Výběr šéfredaktora: 6 nejlepších článků Epizóny po 7 měsících existence

Patrik Mrázek
Epizóna
Published in
5 min readOct 14, 2021

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
vybral jsem pro vás to nejlepší, co jsme od počátku existence Epizóny stvořili. Ať už jste osoba s epilepsií, nebo zaměstnavatel, který na svém pracovišti někoho s diagnózou zaměstnává nebo o tom uvažuje, věřím, že výběr vám nabízí základní informace o problematice epilepsie a zaměstnání.

Není náhoda, že textů v nabídce je právě sudý počet. Jedním kritériem výběru bylo naše rozdělení obsahu na články pro zaměstnavatele a pro zaměstnance. Dle stejného klíče jsem postupoval i níže — první tři články jsou určené zejména zaměstnavatelům, HR manažerům, personalistům, náborářům nebo kolegům osob s epilepsií na pracovišti; zbylé jsou přínosné obzvláště pro ty, kteří s diagnózou žijí, případně pro jejich nejbližší.

Proč taková kategorizace? Problematika, které se věnujeme není černobílá, naopak její komplexní charakter znesnadňuje odhalování univerzálně platných pravidel. V Epizóně věříme, že přestože se perspektivy prolínají, naše sdělení nejlépe předáme, když bude na míru ušito.

Na tomto místě bych našim čtenářkám a čtenářům rád vyjádřil vděk. Čtete-li tyto řádky, znamená to jedno z následujících. Epilepsie pro vás není překážkou a svůj osud chcete držet pevně ve vlastních rukou. Nebo zvažujete spolupráci s osobou, která žije s epilepsií, a chcete tak učinit informovaně na základě faktů. Pokud se ve svém volném času problematice věnujete, znamená to, že jste ochotni měnit společnost okolo sebe k lepšímu. Ať už to, či ono, společnými jmenovateli vašeho jednání jsou odpovědnost a odvaha.

Za to vám jménem redakce Epizóny děkuji!

Máte dotaz nebo konkrétní podnět? Napište nám na emailovou adresu epizona@spolecnost-e.cz. S radostí vám poradíme a vašim postřehům se budeme věnovat. Naším předsevzetím je nejenom tvořit relevantní obsah, chceme se rovněž stát mediátorem debaty.

Jako projekt neziskové organizace jsme hluboce vděční za každý finanční příspěvek a našim dárcům to dáváme najevo odvedenou prací. Pokud vás krátká ochutnávka naší práce zaujala, zvažte podporu Epizóny. Přetavíme ji do pomoci v oblasti epilepsie a zaměstnávání.

1. O epilepsii: 5 základních faktů

🡪 celý text k dispozici zde

Tímto článkem jsme prvního března započali naše úsilí. Chceme-li eliminovat předsudky o epilepsii v zaměstnání, musíme nejprve bořit mýty o epilepsii jako takové. Co je to epilepsie? Jak se projevuje? Jaké jsou druhy epileptických záchvatů? Jak se epilepsie léčí a s jakou úspěšností? Jaká je první pomoc při epileptickém záchvatu? A jak je to s epilepsií v zaměstnání?

V textu naleznete odpovědi na nejčastěji kladené otázky o onemocnění. I na ty nejsložitější lze totiž najít správné a srozumitelné. Četba vám nezabere více než deset minut.

Zdroj: Společnost E

2. Budoucnost práce: flexibilní, sdílená, odkudkoliv

🡪 celý text k dispozici zde

Zažíváme 4. průmyslovou revoluci, ve které jsou fixní pracovní doba a jedna kancelář dávno passé. Jak vypadá budoucnost práce? Právnička Klára Sommerová ji vidí v tzv. flexwork nebo ve sdílených pracovních místech. Volnější pracovní kultura totiž neznamená jen zkrácené úvazky a pružnou pracovní dobu. Tímto směrem se nebáli jít například ve firmě Purple Technology, kde dokáží skloubit flexibilitu a efektivitu se spokojeností svých zaměstnanců, kteří mají šanci naplno se věnovat osobnímu a profesnímu životu.

Zdroj: unsplash.com

3. Rozhovor: Otázka na zdravotní stav by padnout neměla

🡪 celý text k dispozici zde

V Purple Technology jsme se zastavili také na rozhovoru. A co je to hlavní, co jsme si odnesli? To, čím by se měl u přijímacího pohovoru řídit každý personalista — tedy že „otázka na zdravotní stav by padnout neměla.“ Klára Janíčková nám mimo jiné sdělila své HR motto, dle kterého se ve svém profesním životě řídí. Svým kolegům z oboru HR v souvislosti s epilepsií vzkázala jednoduchou zprávu: „Někdy to může znamenat trošku práce navíc, ale může to mít v konečném důsledku velký přínos pro obě strany.“ Možná vás překvapí, že o epilepsii svého kolegy dlouhou dobu vůbec nevěděla, nikdy na něm totiž nic nezpozorovala, v práci odvádí práci stejně dobře jako všichni ostatní.

Zdroj: Klára Janíčková

4. Říct, či neříct? Mám zaměstnavatele informovat, že mám epilepsii?

🡪 celý text k dispozici zde

Jedno z největších dilemat, kterým člověk s epilepsií čelí v souvislosti se zaměstnáním. Lucie Klůzová Kráčmarová, psycholožka, vědecká pracovnice a vedoucí naší psychologické rubriky, vám pomůže vnitřní rozpor vyřešit. Naprosto zásadní je jednat „v souladu se sebou“ a zvážit všechna pozitiva a negativa sdělení diagnózy. V článku naleznete důvody, proč tak učinit, a proč naopak ne. O epilepsii ze zákona zaměstnavateli říci nemusíte, je to vaše svobodné rozhodnutí. Zdali jste práceschopný pro danou pozici, rozhoduje závodní lékař, který má ve věci rozhodující slovo.

Zdroj: Společnost E

5. Mám nějaké povinnosti vůči zaměstnavateli?

🡪 celý text k dispozici zde

Nejste si jisti, jaké povinnosti vůči zaměstnavateli máte? Aleš Benda, záchranář a ředitel společnosti Esava, která se už téměř 30 let zabývá bezpečností práce a neodkladnou první pomocí, vám poradí. Jak je tomu s lékařskou prohlídkou a povinností mluvit před nadřízenými a kolegy o své diagnóze? To a mnohé další najdete v tomto textu.

Zdroj: Společnost E

6. Epilepsie mi dopomohla k vysněné práci učitele, říká Michal

🡪 celý text k dispozici zde

„Nebojte se o epilepsii mluvit. Pokud někdo o vašem problému neví, nikdy vás nemůže pochopit,“ vzkazuje ostatním Michal. Michala postihl velký epileptický záchvat v pětadvaceti letech a změnil mu „život od základů.“ Nutno podotknout, že k lepšímu. Radikálně změnil životní styl a splnil si svůj sen stát se učitelem ve ScioŠkole. Co pomohlo Michalovi ke štěstí? Odpovědnost, životní nadhled, optimismus a v profesním životě zaměstnavatel, který mu dal šanci (a přišlo mu to naprosto přirozené).

Zdroj: Michal Chalupa

--

--

Patrik Mrázek
Epizóna
Editor for

Šéfredaktor informačního portálu Epizóna | Člen interdisciplinárního týmu zaštiťující obor Mediální komunikace