argumentů uvedete, tím lépe. Náboráři si tím selektují uchazeče s opravdovým zájmem a ty, kteří odpovídají na desítky inzercí bez větších preferencí.

Připravte si odpovědi na často kladené otázky

Základem pro pohovor je vždy váš životopis, popř. i váš motivační dopis, pokud jste ho zaslali. Tipy na přípravu CV ve svém článku zpracovává Petra Stehlíková, včetně otázky informování o epilepsii. Před setkáním si svůj životopis znovu pročtěte, mějte ho při pohovoru k dispozici a buďte připraveni na dotazy týkající se vašeho vzdělání, schopností a dovedností, předchozích zaměstnání, dosavadní pracovní náplně anebo dalších informací, které jste tam uvedli. Zvídavý personalista může ve vašem CV objevit i určitá „hluchá místa“ (např. roky, které v něm nemáte pokryté) a velmi pravděpodobně bude chtít při pohovoru zjistit víc.

Kromě toho však existují další modelové otázky, které jsou často při pohovorech používány bez ohledu na vaše CV a je dobré být na ně dopředu připraven(a). Patří mezi ně například tyto:

  • Proč se ucházíte o místo právě u naší společnosti? — Zde byste měli zúročit váš čas, který jste věnovali prostudování dostupných informací o dané firmě. Třeba vás zaujaly její dosavadní úspěchy, stabilita, zaměření, produkty. Nebo získala vaše sympatie svým společensky odpovědným přístupem. Anebo u ní pracuje váš známý, který vám poskytl jen ty nejlepší reference.
  • Proč máte zájem právě o tuto pozici? Co Vás na ní zaujalo? — Své důvody si pečlivě rozmyslete a buďte připraveni je i případně rozvést. Třeba vás oslovila zajímavá nebo pestrá pracovní náplň, při které můžete skvěle uplatnit vaše dosavadní znalosti a zkušenosti. Můžete i vypíchnout nějakou konkrétní agendu, která vás zaujala nebo vás baví a rádi byste se v ní dále zdokonaloval(a).
  • Proč bychom na ni měli vybrat právě Vás? — Zde zmiňte především to, co můžete nabídnout na dané pozici (vzdělání, praxe, znalosti, schopnosti a dovednosti, certifikáty či průkazy, vaše silné stránky, flexibilitu, ochotu učit se nové věci apod.).
  • Jaká práce Vás baví, a co Vás naopak nebaví? — Toto je prostor pro to, abyste si vzájemně potvrdili, zda je tato pozice pro vás skutečně vhodná. Někoho baví různorodá práce, která se může ze dne na den měnit včetně priorit. Jiní mají rádi rutinu a náhlé změny úkolů a priorit je příliš stresují. Někdo rád organizuje věci, druhý rád pracuje v týmu a komunikuje s lidmi, další má v oblibě samostatnou práci (např. s čísly, tabulkami apod.). Hlavně buďte upřímní, nechcete přece získat práci, která vás nebude bavit.
  • Jaké jsou Vaše silné stránky? — Při jejich identifikaci se nechte inspirovat článkem Lucie Klůzové Kráčmarové.
  • Jaké jsou Vaše slabé stránky? — Zde doporučuji něco zmínit, málokdo z nás je superman, kterému jde všechno. Snažte se však svá slabá místa obratem doplnit něčím pozitivním. Můžete např. zmínit vaši horší angličtinu, než byste si přáli, ale na jejím zlepšení usilovně pracujete (je-li tomu skutečně tak). Nebo třeba vnímáte prostor pro zlepšení v oblasti excelu, tvoření prezentací nebo řečnických a prezentačních dovedností, asertivity apod. a jste připraveni na sobě pracovat, bude-li to pro vaši práci přínosné. Rozhodně by tady však neměly padnout kvalifikační kritéria, která jsou pro danou pozici klíčová. Pak bude lepší, pokud se poohlédnete po jiné pozici, kde tato kritéria splňujete.
  • Co považujete za svůj největší úspěch (profesní, životní)? Co bylo na jeho dosažení nejtěžší a jak jste to zvládl(a)? — Může to být třeba dokončení školy, nějaký kurz, certifikát, projekt či nápad, který jste dokázali zrealizovat. Nebo jste pyšní na svou rodinu, úspěšné děti, dům postavený vlastníma rukama.
  • Co naopak považujete za svůj neúspěch (profesní, životní)? Jak jste se z tohoto neúspěchu poučil(a)? Co byste dnes udělal(a) jinak? — Zde bychom měli prokázat, že jsme schopni/ochotni se učit z vlastních chyb. Ty dělá každý, jen záleží, zda si je umíme přiznat a příště se jim vyhnout.
  • Co (popř. kdo) Vás motivuje v práci? — Mohou to být peníze, ale také férový a schopný vedoucí, pochvala a uznání druhých, sehraný tým táhnoucí za jeden provaz, zajímavá práce nebo možnost osobního i kariérního růstu.
  • Jakou roli obvykle přebíráte v týmu? — Zde neexistuje špatná odpověď, ale je možné, že obsazovaná pozice vyžaduje určitý typ člověka. Např. vůdčí osobnost odhodlanou přebrat roli lídra týmu, inovátora přinášejícího nové nápady, týmového hráče nebo samostatného specialistu využívajícího své specifické know-how, který si své odpracuje, ale týmová či vůdčí práce mu nesedí.
  • Jako svou silnou stránku jste v CV uvedl(a) spolehlivost a pečlivost? Jak se tyto vlastnosti projevují ve Vaší práci? — Např. jste ve své minulé práci zodpovídal(a) za týdenní reporty zákazníkovi a za celých pět let se nestalo, že by nebyly zaslané včas. Před jejich odesláním jste si vždy zkontroloval(a), že veškeré položky do puntíku sedí. Pokud neseděly (byť o pár drobných), vždy jste report doladil(a) tak, aby čísla v něm byla na 100 % správná.

