Isejuhtivad: uudiskiri #8, 13.03.17

Tulevik
3 min readMar 13, 2017

--

Kokkuvõte: Kalifornia on seadustamas ilma juhita isejuhtiva sõiduki testimist (praegu on juht testsõiduki rooli taga nõutud), Starsky Robotics panustab veokite kaug-opereerimise peale ja süvaõppe kasutamine sõiduki juhtimisotsustes on vaidluskoht arendajate vahel.

13.03.17

Starsky Robotics panustab veokite kaug-opereerimise peale. Ettevõte tahab lahendada veokijuhtide puudujäägi Ameerikas kaotamata täielikult ära inimelementi. Allikas Future of Transportation Mediumis.

10.03.17

Root kindlustus küsib Tesla juhtidelt vähem raha kui Autopilot juhiabi on sisse lülitatud. Allikas Backchannel.

10.03.17

Hiina ettevõte Baidu eelistab oma isejuhtiva sõiduki arendamisel teha koostööd autotootjatega selle asemel, et nullist üksi oma sõidukeid arendada. Baidu tahab oma isejuhtiva sõiduki avalikku kasutusse saada aastaks 2018. Allikas Bloomberg.

10.03.17

Drive.ai sihib tase 4 isejuhtivuse poole kasutades selleks põhilist süvaõpet (deep learning). Drive.ai asutaja ja tegevjuhi Sameep Tandoni hinnangul on see ainuke mõistlik lahendus, kuna päris maailm on liiga keeruline ja nüanssiderikas, et seda saaks eelprogrameeritud reeglitega sõidukile selgitada. Lisaks kasutab drive.ai süvaõpet holistiliselt ehk teisisõnu kõikide juhtimisotsuste jaoks, samas kui enamus konkurente kasutab süvaõpet ja teisi masinõppe variante konkreetsete ülesannete jaoks (nagu jalakäijate tuvastamine). Ettevõttele panid aluse Stanfordi tehisintellekti labori (Stanford University’s Artificial Intelligence Laboratory) teadlased 2015. Allikas IEEE Spectrum. Samas süvaõppe suhtes on ka kriitikat, kuna süsteem on liiga keeruline inimesele hoomamiseks. Sellele vastandina on eelprogrammeeritud reeglite põhiselt otsuste tegemine sõiduki poolt, selliselt on lähenenud probleemile nt NuTonomy ja Ford. Allikas Forbes.

10.03.17

Kalifornia on seadustamas ilma juhita isejuhtiva sõiduki testimist (praegu on juht testsõiduki rooli taga nõutud). Väljapakutud reeglitele saab nüüdsest avalikke kommentaare teha järgmise 45 päeva jooksul ja reeglid võivad kehtima hakata juba novembrist. Üks vastuolulisemaid aspekte on välise sõiduki sertifitseerimisprotsessi puudumine. Arendajad peaksid ise tagama oma isejuhtiva sõiduki töökindluse. Samas on ettepanekutes huvitav klausel kaug-operaatorite väljaõppe kohta (the manufacturer is required to … maintain a training program for remote operators; Link PDF-le). Lisaks SAE tase 4 ja 5 sõidukite testimisel vajalik ette ära määratleda kuidas politsei, tuletõrje ja päästeamet sõidukiga erioukorras peaks tegutsema (law enforcement interaction plan). Californias testib praegu oma isejuhtivaid sõidukeid 27 ettevõtet. Ettepanekutega saab tutvuda Kalifornia DMW kodulehel. Allikas Wired ja IEEE Spectrum.

08.03.17

Isejuhtivad sõidukid ei pruugi vähendada ummikuid, kuna nõudlus on alati suurem kui pakkumine ja isegi olemasoleva teetaristu efektiivsem kasutamine ei väära seda. Ainuke reaalne lahendus tundub olevat sõidukite maksustamine tipp-tunnil (congestion pricing) nagu seda on teinud London, Singapur and Stockholm. Todd Litman on selle kohta kirjutanud: “‘Misplaced planning emphasis: Focusing on autonomous vehicle solutions may discourage communities from implementing more cost-effective transport solutions such as better walking and transit improvements, pricing reforms and other demand management strategies”. Allikad New York Times ja Autonomous Vehicle Implementation Predictions, Todd Litman (23 lk PDF).

08.03.17

Volvo tutvustas ERTRACile oma plaane isejuhtvate veokite osas. Huvitavad on just Volvo prognoosid. ERTRAC on European Road Transport Research Advisory Council. Allikas Volvo ettekanne, 18 lk PDF. Väljavõte all:

25.03.17

Isejuhtivate veokite osas ilmus MIT Technology Review’s kriitilisem artikkel. Veokid ei saa nii kergesti ootamatus olukorras õnnetust vältida, kuna suur mass tingib suure inertsi. Seega on pikem ka pidurdusteekond ning isejuhtivate autode õnnetuse vältimise algoritmid pole seega veokitele otse ülekantavad. Samas artikkel ei argumenteeri ka eriti hästi, miks inimesed peaksid sellistes olukordades paremad olema. Allikas MIT Technology Review.

#1, #2, #3, #4 , #5, #6 ja #7.

--

--

Tulevik

Kirjutame tehnoloogia, tuleviku ja ühiskonna kokkupuutepunktidest. Kontot haldab Tuleviku Tehnoloogiate SA.