Case Study Raporty handlowe Raport+ dla Kaczmarski Group

Przeczytaj case study raporty handlowe Raport+, które opisuje współpracę dostawcy informacji gospodarczej Transparent Data oraz Kaczmarski Group.

Transparent Data
Blog Transparent Data
5 min readApr 13, 2023

--

Case study Raporty handlowe Raport+ dla Kaczmarski Group — dostawca informacji gospodarczej Transparent Data

Kilka słów o projekcie raportów handlowych Raport+

Raport+ to kompleksowe raporty handlowe dostępne 24/7 online, które poza informacją o należnościach firm z największego biura informacji gospodarczej KRD BIG S.A., prezentują też dane z giełd długów, sprawozdań finansowych, Białej Listy, KRS, CEIDG, REGON, CRBR, SUDOP, KNF i kilkudziesięciu innych źródeł. Są to pierwsze i jedyne na rynku tak obszerne raporty o polskich firmach. Korzystają z nich w swoich procesach weryfikacji kontrahentów przede wszystkim firmy z sektora MŚP.

Jako Transparent Data odpowiadamy za cały proces generowania i zamawiania raportów — od sprawnego działania wyszukiwarki firm, przez agregację i przetworzenie danych z oryginalnych rejestrów handlowych, baz Kaczmarski Group i baz danych podmiotów trzecich, po integrację z operatorem płatności i fakturownią oraz ogólne bezpieczeństwo procesu.

Rodzaj wykonanych usług data software: dedykowane raporty handlowe i proces ich generowania, agregacja danych z różnych źródeł, obróbka i parsowanie danych, integracja danych z zewnętrznymi bazami i chmurą, tworzenie API, usługi programistyczne w celu zapewnienia ciągłości działania

Rok rozpoczęcia współpracy: 2017

Typ projektu: projekt ciągły (współpraca trwa)

O Kliencie

Kaczmarski Group to duża grupa nowoczesnych spółek, które skupiają się głównie na wspieraniu konsumentów oraz przedsiębiorców w ocenie ryzyka biznesowego i zarządzaniu fakturą na każdym etapie. W jej poczet wchodzą m.in. Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A., najstarsza w Polsce firma windykacyjna Kaczmarski Inkasso, spółka faktoringowa NFG, ChronPESEL.pl i Easy Check. Zarówno same spółki, jak i jej eksperci byli przez minione dekady wielokrotnie nagradzani za swój wkład w rozwój najlepszych rozwiązań na rynku.

Z raportów informacji gospodarczej Kaczmarski Group oraz jej usług korzystają zarówno największe organizacje, jak i średni, mali i mikro przedsiębiorcy ze wszystkich sektorów polskiego biznesu od branży pożyczkowej i finansowej, przez FMCG po budowlaną i transportową. Klientów Kaczmarski Group należy liczyć w setkach tysięcy. Jest to jedna z największych i najbardziej znanych grup spółek z wyłącznie polskim kapitałem.

Potrzeby biznesowe stojące za raportami handlowymi Raport+

Wychodząc naprzeciw trudnościom małych i średnich firm w ocenie ryzyka podjęcia współpracy bez profesjonalnych działów analiz biznesowych, Kaczmarski Group zaplanowało wprowadzić na rynek nowy produkt: Raport+. Jest on zamawiany online z poziomu własnych stron spółek Kaczmarski Group oraz stanowi nową, komplementarną do innych produktów linię w portfelu firmy.

Kaczmarski Group posiadało już dane z biura informacji gospodarczej KRD BIG S.A., której jest partnerem oraz z giełdy wierzytelności Kaczmarski Inkasso, żeby jednak stworzyć bardziej kompleksowe raporty handlowe, Klient potrzebował dodać do nich więcej danych z zewnętrznych źródeł, takich jak państwowe rejestry i zewnętrzne bazy. Duży nacisk kładziony był na krótki czas wdrożenia rozwiązania.

Co istotne, wysoce pożądane były nie tylko umiejętności technologiczne dostawcy rozwiązania (budowa API, które na bieżąco odpytują wiele źródeł, przetworzenie danych i wrzucenie odpowiedzi w szatę graficzną raportu), ale i pewność, że doskonale rozumie specyfikę działania rejestrów handlowych i ich limity oraz że zadba o kwestie bezpieczeństwa całego procesu.

Kaczmarski Group szukało stabilnego partnera technologicznego, który będzie gotów do ciągłego rozwoju produktu.

Czego oczekiwał Klient od nowych raportów handlowych?