Jsou však i firmy, které si uchazeče testují způsoby, které mohou být leckdy vnímány za hranou slušnosti a profesionality. Např. k samotnému pohovoru dojde s výrazným zpožděním nebo vám budou pokládány kontroverzní otázky na tělo a někdy i nepříjemným způsobem. V takovém případě se nenechte zahnat do kouta, zachovejte chladnou hlavu a snažte se udržet profesionální vystupování. Nejste povinni na všechny otázky odpovědět a rozhodně by vám snaha udržet si vlastní důstojnost neměla uškodit. Např. tato odpověď by měla být bez problému akceptována: „Promiňte, ale podle mého názoru Vaše otázka nijak nesouvisí s obsazovanou pozicí, proto si dovolím ji ponechat bez odpovědi.“ Potenciální zaměstnavatel si může tímto jednáním pouze ověřovat, jak budete reagovat na stresové či nepříjemné situace, je-li to důležité pro výkon dané pozice. Bez těchto konkrétních důvodů by tyto praktiky měly být pro solidního zaměstnavatele a náboráře samozřejmě tabu.

pohovor přijímací řízení epilepsie handicap tip práce zaměstnání
Ilustrační fotografie. | Zdroj: pexels.com

Zakázané otázky

Také existují otázky, které by rozhodně při pohovoru s ohledem na legislativu neměly padnout, avšak někdy je bohužel realita jiná. Zákoník práce zaměstnavatele opravňuje „vyžadovat v souvislosti s jednáním před vznikem pracovního poměru od fyzické osoby, která se u něj uchází o práci, nebo od jiných osob jen údaje, které bezprostředně souvisejí s uzavřením pracovní smlouvy” a výkonem smluvené práce (např. vzdělání, dovednosti a znalosti, dosavadní praxe, osobnostní kvality, silné a slabé stránky apod.). Soukromé informace může zaměstnavatel zjišťovat pouze v případě, že je k tomu dán nějaký právní důvod. Zde je pár příkladů tzv. „zakázaných“ otázek:

  • Jste vdaná (ženatý)?
  • Kolik máte dětí? Či plánujete děti? Máte někoho na hlídání dětí např. v případě jejich nemoci?
  • Jaký je Váš zdravotní stav? — Zde je povoleno pouze to, co souvisí s protiepidemickými opatřeními, např. v souvislosti s onemocněním Covid-19.
  • Jste těhotná?
  • Jaké je Vaše rodinné zázemí?
  • Jste věřící nebo vyznáváte nějaký politický názor?
  • Jaká je Vaše sexuální orientace?
  • Kolik Vám je let? — Zaměstnavatel si však může ověřovat zletilost uchazeče, protože pro nezletilé platí v zaměstnání přísnější pravidla, která chrání především jejich zdraví a vývoj.
  • Byl(a) jste někdy trestaný(á)? — Tato otázka smí padnout pouze v případě, kdy je stanoveno legislativou, že danou práci může vykonávat jen člověk bez záznamu v trestním rejstříku (např. zaměstnanci dle služebního zákona, učitelé, lékaři, soudci) nebo pokud z logiky věci musí zaměstnavatel v případě konkrétního pracovního místa hledat zaměstnance, u kterého lze požadovat určitou důvěryhodnost v souvislosti s nabídkou pracovního místa (např. bude-li daný pracovník nakládat s financemi či majektem firmy).

Padne-li kterýkoliv z těchto dotazů, máte několik možností. Můžete na rovinu pohovorujícího upozornit na to, že položení takové otázky je protiprávní. Tím si však nejspíš zavřete dveře a je otázkou, zda to vnímat jako výhru či prohru (může to být totiž i signál, že se daný zaměstnavatel nebude právními předpisy řídit ani v jiných oblastech, a v takovém případě je lepší jít o dům dál). Chcete-li zvolit diplomatičtější reakci, pak se pokuste buď najít vyhýbavou odpověď, anebo odvést řeč na jiné téma. Např. můžete odpovědět, že vaše rodinné záležitosti by neměly žádným způsobem negativně ovlivňovat váš pracovní výkon a výsledky. Nebo zkrátka využijte svého práva na danou otázku neodpovědět, protože nijak nesouvisí s vaší prací.

