Isejuhtivad: uudiskiri #7, 10.03.17

Tulevik
3 min readMar 10, 2017

--

Kokkuvõte: Nissan alustas Londonis testimist, Easymile planeerib Californias oma busse testida ning Velodyne rajab LiDAR sensorite tootmiseks väga suure tehase.

09.03.17

Nissan alustas oma isejuhtivate Nissan Leaf autode testimist Londonis. Euroopa orgaaniliselt kasvavad linnad peaks olema suurem väljakutse kui Jaapanis või Californias testimine — rohkem ülekäiguradasid, tänavad pole tihti sirged ning ringteid on rohkem ja juhtide käitumine on vähem etteaimatav. Nissani testsõidukil on maailma tajumiseks auto sisse ehitatud 4 laserit, 5 radarit ja 12 kaamerat ning suur arvuti võtab enda alla kogu sõiduki pagasiruumi. Oma testimised pidi Nissan kooskõlastama nii Londoni transpordiameti kui ka politseiga. Allikas Endgadget.

07.03.17

Airbus teatas enda isejuhtiva droon-auto (passenger capsule) konsept-sõidukist. Tõenäoliselt niipea sellist sõidukit liikluses ei näe ja Airbus pole ka ajahinnanguid projekti jaoks andnud. Allikas The Verge.

07.03.17

Kaks Easymile bussi alustasid Californias testimist. Tegemist on avalikule testimisele eelneva eeltestimisega, et saada California Department of Motor Vehicles luba sõiduki avalikuks opereerimiseks. Bussid peaks avalikel teedel olema 2017 aasta teises pooles või 2018 alguses. Allikas Tribune.

05.03.17

Keskmise sõiduki isejuhtivaks tegemine maksab $250,000, enamus arendajaid ütleb avalikult vahemiku $8,000-$10,000. Hinnang pärineb veebiõppeplatvorm Udacity’lt, mis oma õppetöö osana ehitas endale isejuhtiva sõiduki:

  • LiDAR sõiduki katusel: $85,000
  • Väiksemad LiDAR sensorid ümber sõidukid (4 x 8000 = $32,000)
  • Radar $10,000
  • Kaamerad $6,000
  • Inertsiaalandur (inertial measurement unit) kui GPS blokeeritud: $4,000
  • Sõiduk ise, nt Volvo XC90: $50,000

Waymo on varasemalt väitnud, et nad on enda LiDARi tootmishinda langetanud kuni $7,500ni (detaile avaldamata) ja Tesla sõnul maksab nende sõiduki isejuhtivaks tegemise tehnoloogia kõik kokku $8,000 ja nad ei kasuta LiDAR sensoreid. Allikas Quartz.

05.03.17

Ungari ettevõte AIMotive proovib arendada isejuhtivust ilma LiDAR tehnoloogiata. Kui nad sellega hakkama saavad, siis peaks olema võimalik tuua sõiduki isejuhtivaks tegemise hind nende endi hinnangul $6,000 peale. Allikas The Guardian.

05.03.17

Dubai kutsus isejuhtivuse arendajad Dubaisse testima. Suhtlus käib juba Tesla, Uberi ja Google sõsarettevõtte Waymoga. Allikas Arabian Business.

02.27.17

Roborace demos on isejuhtivat võidusõidumasinat. Ettevõtte on võtnud sihiks luua isejuhtivate sõidukite võidusõit Vormel 1 stiilis. Sõidukil on viis LiDARit, kaks radarit ja kuus kaamerat enda ümbruse tajumiseks. Allikas Wired.

Roborace auto, allikas Wired

03.03.17

Toyota arendustiib (Toyota’s Research Institute) demos enda teise generatsiooni isejuhtivat testsõidukit. Sõiduk on Lexuse baasil. Allikas Techcrunch.

02.03.17

IDEO avaldas enda raporti, kus muuhulgas käsitletakse iiveldustunde tekkimist isejuhtivas sõidukis: ”We’re actually working to get peoples’ viewing plane up so they can not only do something productive while the car is driving, but they can maintain situational awareness as well…this would potentially combat motion sickness.” Allikas Core77.

01.03.17

Uber omandas 2016 ettevõtte Tyto Lidar, mis võib osutuda oluliseks argumendiks Uberi ja Waymo vahelises kohtuasjas. Varasemalt avalikustamata tehing annab võimaluse Uberile tõestada, et nende hea LiDARi saladus on potentsiaalselt teise päritoluga kui intellektuaalomandi vargus Waymolt. Oma kohtuasjas väidab Waymo, et veel 2016 aasta keskel oli Uber konkurentidest peaaegu 5 aastat maas enda sõiduki isejuhtivaks tegemise tehnoloogias, ometi suutsid nad ehitada 9 kuuga LiDAR süsteemi, mille võimekus on võrreldav Waymo omaga. Allikas Reuters.

27.02.17

Renault-Nissan Alliance ja Transdev moodustasid partnerluse arendamaks koos elektrilisi isejuhtivaid sõidukeid. Allikad Renault-Nissan Alliance ja Transdev.

02.02.17

Saksamaa on alustanud isejuhtivate sõidukite põhjalikumat reguleerimist uue seadusandlusega. Praeguse seaduse järgi on vastutav juht, mis sakslaste tarbijakaitseorganisatsioonidele on vastumeelt. Peale selle ei meeldi opositsioonisaadikutele ebamäärne sõnastus, mis juhi kohustused määrab aga rooli taga lubatut ei piiritle. Lisaks on sakslastel oma õigusruumi kohandamisele töös ka eetikanõukogu, mida juhib endine Saksa konstitutsioonikohtu liige Udo di Fabio. Eetikanõukogu eesmärk on arutada vastutust (liability) ja vältimatu avariiolukorra eetilisi valikuid. Taustal on Amsterdami delakratsioon, mille järgi Euroopa Liidu liikmesriigid peaks reguleerima “targa liikluse” üleeuroopaliselt aastaks 2019. Allikas Smart Mobility Hub.

17.01.17

Veoldyne teatas LiDAR sensorite megatehase rajamisest Californiasse. Eeesmärgiks on hakata toota miljoneid LiDAR seadmeid aastas rohkem võrrelduna praegusega, suur kasv on oodata isejuhtivate sõidukite laialdasema kasutuselevõtu tõttu. Allikas IEEE Spectrum.

Varasemad uudiskirjad #1, #2, #3, #4 , #5 ja #6.

--

--

Tulevik

Kirjutame tehnoloogia, tuleviku ja ühiskonna kokkupuutepunktidest. Kontot haldab Tuleviku Tehnoloogiate SA.