Przede wszystkim nowej jakości danychzapewnienia, że każdy zamawiany raport o firmie będzie zawierał aktualne dane ze wszystkich wskazanych źródeł, już zwalidowane, przy jednoczesnym zapewnieniu krótkiego czasu generowania raportu (średnio 30 sekund, a maks. 90 sekund). Poza kontrolą jakości, Kaczmarski Group oczekiwało również opracowania technologii efektywnego systemu osobnych kolejek odpytań do każdego raportu, który pozwoli na łatwe skalowanie w przyszłości (tj. dokładanie kolejnych sekcji informacji i źródeł) oraz osobnego API z monitoringiem czasu kolejek i możliwych błędów.

Co więcej, wyszukiwarka firm na stronach marek Kaczmarski Group musiała też pozwalać wyszukiwać firmy nie tylko z polskim NIP, ale też z kilku innych krajów UE, a w przypadku firm z Czech i Słowacji system powinien generować o nich raporty handlowe zwracające podstawowe informacje z oficjalnego czeskiego i słowackiego rejestru firm. W przypadku pozostałych firm z zagranicy, wyszukiwarka miała za zadanie zwracać numer rejestrowy oraz informację o ewentualnym zadłużeniu firmy na giełdzie Kaczmarski Inkasso. Klient zaznaczył, że w przyszłości możliwe, że będzie chciał rozwinąć produkt o pogłębione informacje z innych krajów.

Case study Raporty handlowe Raport+

Jaką pracę wykonała Transparent Data?

Na przestrzeni kilku miesięcy ścisłej współpracy z Klientem, firma technologiczna Transparent Data stworzyła od podstaw nowy sposób generowania raportów, który na podstawie przekazanego nr NIP, agreguje dane z wielu źródeł (własnych partnerów Klienta — Giełdy wierzytelności Kaczmarski Inkasso oraz KRD BIG S.A. — oraz zewnętrznych m.in. KRS, CEIDG, MSiG, REGON, CRBR, KNF, UZP, Białej Listy, światowych list sankcyjnych i baz PEP, SUDOP, innych dużych giełd wierzytelności, czeskiego rejestru Justice.cz, słowackiego Obchodný register).

Aby generowanie raportu handlowego Raport+ odbywało się w czasie krótszym niż 30 sekund, zbudowaliśmy ponad 60 API i stworzyliśmy system osobnego kolejkowania zapytań w źródłach do każdego raportu wraz z API monitorującym cały proces dla Kaczmarski Group. Wyszukiwarka firm na stronie internetowej Klienta poprawnie identyfikuje numery rejestrowe firm z wielu europejskich krajów, zwracając odpowiedni zestaw informacji gospodarczych w zależności od państwa pochodzenia.

Największe wyzwania

  • Ekspresowa agregacja danych z różnorodnej trudności źródeł (odpytywanie z sukcesem rozmaitych źródeł danych, nawet tych z CAPTCHA) oraz szybka konwersja danych na spójne formaty i przesyłanie odpowiedzi, tak aby móc wygenerować jeden kompleksowy raport handlowy. W sumie, aby osiągnąć taką interoperacyjność danych, koniecznym było stworzenie ponad 60 API;
  • Zapewnienie średniego czasu generowania raportu do 30 sekund (przy czym warto zaznaczyć, że średni czas generowania jednego raportu to 25 sekund);
  • Stworzenie mechanizmu wyszukiwarki firm, która poza rozpoznawaniem polskich numerów NIP, będzie też właściwie identyfikować numery rejestrowe przedsiębiorstw z zagranicy (a te często mają identyczną liczbę cyfr w ciągu, jak polski NIP) i w zależności od kraju rejestracji firmy, generować przewidzianą wersję raportu;
  • Opracowanie technologii łatwego skalowania liczby kolejek

Wykorzystane technologie

  • Google Cloud Platform
  • PHP 7.4 oraz 8.0/8.1
  • Slim
  • Laravel
  • HTML
  • CSS
  • JavaScript
  • PhantomJS
  • MySQL
  • Redis
  • Kubernetes
  • Docker

Klient o współpracy przy projekcie raportów handlowych Raport+

“Cenię współpracę z Transparent Data za silne podstawy merytoryczne, elastyczne podejście do Klienta, a także dobre tempo realizacji projektów.

Raport + był pierwszym projektem, który zaowocował rozszerzeniem współpracy. Właściwie dzisiaj możemy już mówić o regularnych działaniach, które wpisały się „na stałe” w codzienne funkcjonowanie obu Firm.”

Katarzyna Starostka — Menedżer Produktu, Kaczmarski Group

--

--