Sdělení diagnózy

Máte-li diagnostikován nějaký zdravotní handicap, pak je třeba se dopředu rozhodnout, zda o něm budete svého potenciálního zaměstnavatele informovat a případně v jaké fázi (při pohovoru, po nástupu apod.). Epilepsie je svým způsobem specifická, společností stále stigmatizováná diagnóza. Nejedná se totiž o psychické onemocnění, není na první pohled vidět, má nespočet podob, a přestože tomu tak nemusí být, může mít dynamický průběh. Rozhodnete-li se o své epilepsii hovořit, dobře se připravte, případně si přichystejte materiály, na které budete mít možnost odkazovat (jedním z nich může být právě informační portál Epizóna, potenciálního zaměstnavatele můžete také odkázat na služby Společnosti E).

Otevřenost v této oblasti může být prospěšná pro obě strany a pomáhá budovat vzájemnou důvěru. Rozhodnutí o odkrytí epilepsie svému zaměstnavateli je i tématem článku Lucie Klůzové Kráčmarové, takže pokud stále váháte, tak zvažte i její argumenty. Pokud jste již přesvědčeni, že chcete být transparentní o své nemoci, využijte zajímavé tipy, jak ji při pohovoru zmínit tak, abyste si neuškodili.

Další tipy na přípravu k pohovoru:

  • Ujistěte se, že víte přesně, kde bude pohovor probíhat, a že jste schopni se tam dostavit včas (popř. si i vytiskněte mapu nebo si zkontrolujte, že máte nabitý telefon s mapou a internetovým připojením, ať nebloudíte).
  • Dlouhodobý kvalitní spánek vám pomůže podat dobrý výkon, ať jste zdraví, anebo vám byla diagnostikována např. epilepsie. Proto neponocujte a snažte se dodržovat správnou životosprávu. Vyplatí se vám to nejen v práci, ale také v osobním životě.
  • Na pohovor přijďte včas a mějte s sebou telefonní číslo na personalistu, abyste se případně mohli omluvit, pokud byste měli z nějakého důvodu zpoždění. Jinak byste mohl(a) působit nespolehlivě a bez schopnosti organizovat si svůj čas, což vám může výrazně uškodit.
  • Čeká-li vás pohovor po telefonu či online, ujistěte se, že máte nabitý telefon (popř. počítač) a místnost, kde vás nikdo nebude vyrušovat.
  • Dbejte na svůj vzhled. Volte raději formálnější typ oblečení, neoblékejte se výstředně či vyzývavě. Totéž platí i o ostatních doplňcích, make-upu či vůni.
  • Nepodceňujte recepční, asistentky ani další pracovníky firmy. Pozdravte, chovejte se ke všem slušně a vstřícně. Nikdy totiž nevíte, koho na pohovoru potkáte. Mohou to být vaši budoucí kolegové, či dokonce nadřízení.
  • Vždy u sebe mějte nejen svoje CV, ale také poznámkový blok a tužku, stejně jako doklady o dosaženém vzdělání či různé certifikáty, průkazy apod. k doložení.
  • Na otázky odpovídejte tak, abyste poskytli co nejvíce podstatných informací. Vnímejte pohovorující osoby a nebojte se i chvíli mlčet, také oni potřebují čas na položení vhodné otázky a zapsání poznámek.
  • Nezveličujte a nepřikrášlujte své znalosti a dovednosti. Pamatujte, že lež má krátké nohy. Taktéž se však nepodceňujte. Mluvte pravdu, buďte upřímní a otevření.
  • Připravte si vlastní otázky na pohovor. Pokud položíte věcné či zajímavé otázky, potvrdíte tak svůj opravdový zájem o danou pozici. Popř. se nebojte vznést dotaz ohledně pracovní náplně, benefitech a mzdě, pokud tyto informace prozatím ze strany pohovorujících nepadly.
  • Buďte otevření i situaci, kdy vám firma nabídne odlišnou volnou pozici, na kterou jste původně nereagoval(a). Možná by vám mohla více vyhovovat s ohledem na vaši kvalifikaci a představu o zaměstnání.

Snad vám výše uvedené tipy pomohou. Držíme vám pěsti, abyste pohovorem prošli úspěšně, a otevřeli si tak dveře k vaší nové práci.

Líbí se vám Epizóna, nový projekt Společnosti E? Podpořte nás jednorázovým nebo pravidelným příspěvkem. Máte dotaz nebo konkrétní podnět? Napište nám na epizona@spolecnost-e.cz.

--

--

Radka Svobodová
Epizóna
Writer for

Compliance Manager — Foxconn Czech Republic, Ambasador Společnosti E